عمومیمطالب برتر

مشکل باز نشدن درب توسط آیفون تصویری

تعمیر آیفون تصویری در مشهد یک تخصص بزرگ در تعمیرات می باشد. از این رو تصمیم گرفتیم تا بزرگترین مشکل آیفون های تصویری یعنی باز نکردن یا نشدن درب در آیفون های تصویری را مورد بررسی قرار دهیم و تمام مشکلات و قطعات مربوط به باز نشدن درب در آیفون تصویری را به نقل از نمایندگی آیفون تابا در مشهد بررسی کنیم. پس تا انتهای این مطلب ما را یاری نمایید…

در این مطلب کلیه سیستم های درب باز کن و دلایل باز نکردن ( باز نشدن) درب ساختمان را در آیفون های تصویری الکتروپیک، تابا، کوماکس، سیماران، آلدو، کنوی، کوکوم، تکنما و … را مورد بررسی قرار می دهیم. سیستم درب باز کن در هر برندی مهمترین قسمت یک آیفون تصویری می باشد. چراکه مهمترین قسمت یک ساختمان یا مجتمع یعنی درب ساختمان به آن متصل است و در صورت خرابی سیستم درب باز کن هر واحد جهت باز کردن درب با مشکلات بزرگی مواجه می شود.

اتحادیه آیفون تصویری مشهد | تعمیر آیفون تصویری

سیستم درب باز کن در آیفونهای تصویری

آیفونها تصویری و صوتی جهت یک سیستم مشترکی را دنبال می کنند و در این سیستم معمولا از رله جهت باز کردن درب استفاده می شود. اینکه بدون شناختن قطعات نحوه تعمیر درب بازکن را توضیح دهیم برای شما کاملا گنگ خواهد بود پس شناختن کامل تجهیزات الکتریکی استفاده شده در درب باز کن باعث می شود تا

 1. شما به راحتی هم سیستم درب باز کن آیفون تصویری را بشناسید.
 2. شما به راحتی و با اعتماد به نفس بالا تعمیرات آیفون تصویری را انجام دهید. ( باز نشدن درب یا باز نکردن درب در آیفونهای تصویری)

شناسایی نحوه عملکرد مدار درب بازکن آیفون تصویری

قبل از شروع به تعمیر باز نشدن درب در آیفون تصویری بهتر است تا مدار یا نحوه عملکرد یک درب بازکن آیفون تصویری را بشناسیم. در این آموزش ما مدار درب بازکن آیفون تصویری کوماکس را ملاک قرار میدهیم . حال شما اگر از برندهای دیگر آیفون تصویری استفاده میکنید می توانید به جدول همین مطلب مراجعه نمایید تا سیم بندی آیفون تصویری خود را بیابید.

یک آیفون تصویری برای باز نمودن درب یک ولتاژ ۱۴ ولت را به سیم شماره یک وارد میکند این ولتاژ توسط سیم کشی ساختمان به برد پنل آیفون تصویری خواهد رسید. حال این ولتاژ در ابتدا یک ترانزیستور را تحریک کرده که تحریک این ترانزیستور رله درب باز کن را فعال میکند.(مطلب را بخوانید) با فعال شدن این رله توسط تیغه های باز این رله یک ولتاژ ۱۲ ولت که توسط ترانس AC پشت درب ساخته میشود به بوبین درب باز کن اعمال میشود و همین امر سبب عمل کردن درب باز کن و باز شدن درب ساختمان میگردد.

بررسی مشکلات باز نشدن درب در سیستم آیفون

باز نکردن درب ساختمان یک مشکل اساسی در آیفون های تصویری می باشد، بدین صورت که این مشکل برای تمام واحدها مشترک می باشد و حتی شخص را برای باز نمودن درب ساختمان به پایین ساختمان یا درب ورودی خواهد کشید. مشکل باز نشدن درب در آیفون های تصویری به چند عامل بستگی دارد.

    الف) باز نکردن درب آیفون تصویری برای یک یا چند واحد

    ب) باز نکردن درب آیفون تصویری برای همه واحدها

که در زیر کلیه این موارد را بررسی می کنیم.

باز نشدن درب آیفون تصویری فقط برای یک واحد

اگر مشکل باز نشدن درب و یا باز نکردن درب فقط برای یک واحد است یکی از موارد زیر است.

 • شاستی درب باز کن
 • برد تغذیه آیفون تصویری
 • قطعی در سیم کشی
 • فاصله زیاد با درب بازکن
 • مناسب نبودن جنس کابل

۱- خرابی شاستی درب بازکن آیفون تصویری

شاستی درب باز کن در آیفون تصویری که وظیفه فرمان و رساندن ولتاژ به رله درب بازکن را دارد تا درب باز کن عمل کرده و درب را باز نماید. جهت تست شاستی در باز کن (جهت باز نشدن درب ) می توانید از اهم متر و یا بازر استفاده نمایید . در صورت فشار دادن شاستی بازر باید به صدا در آید.

۲- ولتاژ نا مناسب برد تغذیه دلیل بر باز نشدن درب آیفون تصویری

ولتاژ نامناسب عامل اصلی باز نکردن درب آیفون تصویری از داخل واحد است. سیستم درب بازکن در آیفون تصویری بدین صورت است که ولتاژ منبع تغذیه که مقدار ۱۴ ولت از برد تغذیه می باشد توسط کلید به سیم شماره یک آیفون تصویری منتقل میگردد و این ولتاژ در ابتدا یک ترانزیستور در پنل و بعد یک رله در پنل آیفون تصویری را فعال میکند. فعال نمودن این رله سبب باز نمودن درب ساختمان خواهد شد. حال در برخی از آیفونها جهت تغذیه رله در باز کن ولتاژ مناسب از داخل آیفون به پنل منتقل نمی شود. پس مدار داخلی آیفون باید بررسی گردد و در صورت نیاز قطعه برد تغذیه تعویض شود. در آیفون هایی نظیر الکتروپیک و تابا حتما ولتاژی بالاتر از ۱۶ ولت مورد نیاز است.

در آیفون های کوماکس و … ولتاژی بالاتر از ۱۴ ولت مورد نیاز خواهد بود. صاف نبودن ولتاژ نیز دلایل اصلی باز نکردن درب آیفون تصویری می باشد. این نوسان در برد تغذیه ممکن است همراه با چشمک زدن چراغ آیفون تصویری باشد. پس قبل شروع به تعمیر بهتر است تا روش تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری را مطالعه نمایید.

۳- قطعی در سیم کشی دلیل باز نکردن درب آیفون

قطع بودن سیم مربوط به باز نمودن درب می تواند دلیل بر باز نشدن درب باشد. البته باید توجه داشت که درصورت قطع بودن سیم مربوطه مشکلاتی نظیر نداشتن صدای رفت و برگشت و حتی زنگ نخوردن آیفون تصویری هم در این قطع بودن سیم دخیل هستند. همانطور که میدانیم در آیفون های تصویری کوماکس و مدلهای مشابه سیم شماره یک مربوط به باز کردن درب و صدای رفت و برگشت و همچنین صدای زنگ در آیفون های تصویری می باشد.

پس اگر این مشکلات نیز در آیفون تصویری شما به چشم میخورد جهت برطرف کردن آن به همراه جدول زیر که سیم بندی برندهای دیگر را نشان میدهد به دنبال رفع عیب باز نکردن درب در آیفون تصویری خود باشید. می توانید نحوه سیم کشی و چک کردن آن را در لینک زیر ببینید.

۴- باز نشدن درب به دلیل مسیر طولانی

افت ولتاژ دلایل اصلی در باز نشدن درب توسط یک یا چند واحد در آیفونهای تصویری است. افت ولتاژ معمولا در ولتاژهای پایین بسیار زیاد دیده میشود. این بدان معنی است که اگر ولتاژ برد تغذیه کمی با مشکل مواجه گردد درب باز کن عمل نخواهد کرد. پس طول مسیر دلیل اصلی افت ولتاژ و در نهایت باز نشدن درب توسط آیفون تصویری است.

راه حل برطرف نمودن مشکل درب بازکن آیفون تصویری استفاده از برد تغذیه نو یا تعمیر برد تغذیه فعلی و در صورت عمل نکردن استفاده از بردهای تغذیه با ولتاژ بالاتر خواهد بود. امروزه مشکل بازنکردن درب در آیفون های الکتروپیک بیشتر مشاهده میگردد چراکه این آیفون های تصویری با ولتاژ ۱۶ ولت کار خواهند کرد و در بردهای تغذیه امروزی که یک برد برای تمام آیفون های تصویری ساخته میشود این مشکل بیشتر به چشم میخورد. یعنی ما در طبقات بالایی ساختمان که متراژ بالاتری در کابل کشی دارند افت ولتاژ بیشتر مشاهده خواهد شد.

۵- مناسب نبودن جنس کابل دلیل بر باز نکردن درب بازکن آیفون تصویری

مشکلات کابلی یکی از دلایل باز نکردن درب آیفون تصویری می باشد. همانطور که عامل های افت ولتاژ را میدانیم یکی از مهمترین دلایل افت وجود کابل با جنس نامناسب و یا آلیاژ است. جنس نامناسب در کابل کشی جلوگیری از عبور جریان خواهد کرد که همین دلیل اصلی افت ولتاژ است. یعنی کابل در مدار به صورت یک مقاومت و یا مصرف کننده خواهد بود و در صورتی که دو عدد مصرف کننده با یکدیگر سری شوند، ولتاژ در بین آنها به مقدار اهمشان تقسیم میگردد. در نهایت با مشکل باز نشدن درب مواجه خواهیم شد. راه حل باز عمل نکردن درب بازکن در جنس کابل، استفاده از برد تغذیه با ولتاژهای بالاتر برای چشم پوشی از ولتاژ هدر رفته در سیم خواهد بود.

اگر مشکل باز نکردن درب در آیفون درهمه واحد ها مشترک است

در صورتی کهدر تمام واحد ها مشترک می باشد، این یک نشان از و دم درب خواهد بود. پس بهتر است قبل از هر عملی در ابتدا از همسایگان در رابطه با صحبت کنیم که آیا این مشکل برای آن ها نیز وجود دارد یا خیر. دلایل آن را بررسی می کنیم.

 • بررسی رله درب
 • بررسی سیم درب باز کن
 • بررسی خود درب باز کن
 • بررسی ترانس درب باز کن

۱ – رله دلیل باز نشدن درب ساختمان

قبل این موضوع به طور کامل رله را یاد گرفتیم و حال به راحتی می توانیم رله را تست نماییم. جهت تست کردن رله از یکی از واحدها بخواهید تا درب را باز نماید.در صورت باز نمودن در در آیفون تصویری داخلی رله باید صدای تق (وصل شدن بوبین) دهد. اگر این صدا را شنیدید یعنی ولتاژ مناسب به بوبین رله جهت عملکرد می رسد و باز نشدن درب مربوط به داخل واحد نمی باشد.

۲ – سیم درب بازکن  قطع شده

مدار درب باز کن را توسط بازر چک نمایید تا سیمی قطع نشده باشد.این مدار همان مدار رله در شکل بالا می باشد. معمولا به علت زیاد باز و بسته شدن درب های ورودی ساختمان ها ممکن است سیم پشت درب قطع شده باشد. پس سیم کشی درب باز کن را چک نمایید.

۳- سوختن بوبین درب بازکن دلیل باز نکردن درب آیفون تصویری

درب بازکنها در آیفون های تصویری نیز در مدار داخلی خود از بوبین جهت کشیدن قطعه ای برای باز شدن در استفاده میکند. این بوبین دارای یک سیم پیچ برای ایجاد میدان مغناطیسی است و با این میدان مغناطیسی ایجاد شده به راحتی می تواند یک قطعه فلزی را به داخل خود بکشد که همین امر باعث باز شدن درب در آیفونهای تصویری می شود.

منبع مقاله: نمایندگی آیفون تصویری الکتروپیک در مشهد

دکمه بازگشت به بالا