اقتصادیمطالب برتر

نکات طراحی باغ میوه کوچک

محوطه‌سازی و طراحی باغ میوه کوچک ۱,۰۰۰ متری با طراحی باغ رستوران و باغ، متفاوت است. برای احداث هر یک از این موارد باید به پارامترهای مختلفی توجه کرد. برای یک باغ میوه، تاسیس یک زیرساخت استاندارد بسیار ضروری است. یک باغ دارای درختان و پوشش گیاهی فراوانی است. بنابراین، برای چیدمان درختان و گیاهان دیگر، نیاز به طراحی دقیق و حرفه‌ای وجود دارد. جهت اطلاعات بیشتر از قیمت نهال کلیک کنید.

\نقشه احداث باغ میوه pdf | آموزش طراحی باغ

بهره‌گیری از انرژی خاک، اولین نکته در طراحی باغ میوه است. بهینه‌سازی استفاده از ظرفیت خاک برای افزایش باروری و بهبود عملکرد محصولات، امری حیاتی در احداث یک باغ میوه به شمار می‌آید. برای این منظور، باید به متراژ زمین و کیفیت خاک توجه داشته باشیم.

در طراحی باغ میوه ۱,۰۰۰ متری نظم و هماهنگی در مناطق کاشت درختان، موضوع بااهمیتی به حساب می‌آید. برای این کار، باید فضایی مناسب با فاصله‌بندی منظم برای درختان و همچنین مسیری برای حرکت بین آن‌ها در نظر گرفته شود. فاصله کم بین درختان می‌توان روی عملکرد آن‌ها تاثیر زیادی بگذارد.

اصول باغبانی در باغ میوه ۱,۰۰۰ متری

اجرای مناسب اصول باغبانی در باغ میوه، یکی از موارد کاربردی در طراحی آن است. در باغ، درختان میوه و کاشت آن‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل، باید توجه داشت که درختان میوه باید با استفاده از روش‌های استاندارد و مناسب کاشته شوند. رعایت و کنترل آفات، عامل مهم در فعالیت باغبانی است. عدم رعایت فاصله مناسب بین درختان میوه، باعث کمبود آب و نرسیدن مواد مغذی کافی به درختان می‌شود.

طراحی باغ میوه روستایی

شرایط طبیعی در روستاها برای طراحی باغ، با شهرها بسیار متفاوت است. در روستا، به دلیل شرایط آب و هوایی و همچنین خاک بهتر، می‌توان به کاشت نهال‌های بیشتری پرداخت. طراحی باغ میوه ۱۰۰۰ متری در روستا، شکل و ساختار سنتی‌تری به خود می‌گیرد و باغ میوه روستایی، بیشتر دیواره‌هایی از کاهگل دارد.

طراحی باغ میوه شهری

طراحی باغ میوه شهری به شکل مدرن‌تری انجام می‌شود. برای ایجاد باغ شهری، باید خاک و آب و هوا بررسی شوند. گام نخست، انتخاب طرح و ایده برای باغ است. با استفاده از سنگ‌ریزه‌ها، قلوه‌سنگ، نیمکت چوبی، صدف دریایی و همین‌طور تندیس‌ها می‌توان فضایی دل‌نشین در باغ ایجاد کرد.
در میان باغ باید فضایی را برای نشستن و لذت بردن از فضا اختصاص دهید. می‌توانید برای این کار، یک آلاچیق یا چند نیمکت سنگی یا چوبی در نظر بگیرید. استفاده از سنگچین‌ها نیز هم مسیری برای پیاده‌روی ایجاد می‌کند و تصویری زیبا خلق می‌کند.

فاکتورهای مهم برای طراحی باغ

طراحی باغ میوه ۱۰۰۰ متری شامل زیبایی‌شناسی، هنر، دانش در مورد رشد و نمو گیاهان و اصول نگهداری از باغ در فصول مختلف است. باغ را می‌توان مکانی برای رشد گیاهان و نمایش اشکال مختلف زندگی گیاهی تعریف کرد که آگاهانه برای استفاده زینتی یا عملی یا هر دو هدایت می‌شوند.

اصول چیدمان باغ

برای چیدمان یک باغ خوب، برخی از اصول اساسی باید رعایت شوند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

  • چیدمان باغ باید به طور معقولی برای راحتی و آسایش صاحبان انجام شود.
  • سادگی در طراحی باید از اهمیت بالایی برخوردار باشد و از پیچیدگی اجتناب شود.
  • تا حد ممکن باید از گیاهان متنوع‌تری بهره جست.
  • زمین باید طوری طراحی شود که کل باغ در یک نگاه قابل‌مشاهده نباشد. حتی در یک طرح کوچک، نباید بتوان کل باغ را در یک نگاه مشاهده شود؛ بلکه باید پر از شگفتی باشد و با هر پیچ از مسیر، مناظر تازه‌ای را نشان دهد.
  • از مسیر طولانی و مستقیم باغ باید اجتناب شود.
  • استفاده عاقلانه از تعداد بیشتر گیاهان از انواع مختلف باید یکی از مهم‌ترین رویکردهای اساسی باشد.
  • باید از رنگ‌های متنوع و همچنین تضاد در طراحی باغ استفاده کرد.

طراحی باغ نیازمند توجه به ملاحظات مرتبط با شخصیت و موقعیت سایت و محیط اطراف آن است. هر سایت، یک چالش در رابطه با خاک، موقعیت و محیط زیست دارد و طراح باید این عوامل را به دقت در نظر بگیرد.
توجه هنری و نیاز عملی باغبانی باید همگام باشند. در برنامه‌ریزی باغ، رشد و گلدهی مناسب گیاهان و آسایش استفاده‌کنندگان از باغ باید همیشه مورد توجه قرار گیرند.

یک طراح خوب، کسی است که بهترین استفاده را از سایت داشته باشد. در واقع، زمینی که دارای موج‌های طبیعی است، نباید تسطیح شود؛ بلکه باید از اختلاف سطوح با طراحی مناسب استفاده کرد. حصار باید به‌گونه‌ای باشد که هم طبیعی به نظر برسد و هم جلوی دید را نگیرد. سایر جنبه‌های طراحی باغ که باید به دقت مورد توجه قرار گیرند، به شرح زیر هستند:

نقطه کانونی

در هر باغ، به عنوان یک ویژگی معماری یک مرکز جاذبه وجود دارد که توجه را به خود جلب می‌کند. بنابراین ایجاد یک نقطه کانونی، یکی از عناصر طراحی باغ میوه ۱۰۰۰ متری است.

وحدت

وحدت در یک باغ بسیار اهمیت دارد؛ زیرا زمانی که این امر محقق شود، ظاهر هنری باغ را بهبود می‌بخشد. وحدت باید از زوایای مختلف حاصل شود. ابتدا باید وحدت سبک، احساس و عملکرد بین خانه و باغ حاصل شود. در مرحله دوم، اجزای مختلف باغ باید به طور هماهنگ با یکدیگر ادغام شوند. نکته دیگر که بسیار مهم است، دستیابی به هماهنگی بین منظره بیرون و باغ است.

فضا

طراحی باغ باید به‌گونه‌ای باشد که باغ بزرگ‌تر از اندازه واقعی خود به نظر برسد. یکی از راه‌های دستیابی به این هدف، محدود کردن کاشت درخت در حاشیه و همچنین خودداری از کاشت در مرکز باغ است.

خطوط تقسیمی

در یک باغ، خطوط تقسیم‌بندی نباید کلیشه‌ای و ابتدایی ترسیم شوند. برای مرزبندی می‌توان از چمن، سنگ‌ریزه، مسیرهای سنگی یا سیمانی و بوته‌ها استفاده کرد. خطوط تقسیم‌بندی باید با منحنی‌های ملایم و به شکل هنرمندانه انتخاب شوند. مهم‌تر از همه، خطوط باید با یکدیگر هماهنگ باشند.

نسبت و مقیاس

هیچ قانون مشخصی در مورد نسبت یا مقیاس در باغ وجود ندارد. اما یک قانون ساده این است که یک طرح باید دلپذیر به نظر برسد. بهتر است ابتدا یک طرح دستی یا کامپیوتری داشته باشید و سپس آن را در محل واقعی امتحان کنید.

بافت

بافت زمین، برگ‌های درخت یا درختچه‌ها تاثیر زیادی بر حال و هوای باغ می‌گذارند. با استفاده از سنگریزه‌ها می‌توان در بخش‌های ناهموار باغ، بافت دلپذیری ایجاد کرد.

زمان و نور

در باغ، عامل زمان بسیار مهم است. سه دسته زمان برای طراحی باغ میوه ۱۰۰۰ متری باید در نظر گرفته شود. ابتدا زمان روزانه است که مقادیر و کیفیت‌های متفاوتی از نور را در طول روز فراهم می‌کند. از آنجایی که آفتاب صبحگاهی برای همه گل‌ها حیاتی است، طراح باید در هنگام برنامه‌ریزی به آن توجه کند.

نوع دوم زمان، تغییرات فصلی در سال است. یک برنامه‌ریز خوب باید تقریبا حرکت فصلی خورشید و جایی که سایه و نور در بخش‌های مختلف فصل می‌افتد را در نظر بگیرد. سومین دسته که اکثر مردم از آن غافل می‌شوند و نمی‌توانند آن را تجسم کنند، این واقعیت است که درختچه‌ها و درختان در سال‌های آینده به چه شکل و نسبتی بلند خواهند شد. نوع مناسب درخت باید در محل مناسب کاشته شود تا در روزهای گرم سایه ایجاد کند.

تن و رنگ

پس زمینه دائمی در یک باغ، رنگ سبز درختان و درختچه‌های مختلف است. در کنار درختان میوه می‌توان از گل‌هایی با رنگ‌های مختلف استفاده کرد تا تصویری زیباتر خلق شود. نکته مهم دیگر این است که بهتر است توده‌های تک‌رنگ به جای ترکیب رنگ‌ها ایجاد شود.

تحرک

در کشورهایی با آب و هوای معتدل مانند ایران، رنگ باغ از فصلی به فصل دیگر تغییر می‌کند. به عنوان مثال، بسیاری از درختان در مناطق معتدل به دلیل تغییر در رنگ برگ در پاییز، خود را با رنگ‌های شگفت‌انگیز می‌پوشانند. سپس ناگهان در زمستان برگ‌ها می‌ریزند و همه چیز به حالت استراحت می‌رود و فضایی کسل‌کننده را در اطراف ایجاد می‌کند. دوباره در بهار، گیاهان با ظهور برگ‌های جدید زنده می‌شوند. این نشانه‌ای از تحرک در باغ است.

حرکت و جنب و جوش پرندگان نیز حیات و تحرک را به باغ می‌آورد. درختان بزرگ، پرندگان زیادی را به خود جذب می‌کنند. استفاده از گل‌های فصلی نیز حرکت پروانه‌های رنگارنگ را به ارمغان می‌آورد.

مصالح مورد نیاز برای باغ میوه

مصالح و مواد متنوعی برای تزئین باغ وجود دارند. برای انتخاب مناسب‌ترین مصالح، شرایط اقلیمی نیز باید مد نظر قرار گیرند. مشاوره با طراحان حرفه‌ای، از خطرات مالی جلوگیری می‌کند. سنگ‌ها از مهم‌ترین مصالح برای کف‌سازی و مسیرهای ورودی باغ هستند.
سنگریزه‌ها برای مسیرها و سنگ‌های درشت جهت زیبایی گوشه‌ها و کنار باغ استفاده می‌شوند. استفاده از چوب و فلز در باغ، امکانات زیبایی‌بخش بسیاری را فراهم می‌کند. بسیاری از سازه‌ها نیز با استفاده از چوب ساخته می‌شوند. سرامیک، آجر و تخته‌سنگ نیز از مصالح پرکاربرد در طراحی باغ‌ها و هستند.

تعیین فاصله بین درختان

برای تعیین فاصله بین درختان باید به‌گونه‌ای اقدام کرد که نور خورشید به تمامی نقاط درخت دسترسی داشته باشد. این کار باعث می‌شود درختان به‌طور مطلوبی بار بدهند. اگر نهال‌ها نزدیک به هم کاشته شوند، در سال‌های اول ممکن است مشکلی وجود نداشته باشد، اما در آینده که درختان به بلوغ برسند، شاخه‌ها و برگ‌های آن‌ها در هم فرو می‌روند و باعث می‌شود نور به درختان نرسد.

در این شرایط، درختان مجبور می‌شوند رشد عمودی داشته باشند که باعث می‌شود کیفیت و تعداد میوه‌های آن‌ها کاهش یابد و خطر ابتلا به آفات نیز بالا رود. به علاوه، باید به حریم باغ توجه کرد و نقطه کشت درختان را به‌گونه‌ای انتخاب کرد که به باغ‌های همسایه نزدیک نشود. توجه داشته باشید که همه درختان میوه نیاز به فاصله‌بندی یکسان ندارند.

دکمه بازگشت به بالا