عمومیمطالب برتر

مشخصات فنی میلگرد بستر + قیمت

میلگرد بستر، المانی فولادی است که در بند بستر دیوار قرار می گیرد. اگرچه میلگرد بستر می تواند یک میلگرد آجدار معمولی باشد، لیکن معمولا میلگردهای بستر به صورت دو مفتول ساده و یا آجدار هستند که توسط یک مفتول میانی به یکدیگر متصل می‌شوند. حداقل قطر مفتولها ۴ میلی متر و حداکثر قطر مفتول ها برابر نصف ضخامت ملات بستر می باشد. با توجه به اینکه ضخامت ملات بستر نباید از ۱۶ میلی متر رد کند، لذا حداکثر قطر ممکن برای مفتولها ۸ میلی متر خواهد بود.

خرید میلگرد بستر | فیلم اجرای میلگرد بستر

البته در اکثر موارد ضخامت ملات بستر ۱۰ میلی متر بوده و از مفتول های با قطر ۴ میلی متر الى ۴/۵ میلی متر استفاده می شود. در مورد بلوکهای AAC با بند بستر نازک (کمتر از 3 میلی متر) مقطع مفتول های میلگرد بستر می تواند به صورت مستطیلی (کتابی) باشد. بدین ترتیب مفتول کاملا در ملات بستر نازک مدفون خواهد شد.

فولاد مصرفی در ساخت مفتولها لازم است دارای حداقل تنش تسلیم ۴۵۰ مگاپاسگال و حداقل تنش نهایی ۵۵۰ مگاپاسگال باشد. نسبت تنش نهایی به تنش تسلیم نباید کمتر از ۱/۲ باشد. در صورتی که تنش تسلیم از مقدار فوق کمتر باشد، در صورت تایید مهندس محاسب، استفاده از آن بلامانع خواهد بود به شرطی که نسبت تنش نهایی به تنش تسلیم همچنان از ۱/۲ کمتر نباشد.

به منظور جلوگیری از خوردگی، لازم است میلگردهای بستر به صورت گالوانیزه تولید شده و یا دارای پوشش اپوکسی باشند. در غیر این صورت میلگردهای بستر باید از فولاد ضد زنگ ساخته شده باشند. به منظور پیوستگی بهتر میان میلگرد بستر و ملات، لازم است مفتول های طولی میلگرد بستر دارای سطحی أجدار باشند. مفتول میانی که دو مفتول طولی را به یکدیگر متصل می کند، می تواند به صورت ساده و دارای سطحی صاف باشد.

انواع میلگرد بستر:

دو نوع میلگرد بستر وجود دارد. 1- میلگرد بستر نردبانی 2- میلگرد بستر خرپایی

اگر مفتول میانی به شکل ۷ و ۸ باشد، میلگرد بستر از نوع خرپایی بوده و اگر به شکل عمود بر مفتول های طولی باشد، میلگرد بستر از نوع نردبانی خواهد بود.

لازم به توضیح است در دیوارهای با عملکرد دو طرفه و نیز دیوارهای دهانه افقی، میلگردهای بستر مستقیما باعث بهبود مقاومت خمشی خواهند شد..

در مورد دیوارهای دهانه قائم اگرچه میلگردهای بستر به شکل مستقیم در مقاومت خمشی تاثیری ندارند، لیکن به واسطه بهبود عملکرد داخل صفحه دیوار و کاهش ترکهای احتمالی، به شکل غیر مستقیم منجر به بهبود عملکرد خارج از صفحه دیوارهای دهانه قائم نیز خواهند شد.

لازم به یادآوری است رفتار خارج و داخل صفحه دیوار دارای اندرکنش بوده به طوری که آسیب دیدگی درون صفحه می تواند منجر به کاهش مقاومت خارج از صفحه شود و بالعکس.

قیمت میلگرد بستر:

در صورتی که میل بستر را از تولید کننده آن (ایران سازه) خرید کنید، قیمت آن ارزان تر است. قیمت میلگرد بستر ایران سازه، نسبت به سایر رقبا، بسیار مقرون به صرفه است. در جدول پایین قیمت میلگرد بستر ایران سازه آورده شده است. اما شما می توانید برای خرید میلگرد بستر به آدرس https://milgerdbastarir.ir/product/bed-rebar/  مراجعه کنید.

خرید میلگرد بستر | فیلم اجرای میلگرد بستر

وزن میلگرد بستر:

وزن میلگرد بستر با توجه به عرض میلگرد و طول آن متفاوت می‌باشد و با محاسبات ریاضی به دست می‌آید. اما به طور معمول وزن میلگرد بستر نردبانی 5.5 سانتی‌متری حدوداً 670 گرم، میلگرد نردبانی 11 سانتی‌متری، 730 گرم و در نهایت نوع نردبانی و در سایز 15 سانتی‌متر دارای وزن 770 گرم می‌باشند.

برای تهیه میلگرد بستر مراحل طولانی سپری می شود .مراحلی چون تهیه مواد خام برای میلگرد بستر. کشش میلگرد بستر . برش میلگرد بستر و مراحل خم کاری و جوش میلگرد بستر و در آخر آب کاری میلگرد بستر تمامی این هزینه ها در قیمت میلگرد بستر موثر است. تمامی قیمت های میلگرد بستر به این عوامل ارتباط مستقیم دارند .تلاش ما در ایران سازه، این است با استفاده از تیم مجرب با کم ترین هزینه و بهترین کیفیت میلگرد بستر را عرضه و تولید کنیم.

فاصله میلگرد بستر چگونه باید باشد؟

این فاصله بسته به نوع سازه و شرایط محیطی متفاوت است. در صورت عدم رعایت این فاصله، ممکن است عملکرد سازه و استحکام دیوارها تحت تاثیر قرار گیرد. به طور معمول، فاصله افقی بین میلگردهای بستر در دیوارها کمتر از ۴ متر می‌باشد.

چه تعداد میلگرد بستر نیاز داریم؟

طبق آیین نامه 2800 پیوست ششم، هر دو ردیف بلوک که در دیوار کار می شود، ردیف بعد باید از میل بشتر استفاده کرد.

اندازه های استاندارد میلگرد بستر

با توجه به اهمیت آرماتور بستر در مقاوم سازی دیوارها، اندازه و ابعاد آن ها برای به کارگیری در سازه به صورت دقیق تعریف شده است. از این رو هنگام ساختمان سازی باید به این استانداردها توجه شود تا بهترین کارایی ممکن را به دست آورید.

قطر میلگردها و مفتول های استفاده شده برای ساخت میلگرد بستر باید بین ۴ تا ۴.۵ میلیمتر باشد. ضخامت لایه ملاتی که این میلگرد در آن قرار می‌گیرد هم باید ۱۰ میلیمتر در نظر گرفته شود. اما در مجموع، حداقل قطر استاندارد این میلگردها باید ۴ میل و حداکثر قطرشان نصف ضخامت لایه ملات استفاده شده باشد. پس اگر به دلایل گوناگون ضخامت لایه ملات افزایش یابد، قطر این مفتول ها هم می‌تواند تا نصف اندازه آن تعیین گردد.

دکمه بازگشت به بالا