عمومیمطالب برتر

نقش منطقه یا ناحیه کسب و کار شما در کارایی کارتخوان

پوز چیست؟ پوز به چه معناست و مخفف چه عبارتی می باشد؟ انواع کارتخوان چیست؟ ویژگی های هر کدام از آن ها چیست؟ اگر دوست دارید جواب این پرسش ها و چندین نکته با ارزش درباره پوز بدانید در این مقاله همراه ما باشید.

دستگاه کارتخوان یا پوز چیست؟

با تعمیم تعریف بالا درباره این سوال که دستگاه کارتخوان چیست؟ می توان گفت پوز یا کارتخوان، دستگاهی است که قابلیت پرداخت پول و هزینه کالا و خدمات، را هنگام خرید دارد.  در واقع دستگاه پوز یا کارتخوان با اتصال به شبکه های بانکی امکان انتقال وجه از حساب شما به حساب فروشنده را فراهم می کند. شما در هنگام خرید به جای پرداخت نقدی می توانید کارت عابر بانکی خود را به همراه داشته باشید و با استفاده از کارت خوان این وجه را از حساب خود بدون دردسر به حساب فروشنده اانتقال دهید.

The role of your region or business district in card reader performance

تاریخچه کارتخوان (pos)

علاوه بر این شرایطی را فرض کنید که در آن یک فروشنده هر بار برای دریافت هزینه فروش خود باید در صندوق خود را باز و بست کند. در این صورت احتمال اشتباه و سرقت از جانب خود فروشنده و یا اشخاص دیگر وجود دارد. آیا راهی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد؟ این سوالی بود که باعث شد دستگاه های کارتخوانی که امروزه می شناسیم به وجود بیایند و اکنون ما تاریخچه دستگاه پوز را مرور کنیم . یکی از اولین شرکت هایی که تولید پوز های اختصاصی داشت Verifone بود. این کار در سال 1981، در هاوایی به عنوان یک شرکت الکترونیکی کوچک آغاز شد. در سال 1983 آنها سری ترمینال های ZON را معرفی کردند که به استانداردی برای دستگاه های کارتخوان مدرن تبدیل شد.

در ابتدای کار، با کشیدن کارت از طریق pos، اطلاعاتی از نوار مغناطیسی در پشت کارت گرفته می شد. در اواخر دهه 1990، این شرایط با کارت های هوشمندی که تراشه ای در آن تعبیه شده بود جایگزین شد. این کار برای امنیت بیشتر انجام شد و نیاز به وارد کردن کارت در دستگاه کارت خوان نبود. در اواخر دهه 1990 و اوایل 2000، سیستم های پوز بدون تماس معرفی و پایانه های کارتخوان به روز شدند تا توانایی خواندن این کارت ها را با استفاده از فناوری ارتباط نزدیک فیلد (NFC) فراهم کنند.

انواع دستگاه کارت خوان

تا زمانی که به طور مستقیم به فکر کار با دستگاه کارتخوان نیفتاده اید نمی توانید تصور کنید انواع پوز چه محدوده گسترده ای می تواند داشته باشد. در جست و جوهای اولیه برای یافتن بهترین دستگاه کارت خوان ممکن است کلماتی مانند جیبی، شخصی، سیار و .. به گوشتان بخورد و از خودتان بپرسید  چیست؟ پوز جیبی به چه معناست؟ و…

۲- کارت‌ خوان بی سیم (GPRS): این نوع پوز از دیتای موبایل برای اتصال به شبکه اینترنت استفاده می‌کند و سیار می

باشد.

۴- کارت‌ خوان دارای (Wi-Fi): این نوع کارتخوان شبیه تبلت یا تلفن همراه، می تواند از طریق وای فای به اینترنت وصل شود.

۵- کارت‌ خوان قابل اتصال به رایانه (PC-POS):  این نوع از دستگاه های کارتخوان قابلیت اتصال به کامپیوتر و نرم افزارهای حسابداری را دارد.

۶- کارتخوان‌ موبایلی (mPOS): در واقع نمونه پیشرفته تر کاتخوان GPRS است که در ظاهر مانند موبایل و دارای شکاف مخصوص کارت کشیدن هستند.

