راهنمای خرید بهترین وسایل دکوراسیون سنتی

اگر شما هم تمایل دارید سبک خانه خود را تغییر دهید و هنوز نمی‌دانید چگونه آن را بچینید، اصلا جای نگرانی نیست. یکی از طرح‌های بسیار محبوب این روزها، دکوراسیون سنتی با تم ایرانی است که جایگاه بسیار ویژه‌ای پیدا کرده است. برای اینکه بتوانید چنین چیدمان زیبایی داشته باشید، لازم است بدانید چه فاکتورهایی در آن اهمیت دارند. ما در ادامه این عوامل را برای شما برشمرده‌ و نحوه استفاده از آن را نیز نشان داده‌ایم. با ما همراه شوید.

راهنمای خرید بهترین وسایل دکوراسیون سنتی

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون سنتی

یکی از اصلی‌ترین مواردی که می‌تواند هم به فضای خانه شما روح و جان ببخشد و هم به طرز شگفت‌انگیزی زیبایی دکوراسیون سنتی شما را چند برابر کند، استفاده از گیاهان طبیعی است. گیاهان هم حس و حال طبیعت را به خانه شما اضافه می‌کنند و هم یکی از فاکتورهایی هستند که در ایجاد فضای سنتی در خانه بسیار مورد توجه بوده‌اند. این روزها نیز استفاده از این گیاهان آپارتمانی ترند دنیای مد شده است. پس آن‌ها را دست‌کم نگیرید.

استفاده از دیوارپوش با طرح سنتی

دیوارپوش‌هایی مانند کاغذ دیواری هیچ منافاتی با دکوراسیون سنتی ایرانی ندارند. تنها کافی است طرحی را انتخاب کنید که از نظر رنگ هماهنگ با سایر لوازم شما باشد. از طرفی سقف خانه‌های قدیمی بسیار بلند بود. اگر تمایل دارید این حس را به منزل خود اضافه کنید، می‌توانید از طرح‌های عمودی استفاده کنید. با این حال سعی کنید طرح‌ها تا حدودی مشابه طرح‌های سنتی مانند اسلیمی باشد تا حس و حال خانه‌های سنتی باقی بماند.

با این وجود برای دکوراسیون‌های تلفیقی می‌توانید از طرح‌های مدرنی بهره ببرید که تفاوت چندانی با نمونه‌های سنتی نداشته باشد. اگر بدانید و کجاها کاربرد دارد، احتمالا بتوانید طرحی متناسب با دکوراسیون سنتی را در میان طرح‌های بی‌شمار این نوع دیوارپوش پیدا کنید.

 استفاده از وسایل چوبی و عتیقه

وسایل چوبی علاوه بر اینکه روح طبیعت را در خانه به جریان می‌اندازند باعث می‌شود که دکوراسیون سنتی به نظر برسد. می‌توانید مبلمانی را انتخاب کنید که دسته‌ها و پایه‌های چوبی دارد. یا طرح مبلمان شما با طرح‌های سنتی ایرانی همخوانی بیشتری دارد. حتی می‌توانید در فضای کوچک خانه خود از پارتیشن‌هایی استفاده کنید که چوبی بوده و طرح میانی آن سنتی است.

به این ترتیب کاملا هماهنگ با دکوراسیون عمل کرده‌اید. با این حال در کنار آن می‌توانید از چند وسیله سنتی تزیینی نیز استفاده کنید. ظروف با طرح‌های قدیمی، شمعدان‌های سنتی یا یک گرامافون می‌تواند به شما کمک کند تا این حس را بیننده القا کنید که در محیطی با دکوراسیون سنتی قرار گرفته است.

استفاده از کفپوش چوبی در دکوراسیون داخلی

کفپوش نیز بسیار در دکوراسیون اهمیت دارد. کفپوش اشتباه می‌تواند همه دکوراسیون شما را زیر سوال ببرد. در دکوراسیون‌های سنتی دیگر نباید مانند از سرامیک استفاده کنید. بهترین کار این است که کفپوش چوبی یا طرح چوب انتخاب کنید تا گرمای این دکوراسیون را چندین برابر کند. اگر کف خانه شما سرامیک است می‌توانید از کفپوش‌های کاذب بهره ببرید و دکوراسیون خود را زیبایی بیشتری ببخشید.

استفاده از صنایع دستی در وسایل خانه

صنایع اصلی را از یاد نبرید. پایه اصلی دکوراسیون سنتی ایرانی، صنایع دستی است. می‌توانید از رومیزی یا رومبلی‌های دستبافت برای این کار استفاده کنید. فرش دستی یا اگر در توان‌تان نبود زیراندازهای دستباف که هزینه کمتری دارند نیز می‌توانند در این زمینه به شما کمک زیادی کنند. حتی در برخی مناطق می‌توانید دیوارکوب‌ها یا ظروفی پیدا کنید که هنر دست ایرانیان است و می‌تواند شما را در راه رسیدن به این خواسته کمک کند.

