عمومیمطالب برتر

7 اشتباه نابخشودنی در طراحی پله گردان!

در علم معماری و طراحی داخلی پله ها هویت محیط و خانه محسوب می شوند. هنگام طراحی پله گردان برای محیط های داخلی، به خصوص خانه های دوبلکس، نکاتی وجود دارد که توجه نکردن به آنها، می تواند همه چیز را خراب کند. با توجه به اینکه راه پله مرکز نمای خانه به حساب می آید و می تواند کل محیط را تحت الشعاع قرار دهد، لازم است در انتخاب نوع، مدل و سبک طراحی آن دقت زیادی شود. در ادامه مطلب به 7 اشتباه مهم در طراحی این سازه اشاره می کنیم تا دچار آن ها نشوید و راه پله ای مناسب بسازید.

اهمیت توجه به طراحی پله گرد

قبل از هر چیز لازم است چند نکته را در مورد اهمیت طراحی پله گرد و روند آن بیان کنیم. طراحی در ساخت سازه هایی مانند پله ها فرآیندی ترکیبی است. در این قسمت باید ابعاد را در نظر گرفت. شرایط محیطی باید سنجیده شود و با رعایت اصول ایمنی طرحی مطابق با سلیقه مشتری ایجاد شود. مشاهده شده است که ساخت راه پله غیر اصیل با طرح مبتدی مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کرده است. فرآیند طراحی راه پله مارپیچ به این صورت است که طراح ابتدا محیط را بررسی می کند، اندازه ها و ابعاد را می گیرد و سپس به مراحل بعدی می پردازد.

در مرحله بعد طراح باید با توجه به کاربری طبقه بالا و نوع شاسی راه پله از بین انواع دیگر پله کنسولی مناسب ترین را انتخاب کند. انواع آن عبارتند از: پله گرد دو محور باکس، پله گرد دو محور ورق، پله گرد زیر محور، پله گرد تک محور کنسولی  پله دور لوله می باشد. البته ابعاد در نظر گرفته شده برای نصب پله ها بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که اولین قدم مهم ترین مرحله است. برای گذراندن موفقیت آمیز این مرحله می توانید از مشاوران و طراحان حرفه ای و با تجربه کاتی لوکس کمک بگیرید.

7 اشتباه بزرگ که در طراحی پله گرد نباید مرتکب شوید

·         عدم توجه به کاربری طبقه بالا

اولین اشتباهی که بسیاری از افراد هنگام طراحی پله گردان مرتکب می شوند این است که استفاده از طبقه بالا را نادیده می گیرند. اگر قصد دارید در محیطی که رفت و آمد زیادی به طبقات بالاتر دارد راه پله بسازید، رعایت اصول استانداردسازی بر اساس آن الزامی است. به عنوان مثال، اگر در طبقه بالایی خانه اتاق خواب هایی وجود دارد، باید در طراحی پله ها به ایمنی، ابعاد عبور و نوع پله ها توجه کنید.

·         رعایت نکردن اندازه ها

ابعاد در ساخت پله های گردان فلزی بسیار مهم است. در اصول ساخت راه پله استاندارد یک سری اعداد وجود دارد که برای تنظیم فاصله و ارتفاع طراحی شده اند. هدف از این ابعاد افزایش استاندارد، ایمنی و راحتی پله ها می باشد. توجه داشته باشید که ارتفاع کف پله تا کف پله بعدی باید بین 17 تا 20 سانتی متر باشد یعنی مقدار انتخابی در ساخت پله نباید از این اعداد کمتر یا بیشتر باشد. اگر آج قسمت کوچک پله کمتر از 20 سانتی متر باشد باعث زمین خوردن افراد می شود. تمام اندازه های استاندارد را دنبال کنید و سلامت خود را در اولویت قرار دهید.

پله گردان | قیمت پله گرد

·         کافی نبودن فضا برای چای پا

هنگام راه رفتن و بالا رفتن از پله ها نباید وزن یا فشاری روی کمر خود احساس کنید. وقتی به اندازه راه پله احترام نمی گذارید این اتفاق می افتد.

حداقل اندازه طبقه وسط پله باید 30 سانتی متر باشد یعنی یک پا به راحتی روی آن قرار گیرد. این قسمت مهم است زیرا افراد بیشتر از وسط پله ها عبور می کنند. در برخی مدل ها اندازه پله در پله کنسولی فلزی با توجه به محور چرخ تعیین می شود.

·         توجه نکردن به شرایط محیط

نکته مهم بعدی در طراحی راه پله گردان فلزی توجه به عرض یا شرایط و محل نصب پله ها می باشد. منظور از شرایط این قسمت توجه به اندازه ها و ابعاد و همچنین نحوه محاسبه آنها می باشد. این ابعاد باید به شرح زیر باشد: تعداد پله ها و ابعاد استاندارد آنها، چگونگی محاسبه شیب، ارتفاع بین پله ها، ارتفاع سازه اصلی و غیره را محاسبه کنید. توجه نکردن به این ابعاد در واقع به معنای ساختن یک راه پله کنسولی فلزی غیرحرفه ای است که هر لحظه ممکن است فرو بریزد.

·         تناسب نداشتن پله و ارتفاع

هدف اصلی از ساخت پله چیست؟ کاربرد اصلی هر راه پله، اتصال طبقه پایین به طبقه بالا است. بنابراین در واقع ارتفاع مهمترین پارامتر برای ساخت و طراحی پله است.

بسیاری از افراد ارتفاع پله ها را از طبقه ای به طبقه دیگر اندازه گیری می کنند، اما برای محاسبه دقیق آن، باید اندازه گیری را از کف تمام شده شروع کنید.

پله گردان | قیمت پله گرد

·         ناهماهنگی پله با محیط

یکی از اصلی ترین مشکلات و معضلات در طراحی پله گردان، توجه نکردن به دیزاین محیط است. به عنوان مثال دیده شده که در یک خانه با معماری اصیل و سنتی، از پله گردی با ظاهر مدرن استفاده شده و یا بالعکس.

این تضاد نه تنها زیبایی ایجاد نمی‌کند بلکه دکوراسیون داخلی را برهم می‌زند. یک طراح حرفه ای ابتدا لازم است محیط اطراف را بررسی کند، دیزاین کلی مکان را بشناسد و مطابق آن مدل های مختلف پله گرد را انتخاب کند.

·         متریال اشتباه

آخرین اشتباهی که هرگز در انتخاب راه پله گردان نباید مرتکب شوید، انتخاب متریال نامناسب است. به طور کلی مصالحی که می توان برای ساخت پله استفاده کرد عبارتند از: فلز، بتن، سنگ، چوب، شیشه و …. هر یک از این مواد دارای جایگاه ویژه و کاربرد ویژه ای برای استفاده در مکان خاص هستند. به عنوان مثال مواد شیشه ای بیشتر برای مکان های لوکس و مکان هایی با ترافیک کم ساخته می شود. بهترین متریالی که برای هر فضایی با هر اندازه ای باید در نظر گرفت، فلز است. پله های گرد فلزی انتخاب مطمئنی برای شما خواهد بود.

پله گردان | قیمت پله گرد

چگونه بهترین طراحی را برای ساخت پله گرد داشته باشیم؟

بهترین دکوراسیون راه پله فلزی طراحی و ساخت حرفه ای آن است. اگر به دنبال ساخت و اجرای پله هایی در محیط خود هستید که علاوه بر کیفیت و امنیت، زیبایی و ظاهری جذاب داشته باشند مهندسان کاتی لوکس همراه شما خواهند بود. شما می توانید جدیدترین مدل ها و طرح ها را با مناسب ترین هزینه به دست آورید. در واقع، به زبان ساده‌تر، از صفر تا صد طرح و ساختار خود را به ما بسپارید و منظور خود را دریافت کنید. تخصص، مهارت و سابقه درخشان در کنار تعهد به کار از مهمترین ویژگی های این مجموعه است که به آن افتخار می کنیم. با ما تماس بگیرید. 01133361330

https://katilux.com/

دکمه بازگشت به بالا