عمومیمطالب برتر

فرق‌ بین دستگاه فتوکپی و پرینتر چیست؟

معرفی مختصر دستگاه‌ پرینتر

پرینتر، یک سخت‌‌افزار جانبی است که اطلاعات دیجیتالی موجود روی صفحه نمایش کامپیوتر یا موبایل شما را دریافت و آنها را، با بالاترین کیفیت ممکن، روی کاغذ چاپ می‌کند. چاپگرهای مختلف، از طریق پورت USB، قابلیت Wireless یا Wi-Fi می‌توانند به کامپیوتر شما متصل شوند و امکان انتقال اسناد را برای شما فراهم آورند. هر برند پرینتر، درایورها و نرم‌افزارهای پشتیبانی منحصربه‌فردی دارد که باید روی رایانه شما نصب شوند؛ البته بسیاری از پرینترهای جدید، قادر به پشتیبانی از کارت حافظه و دوربین‌های دیجیتال هم هستند. مدل‌های حرفه‌ای یا چندکاره نیز این روزها طرفداران خاص خود را دارند؛ زیرا علاوه بر پرینت، از قابلیت‌های دیگری مانند اسکن، فکس و کپی نیز برخوردار هستند. برای اطلاع از قیمت دستگاه کپی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فتوکپی سیاه و سفید توشیبا مدل Toshiba e-STUDIO 2329A Copier

معرفی کوتاه دستگاه‌ فتوکپی

فتوکپی‌کردن را می‌توان فرایند اسکن از روی سند اصلی و چاپ آن روی کاغذ دانست. دستگاه فتوکپی، به کاربر اجازه می‌دهد تا از یک سند یا تصویر، نسخه‌های متعددی را روی کاغذ چاپ کند. در این دستگاه‌ها، از فناوری «xerography» استفاده می‌شود که همان فناوری استفاده‌ شده در است؛ به‌گونه‌ای که فرایندی خشک، با استفاده از تونر و حرارت، باعث ایجاد تصویر روی کاغذ می‌شود. دستگاه‌های فتوکپی، در گذشته دستگاه‌هایی تک‌کاره بودند؛ اما در حال حاضر، می‌توانند در مدل‌های رومیزی یا ایستاده چندین عملکرد را برای کاربران خود انجام ‌دهند.

7 تفاوت تاثیرگذار بین دستگاه‌های فتوکپی و پرینتر

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، تشخیص اینکه کدام‌یک از دستگاه‌های پرینتر یا فتوکپی برای شما کارآمدتر و مناسب‌تر هستند، می‌تواند گاهی دشوار و گیج‌کننده باشد؛ البته ناگفته نماند که امروزه با توجه به پیشرفت‌های روزافزون، تفاوت بین دستگاه‌های کپی و پرینتر محوتر از گذشته شده است. یک دستگاه کپی یا پرینتر امروزی در کنار وظیفه اصلی خود، سه یا چهار قابلیت دیگر هم دارد که قدرت تصمیم‌گیری کاربر خود را افزایش می‌دهد. ما در این قسمت، از تفاوت‌های بین این دو دستگاه با تمرکز بر وظیفه اصلی آنها صحبت خواهیم کرد:

 فرق کپی با پرینت چیست؟ پرینترها، اطلاعات متنی و تصویری موجود در کامپیوتر یا رایانه را دریافت می‌کنند و شما با اعمال تنظیماتی می‌توانید سند مورد نیاز خود را با انجام دستور Printبه صورت فیزیکی تهیه کنید؛ اما دستگاه‌های فتوکپی، برای انجام وظیفه خود، به یک نسخه فیزیکی نیاز دارند. شما با قرار دادن آن نسخه و اعمال دستوراتی به دستگاه، می‌توانید به تعداد مورد نیاز از سند اصلی خود کپی تهیه کنید.

تفاوت در کیفیت و میزان جوهر مصرفی

اگر بخواهید اسناد خود را با کیفیت بالایی چاپ کنید، دستگاه شما جوهر بیشتری مصرف خواهد کرد. مقدار جوهر استفاده شده، دقیقا به میزان کیفیت چاپ مورد نظر شما بستگی دارد. چنانچه تعداد نسخه چاپی کمتر و کیفیت و وضوح تصویر بالاتری انتظار دارید، پرینترها گزینه‌های بهتری برای شما خواهند بود. ازآنجایی‌که میزان مصرف جوهر پرینترها بیشتر از دستگاه‌های کپی است، چنانچه نیاز به تعداد بالایی سند چاپ‌شده دارید، بهتر است از دستگاه‌های فتوکپی استفاده کنید.

تفاوت در سرعت‌عمل

اگر کسب و کار یا نوع استفاده شما به گونه‌ای است که باید روزانه از مدارک زیادی به صورت متوالی کپی تهیه کنید، استفاده از دستگاه‌های فتوکپی را توصیه می‌کنیم.

ناگفته نماند که در دستگاه‌های مدرن‌تر فتوکپی، شما جهت چاپ و تهیه نسخه فیزیکی اسناد خود، با اعمال تنظیمات دلخواه و مورد نیاز مانند وضوح تصویر، کیفیت و… در مقایسه با دستگاه‌های پرینتر، با تفاوت زیادی مواجه نخواهید شد و تنها موضوعی که شاهد آن خواهید بود، تفاوت در سرعت چاپ اسناد است؛ بنابراین اگر لازم است تا از تعداد زیادی سند، در زمان کم، کپی تهیه کنید، دستگاه‌های فتوکپی، نسبت به پرینترها، گزینه‌های بهتری محسوب می‌شوند.

تفاوت در مرتب‌سازی اسناد

دستگاه‌های فتوکپی، نه‌تنها برای تهیه کارهای سنگین و تکثیر اسناد به تعداد زیاد به‌کار می‌روند، بلکه از قابلیت‌های کامل‌کننده دیگری مانند مرتب‌سازی سندها و صحافی خودکار هم بهره‌مند هستند؛ البته بسیاری از برندهای دستگاه‌های فتوکپی، ویژگی‌های بیشتری مانند پانچ‌کردن و منگنه‌کردن را نیز دارا هستند. اگر ترتیب و نظم صفحه‌های سند شما برایتان اهمیت دارد و می‌خواهید از آنها به‌صورت انبوه کپی تهیه کنید، می‌توان دستگاه‌های فتوکپی را نسبت به پرینترها موفق‌تر دانست.

تفاوت در هزینه

شاید پرینترها هم این امکان را به شما بدهند که صفحه‌های زیادی را چاپ کنید؛ اما چنانچه، به سرعت، بیشتر از کیفیت نیاز دارید، دستگاه‌های کپی گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری برای شما خواهند بود. توجه داشته باشید که دستگاه‌های کپی مدرن نه‌تنها به انرژی کمتری نسبت به نسخه‌های قبلی خود نیاز دارند، بلکه از مواد مصرفی کمتری (جوهر، تونر و غیره) نیز برای هر کپی استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری هم دارند.

این نکته را هم به‌خاطر داشته باشید که اگر روزانه تعداد صفحه‌های زیادی برای نیازهای حرفه‌ای و شخصی خود چاپ نمی‌کنید، خرید پرینتر گزینه بهتر و کم‌هزینه‌تری است؛ به‌ویژه اگر نیاز به اعمال تنظیمات پیشرفته‌تری برای انجام عملیات چاپ نیز داشته باشید.

تفاوت در نحوه استفاده

دستگاه‌های فتوکپی، نیاز به اتصال به کامپیوتر ندارند و شما تنها با قراردادن سندهای خود روی شیشه دستگاه یا ADF (سیستم تغذیه اتوماتیک) آن می‌توانید از سندهای اصلی خود، نسخه‌های زیادی تهیه کنید. این در حالی است که پرینترها باید، به‌ هر طریقی، به رایانه شما متصل شوند و استفاده از درایورها و نرم‌افزارهای مرتبط برای استفاده از آنها ضروری است.

تفاوت در اندازه

برخی از دستگاه‌های کپی، فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند و این موضوع، ممکن است موردپسند بسیاری از کاربران نباشد. چنانچه فضای کافی برای این دستگاه‌ها ندارید، می‌توانید دستگاه‌های کپی چندکاره و مدرن یا پرینترهایی در ابعاد کوچک‌تر و ظریف‌تر را انتخاب کنید

تفاوت بین دستگاه فتوکپی و پرینتر

یکی از تفاوت های دستگاه فتوکپی و پرینتر در این است که از یک سند فیزیکی بدون اتصال به شبکه کامپیوتری کپی‌های تکراری می‌سازد. از سوی دیگر، یک چاپگر به کاربر اجازه می‌دهد تا اسنادی را از یک شبکه کامپیوتری ارسال کند تا روی دستگاه چاپ شود. بیشتر چاپگرها دارای عملکرد کپی فیزیکی هستند و چاپگرهای چندکاره دارای قابلیت‌های اضافی متعددی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد. برای تعیین اینکه آیا دستگاه فتوکپی یا چاپگر برای سازمان شما بهترین است، هر یک از ملاحظات زیر را عمیق‌تر بررسی کنید.

  • هر کدام عملکردهای متفاوتی را انجام می‌دهد
  • دستگاه‌های کپی کمی سریع‌تر از چاپگرها هستند
  • هر دو می‌توانند کاربر پسند باشند
  • چاپگرها همه کاره تر هستند
  • هزینه مصارفی پرینترها بیشتر از دستگاه های فتوکپی است
  • دستگاه های کپی به طور کلی فضای بیشتری را اشغال می‌کنند

هر کدام عملکردهای متفاوتی را انجام می‌دهند

در حالی که یک دستگاه فتوکپی استاندارد می‌تواند یک کار را انجام دهد (کپی کردن)، یک پرینتر چند منظوره که گاهی اوقات به عنوان MFP شناخته می‌شود به نام خود عمل می‌کند و این یکی از تفاوت های مهم این نوع از است. دستگاه های فتوکپی توانایی کپی، پرینت، اسکن و فکس ایمن را دارد. برخی از دستگاه‌ها حتی دارای سوراخ کاری و منگنه هستند. در صورتی که در گذسته، دستگاه های فتوکپی قدیمی دارای قابلیت تنها چاپ رنگی یا فقط سیاه و سفید بودند. با یک دستگاه فتوکپی، داشتن یک ماشین برای مدیریت هر دو حالت امری عادی است. بسته به واحد، هر دو می‌توانند در صورت تمایل، توانایی تولید مواد چاپی با کیفیت بالا را داشته باشند.

دستگاه های کپی کمی سریع‌تر از چاپگرها هستند

گاهی اوقات دستگاه های فتوکپی سریع‌تر از یک پرینتر چند کاره و سایر پرینترها چاپ می‌کنند، اگرچه به سختی متوجه تفاوت با چاپ‌های کوتاه مدت در این نوع تجهیزات اداری خواهید شد.اگر هزار نسخه از یک سند تهیه می‌کنید، دستگاه کپی ممکن است دستگاه چند منظوره را از نظر سرعت دور کند، اما برای اکثر افرادی که هنگام چاپ به تعداد کمی نسخه یا حتی دوجین نسخه نیاز دارند، تفاوت زمانی ناچیز است.

هر دو می‌توانند کاربر پسند باشند

هنگامی که برای اولین بار منتشر شدند، برخی از چاپگرهای چندکاره دست و پا گیر بودند و هنگام جابه‌جایی بین حالت‌های مختلف استفاده از آنها دشوار بود. در طول سال‌ها، MFPها بسیار بصری تر شده‌اند. دستگاه های فتوکپی دارای دکمه‌ها و تنظیمات مختلفی هستند که می‌توانند هر کپی ساده را به یک کار دلهره‌آور تبدیل کنند. چاپگرهای چند کاره مدرن با شما کار می‌کنند، نه علیه شما، و با در نظر گرفتن تجربه کاربر ساخته شده‌اند. یک کپی را می‌توان با فشار دادن یک دکمه ایجاد کرد.

چاپگرها همه کاره تر هستند

به دلیل تنوع وظایفی که یک پرینتر چند کاره می‌تواند انجام دهد، باعث شده تا مردم به طور فزاینده‌ای از دستگاه های فتوکپی استاندارد دور شده‌اند که این یکی از موارد مهم در مقایسه و تفاوت آن‌ها است. بسیاری از کارمندان اداری برای اسکن اسناد چاپ شده و ایمیل کردن آنها به صندوق پستی خود به MFPها متکی هستند تا نسخه‌های PDF دیجیتال را برای نگهداری در پرونده داشته باشند.

دستگاه های کپی برای کارهای پرینت طولانی و سنگین که در آن تعداد زیادی کپی در یک زمان مورد نیاز است، مناسب‌ترند. با این حال، امروزه یافتن دستگاهی که واقعاً فقط کپی می‌کند، نه پرینت، اسکن، ایمیل و غیره، بسیار دشوار است. با حرکت به سمت اسناد دیجیتال، ابتکارات سبز و تلاش‌ها برای به حداقل رساندن استفاده از کاغذ (و هزینه‌های مرتبط)، چاپگر چند منظوره در حال تبدیل شدن به یک هنجار است.

هزینه مصارفی پرینترها بیشتر از دستگاه های فتوکپی است

تفاوت قیمت بین یک دستگاه کپی سیاه و سفید و یک چاپگر چند منظوره (که گاهی اوقات دستگاه کپی چاپگر نامیده می‌شود) به راحتی می‌تواند هزاران دلار باشد، زیرا دستگاه های چند منظوره عملکرد عالی ارائه می‌دهند. در هر یک از این دسته‌ها نیز تفاوت قیمت وجود دارد. برخی از بهترین چاپگرهای اداری لزوماً گران‌ترین چاپگرها نیستند، و هزینه کل مالکیت باید در نظر گرفته شود.

هر کدام را که انتخاب کنید، احتمالاً این گزینه را خواهید داشت که آن را به طور کامل خریداری کنید یا آن را اجاره کنید تا در طول زمان به یکنواختی پرداخت‌های خود کمک کنید. با چاپگرهای چندکاره، بیشترین تفاوت قیمت بر اساس این است که چاپگر یک چاپگر جوهرافشان رنگی یا لیزری رنگی است، با چاپگرهای جوهرافشان به دلیل هزینه بالای کارتریج‌های چاپگر جوهرافشان، هزینه بیشتری برای چاپ بر روی کاغذ خواهد داشت.

دستگاه های کپی معمولاً بزرگ‌تر هستند

مانند بسیاری از فناوری‌های رایج، دستگاه‌های چند منظوره با افزایش استفاده از آن‌ها، از نظر اندازه کوچک شده‌اند. در حالی که دستگاه کپی معمولاً به عنوان یک دستگاه حجیم در نظر گرفته می‌شود و به اتاق خود نیاز دارد (از این رو عبارت “اتاق کپی” گفته می‌شود)، چاپگرهای لیزری چند کاره گاهی به اندازه کافی کوچک هستند که روی میزها قرار می‌گیرند و به اندازه کافی سبک هستند که یک نفر بتواند آنها را جابه‌جا کند. با این حال، با هر کدام، دستگاه‌ها بسته به میزان ظرفیت کاغذی که می‌خواهید رشد می‌کنند.

حال بعد از بیان مقایسه و تفاوت دستگاه فتوکپی و پرینتر، به این موضوع بپردازیم که کدام یک برای کسب و کار من بهترین است، دستگاه کپی و یا پرینتر؟

هنگامی که متوجه شدید که چاپگرهای چندکاره و دستگاه های کپی استاندارد چگونه متفاوت هستند، بهتر می‌توانید نیازهای خود را تعیین کنید. در بازار امروزی که هم توانایی تکثیر کپی‌های سخت و هم پرینت از رایانه رایج است، چاپگر اغلب راه حلی است. اگر به اسکن، فکس، سوراخ کردن یا سایر قابلیت‌ها نیز نیاز دارید، یک چاپگر چند کاره ایده آل است. اگر در هفته هزاران نسخه تکراری تهیه می‌کنید، ممکن است یک دستگاه کپی مستقل مناسب باشد. با این حال، اگر همه آن مواردی که چاپ می‌شوند به مشخصاتی مانند DPI بالا و عمق رنگ با دقت و کیفیت گرافیکی بالا نیاز دارند، باید چاپگر تولیدی پیشرفته‌تری را در نظر بگیرید

دکمه بازگشت به بالا