برای توضیحات و آشنایی بیشتر با ویژگی هر کدام از این دستگاه ها به شما پیشنهاد می کنیم به محتوا  در سایت مراجعه کنید. برای هر کسب و کاری، نوع متقاوتی از کارت خوان مفید می باشد. اگر درباره انتخاب یک کارتخوان با ویژگی های مناسب خود مردد هستید آیریک با چندین سال سابقه تخصصی در کنار شماست تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

چه کارهایی می توان با دستگاه پوز انجام داد؟

امکانات پوز علاوه بر فروش و انجام تراکنش های مربوط به خرید کالا، شامل دریافت موجودی، خرید شارژ، انواع گزارشات و… نیز است. اگر علاقه مند هستید بدانید چه کارهای دیگری از یک کارتخوان بر می آید با مطلب  همراه باشید.

کارت خوان جیبی یا شخصی چیست؟

نسل پیشرفته تری از  هستند (کارتخوان موبایلی) که با استفاده از اتصال دیتای سیم کارتی که درون آن نصب می شود، به شبکه بانکی متصل می شود و تراکنش انجام می دهد. به دلیل ظاهر کوچک و سبکی وزن، به کارتخوان جیبی مشهور هستند و چون برای انجام مشاغل کوچک و شخصی مناسب هستند به نام کارتخوان شخصی نیز شناخته می شوند.

منظور از سیار در پوز چیست؟

هر کارتخوانی که محدود به استفاده در مکان خاصی نباشد یک کارتخوان سیار است. کارت خوان های موبایلی و بی سیم ( GPRS ) در این دسته قرار می گیرند.

تفاوت پوز سیار و جیبی چیست؟

پوز جیبی یکی از انواع پوزهای سیار به شمار می رود که ظاهری سبک تر و کوچکتر دارد.

چه نوع دستگاه کارت خوان برای من مناسب است؟

با توجه به نوع استفاده ای که از خواهید داشت پاسخ به این سوال متفاوت است. اگر کسب و کار شما یک کسب و کار پر مشتری و پر از تراکنش است باید مدل هایی را انتخاب کنید که قابلیت انتقال داده سریع داشته باشند. اگر چاپ فاکتور مشتری یکی از اصلی ترین ارکان های کسب و کار شماست پس کارتخوان شما باید این قابلیت را داشته باشد. یا اینکه اگر شما محل ثابتی برای کسب و کارتان ندارید و به صورت مداوم در حال تغییر هستید پس به کارت خوان سیار باید فکر کنید.هم چنین سبکی، امکانات ویژه و .. از جمله پارامترهایی هستند که باید مد نظر قرار دهید.

چرا استفاده از پوز بهتر است؟

آیا همین که لازم نیست برای خریدهای خود پول زیادی با خود حمل کنید و مداوم نگران دزدیده و گم شدن آن باشید کافی نیست؟ اینکه دیگر معطل گرفتن باقی پولتان نمی شوید و اشتباهی صورت نمی گیرد؟ یا اینکه از آلودگی هایی که با اسکناس ومبادله آن انتقل می یابد رها می شوید؟

همین طور در مورد صاحبان کسب و کارها می توان گفت که دیگر نگران اشتباهات محاسباتی و یا به سرقت رفتن موجودی شان نیستند و وقت بسیار کم تری صرف انجام صورت حساب ها و حسابرسی آنها می شود. این ها تنها گوشه ای از مهم ترین مزیت های استفاده اچه نوع تراکنش‌هایی می توان بر روی کارتخوان انجام داد؟
انواع تراکنش برروی کارتخوان عبارت است از خرید، موجودی، پرداخت قبض(قبوض خدماتی، استعلام بدهی و پرداخت قبوض همراه اول)، خرید شارژ(خرید رمز شارژ تکی و شارژ مستقیم)

سقف تراکنش خرید بر روی کارت‌های بانکی چه مبلغی است؟
با توجه الزامات بانک مرکزی، سقف تراکنش خرید روزانه برای هر کارت مبلغ 500.000.000 ریال است.

آیا برای تراکنش‌های انجام شده برروی کارتخوان مالیات محاسبه می‌شود؟
بله ، ازتاریخ 20 دی ماه سال 1399 مالیات برکارتخوان ها اعمال شده است . قبل از دریافت دستگاه کارتخوان اخذ کدمالیاتی اجباری است .

تغییر روز مالی برای تراکنش‌های کارتخوان در چه ساعتی صورت میگیرد؟
بازه روز مالی تراکنشها از 23:45 روز قبل تا 23:45 روز جاری است، لذا تسویه حساب تراکنش‌هایی که در بازه‌ی 23:45 دقیقه روز جاری تا 23:45 دقیقه روز بعد باشند در روز مالی بعد انجام می‌گیرد.

تسویه حساب تراکنش‌های انجام شده در روزهای کاری و تعطیل در چه بازه‌ای انجام می‌شود؟
در روزهای کاری در بازه‌ی 4 تا 8 صبح و در روزهای تعطیل در بازه ی 16 الی 20 بعداز ظهر تسویه حساب‌ها انجام می‌گیرد.

در مواقعی که پیامک مربوط به واریزی را دریافت نمی‌کنیم، برای حصول اطمینان از عدم واریزی مبالغ چه اقدام دیگری می‌توان انجام داد؟
بهتر است برای حصول اطمینان از عدم واریزی پرینت حساب بانکی خود را چک نمایید.

نحوه‌ی درخواست پشتیبانی از روی POS از چه طریقی انجام می‌گیرد؟
از طریق کلید منو گزینه پذیرنده- درخواست پشتیبانی، می‌توان درخواست را ثبت نمود.

جمع و ریز گزارش تراکنش‌های روزانه خود را از روی POS چگونه دریافت کنیم؟
روش اول: وارد منو دستگاه شده سپس گزینه تراکنش و در مرحله بعد یکی از سه گزینه‌ی خلاصه صورت حساب، صورت حساب یا جمع صورت حساب را انتخاب و سپس بنا به نیاز می‌توانیم نحوه‌ی مشاهده و چاپ گزارش و نوع تراکنش را نیز انتخاب نماییم. (لازم به ذکر است برای مشاهده ریز تراکنش‌ها از گزینه صورت حساب و برای دریافت جمع تراکنش‌ها از گزینه جمع صورت حساب استفاده می‌کنیم.)
روش دوم: پس از وارد شدن از منو گزینه گزارشات سپس روزنامه را انتخاب نمایید.(که البته این روش برای دریافت گزارشات روزانه است.)

چگونه می‌توان تمامی ریز تراکنش‌های کارتخوان را مشاهده نمود؟
در صورت وجود علامت آنتن به دو مورد بستگی دارد که میتوانید چک نمایید: 1- شارژ سیم کارت شما میتواند باشد و 2- عدم انتن دهی سیم کارت از نظر شبکه ای می باشد. وقتی دستگاه خطشرکت های مستقل ارائه کننده خدمات خودپرداز در قبال مشتریان خود وظایفی دارند که فراتر از فروش صرف دستگاه است.

ما به عنوان یک تأمین و ارئه کننده خدمات خودپرداز این وظایف را برمی‌شماریم تا علاوه بر اطلاع‌رسانی به خودمان نیز یادآور شویم که در قبال هر مراجعه کننده و مشتری چه وظایفی به عهده داریم.در مجموع آنچه یک شرکت مستقل خصوصی در قبال مشتریان حقیقی یا سازمانی یک خودپرداز قابل ارائه، توسط بانک یا یک فروشنده صرف قابل تأمین ارائه نیست به همین دلیل لازم است که قبل از خرید خودپرداز نسبت به توانایی‌های شرکت طرف قرارداد پرس و جو و جستجوی کنید.

مشاوره، خرید خودپرداز

بیشتر افرادی حقیقی که این‌ روزها علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و خرید خودپرداز هستند معمولا از حوزه‌های دیگر کسب و کار می‌باشند و به همین دلیل شناخت کافی از بازار فعالیت دستگاههای خودپرداز، میزان سرمایه لازم و سایر جزئیات آن ندارد. یکی از اولین و مهمترین وظایف یک شرکت مستقل ارائه کننده خدمات دستگاه خودپرداز، مشاوره خرید خودپرداز برای مراجعه کننده است. برخی از شرکتها با برگزاری دوره‌های کوتاه و همچنین تهیه مستندات و محتوای تدوین شده، فرایند انتخاب و خرید دستگاه را برای مشتری آسانتر می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا