عمومیمطالب برتر

جی اف ار سی در بازار ایران

جی اف ار سی در بازار ایران اهمیت ویژه‌ای دارد. منطقاً هم به‌زودی از آن اخبار زیادی به گوش می‌رسد. اگر هنوز با بتن مسلح با الیاف شیشه (GFRC) آشنا نیستید، باید بدانید. جی اف ار سی یک فرم و شکل تخصصی بتن است. این یک ماده کامپوزیتی بر پایه سیمان است که با الیاف شیشه‌ای مقاوم در برابر قلیایی تقویت شده است.

بتن تقویت شده با الیاف شیشه (جی اف ار سی) شامل محصولات هیدراتاسیون سیمان یا سیمان به‌اضافه ماسه و الیاف شیشه است. از الیاف شیشه به‌عنوان تقویت‌کننده بتن استفاده می‌شود. الیاف شیشه برای اولین‌بار برای تقویت سیمان و بتن در روسیه استفاده شد. بااین‌ حال آنها توسط ماتریس سیمان پرتلند بسیار قلیایی خورده شدند.

جی اف ار سی چیست؟

جی اف ار سی یک بافت فایبرگلاس بر مبنای تکه‌های به‌هم‌پیوسته و اصطلاحاً خرد شده به‌حساب می‌آید که دارای مقاومت کششی و گرانشی بالایی است، اگرچه در حالت استحکام فشاری بسیار ضعیف ‌تر است. اما می‌تواند با ترکیبی که در نظر گرفته شده، مقاومت بالایی داشته باشد. در این ترکیب می‌توان از بافت‌های مختلف و ماسه استفاده کرد. برای ساخت آن از ماسه ریز، سیمان، پلیمر (معمولاً پلیمر اکریلیک)، آب، سایر مواد افزودنی و الیاف شیشه‌ای مقاوم در برابر تغییرات قلیایی استفاده خواهد شد. انتظار می‌رود که در آینده بخش مهمی از پروژه‌های عمرانی را در بگیرد.

طرز تهیه بتن تقویت شده با الیاف شیشه (GFRC)

روش‌های تولید البته بر مبنای استانداردهایی که برای این محصول در نظر گرفته شده است متفاوت خواهد بود. اما به‌طور کلی، طرز تهیه بتن تقویت شده یا همان جی اف ار سی بدین صورت است.

الیاف شیشه‌ای به طول 10 تا 50 میلی‌متر و قطر چند میکرون را می‌توان تا 5 درصد وزن اضافه کرد و با سیمان و آب در تابه یا میکسر پارویی مخلوط کرد. ممکن است مقادیر کمی از مواد افزودنی روان‌کننده مانند پلی‌اتیلن اکسید یا متیل سلولز به مخلوط حاصل شده نیز اضافه شود. مخلوط حاصل ممکن است اسپری شود یا در قالب ریخته شود.

محصولات همچنین می‌توانند به ‌صورت اکستروژن یا با فرایند قالب‌گیری تزریقی تولید شوند. در برخی از فرایندها، رووینگ ها را می‌توان در محل خرد کرد و به طور هم‌زمان با دوغابی با قوام مناسب روی قالب تولید اسپری کرد. این برای ریخته‌گری سقف و ورق پوسته بسیار مؤثر و راحت است.

اصلی‌ترین استفاده‌ها از جی اف ار سی

در بازار ایران از جی اف ار سی استفاده‌های ویژه‌ای غیر از ساخت نمای بیرونی می‌شود. همین‌طور می‌توان به‌راحتی در ساخت گنبدها، ستون‌ها، سقف‌های تزئینی، دیوارها، مجسمه‌ها، نرده‌ها، قطعات و همین‌طور بافت‌های تزئینی از آن استفاده کرد. یکی از مهم‌ترین ارکان استفاده از جی اف ار سی در نمای ساختمان‌ها و طراحی ویو است. علاوه ‌بر آن، در پروژه‌هایی مانند اسکله‌ها، پل‌های شناور دریایی، کانال‌ها برای انجام عملیات کابل‌کشی، کانال‌های آب و مخازن یکی از بهترین و متداول‌ترین گزینه‌های موجود است.

علاوه بر این موارد، می‌توان گفت که به‌عنوان نما در مقابل بتن قرار گرفته و از نظر سرعت اجرا، یک گزینه فوق‌العاده به‌حساب می‌آید.

 • کارهای نوسازی ساختمان
 • کارهای آب و زهکشی
 • پانل‌های پوشش پل و تونل
 • روش ساخت قالب دائمی
 • روکش معماری
 • موانع صوتی و صفحه‌نمایش

نیز از جمله مهم‌ترین و اساسی‌ترین بهره‌برداری‌ها از بتن های جی اف ار سی خواهد بود.

مزایای بهره‌گیری از جی اف ار سی

استفاده از این بتن نما، مزیت‌های زیادی دارد، از جمله:

 • مصالح به شکل بهینه مصرف می‌شود: میزان کم‌تری از مصالح نسبت به دیگر روش‌های اجرای نمای داخلی و بیرونی در جی اف ار سی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • امکان اجرای در سطوح مختلف را دارد: در سطوح بیرونی، دیوار و سقف به‌راحتی قابل‌اجرا است. همین‌طور ساختار تقویت شده‌ای از آن نیز در بازار موجود است که کیفیت مثال‌زدنی خواهد داشت. جی اف ار سی نسبت به سایر نماها، در سطوح به ‌مراتب بهتر نصب می‌شود.
 • مقاومت بالایی در مقابل آب‌وهوا و آتش دارد: می‌تواند به ‌خوبی در مقابل دمای بالا دوام فنی ویژه‌ای از خود نشان دهد. علاوه‌برآن، هیچ مشکلی در استفاده از جی اف ار سی در باد، باران، انجماد و.. وجود ندارد.
 • وزن آن مناسب است: وزن کم موجب می‌شود که این متریال هم نصب آسانی داشته باشد و هم مشکل حمل‌ونقل نداشته باشد. می‌توان این بتن را در سطوح شیب‌دار اجرا کرد.
 • برای نمای داخلی و بیرونی قابل‌ استفاده است: تفاوتی ندارد، می‌توانید از جی اف ار سی برای نمای داخلی یا بیرونی استفاده کنید. بسیار سبک، بادوام و البته از نظر قیمتی یکی از گزینه‌های برتر است.

جی اف ار سی در بازار ایران

جی اف ار سی هم برای نمای داخلی و هم خارجی مناسب است، پس عمومیت ویژه‌ای دارد. علاوه‌برآن، بسیار سبک، مقاوم و بادوام است.  مدتی است که از نمای خشک یا جی اف ار سی در ایران نیز استفاده‌های زیادی خواهد شد. بسیاری از پروژه‌های عمرانی که در سطح شهر می‌بینید و به ‌تازگی احداث شده‌اند، در نهایت یک قالب و فرم کلی از این متریال خواهند بود.

اصلی‌ترین مزیتی که سبب شده است جی اف ار سی در ایران محبوب شود، هزینه کم‌تر و همین‌طور امکان اجرا در سطوح مختلف خواهد بود. این مزیت یعنی این که دامنه استفاده از جی اف ار سی به‌ مراتب گسترده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید. از طرفی، بتن‌های تقویت شده با الیاف شیشه، ظاهر فوق‌العاده زیبایی دارند و برخلاف بتنو… پس از مدتی ساختار معمول خود را از دست نمی‌دهند.

بهترین تولید کننده جی اف ار سی در ایران

سوال مهم دیگری که در بازار جی اف ار سی مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان به فروشندگان داخلی اعتماد کرد و متریال جی اف ار سی خریداری نمود؟ در حال حاضر این کار باید با تخصص و تکیه بر دانش فنی روز دنیا انجام شود. در غیر این صورت میزان ترکیبات اشتباه یکی از متداول‌ترین مشکلاتی خواهد بود که گریبان پروژه‌ها را می‌گیرد.

از طرفی این روزها خرید از جایی با اطمینان بالا و همین‌طور استانداردهای جهانی هم واقعاً کار سختی است. به‌هر حال مزیت قیمت هم اهمیت ویژه‌ای دارد. در صورتی‌ که به دنبال خرید جی اف ار سی با قیمت مناسب هستید، باید به این مسئله دقت داشته باشید صرفاً چند مرکز در ایران این متریال را بر اساس استانداردهای روز جهان اجرا می‌کنند. دستگاه‌هایی برای اجرای جی اف ار سی وجود دارند که عملیات ساخت را تسهیل می‌بخشند.

 

منبع : ایران فریمکو

دکمه بازگشت به بالا