استفاده از کرسی در خانه

برخلاف که سراسر مبلمان و اشیایی با نقوش درشت و برجسته است، نماد دکوراسیون‌های ایرانی قدیمی، کرسی است. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید مبلمان خود را جمع کنید و با یک کرسی کوچک در وسط نشیمن خود این حس و حال را چند برابر کنید. این ایده برای شما که تمایل دارید روی زمین بنشینید یا عاشق دورهمی‌های خانوادگی هستید ایده بسیار جذابی خواهد بود.

استفاده از فرش سنتی یا گلیم 

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم استفاده از فرش که یکی از نمادهای اصلی دکوراسیون ایرانی است باید با دقت انجام شود. اگر تمایل دارید حس سادگی را در خانه جریان دهید نیازی به هزینه فراوان برای خرید فرش دستی نیست. یک گلیم یا یک فرش سنتی هرچند کوچک در یک قسمت خانه نیز می‌تواند همان کار را با ظاهری بسیار ساده و گرم‌تر برایتان به ارمغان آورد.

چیدمان دکوراسیون سنتی بدون مبل

استفاده از مبلمان این روزها عادت همه شده است و حتی در خانه‌های بسیار کوچک نیز شاهد آن هستید؛ اما می‌توانید هنجارشکنی کنید و با بهترین ایده، مبلمان را از خانه خود حذف کنید. برای این کار کافی است از کوسن‌های زیبا به عنوان تکیه‌گاه یا پشتی‌هایی برای قسمت نشیمن استفاده کنید و به این ترتیب با یک تیر دو نشان بزنید. هم کمتر هزینه کنید و هم خانه خود را در راستای دکوراسیون خود پیش ببرید.

تاثیر رنگ در دکوراسیون سنتی خانه

یکی از نکاتی که نباید از یاد ببرید رنگ است. دکوراسیون‌ سنتی، بیشتر حال و هوای گرمی دارد و در آن از رنگ‌های گرم استفاده کنید. زرشکی، قهوه‌ای، سبز یشمی و حتی قرمز لاکی از جمله رنگ‌هایی هستند که می‌توانید در دکوراسیون از آن بهره ببرید. البته در استفاده از رنگ قرمز لاکی باید دقت کنید زیرا تاثیر مثبت چندانی در روحیه بیننده ندارد. با این وجود اگر تمایل داشته باشید برای خنثی سازی و ایجاد حس تعادل در اجزای خانه رنگ آبی فیروزه‌ای نیز گزینه بسیار مناسبی است. می‌توانید با قرار دادن یک مبل با این رنگ، پرده آبی یا حتی تنها یک ظرف فیروزه‌ای که کار دست است تعادل را برای بیننده ایجاد کنید تا از بودن در محیط لذت کافی ببرد.

 نورپردازی در دکوراسیون سنتی چگونه است؟

نورپردازی یکی از اصلی‌ترین پایه‌ها در دکوراسیون ایرانی است. اگر دقت کرده باشید خانه‌های قدیمی ایرانی پنجره‌های بزرگی داشتند که در آن رنگ‌های زیبایی به کار رفته بود. به این ترتیب نور روز با رنگ‌های متنوعی که به داخل خانه وارد می‌شد حس و حال خوشی را به افراد القا می‌کرد.

بهترین نور برای این دکوراسیون، نور طبیعی است؛ اما در ساعات دیگری که خبری از نور نیست بهتر است نور زرد را بیشتر مورد توجه قرار دهید و البته در برخی نقاط برای تکمیل حس بینایی از نور سفید نیز استفاده کنید. فراموش نکنید که بهتر است از چراغانی کردن منزل خود بپرهیزید و با نور مناسب زیبایی را دو چندان کنید.

 چیدمان دکوراسیون سنتی به روش غربی چگونه است؟

منظور از سبک دکوراسیون سنتی و غربی، چیدمانی است که خانه‌های فرانسوی و انگلیسی در قرن‌های 18 و 19 میلادی از آن برخوردار بودند. در این سبک بیشتر لوازم مجلل و لوکس هستند و تاکید بیشتر بر رنگ‌های تیره و گرمی مانند قهوه‌ای است. لوازم بیشتر قدیمی هستند و مبلمان از برش‌های سنگین و سنتی بهره برده‌اند. در این مبلمان خطوط بیشتر حالتی نرم و منحنی دارند و حتی پایه‌های جلو نیز شبیه به حیوانات متعدد برش خورده است.

در کنار رنگ‌های قهوه‌ای و تیره وسایل اصلی، دیوارها نیز رنگ متفاوتی دارند که اغلب خنثی، کرم یا بژند. این دکوراسیون را بیشتر در فیلم‌هایی به سبک رنسانس مشاهده می‌کنید و جالب است بدانید که حس گرمی خاصی در این محیط به بیننده القا می‌شود.

 چیدمان دکوراسیون سنتی ایرانی چگونه است؟

در دکوراسیونی که به سبک سنتی و ایرانی چیده شده است، کمتر خبری از مبلمان لوکس است و بیشتر تم رنگ قهوه‌ای مانند آجری یا قرمز لاکی مانند رنگ غالب فرش‌های ایرانی را دارد. البته از رنگ فیروزه‌ای نیز می‌توانید برای ایجاد احساس خوشایند بهره ببرید. استفاده از فرش‌های ایرانی یا دستبافت ساده از جمله موارد دیگری است که می‌توانید به آن فکر کنید. حتی می‌توانید چیدمان بخشی از خانه را با ظروف مسی، پارچه‌های بته جقه و مواردی مانند این پر کنید تا حس و حال این سبک از خانه‌ها به شما نیز منتقل شود.

دکور سنتی گوشه خانه 

دکور سنتی گوشه خانه تقریبا زاویه انتهایی دو دیوار را تشکیل می‌دهد. می‌توانید از المان‌های تزیینی سنتی به بهترین شکل استفاده کنید. می‌توانید یک پشتی و کوسن را به عنوان نشیمنگاه قرار دهید و با یک گلدان طبیعی جلوه جدیدی به آن ببخشید. گوشه خانه در واقع فضای دنجی است که می‌توانید چند ساعتی آنجا استراحت کنید یا از دنیا فارغ شوید.

یک دستگاه پخش‌کننده موسیقی می‌توانند این حس را تکمیل کند. به نورپردازی توجه ویژه‌ای داشته باشید. این قسمت نیاز به نور زیادی ندارد، زیرا می‌تواند تمرکز افراد را به هم بریزد و آن را از دنج بودن جدا کند. نوری که انتخاب می‌کنید نیز بهتر است گرم باشد. سعی کنید این قسمت را شلوغ نکنید و وسایل و لوازم با تم چوبی و سنتی را به شکل محدود در آن قرار دهید.

دکوراسیون سنتی منزل کوچک

اگر خانه شما کوچک است بهترین گزینه برای سبک چیدمانی که دارید، دکوراسیون سنتی است. برای دکوراسیون سنتی منزل کوچک بهترین انتخاب آن است که از مبلمان استفاده نکنید. کرسی یا پشتی می‌تواند گزینه خیلی مناسبی باشد. سعی کنید از رنگ‌های خنثی استفاده کنید و نورپردازی مناسبی داشته باشید تا فضا بزرگ‌تر به نظر برسد.

از طرف دیگر نیز می‌توانید با کمک گل‌های دیواری یا چیدمان وسایل به سبک سنتی روی طاقچه‌ها یا قفسه‌های دیواری این تم را تکمیل کنید و از آن در این فضای کوچک لذت ببرید. بهتر است برای بزرگ نشان دادن محیط از کاغذ دیواری با طرح‌های افقی استفاده کنید و سعی کنید فرشی انتخاب کنید که طرح شلوغی نداشته باشد تا محیط بزرگ‌تر به نظر برسد.

دکوراسیون سنتی بدون مبل

چند باری به صورت خلاصه به این مطلب اشاره کرده‌ایم. در دکوراسیون سنتی اغلب از مبل استفاده نمی‌شود. این لوازم بیشتر از وسایل دنیای مدرن محسوب می‌شود. به همین دلیل می‌توانید به جای آن با صرف هزینه کمتر گزینه‌های بهتری را برای محیط خود فراهم کنید.

در دکوراسیون سنتی بدون مبل می‌توانید به جای مبل در کنار دیوار از پشتی یا کوسن استفاده کنید و برای خود و مهمانان‌تان تکیه‌گاه ایجاد کنید. در فصل زمستان نیز می‌توانید به جای آن یک کرسی تهیه کرده و به این ترتیب از فضایی که دارید بهترین بهره را ببرید.

طراحی دکوراسیون سنتی اتاق خواب

اولین نکته در دکوراسیون سنتی اتاق خواب استفاده از ابزار به صورت کاملا قرینه با یکدیگر است. بهتر است به جای رنگ‌های تیره و گرم از رنگ‌های کرم و فیروزه‌ای برای چیدمان استفاده کنید. البته اگر کمی رنگ دیگر را در تم خود پخش کنید باز هم ایرادی ندارد. تخت خواب باید سنتی و سنگین باشد و منبت‌کاری زیادی روی آن باشد.

با این حال بهتر است حالت لوکس و براق را نیز در نظر داشته باشید تا بیشتر به سمت دکوراسیون سنتی تمایل داشته باشد. سعی کنید دکوراسیون سنتی اتاق را شلوغ نکنید اما مجاز به استفاده از یک یا دو المان سنتی در اتاق خواب خواهید بود.

طراحی دکوراسیون سنتی پذیرایی

عمده وسایلی که در دکوراسیون سنتی پذیرایی استفاده می‌کنید لازم است از جنس چوب، فلز یا شیشه باشد. رنگ‌هایی که با رنگ پس زمینه فرش تناسب دارند بهترین بازخورد را ایجاد می‌کنند. سعی کنید حتما از یک یا دو وسیله با تم فانتزی و مجلل قدیمی استفاده کنید.

یک رادیوی قدیمی می‌تواند به خوبی این حس نوستالژی را ایجاد کند. نور را در قسمت‌هایی که قرار است مرکز توجه باشد بتابانید و سعی کنید از نور گرم استفاده کنید. همه نکاتی که تا بدینجا خوانده‌اید می‌توانند به شما در این راه کمک کنند.

دکمه بازگشت به بالا