اقتصادیمطالب برتر

راهنمای خرید بست کمربندی و بست فلزی ، کاربردهای آنها

بست کمربندی و بست فلزی و کاربردهای آنها

بست کمربندی (Cable Tie) و بست فلزی (Hose Clamp) دو نوع بسته‌بندی محصولات هستند که در صنعت و حتی در زندگی روزمره به کار می‌روند. این دو نوع بسته‌بندی هر یک دارای مزایا و معایب خاصی هستند و برای بسته‌بندی محصولات در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به معرفی و بررسی ویژگی‌های بست کمربندی و بست فلزی و کاربردهای آن‌ها پرداخته می‌شود.

انواع بست کمربندی پلاستیکی | انواع بست کمربندی فلزی

بست کمربندی (Cable Tie):

بست کمربندی، یک نوع بسته‌بندی بسیار پرکاربرد در صنعت است که برای بسته‌بندی محصولات الکتریکی و الکترونیکی، لوله‌های آب، گاز و بخار، کابل‌های برق و فایبروپتیک و غیره به کار می‌رود. این بست کمربندی، در واقع یک بسته‌بندی تکرارپذیر است که از یک بسته‌بندی قابل تنظیم و پلاستیکی تشکیل شده است. برای استفاده از بست کمربندی، کافی است ابتدا آن را به اندازه مورد نیاز برش داده و سپس با استفاده از قفل کننده‌ی آن، بسته‌بندی را به سختی مورد نظر بسته و قفل کنید. یکی از مزایای بست کمربندی، همانند بست فلزی، قابلیت تنظیم اندازه است که باعث می‌شود بتوان آن را به اندازه دلخواه برش داده و برای بسته‌بندی محصولات با اندازه‌های مختلف استفاده کرد. همچنین، بست کمربندی به علت ساختار پلاستیکی خود، قابلیت مقاومت در برابر شرایط مختلف مانند خوردگی، اکیده، حرارت و سایر شرایط محیطی را دارد. از دیگر مزایای بست کمربندی می‌توان به سهولت استفاده، هزینه پایین و قابلیت بازیافت آن اشاره کرد. با این حال، این نوع بسته‌بندی دارای محدودیت‌هایی نیز هستند. برای مثال، بست کمربندی قابلیت باز شدن ندارد و باید برای باز شدن آن، بسته‌بندی را قطع کنید. همچنین، بست کمربندی در مواردی که نیاز به استفاده از بسته‌بندی با قدرت بالا دارید، کارایی مطلوبی نخواهد داشت.

بست فلزی (Hose Clamp):

بست فلزی، یک نوع بسته‌بندی فلزی است که برای بسته‌بندی لوله‌های آب، گاز، روغن و سایر مواد مشابه استفاده می‌شود. این نوع بسته‌بندی دارای یک شاخه فلزی و یک مهره قفل‌کننده است. برای استفاده از بست فلزی، ابتدا شاخه فلزی را به دور محصولی که می‌خواهید بسته‌بندی کنید قرار داده و سپس مهره قفل‌کننده را به طور کامل بر روی شاخه فلزی محکم کنید. یکی از مزایای بست فلزی، قابلیت باز شدن و بسته شدن آن است. همچنین، بست فلزی به علت ساختار فلزی خود، قابلیت مقاومت در برابر شرایط مختلفی مانند خوردگی، حرارت و فشار را دارد. همچنین، این بسته‌بندی برای بسته‌بندی محصولاتی با قدرت بالا، مانند لوله‌های بزرگ صنعتی و خودروها، بسیار کارآمد است.

بست فلزی نیز دارای محدودیت‌هایی مانند محدودیت در اندازه است. بست فلزی قابل تنظیم است  ولی تغییر در اندازه آن ممکن نیست. همچنین، بست فلزی برای استفاده در محصولاتی با قابلیت انعطاف پذیری بالا مانند لوله‌های سیلیکونی، کارایی مطلوبی ندارد. همچنین، هزینه بالای بست فلزی در مقایسه با بست کمربندی، یکی از محدودیت‌های آن است.

خلاصه: در نهایت، انتخاب بین بست کمربندی و بست فلزی بستگی به نوع محصولی که می‌خواهید بسته‌بندی کنید و شرایط محیطی آن دارد. بست کمربندی برای محصولاتی با قابلیت انعطاف و استفاده در شرایط مختلفی مانند حرارت و سایر شرایط محیطی، مناسب است. از طرفی، بست فلزی برای بسته‌بندی محصولاتی با قابلیت انعطاف کمتر و در شرایطی که نیاز به بسته‌بندی با قدرت بالا دارید، مناسب است. همچنین، قیمت بست فلزی بالاتر از بست کمربندی است. به عنوان نتیجه، باید در انتخاب بین دو نوع بسته‌بندی، نوع محصولی که می‌خواهید بسته‌بندی کنید، شرایط محیطی آن و محدودیت‌های موجود در هر نوع بسته‌بندی را در نظر بگیرید.

