عمومیمطالب برتر

علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان

مقدمه‌ای بر علت سوختن برگ گردو

در این مقاله قصد داریم تا علت سوختن برگ گردو و راه‌های جلوگیری از آن را باهم بررسی نماییم. درخت گردو دارای سابقه کاشت طولانی‌مدتی است که هم چوب آن در صنعت نجاری کاربرد دارد و هم از برگ و میوه آن استفاده خوراکی و دارویی دارد. مغز میوه گردو از مهم‌ترین و محبوب‌ترین خشکبارهایی است که دارای فواید بسیار سودمندی برای بدن است.

کیفیت میوه گردو به نژاد گردو و نحوه رسیدگی به درخت آن دارد. زمانی که را خریداری می‌کنید، در قدم اول باید به سازگار بودن نهال با شرایط محیطی دقت نمایید تا نهالی پربازده و باکیفیت پرورش دهید. فصل بهار یکی از بهترین فصل‌ها برای کاشت و پرورش نهال گردو است، در این فصل همة گیاهان از خواب زمستانی بلند می‌شوند.

اما با شروع فصل بهار، حضور آفات و رخ دادهای طبیعی مانند: تابش شدید خورشید، گرما و… سبب سوختن برگ درخت گردو و در نهایت سیاه شدن میوه و بی‌کیفیت شدن آن، می‌شود. سیاه شدن برگ درخت گردو دلایل متعددی دارد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت. یکی از علت‌های نابودی برگ درخت گردو و کاهش کیفیت مغز گردو، رسیدگی نادرست و بی‌توجهی به تغذیه مناسب برای درخت گردو است.

پس از کاشت نهال گردو باید به‌خوبی از آن مراقبت نماییم، این موضوع بسیار مهم است؛ زیرا سبب بالارفتن میزان بار درخت و افزایش عملکرد کلی آن می‌شود. بنابراین تغذیه درست و اصولی درخت در کیفیت و میزان محصول آن مؤثر است. مجموعه پالیز گردو از طریق مشاوره رایگان به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم (آنلاین) به باغداران، آماده ارائه کلیه خدمات و اقدامات مرتبط با فروش انواع نهال گردو و میوه باغداری از جمله نحوه احداث باغ گردو، نگهداری کاشت، داشت و نحوه رسیدگی بیماری و آفات زدایی، کوددهی، هرس است.

عوامل مؤثر در سیاه شدن برگ درخت گردو| علت سوختن برگ گردو

همان‌طور که گفته شد علت‌های فراوانی موجب سوختن برگ درخت گردو می‌شوند؛ در ادامه با این عوامل آشنا خواهید شد. علت سوختن برگ گردو می‌تواند به دلیل: شوری، انواع بیماری و آفات، سرما و گرما و بالا بودن عناصری مانند بر باشد.

شوری آب

شور بودن آبی که با آن نهال یا درخت خود را آب می‌دهید، تأثیر فراوانی در سوختن برگ درخت گردو دارد. پس همیشه از شور نبودن آب مصرفی خود برای آبیاری گیاهان اطمینان حاصل نمایید. همچنین علت سوختن برگ گردو می‌تواند به‌خاطر مصرف بیش از حد کود و یا انواع تنش‌های موجود در آبیاری باشد.

بیماری آنتراکنوز

این بیماری یکی از علت‌های سوختن برگ گردو است و با نام بیماری لکه سیاه نیز شناخته شده است. بیماری آنتراکنوز از نوعی قارچ به وجود آمده است و بهتر است تا هرچه سریع‌تر برای نابودی این بیماری گیاهی اقدام کرد تا خسارت‌های بیشتری را ایجاد نکند. فصل پاییز جهت سوزاندن برگ‌های ریخته شده و بیمار بسیار فصل مناسبی است. در فصل زمستان نیز شخم زدن جهت نابودی بیماری مؤثر است. همچنین سم‌پاشی درختان گردو با کلرور مس به‌صورت چهارده روز مداوم سبب ازبین‌رفتن بیماری خواهد شد.

درمان خشک شدن درخت گردو | درمان سوختگی برگ درخت گردو

بیماری بلایت

علت سوختن برگ گردو می‌تواند بیماری بلیت باشد، این بیماری باعث سیاه شدن رنگ پوست گردو می‌شود و همه کناره‌های برگ و پوست سبز را آلوده می‌کند. کنترل به‌موقع این بیماری می‌تواند در رفع اثرات سو آن مؤثر باشد.

