علت کم شدن مکش جاروبرقی

 

کم شدن مکش جاروبرقی یکی از مشکلات بسیار رایجی می باشد که قدرت دستگاه را در جمع آوری گرد و خاک و تکه های آشغال و غیره کاهش می دهد. خوشبختانه اغلب دلایل کاهش قدرت مکش جاروبرقی ال جی، بوش، سامسونگ، پارس خزر و سایر برندها به آسانی و با تغیر در نحوه استفاده از دستگاه قابل رفع می باشد. تنها تعداد اندکی از علت های اصلی رخ دادن این شرایط نیاز به تعمیر قطعات داخلی دارند. در این بخش از مطالب تکنوپشتیبان دلایل اصلی که باعث کاهش قدرت مکش جاروبرقی میشود را بررسی و راه حل هایی برای رفع آنها ارائه می دهیم.

آنچه در این مطلب می خوانید:

1- کم شدن مکش جاروبرقی به علت پر بودن کیسه

پر بودن کیسه جاروبرقی مشکلات زیادی را بوجود می آورد و به همین دلیل باید زمان تعویض آنها را جدی گرفت. به عنوان مثال، و کاهش قدرت مکش آن از جمله مشکلاتی هستند که هر دو به دلیل پر بودن کیسه رخ می دهد. برای رفع این مشکل کافیست کیسه را قبل از پر شدن کامل تعویض کنید.

2- سوراخ بودن کیسه جاروبرقی

برای اینکه جاروبرقی با مکش بالا زباله ها را جمع آوری کند، هیچ راه نفوذی برای هوا در این مسیر نباید وجود داشته باشد. سوراخ شدن کیسه جاروبرقی نه تنها گرد و غبار را به بیرون انتقال می دهد، بلکه تا حد زیادی قدرت دستگاه را در جمع آوری آشغال و زباله ها کاهش می دهد. استفاده از کیسه های کاغذی بی کیفیت و همچنین جمع آوری شیشه ها با جاروبرقی هر دو می توانند باعث پاره شدن کیسه شوند. علاوه براین، بهتر است بررسی کنید که آیا کیسه درست نصب شده است یا خیر؟

3- کم و زیاد شدن مکش جاروبرقی به علت ارتفاع زیاد لوله

در حالت کلی، هر اندازه ارتفاع لوله جاروبرقی بیشتر باشد، زباله ها با مکش کمتری جمع آوری میشوند. به همین دلیل باید تا حد امکان و بر اساس شرایط محیط و جنس سطح فاصله را تا موتور کم کرد. با کم کردن ارتفاع لوله جاروبرقی می توان قدرت مکش را تا حد مطلوبی افزایش داد.

4- خراب بودن موتور جاروبرقی

موتور مهم ترین و اصلی ترین قطعه داخل جاروبرقی می باشد که وجود خرابی در آن می تواند منجر به کم شدن قدرت مکش دستگاه شود. دقت داشته باشید که اگر مکش جاروبرقی تا حد زیادی کاهش پیدا کرد و بوی سوختگی نیز از دستگاه به مشام رسید، حتما با مراکز تماس بگیرید. در واقع کم شدن قدرت مکش جاروبرقی نوعی زنگ خطر و هشدار می باشد تا سلامت موتور را جدی بگیرید.

5- گرفتگی لوله خرطومی

یکی از اشتباهات رایجی که اغلب افراد مرتکب میشوند، جمع آوری هر نوع زباله و آشغال با جاروبرقی است. تکه های بزرگ پارچه و کاغذ و پلاستیک در مسیر خرطومی تجمع پیدا می کنند. گرفتگی و انسداد لوله های خرطومی مانع از عبور هوا با شدت زیاد میشود و به همین دلیل مکش جاروبرقی را کم می کند. تا حد امکان تکه های بزرگ زباله و آشغال را با جاروبرقی جمع آوری نکنید و بهتر است خرطومی را از دستگاه جدا نموده و گرفتگی های آن را رفع نمایید.

