اقتصادیمطالب برتر

خرید اقساطی فرش شگی در قالیکده البرز

راهنمای خرید فرش شگی + بهترین روش شستن فرش پرز بلند در منزل

فرش شگی یا فرش پرز بلند فرشی است مدرن و پرطرفدار که به خاطر شکل منحصر به فرد آن مورد توجه قرار گرفته و فضای خانه را گرم و زیبا می کند. این فرش از خانواده فرش های فانتزی به شمار می رود. این فرش های پرز بلند هماهنگی و همخوانی خوبی با طراحی و دکوراسیون مدرن دارد. به همین دلیلی تمیز نگهداری و شستشوی فرش شگی بسیار حائز اهمیت است. در عین حال شست و شوی این نوع فرش کار ساده ای نیست. اما شیوه شستن فرش شگی و تمیز کردن آن نسبت به سایر فرش ها متفاوت است و به مراقبت بیشتری احتیاج دارد. داشتن پرزهای بلند و فشرده شستشوی فرش شگی را کمی سخت کرده است.

ما در این مقاله تلاش کردیم تا نکاتی در زمینه خرید فرش شگی و شستشوی آن در منزل یا شست و شوی فرش پرز بلند در بهترین قالیشویی و نگهداری بعد از قالیشویی  را در اختیار شما قرار دهیم تا شما با مطالعه مطالب آن بتوانید از فرش پرز بلند خود نگهداری بهتری کرده و عمر آن را افزایش دهید. با ما همراه باشید.

شستن فرش شگی

فرش شگی چیست؟ به فرش هایی که پرزهای آن ها نسبت به فرش های عادی بلندتر است، گفته می شود. واژه شگی shaggy یک واژه لاتین است و به معنای پشمالو و مو بلند است. فرش شگی از الیاف پلی‌استر، آکریلیک و پلی پروپیلن تهیه می شود. در برخی از انواع آن هم پشم به کار برده می شود. از این نوع فرش بیشتر در دکوراسیون‌های مدرن، فانتزی و معاصر به کار می‎رود. فرش شگی نسبت به سایر فرش‌ها دارای وزن کمتری است. زیرا در ساختار و بافت آن از الیاف کمتری استفاده شده است.

نگهداری از فرش شگی

فرش شگی پرزهای بلندی دارد. به همین خاطر امکان محبوس شدن گرد و خاک و انواع ذرات و آشغال‌های ریز در میان پرزهای بلند آن وجود دارد. پس باید در خصوص نظافت آنها رسیدگی بیشتری توجه کنید. اگر روی فرش شگی لکه چایی یا قهوه و یا هر چیز دیگر که ریخته، باید با دستمال کاغذی یا حوله تمیز شود تا از نفوذ بیشتر آن به فرش جلوگیری کند. بهتر است قبل از تمیز کردن فرش با استفاده از شامپو فرش، اول گرد و غبار آن را بگیرید و بعد لکه گیری کنید. به طور کلی برای شستشوی فرش شگی دو راه دارید؛ اینکه فرش را در خانه بشورید و یا فرش خود را به شرکت قالیشویی بسپارید.

روش های صحیح تمیز کردن فرش شگی

شستن فرش شگی به دو روش انجام می گیرد. فرش پرز بلند را می توان هم در منزل و هم در قالیشویی ها شست. انتخاب روش شستن فرش پرز بلند با خود شماست که بخواهید در منزل آن را بشورید یا به قالیشویی تحویل دهید. که در این صورت اول باید به غبارگیری و خروج گرد و غبار از فرش پرز بلند شروع کنید. ما در این قسمت از مقاله ابتدا به شستن فرش پرز بلند در منزل می پردازیم.

جارو کشی فرش شگی

برای جارو کشی بهتر است فرش شگی را به پشت برگردانید به گونه ای که پرزها به سمت زمین باشد. بر روی یک سطح سخت قرار دهید تا طرف بدون پرز به سمت شما باشد. هرگز یک فرش پرزدار را از سمت پرزها جارو نکشید، زیرا این کار می تواند به بافت فرش آسیب برساند.

جارو را روی یک خط مستقیم در عرض فرش به جلو و عقب به آرامی حرکت دهید. بخش مکنده جارو قسمت زیادی از گرد و غبار را از داخل فرش بیرون می‎کشد و در همین حال برس جارو با ضربه های آرام، باعث ریختن آشغال ها بر روی سطح زمین می شود.

غبارگیری فرش شگی

چنانچه از اندازه های کوچک تر فرش شگی در منزل خود استفاده می کنید، بهترین کار تکان دادن هفته ای یک بار آن در هوای آزاد است. از آنجایی که این دسته از فرش ها به دلیل داشتن پرزهای بلند محل مناسبی برای جمع شدن گرد و خاک و حشرات هستند با یک یا دوبار تکاندن آن ها در هوای آزاد عمر طولانی تری خواهند داشت.

جهت شستن فرش نگین هلال پرز بلند ابتدا باید گرد و غبار روی آن را تکاند. برای انجام این کار فرش را در فضای باز بر روی بلندی آویزان کنید. سپس آن را با دست یا به وسیله قطعه چوبی با ضربه زدن می تکانیم. این روش در منازل کنونی و آپارتمان‎ها کمی دشوار است، ولی برای غبارگیری و شستن فرش پرز بلند این کار ضروری است.

استفاده از آب ولرم برای شستشوی فرش شگی

از آنجایی که بافت فرش پرز بلند از الیاف مصنوعی ساخته شده است، بهتر است از آب ولرم برای از بین بردن لکه ‎ها و شستن فرش پرز بلند و حتی شستشوی موکت استفاده کنید. استفاده از آب داغ باعث آسیب دیدن پرزهای فرش و کوتاه شدن الیاف آن می شود. برای شستن فرش پرز بلند بهتر است آب ولرم را به وسیله پارچه و با وارد کردن ضربات متعدد بر روی لکه شست و تمیز کرد.

از بین بردن لکه روی فرش شگی

در صورتی که لکه موجود در فرش پرز بلند با آب ولرم و پاره از بین نرود بهتر است از سرکه و آب برای انجام این کار استفاده نمایید. کافی است محلول رقیقی از سرکه و آب ولرم آماده کنید و به وسیله پارچه ای تمیز بر روی لکه بکشید و آن را از بین ببرید. در صورتی که استفاده از این روش نیز برای از بین بردن لکه و شستن فرش پرز بلند تأثیر نگذارد بهتر است فرش خود را به قالیشویی ببرید.

شست و شوی فرش شگی در منزل

شستن و تمیز کردن فرش شگی در منزل چندان کار سخت و دشواری نیست. چنان چه لک های بر روی فرش ریخته باشد، بهتر است ابتدا با استفاده از یک پارچه سفید چند ضربه بر روی لکه بزنید تا جذب پارچه شود. به این نکته توجه کنید که حتماً با زدن ضربه اقدام به پاک کردن لکه کنید. هرگز پارچه را به صورت چرخشی روی فرش نکشید.

چنانچه لکه موجود به وسیله پارچه و آب ولرم از بین نرفت می توانید از محلول سرکه و آب نیز برای این کار استفاده کرد. کافی است محلول رقیقی از آب ولرم و سرکه آماده کنید و با استفاده از پارچه ای تمیز و نرم لکه ایجاد شده را از بین ببرید.

شستن فرش پرز بلند در قالیشویی

اگر وقت، حوصله و فضای کافی برای شستن فرش پرز بلند در منزل را ندارید و یا به سلامت و عدم آسیب دیدگی فرش خود اهمیت می دهید، بهتر است آن به قالیشویی معتبری بسپارید. قالیشویی نوین یکی از مشهورترین و با تجربه ترین قالیشویی های تهران است. این قالیشویی با استفاده از دستگاه‎ها و تجهیزات پیشرفته و مدرن و با به کارگیری مواد شوینده معتبر و طبیعی و افراد متخصص و ماهر اقدام به شستن فرش پرز بلند نموده است. شما می توانید در صورت انجام مراحل ذکر شده و عدم موفقیت در تمیز کردن و شستن فرش پرز بلند خود به کارشناسان و متخصصین قالیشویی نوین اعتماد و اطمینان کنید و فرش خود را به بهترین نحو تمیز و پاکیزه تحویل بگیرید.

قیمت قالیشویی فرش شگی

قیمت قالیشویی فرش پرز بلند یکی از عواملی است که در زمان شستن فرش پرز بلند به آن توجه ویژه ای می شود. عوامل متفاوتی در قیمت شستن فرش پرز بلند تأثیر گذار است که در ادامه به بررسی برخی از این نکات می پردازیم. در ابتدا باید بگوییم که شستن فرش پرز بلند نسبت به شستن سایر فرش‎ها کمی دشوار تر و سخت تر است. قیمت قالیشویی بر اساس نرخ اتحادیه حساب می شود و بسته به نوع خدماتی که بر روی فرش صورت می گیرد، متفاوت و سنجیده می شود.

نوع فرش نیز بر روی قیمت قالیشویی تأثیر گذار است. به طوری که شستن فرش پرز بلند، شستن فرش دست بافت و شستن فرش ماشینی قیمت متفاوتی دارد. فرش دست بافت به دلیل با ارزش بودن، خدمات ویژه ای دارد به همین دلیل قیمت قالیشویی آن نیز متفاوت است. قیمت قالیشویی فرش پرز بلند نیز به دلیل الیاف و پرز بلندی که دارد نیاز به مراقبت و شست و شوی ویژه ای دارد. به همین دلیل بالاتر از شست و شوی فرش‎های عادی است.

به طور کلی نحوه تعیین قیمت قالیشویی به این صورت است که نرخ اصلی برای قالیشویی (دستی  ماشینی، موکت و …) توسط اصناف مشخص می شود. سپس به اتحادیه قالیشویی اعلام می گردد و بعد از آن اتحادیه نرخ را به صورت قیمت قالیشویی به اطلاع کلیه قالیشویان می رساند. عوامل تأثیر گذار بر روی قیمت قالیشویی ابعاد، نوع فرش، لکه بری‎‎های خاص (به طور مثال برای از بین بردن لکه از روی فرش پرز بلند نیاز به لکه بری خاص است)، شست و شو در محل و رفوگری می باشند.

سایر نکات نحوه شستشو و نگهداری فرش شگی

فرش شگی سبک و حتی تماشایی تر از فرش های شگی دهه 1970 هستند. این نوع فرش ها بیشتر به عنوان فرش فروخته می شوند تا اینکه به عنوان دیوارکوب یا یک اثر تزئینی مورد استفاده قرار گیرند. طراحان از مواد مختلفی، از پشم گرفته تا چرم و هر رنگی که قابل تصور باشد ، در تولید فرش های شگی استقبال کرده اند.

فرش های شگی به طراحی و دکور، جلوه ای خاص می بخشند و زیرپای آن ها نیز گرم و دنج است. فرش های شگی به دلیل انبوه و بلند بودن الیاف و پرزهایی که دارند، نسبت به فرش های نازک تر نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری دارند تا زیبا به نظر برسند.

فرش هایی با الیاف های بلند بیشتر از فرش هایی که بافت شان صاف است، گرد و غبار و خاک را به خود جذب می کنند. خوشبختانه ،تمیز کردن فرش های شگی دشوار نیست ، فقط به کمی زمان نیاز دارد. ما در این صفحه مراحل تمیز کردن فرش های شگی را برای شما به طور کامل شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

بخش اول :تکان دادن و ضربه زدن به فرش

1 : فرش را لوله کرده و به بیرون از ساختمان انتقال دهیم :

برای فرش های کوچک که امکان جابجایی آنها توسط یک و یا دو نفره وجود دارد آنها را تا نصف تا زده و یا لوله کنید و به بیرون ببرید . فرش را به داخل حیاط و یا حداقل به داخل دیوان ببرید. وقتی فرش را لوله کرده و به بیرون منتقل می کنید مواظب باشید که زباله ها و آشغال ها از داخل آن بیرون نریزد.

فرش را بتکانید.

برای فرش های سبک آنها را چندین بار به سمت بالا و پایین تکان دهید تا به خوبی تمیز شوند  و گرد و خاک از داخل آنها بیرون بیاید.گرد و خاک و زباله ها معمولاً بین پرزها فرو می روند.اما آنقدر محکم نیستند که نتوان آنها را بیرون کشید.

    تکان دادن فرش معمولا بخش زیادی از گرد و خاک را از داخل فرش به بیرون میریزد.دقت کنید که فرش را در جهت وزش باد بتکانید و همینطور از تکان دادن فرش در کنار افراد دیگر بپرهیزید.

    برای فرش های بزرگتر از فرد دیگری بخواهید تا به شما کمک کند به این ترتیب او می تواند گوشه دیگر فرش را گرفته و با هم گرد و غبار را از داخل فرش بیرون بریزید.

فرش را روی طناب , نرده و یا در هر بلندی قرار دهید

پس از آن که فرش را خوب تکان دارید آن را روی نرده های ایوان، فنس و یا رخت بند پهن کنید. فرش را به گونه ای روی نرده ها و یا رخت بیاویزید که سمت پرزدار طرف داخل و سمت صاف به طرف بیرون باشد.

اگر جایی را ندارید که فرش را روی آن آویزان کنید از فرد دیگری بخواهید که آن را برای شما نگه دارد. به وسیله دسته جارو و یا یک میله بلند به آن ضربه بزنید.

وسیله یک دسته جارو، و یا یک میله بلند و یا هر ابزار محکم دیگری به آرامی به دو طرف ضربه بزنید :

آنقدر این کار را ادامه دهید تا آشغال ها از داخل فرش بیرون بیایند.   وقتی دیدید دیگر گرد و غباری از فرش بلند نمی‌شود، مشخص است که فرش به خوبی تمیز شده است.

    برای آخرین بار آن را تکان داده و دوباره به داخل اتاق برگردانید .بهتر است هنگام تکان دادن فرش دهان و بینی خود را با یک ماسک بپوشانید مخصوصاً اگر آلرژی دارید چرا که این کار از ورود گرد و غبار به داخل دهان شما جلوگیری می کند.

    بسته به اینکه چقدر از فرش استفاده می شود آنرا هفته ای یک یا دو بار بتکانید. فرش هایی را که تردد زیادی روی آن ها صورت نمی گیرد می توان هر دو هفته یک بار تکاند.

جاروکشی یک فرش پرز بلند

فرش شگی را به پشت برگردانید به گونه ای که پرز ها به سمت زمین باشد. بر روی یک سطح سخت فرش را برگردانید تا طرف بدون پرز به سمت شما باشد. هرگز یک فرش پرزدار را از سمت پرزها جارو نکشید این کار می‌تواند به بافت فرش آسیب برساند.

جاروبرقی را روی قسمت پشتی بکشید :

جارو را روی یک خط مستقیم در عرض فرش به جلو و عقب به آرامی حرکت دهید.   بخش مکنده جارو قسمت زیادی از گرد و غبار را از داخل فرش بیرون می کشد و در همین حال برس جارو با ضربه های آرام، باعث ریختن آشغال ها بر روی سطح زمین می شود.

    یک بار دیگر فرش را عمود بر جهت قبلی، جارو بکشید. لایه زیرین فرش را نیز جارو بکشید زیرا بخشی از کثیفی هایی که پایین رفته اند به بافت فرش می چسبند

    برای سالم ماندن فرش بهتر است آن را هفته ای یک بار جارو بکشیم. فرش هایی که در اتاق های کم رفت و آمد هستند را می‌توان هر دو هفته یکبار جارو کشید.

سطح زیر فرش را نیز جارو بکشید :

فرش را لوله کرده و کناری بگذارید سپس سطحی را که فرش روی آن پهن شده بود جارو بکشید. این کار سبب می شود هرگونه گرد و غبار و آشغالی که روی زمین ریخته شده است نیز جمع شود.

    اگر نمی خواهید از جاروبرقی بر روی سطح سخت استفاده کنید، از یک جاروی دستی و خاک انداز برای جمع کردن گرد و خاک ها استفاده کنید.

از یک برس و یا قطعات جانبی دیگر برای جاروکشی فرش استفاده کنید :

فرش را دوباره روی زمین پهن کنید این بار سمت پرزدار به طرف بیرون باشد.  همراه با جاروبرقی از بورس و یا لوازم جانبی دیگر استفاده کرده و در خط مستقیم به سمت جلو و عقب حرکت دهید. این کار سبب می شود هرگونه گرد و غبار و آشغال که در مرحله اول جاروکشی، در فرش باقی مانده است از آن خارج شود.

تمیز کردن لکه ها :

لکه ها را به وسیله یک پارچه ریز بافت تمیز کنید :

برای شستن شگی از یک پارچه سفید استفاده کنید این کار سبب می شود رنگ پارچه به داخل فرش منتقل نشود. به آرامی چند بار روی لکه ها ضربه بزنید تا لکه به داخل پارچه جذب شود دقت کنید که هرگز، پارچه را بر روی سطح فرش مالش ندهید این کار سبب پخش شدن لکه می شود . استفاده از یک پارچه ریز بافت،  مانع از آن می شود که بافت پارچه و یا رنگ آن به داخل فرش منتقل شود.

 لکه را با یک حوله کاغذی مرطوب یا دستمال بدون الکل پاک کنید :

پس از آن که بخش زیادی از لکه را به بیرون کشیدید،توسط یک پارچه نمدار روی آن ضربه بزنید. دستمال مرطوب بچه می تواند برای این کار مناسب باشد، و یا می توانید از یک حوله کاغذی مرطوب یا پارچه تمیز استفاده کنید.

    از آب ولرم برای شستن شگی استفاده کنید چرا که آب داغ می‌تواند باعث کوتاه شدن برخی از الیاف ها شود.پارچه را شستشو داده و دوباره بر روی لکه ضربه بزنید آنقدر این کار را ادامه دهید تا همه لکه از بین برود .

تمیز کردن لکه های سخت از سرکه استفاده کنید :

برای شستن شگی اگر استفاده از پارچه خشک و مرطوب نتوانست لکه را به خوبی از بین ببرد می توانید مقدار مناسبی آب ولرم را با سرکه به نسبت یک دوم فنجان برای هر ۱۲۰ میلی لیتر آب مخلوط کرده، و مورد استفاده قرار دهید.

پارچه ای را به محلول آغشته کرده و به آرامی روی لکه بکشید تا آن را جذب خود کند.ترکیب سرکه را به آرامی در گوشه فرش بکشید تا مطمئن شوید که به فرش رنگ نمی دهد .

    اگر به صورت قابل مشاهده ای بر بافت فرش تاثیر می گذارد از آن استفاده نکنید .پارچه را شسته و دوباره آن را مرطوب کنید.  می توانید چندین بار این کار را انجام دهید.  اما مراقب باشید که فرش خیلی خیس نشود.

    فرش را در محلی که از تهویه هوای مناسب برخوردار است پهن کنید تا خشک شود .این روش معمولاً بر روی بسیاری از لکه های مبتنی بر آب مانند نوشابه ها برخی از آبمیوه ها و لکه های ناشی از حیوانات خانگی جواب می دهد .

برای لکه های سرسخت تر با یک متخصص مشورت کنید :

اگر تمیز کاری فرش با محلول آب و سرکه کافی نبود برای شستن شگی آن را به دست یک متخصص بسپاریدتا برای شما تمیز کند. قالیشویی های سنتی معمولاً برای شستشوی فرشهای پرز بلند که دارای الیاف طبیعی هستند کمی خشن می باشند.

    اگر فرش شما به وسیله مواد سخت تر مانند جوهر و یا شراب لکه دار شد بهتر است که از یک متخصص بخواهید آن را تمیز کند.تمیزکاری حرفه ای معمولا برای فرش های ایرانی، آسیایی و یا سایر فرش های دستباف که از ارزش بالایی برخوردار هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

    هزینه تمیزکاری حرفه ای معمولا نسبت به قیمت و ارزش واقعی فرش، بسیار ناچیز است.

بخش دوم :چند وقت یکبار فرش های شگی خود را تمیز کنیم؟

در حالت ایده آل ، یک فرش شگی که پاخور و رفت و آمد روی آن زیاد است را باید روزانه جارو کشید تاپرزها و الیاف آن آسیب نبیند و گرد و غبار و ذرات در آن ها نفوذ نکند. به خصوص اگر در خانه ای حیوان خانگی وجود داشته باشد. درواقع حداقل دوبار جارو برقی در هفته، فرش را تمیز نگه می دارد. هرگونه لکه یا کثیفی ایجاد شده روی فرش باید به زودی پاک شود و فرایند لکه گیری انجام شود تا بعداً به مشکل بر نخورید. تمیزی و شستشوی عمیق به صورت ماهیانه توصیه می شود.

آنچه شما نیاز دارید :

تجهیزات / ابزارها

  • جاروبرقی
  • اسفنچ یا اسکاچ
  • کاسه کوچک
  • حوله های میکروفیبری
  • برس فرش نرم
  • جارو دستی

مواد

  • مایع ظرفشویی
  • جوش شیرین

شامپو فرش

دستورالعمل :

– 1 : فرش را بتکانید.

اگر فرش آنقدر کوچک است که به راحتی می توانید بلند کنید،ابتدا آن را به بیرون ببرید و به خوبی تکان دهید. روش دیگر برای خلاص شدن از شر گرد و غبار و آلودگی دربین الیاف این است که فرش را روی نرده یا بند لباس محکم پهن کنید و به قسمت پشت فرش با جارو یا یک میله ای به آرامی ضربه بزنید. با این کار مقدار زیادی از خاک و ذرات از بین خواهد رفت.

– 2 : فرش را جار و برقی کنید .

در تنظیم کم یا زیاد بودن حالت مکش جارو برقی دقت کنید. اگر قدرت مکش آن کم باشد، بین الیاف به خوبی تمیز نخواهند شد و در صورت زیاد بودن فشار جارو برقی، ممکن است الیاف آن آسیب ببینند. با تنظیمات مناسب جارو برقی ، گرد و غبار و گرد و خاک را از بین ببرید تا بهترین نتیجه را داشته باشد. فراموش نکنید که گاهی اوقات زیر فرش را نیز جارو بکشید.

– 3 : مرحله ی لکه گیری

فرش را به پشت برگردانید و با دقت ملاحظه کنید لکه ای روی فرش نباشد. در صورت مشاهده ی هرگونه لکه ای، به دنبال دستورالعمل های لکه برداری برای برخی لکه ها، مناطق لکه دار را تمیز کنید. با مخلوط کردن چند قطره مایع ظرفشویی در یک ظرف آب گرم می توان بیشتر لکه ها را از بین برد. یک برس فرش نرم یا حوله میکروفیبر را در محلول آغشته کرده و به آرامی روی لکه بکشید.

کار را با فرو بردن یک حوله تمیز در آب ساده برای شستشوی محل و پاک کردن فرش با یک حوله خشک تمام کنید. فرش را آویزان کنید تا قسمت تمیز شده خشک شود یا آن را در یک ارتفاعی پهن کنید تا در اطراف ناحیه مرطوب جریان هوا وجود داشته باشد و اجازه دهید در اسرع وقت خشک شود.

– 4 : جدا کردن کرک و الیاف ها

اگر پرزها و الیاف فرش آنقدر که دوست دارید کرکی نیست ، از دستان خود ، برای بالا بردن و جدا کردن الیاف استفاده کنید.  این کار را به آرامی انجام دهید!

هشدار !

اکثر افرادی که در شستشوی فرش تخصص دارند به شما توصیه نمی کنند که یک فرش شگی بزرگ را خودتان به طور عمیق تمیز کنید زیرا رطوبت بیش از حد یا شستشوی بیش از حد می تواند به الیاف آسیب برساند و ظاهر پرزها و الیاف را خراب کند. هرگز از بخارشورهای اجاره ای برای فرش های شگی استفاده نکنید، زیرا قدرت مکش آن ها برای الیاف بسیار سخت و زیاد است. اگر فرش شگی شما گران است ، قبل از انجام هر نوع شستشو و تمیز کردن حرفه ای، با یک متخصص مشورت کنید.

منبع:

https://ghalikadehalborz.com/

دکمه بازگشت به بالا