سرمازدگی

سرمازدگی که معمولاً در فصل بهار با آغاز جوانه‌زنی و رشد برگ‌های کوچک شروع می‌شود، از دیگر علت‌های سوختن برگ گردو است. سرمایی که در ابتدای فصل بهار وجود دارد، آسیب‌های فراوانی به محصولات و برگ آن‌ها وارد می‌کند و به‌مرور سبب سیاهی رنگ برگ و پوست گردو می‌شود. یکی از کارهایی که می‌تواند آسیب‌های ناشی از سرمازدگی را به حداقل برساند، استفاده از کودهای اسیدآمینه و پتاس و فسفات است.

گرمازدگی

جدا از موضوع سرمازدگی باید به گرمازدگی و افزایش دما در تابستان نیز توجه کرد. زیرا گرما و نور شدید خورشید نیز از عوامل سوختن برگ گردو است.

غلظت عنصر بر| علت سوختن برگ گردو

هنگامی که غلظت عناصری نظیر: بر در خاک درخت گردو افزایش یابد، کنارهای برگ شروع به سوختن و سیاه شدن می‌کند و لکه‌های سیاه در روی برگ درخت نیز ایجاد می‌شود. به‌منظور کنترل این مشکل، لازم است تا از آبیاری با غلظت کم عنصر بر و یا آبیاری با آب شیرین استفاده کرد. جدا از این موضوع کمبود عناصری نظیر: فسفر و پتاسیم هم در سوختن برگ گردو مؤثر است.

جلوگیری از سوختن برگ درخت گردو

همان‌طور که گفته شد بیماری و عدم دقت در تغذیه نهال گردو، علت سوختن برگ گردو هستند. پس از کاشت نهال باغدار لازم است تا نهایت دقت خود را در مراقبت نهال جهت بهبود عملکرد آن و کنترل مشکلات و بیماری‌ها به کار ببرد. او باید هرگونه بیماری و آفتی که به درخت آسیب می‌رساند و موجب سوختن برگ گردو می‌شود را بررسی کند و جهت ازبین‌بردن آن راه‌حل مناسبی استفاده نماید.

تغذیه باکیفیت و مناسب نیز از فاکتورهای با اهمیتی است که لازم است تا در اولویت کار قرار گیرد، تغذیه درخت گردو شامل تأمین عناصر ضروری برای رشد و مقاومت گیاه، دقت در نوع آب مصرفی و میزان آبیاری و کوددهی طبیعی و شیمیایی گیاه است که در نهایت توجه به این مسائل، موجب بهترشدن میزان محصول و شکل ظاهری آن خواهد شد. هر زمان که مشاهده کردید باردهی درخت گردوی شما کاهش‌یافته است و میوه آن بی‌کیفیت و خراب است؛ باید بدانید که این مشکلات به دلیل فقیر بودن خاک و ریشه‌ی درخت است و نیاز شدید آن به عناصر معدنی سبب بروز چنین مشکلاتی شده است.

یکی دیگر از راه‌های کنترل و جلوگیری از سیاهی برگ درختان گردو دقت به نژاد انتخاب شده جهت پرورش و سازگاری آن با شرایط اقلیمی شما است. یک باغدار باید حتماً پیش از آنکه خرید نهال گردو را انجام دهد اطلاعات کافی نظیر: نحوه مراقبت از آن و روش پرورش یک درخت سالم را دریافت کند. لازم است تا قبل از خرید نهال دقت نمود که درخت به سرما نیاز دارد یا گرما؟! اگر نهال انتخابی شما جز نژادهایی بود که به گرمای بالا نیازمند است، باید آن را در محیط‌های گرم با دمای بالا کاشت و اگر نهال شما نیازمند دمای پایین بود باید آن را در محیط‌های سردسیر کشت داد.

