علمی و پزشکیمطالب برتر

بارداری بعد از جراحی زیبایی شکم

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی یا عمل زیبایی شکم

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی یک نگرانی همیشگی

هرگاه سوالات متداول مربوط به عمل زیبایی شکم را بررسی می ‌کنیم، مشاهده می کنیم نگرانی اکثر متقاضیان در زمینه بارداری بعد از ابدومینوپلاستی و رابطه بین آن ها می باشد. عمل ابدومینوپلاستی راهی برای کاهش حجم شکم و فرم دهی این ناحیه است که طی آن برش هایی در ناحیه پایین شکم ایجاد شده و پوست به بالا هدایت می شود. پس از آن چربی و بافت بریده شده و پوست اضافه شکم بریده خواهد شد. افرادی که قصد انجام این عمل را دارند باید بدانند که جراحی زیبایی شکم برای فرم دهی و کاهش چربی کاربرد داشته و تاثیر زیادی بر کاهش وزن ندارد. بیشترین مقدار چربی که می ‌توان با استفاده از این عمل خارج کرد، حداکثر 4 کیلوگرم است.

سوالاتی که درباره ارتباط بارداری و جراحی ابدومینوپلاستی پرسیده می شود شامل موارد زیر است.

  • آیا می توان پس از ابدومینوپلاستی باردار شد؟
  • آیا حاملگی و جراحی ابدومینوپلاستی تأثیری روی هم می گذارند؟
  • آیا می توان سزارین و جراحی زیبایی شکم را باهم انجام داد؟

آیا بعد از انجام ابدومینوپلاستی می توان باردار شد؟

در پاسخ به این افراد باید گفت که فرد پس از انجام جراحی زیبایی شکم می تواند باردار شود و هیچ مانعی برای او وجود ندارد. همچنین هیچ خطری جنین را تهدید نمی ‌کند. اما باید به این نکته هم توجه کرد که دلیل اصلی چاقی و افتادگی شکم در بانوان بارداری است. بنابراین ممکن است در اثر بارداری مجدد، شکم به حالت قبلی خود بازگردد. اکثر جراحان به دلایل زیادی توصیه می ‌کنند که ابدومینوپلاستی بعداز بارداری انجام شود که در ادامه این دلایل را بیان می کنیم.

بارداری و ابدومینوپلاستی روی هم تاثیر می گذارند. به این گونه که برای انجام جراحی زیبایی شکم عضله های شکم با کمک بخیه به هم فشرده و متصل می شود. در صورتی که پس از عمل فرد باردار شود عضلات مجددا از هم جدا شده و فرم شکم تحت تاثیر قرار می گیرد. حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی هیچ خطری برای سلامتی بیمار نداشته اما باعث می شود شکم به فرم قبلی خود بازگردد و نتایج عمل قبلی از بین برود.

یکی دیگر از دلایلی که باید جراحی ابدومینوپلاستی بعد از بارداری انجام شود این است که جراحی زیبایی پوست شکم باعث کشیده شدن پوست و تنگی عضلات دیواره شکمی می شود و این موضوع ممکن است در رشد و تولد کودک تاثیر بگذارد.

انجام ابدومینوپلاستی پس از بارداری چه فوایدی دارد؟

همانطور که گفتیم یکی از دلایل اصلی افزایش حجم شکم و افتادگی آن در بانوان، بارداری است. بنابراین انجام جراحی زیبایی شکم بعد از بارداری باعث حذف حجم چربی اضافه در بدن و تناسب اندام در بانوان می شود. زمانی که این عمل پس از تولد آخرین فرزند انجام شده و با رژیم غذایی و فعالیت ورزش مداوم همراه شود، می توان از نتیجه آن تا سال ها استفاده کرد.

آیا می توان ابدومینوپلاستی را همزمان با عمل سزارین انجام داد؟

یکی دیگر از سوالات متداول در زمینه عمل ابدومینوپلاستی و بارداری این است که آیا می توان عمل زیبایی شکم و سزارین را به صورت همزمان انجام داد. در جواب به این سوال باید بگویم انجام این دو عمل به هیچ وجه نباید همزمان با هم باشد. دلایل منع همزمانی سزارین و ابدومینوپلاستی را در ادامه بیان می کنیم.

