علمی و پزشکیمطالب برتر

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی در سال 1403 – 2024

ربات انسان‌نمای هوش مصنوعی در عربستان

اولین ربات انسان‌نمای مبتنی بر هوش مصنوعی ساخت عربستان معرفی شد. عربستان سعودی از اولین ربات خود که مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است و می‌تواند با زبان عربی صحبت کند، رونمایی کرد. این ربات در رویداد فناوری LEAP23 به نمایش گذاشته شد تا با انسان‌ها تعامل داشته باشد.

ویدیو مصاحبه ربات انسان نمای عربستان را از این لینک مشاهده کنید: ربات انسان‌نمای هوش مصنوعی در عربستان

معرفی کامل gemini جمینا گوگل

گوگل ماه‌ها پس از انتشار اولین اخبار درباره مدل هوش مصنوعی جدید خود به نام Gemini، حالا به‌طور رسمی از آن رونمایی کرده است. این مدل یک پیشرفت بزرگ محسوب می‌شود که به‌طور بالقوه روی تمام محصولات آن تأثیر می‌گذارد. همچنین گوگل می‌گوید این مدل جدید در اکثر بنچمارک‌ها از GPT-4 قدرتمندتر است.

ادامه این خبر با پوشش کامل ویدیویی از اینجا:  هوش مصنوعی جمینا گوگل

دسترسی رایگان به هوش مصنوعی چت جی پی تی GPT-4

ChatGPT که بر پایه نسخه‌های پیشرفته GPT مانند GPT-3.5 و GPT-4 شکل گرفته، برای مکالمات بهینه شده است. در این روند، از ترکیب یادگیری تحت نظارت و یادگیری تقویتی مبتنی بر بازخورد انسانی (RLHF) استفاده شده تا کیفیت پاسخ‌هایش بهبود یابد. در این متدها، افراد واقعی به بهسازی مدل کمک کرده‌اند. در مرحله‌ی یادگیری تقویتی، مربیان انسانی پاسخ‌های قبلی مدل را ارزیابی و رتبه‌بندی کردند تا با استفاده از آنها مدل‌های پاداشی ایجاد شود که بر پایه پروتکل‌های بهینه‌سازی سیاست مجاورت (PPO) به بهبود مدل کمک می‌کنند.

ChatGPT از ابتدا از زیرساخت‌های ابری شرکت Microsoft Azure استفاده کرد که بر پایه تکنولوژی GPU شرکت انویدیا و با هزینه‌ای چشمگیر، به صورت مخصوص برای OpenAI راه‌اندازی شده بود. در پی استقبال وسیع از ChatGPT، مایکروسافت در سال ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاری قابل توجهی در توسعه زیرساخت‌های OpenAI انجام داد. محققان دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید تخمین زدند که هر دستوری که به ChatGPT داده می‌شود به حدود ۵۰۰ میلی‌لیتر آب برای خنک‌سازی سرورهای مایکروسافت نیاز دارد. آژانس TrendForce برآورد کرد که در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۰,۰۰۰ کارت گرافیک انویدیا، هر کدام به ارزش تقریبی ۳۰,۰۰۰ دلار، برای تأمین قدرت مورد نیاز ChatGPT استفاده شده‌اند.

OpenAI با جمع‌آوری داده‌ها از کاربران ChatGPT به دنبال آموزش و بهینه‌سازی بیشتر خدماتش است. کاربران می‌توانند به پاسخ‌های دریافتی از ChatGPT رأی مثبت یا منفی دهند و نظرات تکمیلی خود را در فیلد متنی وارد کنند. محتوای آموزشی ChatGPT شامل صفحات راهنمای نرم‌افزار، اطلاعاتی درباره پدیده‌های مختلف اینترنتی نظیر انجمن‌های آنلاین و زبان‌های برنامه‌نویسی است. ویکی‌پدیا نیز یکی دیگر از منابع اصلی داده آموزشی برای ChatGPT بوده است.

یک ربات چت مبتنی بر یک مدل زبان بزرگ (LLM) است. این مدل‌ها بر روی مجموعه داده‌های عظیم که از صدها میلیارد کلمه و متن تشکیل شده‌اند، تمرکز دارند. این کلمات و متن‌ها را به چت جی پی تی آموزش می‌دهند که بر اساس آن آموزشی که دیده است، به طور موثر به سوالات شما پاسخ دهد. چت جی پی تی کمی شبیه به یک نسخه فوق العاده پیشرفته از متن پیشگو است. این نیز یکی از محدودیت‌های ChatGPT است؛ چون پاسخ‌های آن بر اساس احتمالات است و همیشه قابل اعتماد نیست.

لطفا برای دسترسی رایگان به چت جی پی تی مقاله زیر را مطالعه کنید:   دسترسی رایگان به هوش مصنوعی GPT4-

منبع رسانه اینترنتی و مجله هوش مصنوعی پارس اینفوتک     https://parsinfotech.com

دکمه بازگشت به بالا