دلیل سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو چیست؟

عمر درخت گردو را 200 الی 300 سال برآورد کرده اند همین عمر طولانی و مصارف بسیاری که از محصول این درخت می‌توان کرد، خود دلیلی است کاملاً قانع‌ کننده، برای اینکه به پرورش گردو و احداث باغ آن روی بیاوریم. بدون شک پرورش سود فراوانی به همراه خواهد داشت. اما مسئله ای در این میان وجود دارد که ما همیشه بر آن تأکید ورزیده‌ایم، و آن هم این است که:

پرورش هر محصولی و احداث باغ آن، به علم و دانش و تجربه مکفی نیاز دارد. بله… پرورش گردو نیز به همین منوال، نیازمند دانش تخصصی است؛ زیرا که ممکن است به‌ صورت کاملاً ناگهانی، درختان ما دچار خسارت و آسیب شوند و اگر علم کافی نداشته باشیم، ضرر بسیاری را متحمل خواهیم شد.

از جمله همین آسیب ‌ها، می ‌توان سیاه شدن و به اصطلاح سوختگی برگ‌ها را نام برد، معضلی که اگر به موقع رفع نشود، می‌توانند ضرر بسیار سنگین‌تری را بر جای بگذارد. امروز در این نوشتار، قصد داریم تا از علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، برای شما صحبت کنیم.

در این گفتار، نه تنها علل شایع برای این آسیب را بررسی خواهیم کرد، بلکه راهکارهایی را نیز برای رفع و جلوگیری از آن، به شما معرفی خواهیم کرد؛ به‌ علاوه علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان، را نیز مشخص خواهیم کرد.

مراقبت‌های لازم برای درخت گردو:

قبل از آنکه به ‌عنوان یک باغدار، از خود بپرسید که علت سیاه و خشک شدن برگ ، چیست باید مراقبت ‌های لازم از این درخت را به خوبی بدانید و البته از درختان باغ خود، به‌ صورت اصولی و بر روی قاعده مشخص، نگهداری کنید. به ‌طور مثال، قبل از کاشت و خرید نهال، باید شرایط اقلیمی محل باغ را بررسی کنید، بعد از آن نژادی مناسب و سازگار خریداری کنید. بعد از آن، زمین را آماده کنید، کوددهی کنید، به تغذیه و آبیاری درخت توجه کنید، هرس کنید، سمپاشی کنید و چندین و چند نوع مراقبت ضروری دیگر را به عمل آورید.

بدون انجام این مراقبت ‌ها که از قضا برای باردهی و کیفیت محصول درخت بسیار ضروری هستند و در اصطلاح تخصصی به مرحله «داشت» شناخته می ‌شوند، نمی ‌توان انتظار داشت که درختان بعد از مدتی آسیب نبینند و یا دچار سوختگی برگ درخت گردو، نشوند.

علت سیاه شدن برگهای درخت گردو:

خیلی از کشاورزان و باغداران، بعد از کاشت درخت و رسیدن به مرحله داشت و مراقبت، متوجه سیاه شدن برگ درختان خود می‌شوند. این سیاه شدن در اصطلاح عام، با نام «سوختگی برگ» نیز شناخته می‌شود و البته در زمره بیماری ‌های درخت قرار می‌گیرد. اینجاست که باغدار از خود می‌پرسد که علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، چیست و چگونه می شود آن را رفع نمود.

علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو؛ را می‌توان در موارد متعددی خلاصه نمود؛ در این مواقع، برگ ابتدا اندکی خشک و زرد می‌شود و در نهایت، می‌ریزد. در چنین حالتی، متخصصان اعتقاد دارند که درخت، از روند رشد طبیعی خود خارج شده و باید آن را درمان کرد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین دلایل سیاه شدن برگ درختان گردو را مرور خواهیم کرد.

سوختگی برگ درخت گردو؛ یک بیماری است.

  1. سوختن برگ گردو بخاطر شوری آب:

آبیاری برای درخت گردو بسیار مهم است؛ آبیاری بیش از حد، می‌تواند علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، باشد. زمانی که آبیاری زیادتر از حد تحمل درخت باشد، در این صورت دور برگ‌ها آرام آرام سیاه شده و در نهایت، فرو خواهند ریخت. حتی تنش در آبیاری و یا استفاده از برخی‌ کودها نیز می‌تواند نتایج مشابهی را به‌دنبال داشته باشد.

  1. افزایش غلظت بور و سیاه شدن برگ گردو:

وجود بیش از اندازه بعضی از عناصر در خاک و یا کود، می‌تواند منجر به سوختگی برگ درخت گردو، شود. حتی به عکس، کمبود برخی از عناصر (مثل فسفر و پتاسیم) نیز همین نتیجه را به‌دنبال خواهد داشت. اگر در خاک و یا کودی که به درخت خود می‌دهید، میزان عنصر «بور» بیش از حد اندازه باشد، به تدریج اطراف هر برگ سیاه شده و روی سطح برگ نیز لکه‌ های قهوه‌ ای رنگ مشاهده خواهد شد. برای رفع این معضل، می‌تواند از مواد کاهنده غلظت در آبیاری و یا از آب شیرین برای آبیاری استفاده نمود.