کاربرد بست کمربندی و بست فلزی

انواع بست کمربندی پلاستیکی | انواع بست کمربندی فلزی

استفاده از بست کمربندی و بست فلزی در صنایع مختلف هر دو نوع بسته‌بندی کمک می‌کنند تا محصولات را در محیط‌هایی که ممکن است مورد آسیب قرار بگیرند، مانند لرزش، شوک، حرارت و رطوبت، به خوبی حفظ کنند. همچنین، این دو نوع بسته‌بندی، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بست کمربندی در صنایع الکترونیکی، اتومبیل‌سازی، صنایع خودرو، ماشین آلات کشاورزی، نفت و گاز، پتروشیمی و صنایع دیگر استفاده می‌شود. بست کمربندی، به دلیل قابلیت انعطاف بالا و مقاومت در برابر شوک و لرزش، برای بسته‌بندی کابل‌های الکتریکی، لوله‌های پلاستیکی و فلزی، تجهیزات صنعتی و دیگر محصولاتی که در شرایط مختلف قرار می‌گیرند، مناسب است.

بست فلزی در صنایعی مانند اتومبیل‌سازی، صنایع خودرو، صنایع پالایشگاهی، فولاد، ساختمان و صنایع دیگر استفاده می‌شود. این نوع بسته‌بندی برای بسته‌بندی لوله‌های فلزی و پلاستیکی، قطعات برقی و الکترونیکی، ماشین‌آلات صنعتی و دیگر محصولاتی که نیاز به بسته‌بندی با قدرت بالا دارند، مناسب است.

در نهایت، با توجه به نوع محصول و شرایط محیطی آن، می‌توانید بین بست کمربندی و بست فلزی، انتخاب مناسبی برای بسته‌بندی محصول خود داشته باشید. همچنین، در انتخاب بین دو نوع بسته‌بندی، باید به هزینه و محدودیت‌های موجود هم توجه کرد. به طور کلی، بست کمربندی در مقایسه با بست فلزی، هزینه کمتری دارد و قابلیت انعطاف بیشتری دارد، در حالی که بست فلزی قدرت بسته‌بندی بیشتری دارد و در برابر شرایط محیطی خشک و گرمتر، مقاومت بیشتری دارد.

روش‌های استفاده از بست کمربندی و بست فلزی

انواع بست کمربندی پلاستیکی | انواع بست کمربندی فلزی

روش‌های استفاده از بست کمربندی و بست فلزی استفاده از بست کمربندی و بست فلزی بسیار آسان است. برای استفاده از بست کمربندی، ابتدا کابل‌های یا لوله‌های مورد نظر را در کنار هم قرار داده و سپس بست کمربندی را در دور آنها قرار داده و بسته و در نهایت آن را با دستگاه بست کمربندی محکم کنید. برای استفاده از بست فلزی نیز، قطعه‌ی فلزی را در دور لوله‌ها یا قطعات مورد نظر قرار داده و آن را با پیچ‌های فلزی بسته و محکم کنید.

در هر دو نوع بسته‌بندی، باید به این نکته توجه کرد که قدرت بسته‌بندی مناسب باشد تا محصولات مورد نظر در هنگام حمل و نقل و استفاده، آسیب نبینند و در عین حال بسته‌بندی نباید به شدت تنگ باشد تا باعث تغییر شکل و آسیب به محصول نشود.

نکاتی که باید در استفاده از بست کمربندی و بست فلزی رعایت شود در استفاده از بست، برخی نکات را باید رعایت کرد تا بسته‌بندی به خوبی انجام شود و محصولات نیز در برابر آسیب محافظت شوند.

  • انتخاب بسته‌بندی مناسب با شرایط محیطی و نوع محصول
  • رعایت قدرت بسته‌بندی مناسب با محصولات مورد استفاده
  • رعایت قوانین ایمنی در هنگام استفاده از بسته‌بندی
  • جایگزینی بسته‌بندی در صورت آسیب دیدگی یا استفاده نامناسب

همچنین، باید به یاد داشت که بست کمربندی و بست فلزی برای بسته‌بندی محصولات غذایی مناسب نیستند، زیرا ممکن است باعث آلودگی آنها شوند و به عنوان مثال، در بسته‌بندی مواد غذایی باید از بسته‌بندی‌های اختصاصی مانند فویل غذایی استفاده شود.

نتیجه‌گیری

بست کمربندی و بست فلزی دو روش بسته‌بندی بسیار موثر و کارآمد برای بسته‌بندی محصولات می‌باشند. هر کدام از این روش‌ها دارای مزایا و معایب خود هستند و برای استفاده در شرایط مختلف، باید نکات مورد توجه در استفاده از آنها را رعایت کرد. بست کمربندی مناسب برای بسته‌بندی کابل‌ها و لوله‌هاست و قابلیت انعطاف بیشتری دارد، در حالی که بست فلزی قدرت بسته‌بندی بیشتری دارد و در برابر شرایط محیطی خشک و گرمتر، مقاومت بیشتری دارد. در نهایت، استفاده از بسته‌بندی مناسب، به محصولات شما کمک می‌کند تا در هنگام حمل و نقل و استفاده، محافظت شوند و صدمه نبینند.

برای خرید اینترنتی انواع بست های فلزی و کمربندی به فروشگاه امیران مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا