علمی و پزشکی

چرا به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

زگیل تناسلی از چیست؟

بیش از ۴۰ گونه از ویروس HPV وجود دارد که میتواند به وسیله ارتباط جنسی منتقل شود. دوره کمون یا نهفتگی این ویروس ممکن است از هفته ها تا ماهها ادامه داشته و فرد ناقل بدون علامت باشد. استفاده از سالی سیلیک اسید و اسیدلاکتیک برای درمان زگیل صورت نیستند زیرا این مواد شیمیایی پوست را تخریب کرده تا بتواند زگیل را بطور کلی از بین ببرد و پس از آن معمولا زخم بجا میماند و باید از ترمیم کننده ها استفاده شود. ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست در نواحی مخاطی قابلیت انتقال بالایی دارد، به همین دلیل است که به عنوان یک بیماری مقاربتی شایع شناخته می شود. ابتلا به این زگیل ممکن است در هر قسمت از بدن رخ دهد، اما دست و زانوها شایع ترین مکان های تحت تأثیر زگیل معمولی هستند. دست و کف پا به طور شایع تحت تأثیر قرار می گیرند. زگیل دست توسط نوع دیگری از ویروس HPV به وجود میآید. برخی از گونه های این ویروس می توانند زگیل های تناسلی را ایجاد کنند، در حالی که سایر انواع آن ممکن است علت سرطان باشند. به همین دلیل ممکن است فردی زگیل تناسلی داشته باشد ولی نتیجه آزمایش پاپ اسمیر (آزمایش سلول های غیر نرمال که ناشی از انواع پر خطر ویروس یا عامل ایجاد سرطان را بررسی می کند )و HPV در ناحیه واژن نرمال می باشد.

زگیل تناسلی بدون علامت

بیشتر بیمارانی که با این روش تحت درمان و مداوا قرار گرفته اند رضایت کامل از نتیجه ی درمان خود داشته اند و موردی مبنی بر بازگشت و عود مجدد زگیل واژنی و زگیل مقعدی در میان آنها گزارش نشده است. زگیلهای تخت: این زگیلها معمولا روی صورت، رانها و بازوها رشد میکنند. معمولا تعداد این نوع زگیلها زیاد است. برای از بین بردن زگیل با این دو ترکیب ممکن است سه ماه یا بیشتر طول بکشد. زگیلهای مقاربتی توده هایی خاکستری یا سفید رنگ هستند که ظاهری دانه دانه از گل کلم دارند که در ناحیه تناسلی شامل مجرای ادراری، آلت تناسلی و مقعد در خانم ها و آقایان رخ داده و به شدت مسری هستند. زگیل تناسلی باید سریعا درمان شود زیرا خطر ابتلا به سرطان سرویکس یا گردنه رحم را افزایش می دهد. مانند دهانه رحم و واژن. سرطان دهانه رحم دومین بیماری بدخیم زنان در دنیا می باشد. بهتر است که قبل از استفاده از محلول یا پماد درمان زگیل به مدت 15 دقیقه موضع مورد نظر را در آب نگه داریم و یا بعد از استحمام از این روش درمانی استفاده کنیم زیرا با مرطوب بودن پوست، نفوذ مواد به عمق پوست بیشتر می شود.

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

زگیل تناسلی بدخیم ممکن است تا ماهها و گاهی سالها پس از عفونت ظاهر نشود. به طور کلی زخم ناشی از برداشت زگیل طی 7 تا 10 روز بهبود می یابد، اما ممکن است جای زخم باقی بماند. تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، حداقل یک بار با انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مواجه و به زگیلهای تناسلی مبتلا شدهاند. بعضی از انواع ویروس زگیل مثل نوع 5 باعث عفونت می شود، که ممکن است در تمام دوران زندگی فرد بدون هیچگونه علامت کلینیکی وجود داشته باشد. این روش برای درمان زگیل نیست بلکه جهت پیشگیری از ایجاد زگیل استفاده می گردد. این دسته از زگیل ها معمولا در کف پا دیده می شوند و بر خلاف سایر انواع زگیل ها ، در لایه های عمیق پوست رشد می کند. اطمینان حاصل کنید که با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای درمان خود صحبت می کنید زیرا برخی از آنها باعث ایجاد زخم می شوند.

زگیل تناسلی از بین میرود؟

توده های کوچک با سطحی پهن و صاف به رنگ قهوه ای مایل به زرد یا صورتی هستند . بعد از اسپری سطح پوست دچار تاول یا زخم می شود که پس از مدتی بهبود می باشد. بطور کلی توصیه می شود که به محض مشاهده علائم زگیل که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد بدون اینکه از روش درمانی استفاده شود به پزشک مراجعه نمائید. در این روش زگیل به تاول تبدیل می شود که ممکن است دردناک نیز باشد. • کرایوتراپی: در این روش زگیل ها یا نیتروژن مایع منجمد می شوند. HPV یا ویروس پاپیلوما درمان ندارد. در این حالت فرد تا مدت ها متوجه وجود آن نخواهد شد؛ که البته فرد در این حالت کاملا توانایی انتقال ویروس را دارد. آن را به مدت سه تا چهار ساعت نگه دارید. در روز اول کوچک شدن زگیلها بسیار محسوس می باشد اما برای درمان کامل زگیل باید درمان را 3 تا 5 روز ادامه دهید.

دکمه بازگشت به بالا