زمانی که بانوان باردار می شوند در سایز لگن آنها تغییراتی ایجاد شده و رحم آنها بیش از حد معمول پر خون خواهد شد. بنابراین بدن فرد در این زمان حالت عادی نداشته و آمادگی انجام یک عمل سنگین را ندارد. در حین انجام هر دو عمل امکان نفوذ میکروب ها در بدن وجود دارد. بنابراین اگر این دو عمل با هم انجام شود امکان وارد شدن میکروب به بدن و بروز عفونت شکم دو برابر می‌ شود و ممکن است مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند.

برای انجام این دو عمل به دو تخصص مختلف نیاز است. بنابراین مقداری دشوار است که دو جراح را برای این کار در یک جا جمع کرد. همچنین اگر بخواهیم پس از یک عمل بیمار را جابجا کنیم ممکن است به او فشار زیادی وارد شود. ابدومینوپلاستی و سزارین هر کدام به تنهایی عمل های سختی هستند و انجام این دو عمل با هم ممکن است خطر ساز باشد. توصیه می‌شود ابدومینوپلاستی و بارداری به فاصله دو سال از هم انجام شوند. به این گونه که حداقل یک سال پس از تولد نوزاد باید ابدومینوپلاستی را انجام داد.

آیا می توان بعد از جراحی آبدومینوپلاستی باردار شد؟

جراحی آبدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم روشی است  کاملاً تهاجمی که باهدف کاهش اندازه در ناحیه ی شکم انجام می شود. نتایج این عمل موجب حذف چربی، کوچک شدن شکم و حذف پوست اضافی در این ناحیه می شود. بارداری بعد از آبدومینوپلاستی هم امکانپذیر است و این جراحی مانعی برای بارداری نیست. انجام این جراحی زیبایی موجب ایجاد اندامی ایده آل و شکمی صاف خواهد شد و عموما برای افرادی مناسب است که شکمی شل و افتاده دارند.

آیا می توان بعد از جراحی آبدومینوپلاستی باردار شد؟​

منعی برای بارداری بعد از ابدومینوپلاستی وجود ندارد و هیچ مشکلی برای دوران حاملگی به وجود نخواهد آورد، اما دلایلی وجود دارد دال بر اینکه بهتر است جراحی آبدومینوپلاستی بعد از بارداری انجام شود.

اکثر مراجعینی که برای جراحی آبدومینوپلاستی مراجعه می کنند افرادی هستند که به دلیل داشتن زایمان، شکمشان بزرگ و حالت افتاده و شلی پیدا کرده است وعضلات جدار شكم قوام خود را تا حدی از دست داده اند. طی جراحی آبدومینوپلاستی عضلات شکم در کنار یکدیگر فیکس می شود و ضمن کوچکتر شدن آن، حالت افتاده ی شکم برطرف شده و سفت می شود.

در صورت باردار شدن و در نتيجه رشد جنین، عضلات فیکس شده بازهم از هم دور شده و شکم دوباره به حالت قبل از ابدومینوپلاستی بر می گردد. به بیانی دیگر بارداری مجدد بعد از جراحی، باعث شل شدن مجدد پوست شده و به علت تحت کشش قرار گرفتن عضلات دوخته شده باز می شوند.

طی جراحی آبدومینوپلاستی به دلیل اینکه در این روش پوست شکم کشیده شده و دیواره ی شکم به هم دوخته می شود بنابراین بهتر است انجام این جراحی را به بعد از زایمان موکول کنید.  پس از جراحی زیبایی شکم بانوان می توانند باردار شوند اما به علت اینکه پوست شکم کشیده می شود و دیواره های شکم جمع می شوند این موضوع می تواند رشد جنین را با اختلال مواجه کند، بنابراین باید به رشد جنین توجه بیشتری شود چرا که ممکن است بافت شکم مادر به اندازه کشیده نشود .

با این حال خانم هایی که همچنان قصد بارداری دارند می توانند جراح خود را در جریان بگذارند تا در حین انجام جراحی آبدومینوپلاستی بخشی از جراحی که مربوط به جمع کردن دیواره شکم است انجام نشود در این صورت فرد دیگر مشکلی در بارداری مجدد نخواهد داشت.

پس بهتر است بعد از آخرین بارداری این جراحی انجام شود، اما ممکن است بارداری هم به طور ناخواسته اتفاق بیفتد. بنابراین جای هیچ نگرانی وجود ندارد و حتما متخصص زنان خود را در جریان بگذارید. بعد از جراحی از آنجایی که شکم بعد از گذشت 4 الی 6 ماه کاملاً بهبود یافته است، معمولاً هیچ خطری برای سلامتی مادر و جنین وجود ندارد.

مزایای انجام جراحی زیبایی شکم پس از بارداری

از آنجایی که بارداری منجر به افتادگی شکم و ترک های پوستی می شود رفع افتادگی و شل بودن پوست شکم یکی از مهمترین مزایای جراحی آبدومینوپلاستی پس از بارداری است. بنابراین توصیه می شود پس از بارداری و زمانی که قصد باردار شدن مجدد ندارید جراحی شکم انجام دهید.

ابدومینوپلاستی و بارداری

در صورتی که تجربه بارداری های مکرر داشته اید بدانید که با کوچک کردن و جمع کردن عضلات دیواره شکمی می توان تغییرات قابل توجهی در ظاهر شکم ایجاد کرد. از سوی دیگر این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورتی که بعد از انجام جراحی ابدومینوپلاستی باردار شوید، عضلات دیواره شکمی دچار کشش می شوند و این امر نتیجه جراحی را تحت الشعاع قرار می دهد. به این ترتیب که با بزرگ شدن شکم شاهد کشیدگی عضلات شکمی می شوید و این امر بر نتیجه جراحی تاثیری منفی می گذارد. بنابراین پیشنهاد می شود که بعد از آخرین بارداری و کاهش وزن این جراحی انجام گیرد.

علت انجام جراحی ابدومینوپلاستی

معمولاً بسیاری از مراجعه کنندگان ابدومینوپلاستی راه های بسیاری را برای کوچک کردن شکم در پیش می گیرند. از رژیم های غذایی سخت گرفته تا ورزش های طاقت فرسا همگی از راه های غیر تهاجمی برای کوچک کردن شکم است. ولی چرا بسیاری از افراد این راه ها را در پیش می گیرند ولی باز هم شکمی شل و افتاده دارند؟ علت چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که در ابتدا باید پیشینه بیمار و بالاترین وزنی که داشته است مورد سنجش قرار گیرد. برای مثال در صورتی که فردی چندین سال چاقی مفرط داشته است و یا بارداری های مکرر داشته است، وضعیت بدنی مشابهی با دیگران ندارد.

این افراد با بزرگ شدن بیش از حد شکم خود شاهد کشیدگی عضلات داخلی شکم بوده اند که این مورد با رژیم غذایی و ورزش نمی تواند اصلاح شود. با رژیم غذایی و ورزش کردن می توان تا حدودی چربی های ناحیه شکم را آب کرد ولی سوزاندن بسیاری از چربی های احشایی و کوتاه کردن عضلات کشیده شده کار شدنی نیست.

بسیاری از زنانی که قصد انجام جراحی ابدومینوپلاستی را دارند، این جراحی را همزمان با جراحی لیپوساکشن انجام می دهند. به این ترتیب چربی های ناحیه شکم تخلیه می شوند و عضلات شکمی آویزان بریده می شوند و سفت می گردند.

در جراحی ابدومینوپلاستی پوست های اضافی و آویزان هم در کنار عضلات اضافه بریده می شوند و ظاهری صاف و متناسب تر هم برای عضلات شکمی و هم برای پوست شکم مهیا می شود. سفتی شکم بعد از این جراحی یکی دیگر از مواردی است که بیمار به دنبال آن است.

بارداری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

اگر فردی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باردار شود چه اتفاقی می افتد؟ این سوال بسیاری از متقاضیان این جراحی است. جراحی ابدومینپلاستی یا همان تامی تاک یک روش جراحی زیبایی است و بر روی بارداری زن تاثیری نمی گذارد. بنابراین زنی که در دوران باروری خود است از لحاظ توانایی قابلیت این را دارد که بعد از این جراحی باردار شود.

ولی اگر بخواهیم درباره این صحبت کنیم که بارداری چه تاثیری بر ظاهر شکم می گذارد باید بگوییم که بارداری در بسیاری موارد تاثیرات منفی بر ظاهر شکم می گذارد. به همین دلیل است که به بیماران پیشنهاد می شود در صورتی که در آینده قصد بارداری ندارند برای ابدومینوپلاستی اقدام کنند. زیرا بارداری باعث کشش عضلات شکمی و افزایش وزن می شود.

خطر بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

سوالی که بسیار مطرح می شود این است که آیا بعد از ابدومینوپلاستی خطری مادر و جنین را تهدید می کند؟ معمولاً در صورتی که فردی بعد از ابدومینوپلاستی باردار شود تا چند ماه اول بعد از جراحی شکم خیلی بزرگ نمی شود. این مورد کاملاً طبیعی است زیرا با ابدومینوپلاستی ماهیچه ها سفت شده اند و پوست اضافه شکم از بین رفته است. ولی در ماه های بعدی بارداری، شکم هم به مرور بزرگ می شود. ولی هیچ خطری مادر و جنین را تهدید نمی کند.

ابدومینوپلاستی بعد از بارداری چگونه است؟

ابدومینوپلاستی به تنگ شدن عضلات شکم، برداشت پوست اضافی و فرم دهی شکم کمک می کند. بسته به میزان پوست اضافی، ابدومینوپلاستی جزئی و یا کامل در نظر گرفته می شود.

در صورتی که خانمی زایمان سزارین داشته، امکان ایجاد برش در همان برش های قبلی وجود دارد. در طول دوره نقاهت، از بیمار خواسته می شود از گن الاستیک استفاده کند تا از شدت تورم کاسته شود. داروهایی به منظور تسکین درد و یا پیشگیری از بروز عفونت نیز از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

چه مدت بعد از بارداری می توان ابدومینوپلاستی را انجام داد؟

معمولا شش تا یک سال طول می کشد تا وزن بدن بعد از زایمان، به حالت قبل برسد. این دوران، زمان خوبی است تا مادر تغییراتی را در برنامه غذایی خود ایجاد کند، مواد غذایی سالم مصرف کند و به ورزش کردن بپردازد. معمولا شش ( ماه ) تا یک سال طول می کشد تا داورهایی که در طول جراحی به مادر داده شده است، از بدن وی خارج شوند.

هورمون های بارداری باعث نرم شدن بافت و عدم چسبیدن آن ها به هم می شود و در نتجه روند بهبود نیز طولانی تر خواهد شد. خانم هایی که بعد از زایمان سزارین، تصمیم به انجام این جراحی می گیرند، دوره نقاهت طولانی تری را پیش رو خواهند داشت.

مزایای ابدومینوپلاستی بعد از بارداری

ابدومینو پلاستی علاوه بر تاثیری که بر روی زیبایی ظاهری می گذارد، به تسکین دردهای مزمن و بی اختیاری ادرار نیز کمک می کند. برخی خانم ها معمولا تا مدتی بعد از زایمان از دردهای مزمن در ناحیه پشت و یا بی اختیاری ادرار شکایت می کنند.

تاثیر بارداری بر پوست شکم

اینکه بعد از بارداری تا چه میزان پوست شکم تغییر می کند بستگی به موراد زیادی دارد که می توان به سن، وزن و شرایط کلی بیمار و نوع پوست اشاره کرد . در کل در صورتی که پوست کیفیت مناسبی داشته باشد احتمال اینکه بعد از بارداری به وضعیت متناسب تری باز گردد بیشتر است.

همچنین بسیاری از افرادی که ابدومینوپلاستی انجام داده اند و بعد از آن باردار شده اند، شاهد شکم متناسب تری بوده اند. که این خود یکی از مزایای جراحی ابدومینوپلاستی است.

منبع:

https://noorabeauty.com/عملية-شد-البطن/

دکمه بازگشت به بالا