عمومیمطالب برتر

نمای ترکیبی آجر و چوب + ویژگی های آن

طراحی نمای ترکیبی یکی از انواع است. از آنجا که انتخاب‌های متنوعی برای مواد و متریال مورد استفاده در نما آن وجود دارد، گزینش بهترین‌ها کار آسانی نیست. انتخاب بین آجر، سنگ، بتن، کامپوزیت و … بستگی به عوامل زیادی مثل سبک ساختمان و هزینه‌ی مورد نظر شما دارد.
در این مقاله به بررسی 6 نوع از ترکیبات مصالح برای ارتقاء کیفیت نما و همینطور زیباتر کردن آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

طراحی ترکیبی | منظور از نمای ترکیبی چیست؟ مزایای آن چیست؟

اغلب برای کاهش هزینه‌های اجرایی (به خصوص برای ساختمان‌های خیلی بزرگ)و همینطور خاص بودن نمای ساختمان، دو یا چند متریال را با هم ترکیب می‌کنند و به این ترتیب علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، به نمای ساختمان ریتم می‌بخشند و نوعی اصالت و شخصیت برای ساختمان ارائه می‌دهند. مزیت دیگر استفاده از این دست متریال این است که طراحی نمای ترکیبی از نظر سلیقه‌ای افراد بیشتری را جذب می‌کند.

نمای ترکیبی | انواع نمای ترکیبی ساختمان – طراحی نمای ترکیبی ساختمان

معماران و طراحان برای طراحی نمای ترکیبی، بعضی از متریال را به بقیه ترجیح می‌دهند. به‌طور مثال؛ ترکیب سنگ و آجر حس دلنشینی در بیننده ایجاد می‌کند و بسیاری از سازندگان این ترکیب را انتخاب می‌کنند. در ادامه توجه شما را به بهترین ترکیب‌ متریال در طراحی نمای ترکیبی جلب می‌کنیم.

 • کامپوزیت و سنگ
 • کامپوزیت و چوب
 • کامپوزیت و اسلبکو
 • چوب وسنگ
 • آجر و سنگ
 • اسلبکو و سنگ

ترکیب نمای سنگ و آجر – نمای ترکیبی آجر و سنگ

این نمای ترکیبی در انواع ساختمان‌ها استفاده می‌شود و محدودیتی در به‌کار بردن ترکیب آجر و سنگ وجود ندارد.
آجر و سنگ مقاومت بالایی دارند و علاوه بر قیمت مناسب، از نظر زیبایی نیز موردپسند سلایق زیادی است. رنگی که از ترکیب سنگ و آجر در نمای ساختمان حاصل می‌شود، اصلا حالت مصنوعی ندارد؛ چراکه آجر در دمای بالای کوره تغییر رنگ داده و با در معرض قرارگرفتن آفتاب دچار تغییر رنگ نمی‌شود.

نکته: دقت داشته‌باشید که آجرها انواع مختلفی دارند و مرغوب‌ترین آن‌ها آجر نسوز است که مقاومت بالایی دارد.

سنگ یکی از بهترین ترکیب‌ها برای نمای آجری است و با توجه به رنگ، بافت، شکل و اندازه می‌توانند ترکیب زیبایی تشکیل دهند. این زیبایی در چندمنظوره بودن آن نهفته است. شما چه طرفدار نمای قدیمی باشید و یا عاشق نماهایی با زوایای تیز هندسی باشید میتوانید سنگ و آجر را برای نمای ساختمانتان اجرا کنید.
انبوهی از رنگ‌ها در آجر و سنگ ــ از رنگ‌های گرم گرفته تا خاکستری‌های سرد ــ می‌تواند هارمونی کاملی را با محیط اطراف برقرار کند.

نمای ترکیبی کامپوزیت و سنگ

ترکیب کامپوزیت و سنگ، از نماهای ترکیبی پرطرفدار است. در این نوع ترکیب اغلب قسمت‌های برجسته را با کامپوزیت و قسمت‌های مسطح را با سنگ کار می‌کنند. این ترکیب باعث کم شدن هزینه‌ها می‌شود و با توجه به ویژگی‌های کامپوزیت و سبک بودن آن، پروسه‌ی نصب را هم آسان‌تر می‌کند. همچنین این ترکیب عایق صدا و آتش نیز هست.

نکته: کامپزیت در مقایسه با سنگ دوام کمتری دارد و با توجه به این مطلب توصیه می‌شود در مناطقی که باد و طوفان زیادی دارد، استفاده نشود.

نمای کامپوزیت و چوب

در اغلب موارد می‌توان نمای کامپوزیت را به آسانی با متریال مختلف ترکیب کرد. یکی از ترکیب‌های پرطرفدار، ترکیب کامپوزیت با چوب است که اجرای آن نیز سریع و آسان است.
اگر بخواهد در نمای ساختمان از برجستگی‌ها و اشکال مختلف و خاص استفاده کنید، پیاده‌ازی و اجرای آن با چوب کار آسانی نیست. به همین دلیل بسیاری کامپوزیت را جایگزین آن می‌کنند تا با ایت ترکیب به ایده‌آل خود دست پیداکنند.

نمای ترکیبی کامپوزیت و اسلبکو

نمای اسلبکو از طرح‌های خاص و جدید است که طراحان خلاق آن را با نمای کامپوزیت که تقریبا قدیمی شده‌است، ترکیب می‌کنند و علاوه بر بهره‌گیری از مزایای فراوان کامپوزیت، بهترین و جدیدترین طرح نمای ساختمان را ارائه می‌کنند.

نمای ترکیبی چوب وسنگ

نمای چوب که اصطلاحا به آن ترمووود هم می‌گویند، از نماهای بسیار زیبایی است که به دلیل هزینه‌ی بالا و مفقاوت کم در اغلب مناطق کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با توجه به ویژگی‌های چوب که به آن اشاره‌شد، طراحان این متریال را با انواع دیگر متریال نمای ساختمان ترکیب می‌کنند تا هم به زیبایی مطلوب برسند و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. یکی از ترکیبات رایج، نمای ترکبی چوب و سنگ است.

در آن ترکیب، سنگ معایب چوب را می‌پوشاند. به‌طور مثال؛ سنگ د برابر باد و باران مقاومت سیار بالایی دارد و همینطور عایق صدا و حرارت است.
از طرفی وقتی این ترکیب را انتخاب کنید میتوانید بدون نگرانی آن را در اغلب مناطق استفاده کنید.

نمای ترکیبی اسلبکو و سنگ

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، سنگ اسلبکو از متریال جدید در طراحی نمای ساختمان است. بسیاری از کارفرمایان ترکیب سنگ طبیعی با سنگ اسلبکو را انتخاب می‌کنند تا طرح‌های متنوعی را خلق کنند. با این ترکیب هم افرادی که طرفدار سنگ‌های ساده هستند نظرشان جلب می‌شود و هم افرادی که طرفدار نماهای به‌روز هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع نماها میتوانید مقاله‌ی و دیگر مقالات مربوط به طراحی نما را در بخش مقالات سایت مطالعه کنید.

نمای ترکیبی | نکاتی در مورد استفاده از متریال مختلف در آن

با دانستن چند نکته از خطاهای رایج هنگام انتخاب متریال برای نمای ترکیبی جلوگیری به عمل می‌آید. بهتر است بدانید در نظرگرفتن متریال مختلف یک چیز است، و رسیدن به نتیجه مطلوب و چیز دیگری است. توصیه هلدینگ ساختمانی سپنتا در این خصوص عبارتند از:

 1. تعداد متریال را برای طراحی نمای ترکیبی بالا نبرید. پیشنهاد ما انتخاب 2 الی 3 متریال گوناگون است.
 2. در مورد تعداد رنگ‌ها هم همین موضوع صادق است. سعی کنید از 2 یا نهایتا 3 رنگ در نمای ساختمان استفاده کنید و چشم بیننده را خسته نکنید.
 3. محیط پیرامون ساختمان را در نظر داشته باشید و متناسب با آن متریال را انتخاب کنید.
 4. به ترازها دقت کنید تا خطوط نما، انسجام ساختمان را حفظ کنند.

امروزه با توجه به رقابت زیادی که در بازار مسکن وجود دارد، و همچنین روند ارائه‌ی طرح نما به شهرداری و دفاع از آن جهت تصویب در کمیته نمای شهرداری، طراحی نمای ساختمان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌است. از طرفی تناسب بین طراحی نمای ساختمان با سایر اجزای طراحی یک ساختمان به شکل استاندارد و اصولی و با قواعد علمی از بدهیات طراحی است.
بنابراین طراحی مناسب نمای ساختمان، علاوه بر زیبایی موضوعی الزامی است و باید در انتخاب متریال آن دقت زیادی داشت.
کارشناسان ما در آماده‌ی مشاوره‌ی ردر اغلب نماهای ساختمانی صرفا از یک نوع مصالح در اجرای نما استفاده نمی شود و نیاز است تا با اجرای نمای ترکیبی مصالح مختلف به زیبایی و تنوع در نما افزوده شود. برای اجرای نمای ساختمان، طیف وسیعی از مصالح وجود دارد که می توان با ترکیب هنرمندانه دو و یا سه نوع از این مصالح به نمای مطلوب دست یافت. انواع این مصالح ها با محصولات متنوع در بازار عرضه می گردد، عبارتند از: انواع سرامیک، آجر، سنگ، چوب، فلز، سیمان، شیشه، مصالح کامپوزیتی و پلیمری ترکیبی. در ادامه به معرفی انواع نماهای ترکیبی رایج پرادخته شده است.

نمای ترکیبی

انواع اجرای نمای ترکیبی با آجر

به دلیل وجود منابع گسترده خاک رس در ایران، آجر یکی از قدیمی ترین و فراوان ترین مصالح مورد استفاده در نماکاری است. نمای آجری بیستر در ساختمان هایی با کاربری فرهنگی، مسکونی و کلیه ساختمان هایی که ارتفاع زیاد یا سطح وسیع نماکاری ندارند، توصیه می شود. آجر مصالحی با ابعاد کوچک است، بنابراین در ساختمان هایی با سطح نمای وسیع زمان بر است و جلوه زیبایی ندارد. در ادامه مطلب با انواع اجرای نمای ترکیبی با آجر آشنا می شویم.

نمای ترکیبی آجر و سنگ

آجر مقاومت چندانی در برابر یخبندان و رطوبت ندارد. این عوامل محیطی باعث ایجاد شوره و تخریب آجر می شوند. بدین منظور سطوحی که به سطح زمین نزدیک است و یا لبه های پنجره ها که احتمال نفوذ رطوبت وجود دارد، بهتر است از سنگ برای نماکاری استفاده کرد.

نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز

نمای ترکیبی آجر و چوب

به دلیل کوچکی قطعات آجر در نماکاری، استفاده از آجر در نماهای وسیع خسته کننده به نظر می رسد و کوچک بودن قطعات، وسیع به نظر رسیدن سطوح را تشدید می کند. بدین منظور می توان از چوب برای ترکیب با آجر استفاده کرد. در اجرای نمای ترکیبی ، پانل های چوبی به دلیل طبیعی بودن مصالح و رنگ متناسب با آجر گزینه مناسبی برای ترکیب با آجر می باشند. از انواع مصالح چوبی نما می توان به نمای ترمووود ، نمای چوب پلاست و نمای اچ پی ال اشاره کرد.

نمای ترکیبی آجر و ترمووود

نمای ترکیبی آجر و شیشه

آجر از جمله مصالحی است که استفاده از آن، باعث ایجاد حس سنگینی بصری در نما می شود. بدین منظور اجرای نمای ترکیبی آجر و شیشه موجب شفافیت و حس سبکی در نما می شود. نمای شیشه ای به روش های مختلفی از جمله نمای شیشه ای کرتین وال ، نمای اسپایدر و نمای یونیتایز اجرا می شود.

نمای ترکیبی آجر و شیشه کرتین وال

نمای ترکیبی آجر و فلز

محصولات نمای فلزی در انواع مختلف نمای ورق فلزی ، نمای پانچ متال ، نمای استرچ متال و نمای کامپوزیت تولید می شوند. در اجرای نمای ترکیبی با آجر ، می توان از نمای ورق فلزی و یا نمای استرچ متال به عنوان لوور استفاده کرد.

ترکیب نمای آجر و فلز

علاوه بر این، می توان از ورق های کامپوزیت که رنگ های متناسب با آجر دارند استفاده نمود. در ترکیب کامپوزیت و آجر باید نهایت دقت را به خرج داد.

نمای ترکیبی آجر و کامپوزیت

نمای ترکیبی آجر و سیمان

در اجرای نمای ترکیبی با آجر می توان به منظور کاهش هزینه ها از انواع نماهای سیمانی بهره برد. نمای سیمانی باعث افزایش سرعت و کاهش هزینه ها در اجرای نما می شود.

نمای ترکیبی آجر و پانل سیمانی سمنت برد

علاوه بر انواع نمای سیمان اندودی، از پانل های سیمانی سمنت برد نیز در ترکیب نمای آجری استفاده می شود.

نمای ترکیبی آجر و سیمان

انواع اجرای نمای ترکیبی با سنگ

منابع غنی سنگ در ایران، باعث رونق اجرای نمای سنگی در ساختمان ها شده است. استفاده از سنگ در نما باعث افزایش وزن ساختمان می شد. برای کاهش وزن نما و هزینه ها می توان سنگ را با مصالح مختلف ترکیب کرد.

نمای ترکیبی سنگ و چوب

سنگ ها تنوع بسیاری از لحاظ جنس و رنگ دارند. می توان از سنگ هایی با رنگ های متناسب با چوب در اجرای نمای ترکیبی بهره جست.

نمای ترکیبی سنگ و ترموود

نمای ترکیبی سنگ و شیشه

سنگ از جمله مصالحی است که علاوه بر وزن بالای آن باعث القای حس سنگینی در ساختمان می شود. بنابراین یکی از مناسب ترین گزینه ها در اجرای نمای ترکیبی با سنگ ، استفاده از شیشه و ایجاد شفافیت در نماست.

نمای ترکیبی سنگ و شیشه کرتین وال

نمای ترکیبی سنگ و فلز

در اجرای نمای ترکیبی سنگ و فلز ، باید نهایت دقت را در طراحی و انتخاب نوع و رنگ سنگ و پانل های فلزی یا کامپوزیت به خرج داد.

اجرای نما ترکیبی سنگ و شیشه

نمای ترکیبی سنگ و سیمان

به منظور کاهش هزینه ها در اجرای نمای سنگی ، می توان از انواع نماهای سیمانی بهره جست. در اجرای نمای ترکیبی سنگی و سیمان، علاوه بر تنوع بالای سنگ نماهای سیمانی نیز از تنوع بالایی برخوردار هستند. از انواع نماهای سیمانی که در ترکیب با نمای سنگی رایج است، می توان به نمای کرکره ای اشاره کرد. سایر نماهای سیمانی عبارتند از نمای سیمانی سفید، نمای کرکره ای ، نمای سیمانی چکشی نمای سیمانی شسته و نمای سیمانی رنگی و انواع مختلف دیگر.

نمای ترکیبی سنگ و سرامیک

به دلیل طبیعی بودن مصالح سنگ و سرامیک ، اجرای نمای ترکیبی سنگ و سرامیک در طرح های مختلف می تواند به افزایش جذابیت بصری نما کمک کند.

رومی نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز | عکس نمای ترکیبی ساختمان

نمای ترکیبی سنگ و سرامیک تراکوتا

انواع اجرای نمای ترکیبی با سرامیک

سرامیک از جمله نماهای تقریبا پرهزینه ساختمان محسوب می شود. برای کاهش هزینه ها و از بین بردن یکنواختی نما، می توان علاوه بر نماهای ترکیبی سرامیک که در بالا ذکر شد، از انواع دیگر آن نیز بهره جست. در ادامه به معرفی انواع اجرای نمای ترکیبی سرامیک پرداخته شده است.

نمای ترکیبی سرامیک و شیشه

اجرای نمای ترکیبی سرامیک با انواع نمای شیشه ای از جمله نمای اسپایدر و نمای کرتین وال بسیار رواج دارد.

نمای ترکیبی سرامیک تراکوتا و شیشه کرتین وال

پانل های سرامیکی روی نمای شیشه ای به عنوان آفتابگیر و یا لوور استفاده می شوند. این پانل ها با جزئیات مخصوص به خود قابل تنظیم با شرایط تابش آفتاب هستند.

نمای ترکیبی شیشه و سرامیک تراکوتا

نمای ترکیبی سرامیک و چوب

اغلب پانل های نمای سرامیکی در طیف رنگی اخرایی و خاکستری تولید می شود و بیشتر با رنگ آجری شناخته می شود. مصالح نمای چوبی نظیر نمای ترمووود ، نمای چوب پلاست و نمای اچ پی ال اغلب در رنگ های چوبی و گرم تولید می شوند. بنابراین اجرای نمای ترکیبی سرامیک و چوب، همخوانی مناسبی با هم دارد.

نمای ترکیبی سرامیک و نمای چوبی اچ پی ال

ترمووود از جمله مصالح گران قیمت نماهای ساختمانی است که اغلب با سایر مصالح نما ترکیب می شود.

نمای ترکیبی سرامیک و ترمووود

نمای ترکیبی سرامیک و فلز

ترکیب فلز و سرامیک به طراحی هنرمندانه ای نیاز دارد. با خلاقیت معمار و ترکیب ظریف انواع  نمای سرامیکی و انواع نمای فلزی از جمله نمای فلزی پانچ متال، نمای فلزی استرچ متال، نمای ورق فلزی و نمای کامپوزیت ، می توان جلوه های منحصر بفردی در نما ایجاد کرد.

نمای ترکیبی سرامیک و فلز

نمای ترکیبی سرامیک و سیمان

سیمان یکی از نماهای رایج و کم هزینه در نمای ساختمان است. می توان با ترکیب هنرمندانه سرامیک و سیمان، باعث صرفه جویی در هزینه های ساخت شد.

نمای ترکیبی سرامیک و سیمان سفید

انواع اجرای نمای ترکیبی با فلز

طیف گسترده ای از نماهای فلزی ساختمانی وجود دارد. علاوه بر انواع مختلف ترکیبات نمای فلزی با سایر مصالح که در مطالب بالا ذکر شد، می توان از انواع دیگر نماها نیز در اجرای نمای ترکیبی استفاده کرد که در ادامه مطلب به معرفی آنها پرداخته شده است.

نمای ترکیبی فلز و شیشه

از ترکیب انواع نماهای فلزی از جمله نمای کامپوزیت ، نمای ورق فلزی ، نمای پانچ متال و نمای استرچ متال با انواع نماهای شیشه ای از جمله نمای کرتین وال و نمای اسپایدر در بسیاری از نماهای ساختمان های اداری و موزه ها استفاده می شود. نمای فلزی استرچ متال و نمای پانچ متال بر روی نمای شیشه ای ، به عنوان لوور یکی از رایج ترین این نماهاست.

نمای ترکیبی پانچ متال و شیشه کرتین وال

از رایج ترین نماهای ترکیبی می توان به ترکیب شیشه و کامپوزیت اشاره کرد که در کاربری های اداری و بیمارستان ها بسیار کاربرد دارد.

نمای ترکیبی کامپوزیت و شیشه

نمای ترکیبی فلز و سیمان

نمای ترکیبی فلز و سیمان از جمله ترکیباتی است که نیاز به خلاقیت بالا در طراحی نیاز دارد.

نمای ترکیبی ورق فلزی و سیمان

همان طور که ذکر شد، انواع مختلف نماهای فلزی مانند نمای پانچ متال و نمای استرچ متال به عنوان لوور و آفتابگیر روی نمای شیشه ای کاربرد دارند.

نمای ترکیبی پانچ متال و سیمان

نمای ترکیبی فلز و چوب

در اجرای نمای ترکیبی با فلز ، می توان از انواع مختلف نماهای چوبی از جمله نمای اچ پی ال و نمای چوب پلاست بهره جست.

نمای ترکیبی کامپوزیت آلومینیوم و ترمووود

انواع اجرای نمای ترکیبی با چوب

چوب از جمله مصالح گران قیمت در نماهای ساختمانی است. بنابراین ترکیب چوب با سایر مصالح جهت کاهش هزینه ها بسیار رایج است. ترکیبات مختلفی می توان در اجرای نمای ترکیبی چوب به کار گرفت که در ادامه بدان ها پرداخته شده است.

نمای ترکیبی چوب و شیشه

پانل های نمای چوبی اغلب در رنگ های تیره تولید می شود و باعث القای حس سنگینی در نما می شود. بدین منظور در اجرای نمای ترکیبی ، می توان از انواع نماهای شیشه ای از جمله نمای اسپایدر و نمای کرتین وال استفاده کرد.

نمای ترکیبی شیشه کرتین وال و نمای چوبی ورق اچ پی ال

ترکیب نمای ترمووود و شیشه در نماهای مسکونی و ویلایی بسیار مناسب است و حس آرامش به محیط می بخشد.

نمای ترکیبی شیشه و ترمووود

نمای ترکیبی چوب و سیمان

به دلیل اختلاف رنگ سیمان و چوب، اجرای نمای ترکیبی چوب و سیمان، چندان رایج نیست و در صورت ترکیب این دو باید نهایت دقت و ظرافت به کار گرفته شود.

نمای ترکیبی چوبی اچ پی ال و نمای پانل سیمانی سمنت برد

استفاده از سیمان در نما به صورت اندودی و پانل های پیش ساخته، رایج است. ترکیب هر کدام از این حالت ها با نماهای دیگری چون چوب و آجر که رنگ های گرمی دارند، باعث روح بخشی به فضا می شود.

نمای ترکیبی ترموود و سیمان سفید

انواع اجرای نمای ترکیبی با سیمان

نمای سیمانی در طرح ها و انواع مختلف اجرا می شود. علاوه بر انواع ترکیبات نمای سیمانی که در بالا ذکر شد. یکی از ترکیبات رایج، نمای سیمانی و شیشه ای است.

نما ترکیب سنگ و آجر

نمای ترکیبی سیمان و شیشه

در اجرای نمای ترکیبی سیمان و شیشه ای که از رایج ترین انواع نماها به خصوص در نمای ساختمان های مدرن است، می توان استفاده کرد. سادگی و خلوص از ویژگی های بارز و منحصر به فرد این نمای ترکیبی است.

نمای ترکیبی ترموود و سیمان سفید

نمای هر ساختمان در مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است و اگر طراحی نما به صورت مجزا و بدون توجه به نمای دیگر ساختمان ها فکر شود، همگونی نمای شهری از بین می رود. نمای ترکیبی آجر و سنگ این روزها جزو نماهای پرکاربرد در کشور می باشد. قبل از اینکه نمونه هایی از این نما آورده شود بد نیست اندکی در رابطه با قوانین طراحی نما توضیح داده شود. طبق ضوابط طراحی نما موارد زیر باید رعایت شود:

 • عدم استفاده از رنگ های نامتعارف و ناهمگون
 • پرهیز از به کار گیری مصالح متعدد در نمای ساختمان (حداکثر 4 نوع)
 • عدم استفاده از فرم های ناهمگون
 • پرهیز از به کار گیری مصالح برنده یا شکننده در طبقات همکف و اول

نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز

همچنین طبق ضوابط طراحی نما، توصیه شده است که از مصالح آجر، سنگ، سیمان و یا ترکیبی از آن ها در نمای ساختمان استفاده شود. آجر و سنگ از متداول ترین متریال ها در طراحی نما هستند و  به دلیل در دسترس بودن و قیمت متنوع در نمای ساختمانی استفاده می شوند. نمای ترکیبی سنگ و آجر به دلیل ترکیب رنگ های آجری با رنگ های یکدست و روشن سنگ یکی از محبوب ترین نماها در ایران است که زیبایی خاصی به بنا می بخشد.

نما ترکیبی ساختمان

در ادامه نمونه های مختلفی از نمای سنگ و آجر بررسی و نمایش داده شده اند:

ترکیب آجر و سنگ به صورت افقی و مجزا در نما

همان طور که گفته شد، نمای ترکیبی سنگ و آجر از آن جهت مورد استقبال قرار گرفته است که کنتراست رنگی در نما ایجاد می کند و علاوه بر آن از لحاظ بافت نیز در نما تنوع ایجاد می کند. یکی از سبک های استفاده از سنگ و آجر در کنار هم، ترکیب افقی و مجزا در نماست.

در عکس زیر سنگ سفید در قسمت پایین نما استفاده شده است و سنگینی بافت و رنگ آجر در قسمت بالای نما استفاده شده است.

نمای ترکیبی آجر و سنگ

این نوع نمای ترکیبی سنگ و آجرنسوز می تواند به صورت کاملا برعکس نیز طراحی و اجرا شود و سنگینی بافت و رنگ آجر نسوز در قسمت پایین نما قرار بگیرد.

نما آجر و سنگ

ترکیب آجر نسوز و سنگ به صورت عمودی و مجزا در نما

در این نوع طراحی نما نیز، تاکید بر تضاد بین سنگ و آجرنسوز می شود و تفاوت آن با نمونه های قبلی در تاکید عمودی بر این تضاد و کنتراست است.

ترکیب آجر نسوز و سنگ به صورت عمودی

این نوع نما بهتر است در نماهایی که بر ساختمان بزرگ تر است و نما عرض بیشتری دارد، استفاده شود.

ترکیب آجر نسوز و سنگ به صورت عمودی

ترکیب سنگ و آجر مشبک در نما

استفاده از سنگ در کنار آجر به صورت طرح های مشبک و تو خالی نیز، زیبایی نما را دو چندان می کند و نمایی متفاوت و متنوع ایجاد می کند.

ترکیب سنگ و آجر مشبک در نما

انتخاب رنگ آجر و رنگ سنگ در طراحی نما بسیار مهم است و هرچه قدر هماهنگی بیشتری بین رنگ آجر نسوز و سنگ باشد، زیبایی نما بیشتر می شود.

ترکیب سنگ و آجر مشبک

ترکیب آجر و سنگ به صورت نامتقارن در نما

در بیشتر نماهای شهری، آجر نسوز و سنگ به صورت کاملا آزاد و نامتقارن استفاده می شود. از مزیت های این نوع طراحی نما می توان به تنوع زیاد آن اشاره کرد. در ادامه نمونه هایی از این سبک آورده شده است.

ترکیب آجر و سنگ به صورت نامتقارن در نما

در این نوع نما می توان با تاکید و استفاده بیشتر از یکی از متریال ها یکدستی بیشتری به نما داد.

ترکیب آجر و سنگ به صورت نامتقارن در نما

قاب کردننما ترکیبی ساختمان زمانی که از دو یا چند مصالح مختلف در طراحی نما استفاده می‌شود، شکل می‌گیرد (مثلا: ترکیب آجر نما و چوب). این کار نمای ساختمان را خاص و متفاوت و همچنین هزینه تمام شده‌ را مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

نمای ترکیبی ساختمان عموماً در مجموعه نماهای مدرن دسته‌بندی می‌شود و امروزه در ساخت و اجرای بسیاری از ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری مشاهده می‌شود. در ادامه این مقاله از سایت می توانید نمونه های جذاب و مدرن از انواع نمای ساختمان ترکیبی را مشاهده نمایید و برای ساخت ساختمان های خود ایده بگیرید.

تصاویری از جدیدترین نما ترکیبی ساختمان

نما ترکیبی ساختمان با آجر و شیشه

نمای ترکیبی مدرن ساختمان با آجر

نما ترکیبی از چوب و کامپوزیت

جدیدترین نمای ترکیبی از آجر و کامپوزیت

نمای ترکیبی ساختمان شیک و مدرن

امروزه نمای ساختمان از اهمیت بسیار بالایی در خرید و فروش املاک برخوردار است و به نوعی هویت آن ساختمان را تعیین می کند. بنابراین در طراحی آن باید حساسیت بالایی خرج کرد. نمونه های بالایی جدیدترین ایده های نما ساختمان ترکیبی اعم از نمای ترکیبی آجر و سرامیک، نما ترکیبی سنگ و آجر و… است.

آشنایی با انواع نما ترکیبی مدرن

بعضی از مصالح ساختمانی به تنهایی امکان اجرای هر طرحی را ندارند، به همین دلیل آن‌ها را با مصالح دیگری ترکیب می‌کنند تا نمایی زیباتر و خاص‌تری به‌وجود می‌آورند. نماهایی همچون نما ترکیبی آجر و چوب، نمای ترکیب سنگ و چوب، نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی و… .
در ادامه به معرفی برخی از نما ترکیبی مدرن پرکاربرد و پرتقاضا می‌‍پردازیم:

نماهای ترکیبی ساختمان جلوه ای منحصر به فرد دارند

نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز، سنتی و

یکی از نماهای بسیار محبوب، نما ترکیبی آجر و سنگ ویلایی می‌باشد. به این جهت که باعث تنوع در بافت نما و ایجاد کنتراست یا تضاد رنگی می‌شود.

در این میان نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز بسیار پرطرفدارتر است. آجر نما و سنگ از مصالح در دسترس و متدوال در طراحی نما هستند و معمولاً هزینه اجرای پروژه‌های مربوط به آن‌ها کمتر می‌باشد.

هزینه با سنگ را پارامترهای مختلفی تعیین می کنند، از جمله نوع سنگ و آجر از لحاظ رنگ، ابعاد و…، نسوز بودن یا نبودن آجر، روش اجرا، نرخ اجرت کار، مصالح مورد نیاز و… .

نمای ترکیبی آجر و سنگ ویلایی

مزایای نمای ترکیبی ساختمان ویلایی با سنگ و آجر سنتی

ترکیب نمای سنگ و آجر هزینه ساخت ویلا را کمی بالا می برد اما مزیت های زیر را نیز به دنبال دارد:

 • با انواع آب و هوا سازگاری است؛
 • مقاومت بالایی دارد؛
 • عایق حرارت می باشد؛
 • در برابر شرایط جوی مثل باران با دوام است.

نما ترکیب سنگ و آجر در ساختمان

در طراحی برخی محیط ها مانند نمایشگاه، موزه و… شما می توانید از نما ترکیبی سنگ و آجر سنتی نیز استفاده نمایید. این ترکیب محیط قدیمی را تداعی می کند اما در کنار وسایل ساده و مدرن می تواند بسیار خاص جلوه کند.

مشاهده قیمت آجر نما سنتی در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه:

نمای ترکیبی آجر و سیمان

از بهترین انواع ترکیبی نمای ساختمان مدرن می توان به ترکیب سیمان و آجر اشاره کرد. نمای سیمان سادگی و قشنگی فراوانی دارد اما بسیاری از افراد سادگی زیاد آن را نمی پسندند؛ از این رو می توانند با آجر آن را ترکیب کرده و زیبا ترین نمای ترکیبی آجر و سیمان را خلق کنید.

نمای ترکیبی سیمان و آجر بسیار ساده، خاص و قیمت مناسب

ترکیب سیمان و آجر در نمای ساختمان

نما ترکیبی آجر و چوب

استفاده از چوب در نما ساختمان در کشور ما بسیار جذاب و منحصر به فرد محسوب می شود. نمای ترکیبی آجر و چوب می تواند گزینه بسیار مناسبی برای متفاوت شدن ساختمان شما در بین نماهای تکراری باشد. از این رو در بین گزینه های مدنظر خود از این سبک طراحی غافل نشوید.

ترکیب آجر و چوب در نمای داخلی و خارجی

نمای ترکیبی آجر و سرامیک

یکی از مصالح پر هزینه برای ساخت و اجرای نما، سرامیک می باشد؛ اما شما می توانید برای کاهش هزینه پروژه خود و زیبایی بیشتر، ترکیبی نمای آجری مدرن و سرامیک را پیاده سازی نمایید.

آجر نسوز با توجه به ویژگی ها، تنوع رنگی و قیمت مناسب می تواند بهترین گزینه برای ترکیب با سرامیک باشد و نمای منحصری را ایجاد کند.

دسترسی به قیمت آجر نما نسوز درب کارخانه در تاریخ روز و مشاهده پروژه های متنوع

نمای ساختمان ترکیبی با آجر و سرامیک

نما ترکیبی سنگ و چوب

برخی از طراحان در طراحی نمای سنگی ساختمان‌ها، مقداری چوب از نوع ترمو وود به‌کار می‌برند. ترکیبی نمای ساختمان مدرن با سنگ و چوب، هم طرحی ویژه دارد و هم هزینه آن نسبتاً کمتر از نمای تمام سنگ یا تمام چوب است.

چوب به‌‎تنهایی دوام، ماندگاری و انعطاف‌پذیری کمی دارد و اصلی‌ترین مزیتش جلوه و زیبایی می‌باشد. به همین دلیل استفاده از آن در کنار سنگ موجب استقبال بسیاری از طراحان و معماران شده ‌است.

نمای ترکیبی چوب و کامپوزیت

طراحان بسیاری علاقه به استفاده از چوب در نما دارند؛ اما یکی از مشکلات عمده آن‌ها این است که با چوب نمی‌توان باکس یا برجستگی و اشکال خاص در نما ایجاد کرد. به همین دلیل از نما ترکیبی چوب و کامپوزیت استفاده می‌‎کنند تا ایده‌های خلاقانه خود را راحت‌تر عملی ‌کنند.

از امتیازهای کامپوزیت اجرای سریع و آسان آن است که به‌راحتی با مصالح مختلف دیگر ترکیب می‌شود.

نمای ویلا ترکیب چوب و کامپوزیت

نمای ترکیبی سنگ و سرامیک

نما ترکیبی سنگ و سرامیک یکی از طرح های مدرن ساختمان است که اجرای آن نمای بسیار متفاوت و منحصری را در آن محوطه ایجاد می کند.

از آنجایی که سرامیک تنوع رنگی بسیار بالایی دارد به راحتی می توان از هر رنگ آن با ترکیب سنگ تراورتن، گرانیتی و… استفاده کرد.

طراحی و اجرای نما ترکیبی ساختمان چه مزایایی دارد؟

گاهی اوقات برخی از مصالح مثل سنگ، چوب، فلز و… امکان اجرای هر طرحی را ندارند، بنابراین با مصالح دیگر استفاده می‌شوند تا جلوه و نمای جذابی را به‌وجود ‌آورند.
از ویژگی‌ها ومزایای استفاده از نمای ترکیبی می‌شود به گزینه‌های زیر اشاره کرد:
هزینه کمتر و مقرون به‌صرفه‌تر؛
زیبایی، لوکس و مدرن بودن؛
مقاومت و استحکام؛
• امکان طراحی خلاقانه و ایجاد طرح‌های خاص مطابق با انواع سلیقه‌ها.

سوالات متداول

نما ترکیبی ساختمان ها چه انواعی دارد؟

✅ برای ساخت و اجرای نمای ترکیبی ساختمان، امکان تلفیق مصالح بسیار زیادی وجود دارد که رایج ترین و مقرون به صرفه ترین آن ها عبارتند از: نما ترکیبی سنگ و آجر، چوب و آجر، سنگ و چوب، سرامیک و شیشه، ترمووود و شیشه و…

ترند ترین مدل ها و سبک های طراحی ترکیبی نماهای ساختمان مدرن در سال ۲۰۲۱ چه طرح هایی هستند؟

✅ امروزه آجر نما به عنوان منعطف ترین مصالح ساختمان سازی و نما سازی توانسته نقش پر رنگی را در میان ترندهای روز ایفا نماید. ترکیب آجر و سنگ در نمای ساختمان، یا آجر و شیشه، آجر و چوب و… می تواند نمای ساختمان مدرن شما را خیره کننده کند.

اجرای نمای ترکیبی آجر و سرامیک یا آجر با سایر متریال ها چه مزایایی دارد؟

✅ اصلی ترین مزیت ترکیب مصالح در نما، کاهش قابل توجه هزینه های پروژه می باشد و در کنار آن زیبایی، خاص بودن و جذابیت را برای نمای ساختمان ترکیبی شما به ارمغان می آورد. شما با نمای ترکیبی سنگ و چوب یا سایر مصالح با هم می توانید طرح های خلاقانه تری را نیز به وجود آورید.

 پنجره ها با سنگ یا آجر نسوز در نما

از دیگر طراحی های متداول نمای ترکیبی سنگ و آجر ، طراحی یک قاب دور تا دور درب ها و پنجره هاست که می تواند با آجر نسوز و یا سنگ اجرا بشود. این نوع نما طرحی بسیار ساده ولی موزون و گیرا دارد.

قاب کردن پنجره ها با سنگایگان به شما عزیزان هستند.

 

دکمه بازگشت به بالا