علمی و پزشکیمطالب برتر

درآمد بازار کار هوش مصنوعی

بررسی آینده شغلی و بازار کار هوش مصنوعی در ایران و جهان

یکی از رشته‌هایی که چند سال اخیر به‌شدت محبوب و مشهور شده‌است رشته‌های مرتبط با حوزه علوم کامپیوتر مثل هوش مصنوعی و طراحی اپلیکیشن آمل هستند. رشته هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟ رشته هوش مصنوعی به انگلیسی Artificial Intelligence که به‌اختصار AI گفته‌می‌شود شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که به بررسی ساخت ماشین‌های هوشمند می‌پردازد. یک برنامه هوش مصنوعی درواقع کدی است که روی سخت‌افزار بارگذاری می‌شود تا بتواند به‌صورت هوشمندانه کار کند.

به‌همین‌دلیل شغل هوش مصنوعی یک شغل میان رشته ایست که نیاز به شناخت حوزه‌های علمی مختلف از کامپیوتر تا ریاضیات و منطق دارد. نظرات درباره رشته هوش مصنوعی و طراحی سایت و اپلیکیشن در آمل با کمک آن متفاوت است اما بدیهی است که این روزها که کامپیوترها همه ابعاد زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده‌اند تأثیر هوش مصنوعی در زندگی بشری نیز غیرقابل‌انکار است. به‌همین‌دلیل پیش‌بینی می‌شود حوزه شغل هوش مصنوعی در سال‌های پیش رو رشد چشمگیری داشته‌باشد.

آینده هوش مصنوعی | استفاده از هوش مصنوعی

وظایف و مسئولیت‌های مهندس هوش مصنوعی

ازآنجایی‌که هوش مصنوعی حوزه کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و متخصصان آن با علوم مختلف آشنا هستند می‌توانند وظایف و مسئولیت‌های وسیعی را در یک سازمان به عهده بگیرند مثل طراحی اپلیکیشن در آمل.

مهارت‌های مهندس هوش مصنوعی

یک مهندس هوش مصنوعی در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کند لازم است در زمینه‌های زیر اطلاعات داشته‌باشد:

چگونه مهندس هوش مصنوعی شویم؟

با توجه به کاربرد گسترده رشته هوش مصنوعی در پزشکی، صنعت، خدمات و حتی زندگی روزمره سوال بسیاری این است که چگونه هوش مصنوعی بخوانیم تا وارد این بازار کار وسیع شویم؟ با اینکه حوزه کاری هوش مصنوعی شامل بخش‌های مختلفی مثل ماشین لرنینگ، دیتا آنالیز، داده‌کاوی و غیره می‌شود اما اگر به دوره‌های آموزش هوش مصنوعی نگاهی بیندازید می‌بینید که موارد مشترک زیادی دارند.

علاقه‌مندان به حوزه AI معمولاً به رشته هوش مصنوعی دانشگاه شریف فکر می‌کنند. اما مهندسان هوش مصنوعی در درجه اول باید به ریاضیات و اصول پایه کامپیوتر آشنا باشند بنابراین بسیاری ترجیح می‌دهند این مسیر را از آموزش آکادمیک شروع کنند. علاقه‌مندان می‌توانند در مقطع دبیرستان در شاخه نظری، رشته ریاضی و فیزیک بخوانند یا اینکه وارد هنرستان شوند (درحال‌حاضر رشته هوش مصنوعی در دبیرستان نداریم) و در رشته کامپیوتر تحصیل کنند. به‌طور کل ورود به رشته هوش مصنوعی از ریاضی راحت‌تر است. دوره هوش مصنوعی یک دوره کاملاً تخصصی است که امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا دارد.

شرایط و نحوه ورود به رشته هوش مصنوعی

رشته تخصصی هوش مصنوعی در دانشگاه‌های ایران در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می‌شود. به‌همین‌دلیل لازم است افراد ابتدا کارشناسی خود را در یکی از رشته‌های حوزه کامپیوتر (نرم‌افزار، سخت‌افزار و مهندسی فناوری اطلاعات) به پایان برسانند. سپس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی اقدام کنند.

تحصیل در رشته هوش مصنوعی بدون کنکور

پذیرش رشته هوش مصنوعی در دانشگاه‌های ایران بدون کنکور در بخش روزانه و شبانه دانشگاه‌های سراسری منوط به سابقه تحصیلی فرد در مقطع کارشناسی است. رشته هوش مصنوعی دانشگاه آزاد نیز از طریق آزمون ورودی جذب می‌شود. اما در دانشگاه پیام نور می‌توان این رشته را به‌صورت بدون کنکور و از طریق آزمون فراگیر تحصیل کرد.

بررسی آینده هوش مصنوعی در ایران و بازار کار آن

هوش مصنوعی در حال باز کردن مسیر خود در سراسر جهان است و ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. پیش‌بینی می‌شود تا چند دهه‌آینده بیشتر شغل‌ها به‌صورت رباتیک خواهند بود. درست مثل زمانی که ماشین‌های صنعتی جای کارگران انسانی را در کارخانه‌ها گرفتند. به‌این‌ترتیب می‌بینیم که آینده رباتیک و هوش مصنوعی هنوز در مراحل رشد خود قرار دارد و آینده شغلی هوش مصنوعی با گسترش بیشتر همراه خواهد بود.

معرفی شغل‌های هوش مصنوعی

شغل‌های مرتبط با پیشرفت هوش مصنوعی بسیار وسیع و گسترده هستند و اگر بخواهیم با جزییات بیان کنیم لیست بلندبالایی می‌شود که در این مقاله نمی‌گنجد اما اگر به‌صورت کلی اشاره کنیم شغل‌ها در چند حوزه اصلی جا می‌گیرند:

هر یک از این موارد زمانی که وارد بخش‌های مختلفی از صنعت، کشاورزی یا خدمات شوند شغل‌های متفاوتی را ایجاد خواهند کرد. مثلا در حوزه امنیت شغل‌هایی مثل مشاور جرائم سایبری، فرمانده سایبری، وکیل دیجیتالی و … پدید خواهد‌آمد و حوزه‌هایی مثل پزشکی کاملا رباتیک خواهند بود.

فارغ‌التحصیلان رشته هوش مصنوعی در چه سازمان هایی استخدام می‌شوند؟

هرجایی که دیتا و بحث تحلیل داده‌های مختلف وجود داشته‌باشد فارغ‌التحصیلان هوش مصنوعی هم حضور دارند. دیتا می‌تواند از نوع اطلاعات آماری، صوت، تصویر و هر نوع اطلاعات دیگری باشد. به‌این‌ترتیب آن‌ها می‌توانند در یک شرکت کوچک نرم‌افزاری تا بزرگ‌ترین شرکت‌های مرتبط با علوم روز مثل پزشکی و فضانوردی کار کنند.

بازار کار رشته هوش مصنوعی در خارج از کشور

همان‌طور که شرایط تحصیل رشته هوش مصنوعی در اروپا بسیار مطلوب و پرمتقاضی است، کار در این موقعیت نیز وضعیت مساعدی وجود دارد. کشورهای صنعتی بزرگ چون آلمان، انگلستان، فرانسه، کانادا، استرالیا و حتی کشورهای آسیایی مثل هند بازار کار خوبی در این حوزه دارند.

سالیانی نه‌چندان دور می‌توانستیم از روی مدرک و مهارت افراد سطح درآمد آن‌ها را تشخیص دهیم. اما این روزها با گسترش و پیچیدگی جوامع دیگر نمی‌توانیم به این شکل درباره درآمد حوزه‌های مختلف اظهارنظر کنیم. واضح است که هوش مصنوعی یکی از جدیدترین و روبه‌گسترش ترین حوزه‌های کاری در کشور ماست که متخصصان آن می‌توانند درآمد مطلوبی داشته‌باشند. بازار کار هوش مصنوعی در ایران نیز هرروز درحال‌توسعه است.

درآمد مهندس هوش مصنوعی در ایران

یک مهندس هوش مصنوعی در ایران می‌تواند تحت عنوان برنامه‌نویس، تحلیلگر، مدیر شبکه، مدیر وب‌سایت، سازنده ربات، داده‌کاو و عناوین دیگر استخدام شود. میزان درآمد افراد در استخدام دولتی براساس قانون حقوق و دستمزد مصوب هیات دولت تعیین می‌شود و در بخش خصوصی نیز می‌تواند از چند میلیون تومان شروع شود. اما آنچه تأثیر زیادی بر کسب درآمد از هوش مصنوعی اثر دارد میزان مهارت و تسلط افراد است. هرقدر توانایی، تجربه، تخصص و مهارت آن‌ها بیشتر باشد می‌توانند درآمدهای بیشتری کسب کنند که شاید تا چند ده‌میلیون تومان هم فرابرود.

بررسی درآمد رشته هوش مصنوعی در جهان

درحال‌حاضر مهندسی هوش مصنوعی یکی از پردرآمدترین مسیرهای شغلی جهان است. بازار این حوزه با افزایش تقاضا برای مهندسان هوش مصنوعی در ایالات‌متحده، بریتانیا، چین و هند و سایر نقاط دنیا در حال رشد است. در همه کشورها درآمد این مهندسان درآمد نسبتا بالایی است که البته به میزان سطح تخصص و توانایی آن‌ها نیز وابستگی دارد. بااین‌حال میزان توسعه آن کشور، نرخ ارز، میزان اشتغال، ساختار مالیات و غیره نیز بر عایدی مهندسان اثر می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال میزان متوسط درامد متخصص هوش مصنوعی در بریتانیا حدود 60 هزار پوند و در آلمان حدود 84 هزار یورو و در سنگاپور حدود 74 هزار دلار سنگاپور اعلام شده‌است.

درامد رشته هوش مصنوعی در کانادا

درآمد یک مهندس هوش مصنوعی در کانادا بین 73 تا 140 هزار دلار در سال نوسان دارد و مقدار متوسط آن حدود 101 هزار دلار ثبت شده‌است. شرکت‌های مختلف نظیر RBC، 85 هزار دلار، هوآوی، 109 هزار دلار و دانشگاه مونترال حدود 160 هزار دلار در سال پرداخت می‌کنند.

درآمد هوش مصنوعی در امریکا

ایالات‌متحده همیشه کشور مناسبی برای مهندسان حوزه کامپیوتر بوده‌است. درآمد متخصص هوش مصنوعی در این کشور بین 98 تا 1666 هزار دلار در سال است که البته می‌توان بازه بزرگ‌تر 78 تا 209 هزار دلار را نیز در نظر گرفت. به‌طور متوسط مهندسان هوش مصنوعی ایالات‌متحده هرسال حدود 127 هزار دلار درآمد دارند. شرکت‌های مختلف این کشور نیز پرداختی‌های متفاوتی دارند. متوسط حقوق مهندسان AI در گوگل 204 هزار دلار، IBM، 147 هزار دلار و تسلا بیش از 165 هزار دلار است.

نحوه مشاهده آگهی‌های استخدام مهندس هوش مصنوعی

درصورتی‌که به‌عنوان یک متخصص هوش مصنوعی دنبال آگهی‌هایی نظیر استخدام فوق لیسانس هوش مصنوعی می‌گردید و می‌خواهید آگهی‌های استخدام مهندس کامپیوتر یا آگهی‌های مربوط به هوش مصنوعی را نیز بررسی کنید می‌توانید از طریق وب‌سایت کاریابی ایران استخدام اقدام کنید. کافیست وارد صفحه اول سایت شوید. در قسمت انتخاب موقعیت شغلی، عبارت استخدام هوش مصنوعی را انتخاب کنید. می‌توانید استان و رشته‌تحصیلی را هم تعیین کنید و روی دکمه جستجو کلیک کنید. مثلا برای استخدام هوش مصنوعی مشهد شهر مشهد را انتخاب کنید.

به‌این‌ترتیب در صفحه پیش رو لیستی از جدیدترین آگهی‌های استخدام حوزه هوش مصنوعی برای شما نمایان می‌شود. از منوی سمت راست نسبت به اعمال فیلترهای بیشتر اقدام کنید مثلا برای آگهی‌های استخدام دکتری هوش مصنوعی مقطع تحصیلی دکترا و برای استخدام کارآموز هوش مصنوعی اصفهان باید نوع قرارداد کارآموزی و شهر اصفهان را تیک بزنید. به خاطر داشته‌باشید هرقدر عنوان شغلی شفاف‌تری در ذهن داشته‌باشید زودتر به نتیجه می‌رسید مثلا آگهی‌های استخدام نرم‌افزار هوش مصنوعی البرز که از عنوان تحصیلی و یک شهر نام برده‌است در مقایسه با یک آگهی با عنوان استخدام هوش مصنوعی اصفهان کمتر دیده‌می‌شود.

راهنمای تنظیم رزومه مهندس هوش مصنوعی

فرض کنید می‌خواهید برای آگهی استخدام هوش مصنوعی مشهد درخواست بفرستید. داشتن رزومه حرفه‌ای و مناسب شانس استخدام شما را بالا می‌برد. برای داشتن چنین رزومه‌ای می‌توانید از رزومه ساز ایران استخدام استفاده‌ کنید. برای این منظور باید در وب‌سایت ایران استخدام به‌عنوان کارجو عضو و وارد پنل کاربری خود شوید. در منوی سمت راست گزینه‌های مربوط به ساخت رزومه و استفاده از سیستم رزومه ساز آنلاین را می‌بینید. با شروع فرآیند، در هر مرحله سوالاتی که لازم است را پاسخ دهید. درنهایت یک رزومه حرفه‌ای خواهید داشت که بخش‌های مختلف مثل اطلاعات تماس، سوابق کاری و تحصیلی، مهارت‌ها و غیره را پوشش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا