عمومیمطالب برتر

چگونه ریسه ال ای دی بدون شکستن یا آسیب بریده شود؟

ریسه ها در حقیقت روشنایی های بلند و باریکی هستند. که میتواند در تزیین و نور پردازی انواع فضا ها نظیر اتاق خواب ، سرویس بهداشتی و … استفاده نمود. به عبارت دیگر ریسه ال ای دی یک مدار روشنایی قابل انعطاف است. و همین قابلیت انعطاب سبب شده تا شما بتوانید از ان در انواع محیط ها بهره ببرید. کاربرد ریسه نور غالبا برای نور مخفی و طراحی نمای ساختمان ها است. که برای این مصارف از ریسه شلنگی بیشتر استفاده میشود. اما گاهی از ریسه نور میتوا بهره هایی نظیر چراغ خواب یا کاربر های تزیینی دیگر نظیر اچه در تصویر مشاهده میکنید،برد. در این موارد بیشتر از ریسه سوزنی و ریسه کریسمسی استفاده می شود.

اتصال دو ریسه شلنگی | تعمیر ریسه شلنگی

برطرف کردن مشکلات ریسه LED.

عیب یابی و برطرف کردن مشکلات ریسه LED بسیار ساده است.   یکی از بهترین گزینه ها برای تامین روشنایی انواع مکان ها با زاویه های مختلف می باشد. فرآیند نصب ساده و انعطاف پذیری بالای این محصولات ال ای دی باعث شده تا از دیگر رقیبان خود جذاب تر و محبوب تر باشد.

با این حال حتی چراغ های ریسه شلنگی یا ریسه سوزنی و سایر محصولات مشابه هم دارای مشکلات و مسائل رایجی هستند که ممکن است برای شما ایجاد زحمت کنند. جدول زیر برخی از شایع ترین مشکلات ریسه LED را بیان می کند و علت به وجود آمدن و راه حل برطرف کردن مشکلات ریسه ال ای دی را توضیح می دهد.

عیب یابی و برطرف کردن مشکلات ریسه LED

مشکل علت به وجود آمدن مشکل راه حل برطرف کردن مشکل
نور ریسه بعد از روشن شدن، خاموش می شود. اتصال دیمر شل است یا از دیمر اشتباه استفاده شده است. اتصالات و تنظیمات دیمرز خود را برای سازگاری بیشتر بررسی کنید
ریسه روشن نمی شود ریسه بعد از متصل شدن به برق روشن نمی شود، اتصالات شل هستند؛ باتری تمام شده است اتصالات را چک کنید یا باتری جدید را جایگزین باتری قدیممی کنید
نور ریسه سوسو می زند ولتاژ منبع تغذیه خیلی پایین است یا این که باتری در حال تمام شدن است بررسی کنید که ولتاژ منبع تغذیه با ریسه مطابقت داشته باشد؛ باتری جدید را جایگزین کنید
نور جلوه ندارد چراغ ها به یک دیمر متصل شدند دیمر را از مدار جدا کنید
انتهای ریسه رنگ نور متفاوتی دارد افت ولتاژ سبب این مشکل است ریسه ها را تقسیم کنید. تقریبا هر ریسه ۱۶ فوت باشد و برای هر قسمت از منبع تغذیه جداانه استفاده کنید
ریسه یک رنگ می ماند و تغییر رنگ نمی دهد قطب ها برعکس شده اند ریسه را برعکس کرده و دوباره آن را متصل کنید
ریسه داغ شده است ولتاژ منبع تغذیه خیلی زیاد است بررسی کنید که ولتاژ ریسه و منبع تغذیه مطابقت داشته باشد

همچنین شما میتوانید برای خرید و یا اشنایی با انواع ریسه هانحوه برش و اتصال ریسه ال ای دی

در زمان نصب نوار ال ای دی یا وقتی که قصد دارید بخشی از آن را قطع کنید، می بایست بدانید که چگونه بدون شکستن این کار را انجام دهید تا در وهله اول آسیبی به نوار وارد نشود و در وهله دوم بتوانید از هزینه های اضافی جلوگیری کنید. در این راستا ما در ادامه این متن برآنیم تا به بررسی کامل نحوه بریدن بدون وارد کردن آسیب به آن بپردازیم.

آیا می توان ریسه ال ای دی را بدون شکستن آن برید؟

فرآیند برش نوارهای ال ای دی بسیار پیچیده نیست. اما در عین حال در هنگام این کار لازم است تا چند نکته را در رابطه با این چراغ ها بدانید. توجه به این نکات باعث می شود تا چراغ ها به درستی کار کرده و نشکنند.

در ابتدا باید طول نوار را تعیین کنید. این امر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با برش بیش از حد ریسه ال ای دی، در نهایت نور ضعیفی خواهید داشت. همچنین پس از برش توصیه می شود تا بررسی کنید که آیا نور آن به خوبی کار می کند یا خیر؟

چنانچه چراغ های ال ای دی پس از برش کار نکردند، ممکن است اشتباهی کرده باشید می توانید آموزش آن را در سایت ترب ببینید. در این زمان می توانید با اتصال مجدد ال ای دی ها با یک کانکتور 4 پین اضافی مشکل را بر طرف نمایید. با این اوصاف اتصال قوی تر و نیز ایمن تری خواهید داشت.

پیش از برش نوار باید مطمئن شوید که پدهای مسی در معرض دید قرار داشته باشند. این به این دلیل است که نور تنها در صورتی کار خواهد کرد که در نقطه مناسبی بریده شود. همچنین به دنبال یک آیکون قیچی مانند کوچک که در امتداد بخش های تعیین شده ریسه قرار می گیرد باشید.

هنگامی که تصمیم خود را برای نقطه برش نهایی کردید، می توانید به وسیله یک قیچی به بریدن نوار بپردازید. لازم به ذکر است که هرگز نباید چراغ های ال ای دی را هنگامی که به منبع برق متصل هستند قطع کنید. زیرا ممکن است با این کار به مدار ریسه ال ای دی آسیب وارد نمایید.

نکات تکمیلی در برش ریسه ال ای دی بدون آسیب به آن

قبل از برش نوار های ال ای دی مهم است که آن را به درستی به منبع تغذیه متصل کنید. در غیر این صورت به چراغ ها آسیب وارد می شود و نوار کار نخواهد کرد. نوار های ال ای دی از دو لایه مسی ساخته شده اند که این دو لایه خود با یک لایه نازک عایق از یکدیگر جدا می شوند. به منظور برش نوار باید خطوط برش تعیین شده را با دقت دنبال کنید. اگر خارج از خطوط برش نوار را ببرید، به مدارهای فرمان و نیز به کل نوار آسیب خواهید رساند.

خط برش بر روی نوار نور LED با نقاط مسی نشان داده می شود. شما می بایست با دقت نقاط را برش دهید تا در آخر یک برش تمیز داشته باشید. زیرا در صورت برش خارج از این نقاط مسی، لایه عایق را نخواهید برید و مدار از کار می افتد. شما می توانید از یک چاقوی تیز برای برش پلاستیک استفاده کنید. اگر نوار ال ای دی کمی متراکم تر از حد معمول بود، توصیه می شود تا آن را به قطعات کوچکتر برش دهید.

همچنین از اتصال سیم ها به طور ایمن اطمینان حاصل کنید. به این منظور پایانه های روی LED را با پایانه های روی سیم ها مطابقت دهید.

راه اندازی ریسه ال ای دی پس از برش نوار

اگر به درستی چراغ های ال ای دی خود را برش دهید، راه اندازی آن ها در مراحل بعد آسان خواهد بود. تنها لازم است تا مطمئن شوین که نوار را در طول مناسبی بریده اید.

ساده ترین راه برای بریدن نوار ال ای دی، استفاده از یک قیچی است. با این حال، این روش ممکن است به دلیل قرار نگرفتن قیچی در محل مناسب، منجر به آسیب به ال ای دی ها و از کار افتادن نور شود. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که همیشه دستورالعمل ها را دنبال کنید.

هنگامی که نوار را برش دادید، مطمئن شوید که سیم ها به نوار لحیم شده اند و همانطور که پیشتر اشاره کردیم، با پایانه های LED مطابقت داشته باشند.
همچنین علاوه بر این موارد، باید از درست بودن قطبیت سیم ها نیز اطمینان حاصل کرد. زیرا قطبیت آن ها بر نحوه عبور الکتریسیته از مدار تاثیر خواهد گذاشت و اگر درست نباشد، ال ای دی ها روشن نخواهند شد.

پس از برش نوار ال ای دی، چراغ ها را دوباره به منبع برق متصل کنید. برای این منظور دو راه یعنی استفاده از اتصال دهنده سریع (quick connector) یا لحیم کاری پیش روی شما وجود خوهد داشت. در صورتی که می خواهید در زمان صرفه جویی کنید، می توانید از کانکتور سریع بهره ببرید. ولی چنانچه قصد دارید از روش لحیم کاری به این کار بپردازید، نیاز به یک اتو خواهید داشت.

استفاده از انواع ریسه‌های ال ای دی بسیار رواج پیدا کرده است. این امروزه کاربردهای بسیار مختلفی به دست آورده‌اند. در هنگام نصب و راه اندازی ریسه ال ای دی نواری نیازمند به تجهیزات و اقدامات مختلفی خواهید بود. نحوه بریدن یکی از کارهایی است که در نصب ریسه با آن مواجه خواهید شد.

شما می‌توانید با برش زدن این ریسه‌ها آن‌ها را به اندازه‌هایی که نیاز دارید در آورید؛ اما این کار نیازمند به دقت بالایی می‌باشد.

نکات مهم در هنگام برش ریسه ال ای دی

نحوه و چگونگی بریدن این ریسه‌ها امری بسیار مهم می‌باشد. هنگامی که شما قصد این عمل را دارید به هیچ عنوان آسیبی به ریسه وارد نکنید. لایه‌ای که برای محافظت از ریسه به وجود آمده است بسیار حساس بوده و نیازمند به وسایل و ابزارهای مخصوص خود است.

در این مراحل بهتر است از قیچی‌های مخصوص استفاده کنید تا برش بهتری داشته باشید. ریسه‌ها امروزه در انواع مختلفی تولید می‌شوند که قطرهای مختلفی نیز دارند در نتیجه شما در این راه نیازمند به ابزارهای قوی هستید. در صورتی که شما قیچی مخصوص ندارید می‌توانید از راه‌های دیگری نیز استفاده کنید. شما می‌توانید به جای استفاده از قیچی به سراغ کاتر بروید.

 

دکمه بازگشت به بالا