  1. سیاهی برگ گردو به دلیل آنتراکنوز:

بیماری آنتراکنوز، یا همان قارچ آنتراکنوز، از دیگر دلیل های سوختگی برگ درخت گردو، است. همانطور که گفتیم، این بیماری نوعی قارچ است؛ مبدأ بروز آن نیز برگ‌ های خشک‌ شده‌ ای است که در فصل پاییز و زمستان، به زیر درخت می ریزند و رطوبت را به خود جذب می‌کنند. این عارضه، با اسم «لکه سیاه» نیز شناخته شده است. مناسب ترین راهکار برای رفع این بیماری، آن است که برگ ‌های ریخته شده به زیر درخت را بسوزانیم، و یا شخم زده و کاملا با خاک بپوشانیم.

  1. تأثیر بیماری بلایت بر سوختگی برگ گردو:

بیماری بلایت را همچنین می ‌توان به عنوان علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو، بیان کرد. این بیماری، نه تنها برگ درخت را سوزانده و سیاه کرده، بلکه در درجات بالاتر، سبب سیاهی پوست سبز رنگ میوه شود و به محصول، آسیب وارد می‌کند. این بیماری باکتریایی است و به محض مشاهده، باید برای درمان اقدام کرد، وگرنه ضرر بسیاری متوجه باغ و سایر درختان نیز خواهد شد.

  1. سیاه شدن برگ گردو به دلیل سرمازدگی:

سرمای بهاره می‌تواند کابوسی برای هر باغدار باشد. سرمای بهاره معمولاً در روند رشد درخت، جوانه‌زدن و باردهی، اثری سوء دارد و می ‌توان ضرر و زیان بسیاری را به همراه داشته باشد. علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، هم می ‌تواند به دلیل همین سرمای بی خبر بهاره باشد. برای کاهش اثر سرمازدگی بهاره، می ‌توان از کود هایی که دارای ترکیبات پتاسیم، آمینو اسید و فسفر هستند، استفاده نمود.

  1. خشک شدن برگ گردو در تابستان:

علاوه‌ بر مواردی که در بالا مطرح شد، موضوع دیگری را نیز می ‌توان بیان نمود آن هم چیزی نیست جز خشک شدن برگ، در فصل تابستان. می ‌توان علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان، را با تمامی موارد ذکر شده در بالا توجیه کرد. اما علاوه‌برآن، می‌ توان آبیاری نامناسب و یا گرمای زیادی و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید را نیز افزود.

درمان سوختگی برگ درخت گردو:

در اولین مرحله برای درمان، ابتدا باید علل سوختگی برگ درخت گردو، را با بررسی دقیق، پیدا کرده و سپس برای رفع آن، اقدام نماییم. برای رفع این معضل، پیشنهاد می‌شود که به ‌صورت زیر عمل نمایید:

  • درخت را به خوبی بررسی کنید تا اگر به آفات و حشرات موذی دچار شده است، بتوانید آن ‌ها از بین ببرید. سمپاشی می ‌تواند در رفع سیاهی برگ این درخت، بسیار مفید واقع شود. انجام به موقع و درست سمپاشی، تأثیر بسزایی در حفظ سلامتی درخت خواهد داشت.
  • در مرحله بعدی، باید تغذیه درخت را اصلاح نمایید. آبیاری و کوددهی، هر دو بخشی از تغذیه درخت هستند و باید به انجام صحیح هر دو، ممارست ورزید. عناصر و منابع خواسته شده درخت باید تأمین شوند، خاک و ریشه باید از راه اصولی تقویت شوند و آبیاری نیز باید به اندازه مناسب صورت گیرد.
  • نکته ‌ی دیگر برای رفع سوختگی برگ درخت گردو، این است که از همان اول، به‌دنبال ارقام و نژاد مناسب نهال باشید، نهال باکیفیت خریداری کنید و البته در این میان، چنان که گفتیم، به اقلیم محل کاشت نیز توجه داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا