عمومیمطالب برتر

آیا می توان از ظروف فویل آلومینیومی برای بخارپز استفاده کرد؟

قیمت رول آلومینیوم ظروف یکبار مصرف | قیمت فویل آلومینیوم 70 میکرون

ظروف فویل آلومینیومی در زندگی روزمره ما، به ویژه در صنعت خدمات غذایی، حضورشان فراگیر شده است. ویژگی‌های همه‌کاره آن‌ها، مانند عایق بودن عالی و هوابندی، آن‌ها را برای اهداف مختلف مناسب می‌کند. ظروف فویل آلومینیومی از بسته بندی غذای آماده تا نگهداری ناهارهای از پیش ساخته شده، راحتی و کاربردی بودن را ارائه می دهند. با این حال، یک سوال رایج که مطرح می شود این است که آیا می توان از این ظروف برای بخارپز استفاده کرد؟ در این مقاله، ویژگی‌ها و کاربردهای ظروف غذای فویل آلومینیومی را بررسی می‌کنیم، به این می‌پردازیم که چرا برای بخارپز کردن ایده‌آل نیستند و نکات و اقدامات احتیاطی ضروری برای استفاده مؤثر از آن‌ها ارائه می‌کنیم.

کاربرد ظروف فویل آلومینیومی چیست؟

فویل آلومینیوم ظروف یکبار مصرف برای مصارف مختلفی استفاده می شوند، از جمله:

بسته بندی مواد غذایی: ظروف فویل آلومینیومی معمولاً برای بسته بندی مواد غذایی برای تحویل، تحویل و پذیرایی استفاده می شود. آنها همچنین برای بسته بندی مواد غذایی برای فروش در فروشگاه های مواد غذایی استفاده می شوند.

نگهداری مواد غذایی: از ظروف فویل آلومینیومی می توان برای نگهداری مواد غذایی در یخچال، فریزر و انباری استفاده کرد.

آماده سازی غذا: از ظروف فویل آلومینیومی می توان برای تهیه غذا برای پخت، کباب کردن و برشته کردن استفاده کرد.

آیا ظروف فویل آلومینیومی برای بخارپز کاربرد دارند؟

خیر، ظروف فویل آلومینیومی نباید بخارپز شوند.

ظروف فویل آلومینیومی خواص عایق خوبی دارند اما برای گرم کردن یا بخار دادن در آب مناسب نیستند. نقطه ذوب فویل آلومینیوم پایین است و در دمای بالا ذوب می شود که ممکن است برای غذا مضر باشد. ظروف فویل آلومینیومی نیز ممکن است مواد غذایی را با یون های آلومینیوم آلوده کنند.

خطرات بخارپز کردن غذا در ظروف فویل آلومینیومی

چندین خطر مرتبط با بخارپز کردن غذا در ظروف فویل آلومینیومی وجود دارد:

  1. آلومینیوم لیچینگ

آلومینیوم فلزی است که در پوسته زمین یافت می شود. همچنین در برخی غذاها و نوشیدنی ها مانند آب آشامیدنی، چای و قهوه یافت می شود. آلومینیوم یک نوروتوکسین است، به این معنی که می تواند به مغز و سیستم عصبی آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض سطوح بالای آلومینیوم با تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و پوکی استخوان مرتبط است.

هنگامی که ظروف فویل آلومینیومی گرم می شوند، یون های آلومینیوم می توانند وارد غذا شوند. مقدار آلومینیومی که در غذا می‌شوید به عوامل مختلفی از جمله نوع غذا، PH غذا و دمای پخت بستگی دارد. غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، مرکبات و سرکه می توانند سرعت آبشویی آلومینیوم را افزایش دهند. غذاهای شور همچنین می توانند سرعت شستشوی آلومینیوم را افزایش دهند.

  1. ذوب شدن

ظروف فویل آلومینیومی نقطه ذوب پایینی دارند، به این معنی که می توانند در دمای نسبتاً پایین ذوب شوند. اگر ظرف فویل آلومینیومی خالی باشد، احتمال ذوب شدن آن بیشتر از پر شدن از غذا است. این به این دلیل است که غذا به عایق شدن ظرف کمک می کند. اگر ظرف فویل آلومینیومی ذوب شود، آلومینیوم می تواند با غذا تماس پیدا کند. این می تواند خطر شستشوی آلومینیوم را افزایش دهد.

  1. آلودگی

ظروف فویل آلومینیومی ممکن است حاوی مواد شیمیایی دیگری مانند BPA و فتالات باشند. این مواد شیمیایی می توانند وارد غذا شده و آن را آلوده کنند. BPA یک ماده شیمیایی است که برای ساختن برخی پلاستیک ها استفاده می شود. این بیماری با تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله مشکلات تولید مثل و تاخیر در رشد در کودکان مرتبط است.

فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که برای انعطاف پذیری بیشتر پلاستیک استفاده می شوند. آنها با تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله مشکلات تولید مثل و اختلالات هورمونی مرتبط هستند.

نکاتی برای استفاده ایمن از ظروف فویل آلومینیومی

اگر می خواهید از ظروف فویل آلومینیومی استفاده کنید، چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر آبشویی آلومینیوم انجام دهید:

ظرف اندازه مناسب را انتخاب کنید. از استفاده از ظروف خیلی کوچک خودداری کنید، زیرا باعث شلوغی بیش از حد غذا و ایجاد مشکل در پخت یکنواخت می شود. ازدحام بیش از حد همچنین می تواند منجر به شستشوی آلومینیوم در غذا شود.

ظروف را بیش از حد پر نکنید. هنگام پر کردن ظروف فویل آلومینیومی، حداقل 1/2 اینچ فضا را در بالا بگذارید تا بخار در گردش باشد. پر شدن بیش از حد می تواند باعث شود که آلومینیوم به داخل غذا نفوذ کند.

از استفاده از ظروف فویل آلومینیومی برای غذاهای اسیدی خودداری کنید. غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، مرکبات و سرکه می توانند سرعت آبشویی آلومینیوم را افزایش دهند. اگر نیاز به پختن یا نگهداری غذاهای اسیدی در ظروف فویل آلومینیومی دارید، ابتدا ظروف را با کاغذ روغنی یا کاغذ مومی بپوشانید.

از استفاده از ظروف فویل آلومینیومی برای غذاهای شور خودداری کنید. نمک همچنین می تواند سرعت شستشوی آلومینیوم را افزایش دهد. اگر نیاز به پختن یا نگهداری غذاهای شور در ظروف فویل آلومینیومی دارید، ابتدا ظروف را با کاغذ روغنی یا کاغذ مومی بپوشانید.

غذا را در ظروف فویل آلومینیومی زیاد نپزید. پختن بیش از حد می تواند باعث شود که آلومینیوم با سرعت بیشتری وارد غذا شود.

از ظروف فویل آلومینیومی استفاده مجدد نکنید. ظروف فویل آلومینیومی برای یک بار مصرف طراحی شده اند. استفاده مجدد از آنها می تواند خطر شستشوی آلومینیوم را افزایش دهد.

نتیجه

ظروف فویل آلومینیومی یک انتخاب محبوب برای بسته بندی و نگهداری مواد غذایی هستند، اما نباید آنها را بخارپز کرد. تعدادی جایگزین مطمئن و موثر برای بخارپز کردن غذا در ظروف فویل آلومینیومی وجود دارد، مانند بخارپزهای فولادی ضد زنگ، بخارپزهای بامبو و بخار پزهای سیلیکونی. اگر می خواهید از ظروف فویل آلومینیومی استفاده کنید، چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر آبشویی آلومینیوم انجام دهید، مانند پرهیز از غذاهای اسیدی و شور، پختن بیش از حد غذا و عدم استفاده مجدد از ظروف فویل آلومینیومی.

منبع: بزرگترین تولیدکننده فویل آلومینیوم یران

دکمه بازگشت به بالا