6- تنظیمات اشتباه جاروبرقی

در بسیاری از مواقع کم بودن قدرت مکش جاروبرقی تنها به دلیل استفاده از قدرت کم دستگاه است. با استفاده از دکمه های روی جاروبرقی تنظیمات را روی قدرت بالای مکش قرار دهید تا مشکل رفع شود.

7- گرفتگی فیلتر جاروبرقی

فیلترهای موجود در داخل جاروبرقی به دلیل استفاده زیاد به مرور با لایه هایی از گرد و غبار مسدود میشوند. این فلیترها نقش بسیار مهمی در میزان قدرت مکش جاروبرقی دارند و به همین دلیل باید همیشه تمیز شوند. البته در برخی از مواقع ممکن است فیلتر دچار پارگی شده باشد که تنها راه حل تعویض است. جداره جاروبرقی را باز و فیلتر قبلی را خارج کنید. سپس فیلتر جدید را در جای خود قرار داده و درب جاروبرقی را ببندید. پیشنهاد می کنیم به جنس فیلتر و تقلبی یا اصل بودن آنها دقت داشته باشید در غیر این صورت پس از چند مرتبه استفاده از دستگاه مجدد مکش کاهش پیدا خواهد کرد.

8- نشت هوا از اتصالات جاروبرقی

همان طور که اشاره شد، برای اینکه جاروبرقی بتواند بدرستی و با قدرت بالا زباله ها را از روی سطوح جمع آوری کند، هوا نباید به بیرون نفوذ کند. وجود ترک و شکستگی روی لوله خرطومی، باز بودن محل اتصال خرطومی به بدنه جاروبرقی از جمله مواردی هستند که باعث نشت هوا می شوند. علاوه براین، بر روی لوله برخی از جاروبرقی ها محفظه ای برای ورود و خروج هوا وجود دارد که با باز بودن آن مکش کاهش پیدا می کند. لذا کافیست تمام بخش های جاروبرقی را بررسی کنید و منافذ و ترک هایی که باعث نشت هوا میشوند را مسدود کنید.

9- کم و زیاد شدن مکش به علت کثیف بودن برس پارویی جاروبرقی

از دیگر مواردی که می توان به عنوان علت کم شدن مکش جاروبرقی در نظر گرفت، کثیف بودن برس پارویی است. برس و شانه جاروبرقی با گذشت زمان مو و نخ و گرد و غبار زیادی را به خود جذب می کند و به همین دلیل مکش دستگاه کم میشود. با تمیز کردن برس براحتی می توانید مجدد قدرت مکش جاروبرقی را افزایش دهید.

راه های افزایش قدرت مکش جاروبرقی

با توجه به آنچه در طول متن به آن اشاره شد، برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • کیسه جاروبرقی را بررسی و در زمان مناسب تعویض کنید.
 • برس پارویی جاروبرقی را به صورت مرتب تمیز کنید.
 • درون لوله خرطومی را بررسی و گرفتگی های آن را رفع کنید. بهتر است تکه های بزرگ زباله ها را با جاروبرقی جمع آوری نکنید تا مسیر عبور آنها تا کیسه دچار گرفتگی نشود.
 • محل اتصال خرطومی به بدنه جاروبرقی را محکم کنید تا هوا نشت نکند.
 • فیلترهای درون جاروبرقی را به صورت مرتب تمیز و در صورت نیاز تعویض نمایید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی ال جی

جاروبرقی های ال جی دارای تنوع بالایی از نظر مدل و قابلیت ها هستند. در صورت کم شدن قدرت مکش دستگاه بررسی کنید که آیا تنظیمات درست انجام شده و از حداکثر قدرت جاروبرقی استفاده می کنید یا خیر؟ در صورت خراب بودن موتور بهتر است با تیم های تماس بگیرید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی سامسونگ

در صورت کاهش قدرت مکش جاروبرقی سامسونگ کافیست بررسی کنید که آیا کیسه پر شده است یا خیر؟ از محل اتصال لوله خرطومی هوا نشت می کند؟ برس پارویی تمیز است؟ ارتفاع لوله بیش از اندازه نیست و با جنس سطح تناسب دارد؟ موتور جاروبرقی سالم است؟ فیلتر دچار انسداد و گرفتگی نشده است؟ در صورت عدم رفع مشکل با رفع هر یک از این موارد، با مراکز تماس بگیرید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر

از مهم ترین دلایل کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پر بودن یا سوراخ بودن کیسه جاروبرقی یا نصب اشتباه آن
 • مسدود شدن سطح فیلترهای درون جاروبرقی
 • گرفتگی لوله خرطومی
 • زیاد بودن ارتفاع لوله جاروبرقی
 • نشت هوا از بخش های مختلف دستگاه
 • خراب بودن موتور

اگر با بررسی موارد فوق مکش افزایش پیدا نکرد، بهتر است افراد حرفه ای در حوزه دستگاه را بررسی کنند.

علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش

مانند سایر برندها، علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش در بسیاری از مواقع پر شدن کیسه جاروبرقی و گرفتگی خرطومی می باشد. علاوه براین، ابتدا باید مطمئن شوید که آیا از حداکثر قدرت دستگاه استفاده می کنید یا خیر؟ با دکمه های روی جاروبرقی قدرت مکش را افزایش دهید. در صورت رفع نشدن مشکل با مراکز تماس بگیرید.
تعمیرکاران تیم تکنوپشتیبان با قطعات اصلی و تضمین و گارانتی آماده رفع هرگونه خرابی از قبیل کم شدن مکش جاروبرقی و غیره می باشند. این تعمیرکاران در شمال و جنوب و شرق و غرب تهران حضور داشته و در کمترین بازه زمانی به محل اعزام میشوند. یکی از شایع ترین خرابی‌هایی که ممکن است به هر نحوی در طول زمان برای جاروبرقی شما رخ دهد، کم شدن مکش جاروبرقی می‌باشد که با رخ دادن چنین اتفاقی قطعا صبر شما لبریز خواهد شد! برای مثال در روزهای ابتدایی شاید شما تنها در 15 دقیقه تمام خانه را جارو می‌کردید و اما پس از کاهش مکش جاروبرقی به 30 دقیقه یا حتی بیشتر افزایش یافته است! با این وجود این خرابی واقعا می‌تواند هر یک از ما را کلافه کند و نتوانیم به سایر امورات خانه بپردازیم.

خب طبیعتا این مشکل نشان دهنده یک خرابی برای جاروبرقی می‌باشد که حتما باید آنرا ریشه یابی کنید؛ اما این در حالی می‌باشد که این خرابی معمولا خیلی ساده به وجود می‌آید و خیلی ساده هم می‌توانید آنرا رفع کنید! اما گاهی اوقات هم به سادگی قابل رفع و تعمیر نیست و حتما باید توسط تکنسین صورت گیرد که در ادامه این گزارش شما را به‌صورت کامل با علت کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر و سایر برندها آشنا کرده ایم. همراه ما باشید.

توجه: و علت کم شدن جاروبرقی ال جی و حتی سایر برندهای موجود در کشور، یکسان است و هیچ تفاوتی میان آنها وجود ندارد.

 1. پر بودن کیسه از دلایل کم شدن مکش جاروبرقی

رایج ترین علت کم شدن مکش جاروبرقی، پر بودن کیسه می‌باشد که معمولا احساس می‌کنیم کیسه پر نیست، اما این در حالی است که کیسه به‌صورت کامل پر شده و بدون توجه به کیسه و بررسی دقیق آن، اقدام به جارو کردن محیط می‌کنیم. با این وجود نکته حائز اهمیت همین موضوع می‌باشد که منجر به کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تحت هر شرایطی در ابتدا کیسه جاروبرقی را بررسی کنید که آیا پر شده است یا خیر؟ آیا به‌درستی در جای خود قرار دارد؟

در صورت رفع این مشکل می‌توانید خیلی ساده اقدام به افزایش مکش جاروبرقی کنید.

 1. خرابی موتور جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما قدیمی است و چندین سال از آن استفاده کرده اید، قطعا قطعات داخلی موتور عمر خود را کرده اند و باید با استفاده از ابزارهای تعمیراتی بروز تعمیرات، در ابتدا بررسی شوند و سپس در صورت خرابی قطعاتشان با قطعات جایگزین تعویض شوند. این یک موضوع کاملا واضح است چرا که تمام دستگاه‌ها دارای طول عمر مفید هستند و پس از گذشت یک بازه زمانی قطعا کارایی خود را از دست می‌دهند. با این وجود این تعریف برای جاروبرقی‌های قدیمی است که باید از آن مطلع باشید.

اما چرا موتور جاروبرقی‌های جدید دچار خرابی می‌شوند؟ این حتما یکی از سوالاتی است که برای شما رخ داده و پاسخ آن هم بسیار ساده می‌باشد و حتی خودتان هم از آن مطلع هستید؛ با این تفاوت که نمی‌خواهید آنرا باور کنید! علت این خرابی برای جاروبرقی‌های جدید وارد کردن فشار بیش از حد به دستگاه و یا مشکل فنی می‌باشد که از طریق مراجعه به ، می‌توانید این مشکل را به واسطه برگه گارانتی به‌صورت رایگان برطرف نمایید.

لازم به ذکر است که موتور جاروبرقی همانند موتور خودرو، از تعداد زیادی قطعه تشکیل شده است که در صورت اتمام عمر مفید هر یک از آنها، باید مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرند؛ تمامی خدمات مرتبط با موتور جاروبرقی در مجموعه آریابهکار با قطعات کاملا وارداتی توسط تکنسین‌های مجرب انجام می‌شود.

بخوانید:

 1. تنظیمات نادرست؛ علت کم شدن مکش جاروبرقی

گاهی اوقات ممکن است هیچ مشکل فنی برای جاروبرقی رخ نداده باشد و تنها تنظیمات ابتدایی آن بنابر هر دلیلی تغییر یافته است! برای مثال اگر کودک خردسال و بازیگوش دارید، احتمالا تنظیمات دستگاه را تغییر داده که خیلی ساده می‌توانید آنرا به حالت قبلی برگردانید. اما اگر جاروبرقی شما پیشرفته است و از تنظیمات آن اطلاع بخصوصی ندارید، توصیه می‌کنیم از طریق دفترچه راهنمای جاروبرقی اقدام به مطالعه تمام صفحات مرتبط با تنظیمات جاروبرقی کنید که می‌تواند راهنمای خوبی برای شما واقع شود.

 1. پارگی کیسه

به‌طور کل ما دو نوع کیسه دائمی و یکبار مصرف داریم که اکثرا از کیسه‌های دائمی استفاده می‌کنیم؛ اما این در حالی است که از نظر تمام تکنسین‌ها استفاده از کیسه‌های یکبار مصرف مناسب جاروبرقی می‌باشد چرا که پیش از هر استفاده آنرا نصب می‌کنید و سپس آنرا درون سطل زباله قرار می‌دهید. اما در صورتی که چندین سال به‌صورت مداوم از یک کیسه دائمی استفاده کنید، باید منتظر پاره شدن، فرسودگی و از بین رفتن پرزهای داخلی آن باشید که نتیجه آن نیز خرابی گسترده در بخش موتوری دستگاه است.

با این وجود توصیه می‌کنیم از کیسه‌های یکبار مصرف استفاده کنید و اگر هم کیسه‌های دائمی در اولویت شما می‌باشد، در زمان‌های معین (هر یک ماه یکبار) به‌صورت کامل بررسی کنید که اگر دچار فرسودگی، خرابی و پارگی شده، آنرا تعویض کنید.

 1. کثیفی فیلتر؛ علت کم شدن مکش جاروبرقی

یکی دیگر از رایج ترین دلایلی که در کم شدن مکش جاروبرقی نقش مهمی ایفا میکند، کثیفی فیلتر جاروبرقی می‌باشد! اما چگونه؟ تمام جاروبرقی‌ها دارای 2 فیلتر هستند که این دو فیلتر در طول زمان می‌توانند میزان زیادی گرد و غبار را به خود جذب کنند که در نتیجه دچار کثیفی، فرسودگی و حتی پارگی خواهند شد. با این وجود توصیه‌ای که برای شما داریم این است که حتما فیلتر جاروبرقی را بررسی کنید و در صورت خرابی بیش از حد، از طریق مراکز مجاز تعمیراتی اقدام به خرید فیلتر جدید نمایید.

توجه داشته باشید که با تعویض به موقع فیلتر جاروبرقی، مانع بروز هر گونه خرابی برای جاروبرقی خواهید شد.

 1. کثیفی برس پارویی

تمام ذرات ریز و درشتی که شما با استفاده از جاروبرقی جارو می‌کنید، در ابتدا از برس پارویی عبور می‌کنند و سپس به کیسه منتقل می‌شوند. اما اگر توجه کرده باشید در این بخش یک برس وجود دارد که جلوی تعداد زیادی ذرات ریز و درشت را می‌گیرد و عملا کاربردی همانند شانه دارد. با این وجود همان گونه که شانه را تمیز می‌کنید، باید برس پارویی جاروبرقی را نیز هر چند مدت یکبار تمیز کنید تا مسیر آن مسدود نشود و اتفاق بخصوصی برای مکش آن رخ ندهد.

با این وجود اگر با مشکل کم شدن مکش جاروبرقی ال جی روبرو شده اید، توصیه می‌کنیم این بخش از جاروبرقی را نیز مورد بررسی قرار دهید.

بخوانید:

 1. پارگی لوله خرطومی؛ کم شدن مکش جاروبرقی

لوله خرطومی از جنس پلاستیک نسبتا سخت می‌باشد که برحسب کیفیت دستگاه شما، از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است و در اثر وارد شدن ضربه‌های سنگین می‌تواند استقامت نشان دهد. اما اگر چندین سال از دستگاه استفاده می‌کنید و با مشکل پاره شدن لوله خرطومی روبرو شده اید، یک مشکل عادی و رایج می‌باشد و جای نگرانی نیست! با این وجود اگر لوله خرطومی دستگاه شما حتی به اندازه سر سوزن دچار پارگی شده است، قطعا علت کم شدن مکش جاروبرقی سامسونگ می‌باشد!

اما این مشکل معمولا به نحوی می‌باشد که اگر به درستی تعمیر نکنید، باز هم برای شما پایدار باقی خواهد ماند. نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که اگر چندین سال از دستگاه بدون تعویض لوله خرطومی استفاده کرده اید، بهتر است به‌جای تعمیر اقدام به تعویض لوله خرطومی جاروبرقی خود کنید. اگر مایل به خرید بودید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا استعلام موجودی برحسب مدل و برند دستگاه خود نمایید.

 1. ارتفاع زیاد لوله تلسکوپی

هشتمین عاملی که ما به آن پرداخته ایم، ارتفاع زیاد لوله تلسکوپی می‌باشد که هر چقدر این ارتفاع بیشتر باشد، با کم شدن مکش جاروبرقی روبرو خواهید شد! اما چرا؟ زمانیکه شما ارتفاع لوله تلسکوپی جاروبرقی پارس خزر را زیاد می‌کنید، برای آنکه گرد و غبار و… به کیسه برسند، باید مسافت طولانی تری از برس پارویی تا کیسه طی کنند. اما اگر این فاصله کمتر باشد، می‌تواند خیلی سریعتر به کیسه برسد و تاثیری بر روی مکش نگذارد.

با این وجود بهتر است ارتفاع لوله تلسکوپی را کاهش دهید تا مکش دستگاه کاهش پیدا نکند.

بخوانید:

 1. مسدودی لوله خرطومی

در صورت جارو کردن توده‌های بزرگ و حجیم، به‌صورت مستقیم وارد کیسه نمی‌شوند و در همان لوله خرطومی اصطلاحا گیر می‌کنند و ذراتی که به مرور آنها را جارو می‌کنید را به خود جذب می‌کنند و مانع ورود آنها به کیسه می‌شوند و به مراتب باعث مسدودی لوله خرطومی می‌شوند. در این شرایط چندین مشکل برای دستگاه رخ خواهد داد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • کم شدن مکش جاروبرقی.
 • داغ شدن جاروبرقی.
 • وارد شدن فشار زیاد به جاروبرقی.

با این وجود توصیه می‌کنیم این شکل را در اسرع وقت بررسی کنید.

رفع مسدودی لوله خرطومی جاروبرقی

برای رفع مسدودی لوله خرطومی جاروبرقی نیز باید طبق مراحل ذیل پیش بروید:

 1. جاروبرقی را از برق بکشید.
 2. لوله خرطومی را از بدنه جدا کنید.
 3. لوله را به حیاط خانه منتقل کنید.
 4. با استفاده از آب فشار قوی اقدام به تخلیه ذرات مسدود کننده نمایید.
 5. پس از شستن کامل لوله خرطومی، اجازه دهید تا چند ساعت خشک شود.
 6. هم اکنون می‌توانید آنرا به دستگاه وصل کنید.

بخوانید:

 1. اتمام طول عمر مفید جاروبرقی

آخرین عاملی که ما می‌توانیم به آن در خصوص کم شدن مکش جاروبرقی اشاره کنیم، اتمام طول عمر مفید دستگاه می‌باشد؛ تمام قطعاتی که درون جاروبرقی به کار رفته اند، دارای طول عمر مفید هستند که در صورت استفاده نادرست و اشتباه از جاروبرقی می‌تواند در سریعترین حالت ممکن به سر بیایند! با این وجود توصیه‌ای که برای شما عزیزان داریم این است که اگر دستگاه شما قدیمی شده و هزینه تعمیر آن مساوی با خرید قیمت حدودی یک جاروبرقی می باشد، توصیه می کنیم جاروبرقی جدید خریداری کنید.

افزایش قدرت مکش جاروبرقی

در این گزارش از آریابهکار به 10 علت کم شدن مکش جاروبرقی پرداختیم که می‌توانید در صورت بروز این خرابی با استفاده از عوامل مذکور اقدام به ریشه یابی این خرابی کنید. با این وجود علیرغم توضیح هر یک از این موارد، راهکارهایی را به شما عزیزان معرفی کردیم که می‌توانید به کمک آن اقدام به افزایش قدرت مکش جاروبرقی نمایید. در ادامه نیز قصد داریم این راهکارها را به‌صورت مختصر و مفید برای شما شرح دهیم تا در سریعترین حالت ممکن به نتیجه برسید:

 1. هر یک ماه یکبار فیلتر جاروبرقی را بررسی کنید.
 2. پیش از روشن کردن جاروبرقی، حتما کیسه را بررسی کنید.
 3. اگر لوله خرطومی جاروبرقی دچار پارگی شده است، آنرا تعویض نمایید.
 4. توده‌های بزرگ و حجیم را جارو نکنید.
 5. ارتفاع لوله زانویی را در صورت امکان کاهش دهید.
 6. برس پارویی را از مو و پرز پاکسازی کنید.
 7. اگر خرابی برای موتور پیش آمده، به مراکز تعمیر مجاز مراجعه کنید.
 8. تنظیمات مناسب را انتخاب نمایید.
 9. از کیسه‌های پاره و فرسوده استفاده نکنید.

تعمیرگاه تخصصی جاروبرقی در تهران

ما در مجموعه آریابهکار با بیش از 30 سال سابقه درخشان در زمینه تعمیرات لوازم برقی خانگی و تحت پوشش قرار دادن تمام استان تهران، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیر جاروبرقی شما با استفاده از تیم تکنسین مجرب و قطعات کاملا وارداتی هستیم. با این وجود اگر با مشکل کم شدن مکش جاروبرقی روبرو شده اید و مشکل شما از طریق آموزش بالا برطرف نشده است، می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج بر روی سایت با تیم پشتیبانی آریابهکار تماس بگیرید و درخواست مشاوره در این خصوص نمایید.

توجه داشته باشید که تمامی خدمات انجام شده در آریابهکار دارای 90 روز گارانتی شرکتی آریابهکار و یک هفته مهلت تست رایگان می باشند.

منبع:

سوالات متداول

علت کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر چیست؟

در این گزارش به 10 علت کلیدی این موضوع پرداختیم که رایج ترین علت هم کثیفی و خرابی فیلتر جاروبرقی می باشد.

چگونه قدرت مکش جاروبرقی را افزایش دهیم؟

راهکارهایی در این گزارش از آریابهکار توصیه شده اند که شما می توانید از این طریق اقدام به افزایش مکش جاروبرقی نمایید. علت کم شدن مکش جاروبرقی عنوان قابل بحث ما در این مقاله از مرکز تخصصی می باشد. به عبارتی کم شدن مکش در جاروبرقی، یکی از شایع ترین اشکالات در جاروبرقی ها می باشد. اما خوشبختانه این ایراد جزء ایراد هایی می باشد که تقریبا به راحتی و با هزینه ی پایین رفع می گردد. ما به عنوان در این مقاله به بررسی علت های ضعیف شدن مکش جاروبرقی می پردازیم، همچنین روش های بر طرف کردن این مشکل را نیز بیان می کنیم. بنابراین در صورتی که به دنبال علت کم شدن مکش جاروبرقی هستید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

علت کم شدن مکش جاروبرقی بعلاوه آموزش تعمیر و رفع خرابی

 • کثیفی فیلتر های جاروبرقی
 • انسداد یا پارگی لوله خرطومی جاروبرقی
 • پر شدن کیسه ی جاروبرقی
 • قرار نگرفتن وضعیت پارویی جاروبرقی در وضعیت درست
 • خرابی موتور جاروبرقی

کثیفی فیلتر های جاروبرقی

یکی از علت های کاهش مکش در جاروبرقی، می تواند کثیفی فیلتر ها باشد. یک فیلتر کثیف، مانع از جاری شدن هوا آن طور که باید، می شود و در نتیجه باعث می شود تا قدرت مکش جاروبرقی کم شود. و همچنین باعث می شود تا جاروبرقی به خوبی زمین را تمیز نکند. البته قبل از هر گونه بررسی و تعمیر جاروبرقی، بهتر است که ابتدا، جاروبرقی را از برق بکشید، سپس همه ی فیلتر های جاروبرقی را خارج کنید. بیشتر جاروبرقی ها دارای دو فیلتر هستند، یکی از فیلتر ها، برای این است تا گرد و غبار را از موتور دور کند و یک فیلتر نیز، فیلتر خروجی می باشد. بعضی از فیلتر ها قابل شستشو می باشند، بنابراین آن ها را به خوبی بشویید. برخی دیگر از فیلتر ها را می توانید به آرامی با برس تمیز کنید و برخی دیگر را نیز می توانید به طور کامل تعویض کنید.

انسداد یا پارگی لوله خرطومی جاروبرقی

گاهی ممکن است، کم بودن قدرت مکش جاروبرقی، بخاطر انسداد یا پارگی لوله خرطومی جاروبرقی باشد. بنابراین باید لوله خرطومی جاروبرقی را به دقت بررسی کنید و در صورتی که در مسیر لوله خرطومی انسدادی وجود داشت باید آن را بر طرف کنید، همین طور اگر لوله خرطومی دارای سوراخ یا پارگی بود، باید آن را تعویض کنید، زیرا هر گونه سوراخ یا پارگی باعث کاهش قدرت مکش می شود، همین طور باعث ایجاد سر و صدا می شود. البته توجه داشته باشید که گاهی ممکن است، لوله خرطومی جاروبرقی دارای انسداد نباشد، بلکه ممکن است، انسداد مربوط به محل اتصال لوله خرطومی به جارو و یا محل اتصال پارویی باشد. بنابراین باید پایه ی جاروبرقی را جدا کنید و آن را بررسی کنید.

افزایش قدرت مکش جاروبرقی | تست مکش جاروبرقی

پر شدن کیسه ی جاروبرقی

در صورتی که کیسه ی جاروبرقی پر شود، قدرت مکش جاروبرقی بسیار کم می شود، و حتی ممکن است جاروبرقی اصلا مکش نداشته باشد و در صورت استفاده در این وضعیت ممکن است به موتور فشار بیاید و باعث شود تا موتور بسوزد. همچنین در جارو های شارژی، که معمولا کیسه ندارند، بلکه یک محفظه ی کوچک برای جمع آوری گرد و خاک دارند، باید این محفظه زود با زود تخلیه شود و فیلتر های موجود نیز، مرتب تمیز شوند. همچنین در صورت پاره شدن کیسه ی جاروبرقی نیز، ممکن است مکش جاروبرقی کم شود. بنابراین بررسی کیسه ی جاروبرقی، هنگام کم شدن مکش جاروبرقی بسیار لازم و ضروری می باشد.

قرار نگرفتن وضعیت پارویی جاروبرقی در وضعیت درست

یکی دیگر از علت های کم شدن مکش جاروبرقی، قرار نگرفتن وضعیت پارویی جاروبرقی در وضعیت درست می باشد. روی پارویی یک شاسی ای وجود دارد، که به کمک آن تعیین می کنید که آیا بر روی فرش جارو می زنید یا سرامیک یا پارکت، بنابراین باید توجه کنید که آن را روی وضعیت درستی قرار دهید تا مکش جاروبرقی به درستی انجام شود.

گاهی نیز ممکن است در برس پارویی ( غلطک ) جاروبرقی، مواردی مثل کاغذ، مو یا غیره گیر کرده باشد. در این صورت، باید تمامی این بقایا را جدا کنید. بعد از پاک کردن تمامی این ضایعات، دوباره جاروبرقی را امتحان کنید. اگر مشکل مکش حل نشد، باید جاروبرقی را به تکنسین تعمیرات جاروبرقی نشان دهید.

خرابی موتور جاروبرقی

گاهی نیز علت کم شدن مکش جاروبرقی، می تواند بخاطر خرابی و مشکلات مربوط به موتور جاروبرقی اتفاق بیوفتد. در صورتی که موتور جاروبرقی خراب شود، جاروبرقی قدرت مکش خود را از دست می دهد. یکی از علائم خرابی موتور جاروبرقی به غیر از کاهش قدرت مکش، می تواند باعث ایجاد دود نیز شود.

همچنین ممکن است خود موتور خراب نباشد، بلکه پره های موتور خراب باشد. پره های موتور باعث می شود که گرد و خاک از کنار پره ها عبور کند و به داخل کیسه ی جاروبرقی برود. اما در صورتی که پره های موتور خراب باشد یا شکسته باشد، موتور ممکن است دچار سر و صدا و یا لرزش شود، که منجر به از بین رفتن مکش می شود. که در این صورت، باید پره های موتور را تعویض کنید. برای حل این مشکل توصیه میکنیم حتما مقاله که شامل ویدیو آموزشی نیز می باشد را مطالعه نمایید.

نکات تکمیلی در رابطه با علت کم شدن مکش جاروبرقی

 • قبل از هر گونه بررسی جاروبرقی، باید جاروبرقی را از برق بکشید.
 • در صورتی که آشنایی کافی با جاروبرقی ندارید، بهتر است در صورت بروز هر ایرادی، مستقیما جاروبرقی را به تعمیر کار جاروبرقی نشان دهید تا متوجه ی مشکل شود و آن مشکل را بر طرف کند.
 • در صورتی که مهارت و تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات جاروبرقی را ندارید، به هیچ عنوان اقدام به تعمیر جاروبرقی نکنید، زیرا ممکن است باعث شکستن بدنه و اجزای دیگر جاروبرقی شوید، و به جاروبرقی خسارت جبران ناپذیر وارد کنید.
 • همچنین توجه داشته باشید که گاهی و در برخی شرایط مثل سوختن موتور، خرید یک جاروبرقی نو بهتر و با صرفه تر از تعمیر همان جاروبرقی شما می باشد، که البته این تصمیم را می توانید متناسب با تشخیص و تخمین هزینه ی گفته شده توسط تعمیر کار انجام دهید.

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا