عمومی

پارامترهای مهم در گزینش فن‌ کویل چیست ؟

دستگاه های فن کویل به عنوان نمونه ای دیگر از سیستم های تهویه مطبوع، در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها با برخورداری از فیلترهای مخصوص، هوای سالم و تمیز و خالص را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد. خرید فن کویل بخاطر قیمت مقرون به صرفه، کارایی بالا، طراحی مناسب، بازدهی و بهره وری بهینه، صرفه جویی در مصرف انرژی، از مهمترین ویژگی های دستگاه های Fan Coil محسوب می شوند.

از دیگر سیستم های تهویه مطبوع کاربردی و کارآمد میتوان به دستگاه های فن کویل اشاره نمود. این مدل سیستم تهویه مطبوع در ساختار خود از فن برخوردار بوده که در اثر به گردش درآوردن هوا در یک محفظه مخصوص، سرمایش و گرمایش موردنیاز محیط را تامین می سازد. این دستگاه ها برای فضاهای مختلف مانند مراکز تجاری و محیط های اداری در مقیاس وسیعی مورد استفاده واقع می شوند. در ساختمان دستگاه های فن کویل یک المنت حرارتی، یک کویل آبگرم و یک کویل آب سرد به چشم می خورد. از سوی دیگر، تعبیه ترموستات در ساختار این دستگاه ها تنظیم درجه حرارت را انجام می دهد. همچنین، هیومیدستات میزان رطوبت هوا را کنترل می نماید.

به منظور تامین هوای سالم و مطبوع و تمیز از فیلترهای باکیفیتی در ساختار فن کویل تعبیه شده است. این فیلترها غالبا قابل شستشو و از نوع خشک می باشند. شایان ذکر است که کویل سرد دستگاه سبب خنک شدن محیط و گرم بودن کویل، تامین گرمایش فضا را انجام می دهد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فن کویل ها در دو دسته فن کوئل های دو لوله ای و چهار لوله ای قرار می گیرند.

شیر هواگیری و شیر فلکه، فیلتر هوا، کوئل های گرمایشی و سرمایشی و فن، از مهمترین اجزا و قطعات موجود در ساختار فن کویل محسوب می شوند. این دستگاه ها در مدل های کاستی، زمینی، سقفی و دیواری طراحی و در دسترس خریداران قرار می گیرند.

بررسی معایب فن‌ کویل

در این بخش می خواهیم به معایب های فن‌ کویل بپردازیم. در تولیدات معمولاً هیچ سامانه ای کامل نیست و هر ابزاری در کنار مزیت های خود معایبی نیز خواهد داشت.

آشنایی جامع با ابزارهای خنک کننده به ما کمک می کند که آن را در محل متناسب خود تعیین و استفاده کنیم.

  • تعمیرات و محافظت بسیار

تعمیرات و محافظت بسیار  یکی از معایب این سیستم می باشد. مقدار فن‌ کویل ها در یک آپارتمان بالا می باشد، در این صورت مقدار زیاد ابزارهای مکانیکی، مقدار نقص ها را در آپارتمان بالا می برد.

بهتر است سالانه به سرویس فن‌ کویل ها بپردازید که این امر نیازمند نیروی فنی متخصص و هزینه می باشد. این فن دارای قطعات بسیاری است که هر یک احتمال نقص  و پوسیده شدن دارد، اما سرویس فن کویل نسبت به سایر ابزارهای موتور خانه پیچیده نیست.

  • کندانس در فصل گرما

از دیگر معایب کندانس آب در فصل گرما است. تجهیزاتی که در فصل گرما نقش دارند کویل آن کندانس آب را در پی دارند. هنگام گذر آب سرد از کویل ها بر روی لوله های آن، قطرات آب تولید می شود که باید این قطرات ایجاد شده از درون فن‌ کویل به محوطه بیرون انتقال داده شود که در سامانه زیر ساخت ها از لوله در این برای خارج شدن آب استفاده می شود.

  • عدم تولید هوای تازه

فن کویل هوای درون اتاق را خنک نموده و دوباره این هوا را در اتاق پخش می کنند. بر اساس استاندارد مقررات ملی تولید کنندگان باید حتماً هوای تازه و خنک آپارتمان ها را برای ساکنین تهیه کنند.

هوای تازه افزون بر اینکه اکسیژن درون آپارتمان را تهیه می کند سبب خروج آلودگی ها نیز می شود. در این صورت آپارتمان های دارای سامانه فن‌ کویل احتیاج به سامانه کمکی هوای تازه را دارند. لیکن بعضی از این فن کویل ها دارای مجرای هوای تازه می باشند که توسط آن می توان هوای تازه درون اتاق را فراهم نمود.

برخی از مشخصات فنی برای خرید فن کویل

مشخصات فنی فن کویل
نوع فاز تک فاز ( 220 )
مدت گارانتی 2 سال
نصب رایگان ندارد
موقعیت دستگاه کانالی
تحت ضمانت شرکت شرکت پشم شیشه پارس
مشخصات کلی.ظرفیت هوادهی CFM 1600
ابعاد. عمق 770 mm
ابعاد. ارتفاع 430 mm
ابعاد. عرض 1100 mm
برند محصول Green

نحوه انتخاب ظرفیت دستگاه فن کویل

به طور کلی، ظرفیت دستگاه های فن کویل بر مبنای cfm یا فوت مکعب بر دقیقه مشخص می شود. برگزیدن ظرفیت مناسب FAN COIL علاوه بر افزایش راندمان و بازدهی سیستم، صرفه جویی در هزینه های مصرفی را به دنبال دارد. از سوی دیگر، رعایت یک سری اصول و نکات در انتخاب بهترین ظرفیت مناسب دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر این اساس، دمای آب ورودی، تعداد پنجره های موجود در محیط و دیوارها، از جمله فاکتورهای مؤثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب می شوند.

لازم به ذکر است که برای متراژ 12 متر مربع، خرید فن کویل با ظرفیت 200 cfm گزینه مناسبی می باشد. برای مساحت 20 متر ظرفیت 300 cfm، متراژ 28 متر ظرفیت 400 و متراژ 40 متر ظرفیت 600 cfm از بهترین گزینه ها می باشد. همچنین، فضاهای دارای متراژ 56، 70 و 80 متر به ترتیب نیازمند فن کوئل دارای ظرفیت 800، 1000 و 1200 cfm می باشند.

نوع و مدل دستگاه، میزان ظرفیت و حجم هوادهی، نوع متریال، جنس قطعات و برند تولیدکننده، به صورت مستقیم بر قیمت فن کویل تاثیرگذار می باشند.

توضیحات بیشتر و خرید از سایت تاسیسات دات کام در لینک زیر
https://tasisat.com/product-category/cooling/fan-coil/

دکمه بازگشت به بالا