عمومیمطالب برتر

عملکرد سقف متحرک پارچه‌ای چگونه است؟

اجزای پوشش پارچه ای (سایبان های پارچه ای)

در ادامه به معرفی بخش های تشکیل دهنده سقف های متحرک پادنا پرداخته می شود. اجزای سقف متحرک پارچه ای (سایبان های پارچه ای متحرک)

جنس پارچه های سقف / سایه بان متحرک پارچه‌ای – پارچه های بزرنتی

یکی از دغدغه های طراحان و کارفرمایان در استفاده از پوشش به کاربرد المان های فوق، قدرت مقاومت در برابر آتش و همچنین قابلیت پخش شعله می باشد، پارچه های برزنتی با روکش PVC عملکرد بسیار متفاوتی در برابر آتش نسبت به سایر محصولات دارد، این پارچه ها از جنس پلی استایون بافته شده می باشد و دارای روکش ضخیم PVC، و در مقابل حرارت ((قابلیت اشتعال محدود)) می باشد یعنی این محصول در مجاورت منبع آتش می سوزد ولی به محض غایب شدن منبع آتش ، سوختن آن متوقف می شود به عبارت دیگر این پارچه خودسوز نیست. در گروه صنعتی پادنا شما می توانید از پارچه های برزنتی کره ای ، ترک ، آلمانی و … سفارش دهید تا برایتان اجرا شود.

موتور پوشش متحرک پارچه‌ای (پوشش پارچه ای جمع شونده)

موتورهای سقف های متحرک پارچه ای پادنا دارای سنسورهای حرارتی می باشد که در مقابل کارکرد بیش از اندازه از موتور محافظت می کند و به همین دلیل عمر مفید موتورهای این نوع سیستم های ریلی به شکل قابل توجهی افزایش می یابد. برای استفاده از بهترین نوع سقف با پادناتنت همراه باشید.

سیستم انتقال نیروی سقف پارچه‌ای (سایبان پارچه ای بازشو)

سیستم های انتقال نیرو در پروژه های سقف های متحرک گروه صنعتی آذران نظام از جنس سیم بکسل های گرماتاب می باشد چه نسبت به سیستم های انتقال نیرو در نمونه‌های مشابهی که از سیستم انتقال پلاستیک استفاده می نمایند دارای کیفیت بسیار بالاتری میباشد که بر خلاف سیستم های پلاستیکی، هیچ وقت از تنظیم اولیه خود در هنگام کشش خارج نمی‌شوند.

چراغ سقف جمع شو اتوماتیک پارچه ای

شما می توانید در گروه صنعتی پادنا انتخاب کنید که سقف پارچه ای شما چراغ دار باشد یا خیر! در هر صورت این تصمیم با شماست که سقف خود را چگونه شخصی سازی کنید.

شاسی بندی سقف های متحرک پارچه ای (سقف پارچه ای ریموت دار)

شاسی بندی پارچه ای در نمونه کارهای پادنا هم می‌تواند آهنی باشد و هم آلومینیومی. اما گروه صنعتی پادنا شاسی بندی آهنی را پیشنهاد می دهد!! چرا پادنا استفاده از شاسی بندی آهنی را برای سقف پارچه ای بهتر می داند؟

قدرت تحمل بار بیشتر:

وقتی شاسی بندی در سقف های پارچه‌ای از نوع آهنی باشد قدرت تحمل آن افزایش می‌یابد و می‌تواند میزان بیشتری از بازار را تحمل کند که این خاصیت در هنگام بارش برف های سنگین به سقف پارچه‌ای این امکان را می دهد تا بتواند به راحتی در برابر این برف ها مقاومت نماید.

صرفه اقتصادی شاسی بندی آهنی:

شاسی بندی آهنی نسبت به شاسی بندی آلومینیومی ارزان تر تمام می‌شود و به همین سبب قیمت سقف پارچه ای کاهش می یابد.

ثبات کارکردی بسیار مطلوب:

شاسی بندی آهنی نسبت به سیستم های آلومینیومی دارای ثبات کارکردی بسیار بالایی هستند و اصلاً مثل سیستم های آلومینیومی لق و شل شدگی ندارد.

آیا تا به حال اسم سقف متحرک پارچه‌ای به گوشتان خورده است؟ شاید شما هم تا به حال به این فکر کرده باشید که در تراس، روف گاردن، حیاط یا استخر منزل خود فضایی امن و خصوصی مهیا کنید. شاید هم صاحب یک هتل، ویلا، رستوران یا کافی شاپ هستید و می‌خواهید برای رفاه حال مشتریان خود فضای باز موجود را مسقف کنید، از طرفی زیبایی، ظرافت، کیفیت و مدرن بودن طراحی آن برایتان بسیار اهمیت دارد.

آیا تا به حال اسم سقف متحرک پارچه‌ای به گوشتان خورده است؟ شاید شما هم تا به حال به این فکر کرده باشید که در تراس، روف گاردن، حیاط یا استخر منزل خود فضایی امن و خصوصی مهیا کنید. شاید هم صاحب یک هتل، ویلا، رستوران یا کافی شاپ هستید و می‌خواهید برای رفاه حال مشتریان خود فضای باز موجود را مسقف کنید، از طرفی زیبایی، ظرافت، کیفیت و مدرن بودن طراحی آن برایتان بسیار اهمیت دارد. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید استفاده از تجهیزات مدرن سقف پارچه‌ای جمع شونده است.

سقف متحرک پارچه‌ای در واقع یک است که با تجهیزات آلومینیومی و با استفاده از یک ریل به روی فضاهای باز نصب می‌شود و می‌تواند کشویی روی ریل‌ها حرکت و فضای باز را مسقف کند. این سقف‌ها متحرک هستند و با استفاده از یک کنترل یا ریموت باز و در مواقع نیاز بسته می‌شوند. سیستم استفاده شده در این سقف‌ها کاملاً اتوماتیک است و در اجرای آن از موتورهای مخصوصی استفاده می‌شود.

موارد استفاده از سقف متحرک پارچه‌ای

 از این تکنولوژی در مکان‌های رو باز تجاری یا شخصی بسیاری استفاده می‌شود. به طور مثال از پارچه‌ای می‌توان برای نصب در فضاهای بدون سقفی چون حیاط، استخر، بالکن، پارکینگ، پشت بام یا روف گاردن در پنت هاوس، منازل و ویلاهای شخصی استفاده کرد. همچنین از سقف پارچه‌ای جمع شونده می‌توان در فضاهای رو باز یا بدون سقف مجتمع‌های تجاری، استادیوم، گلخانه‌ها، تالارهای پذیرایی، هتل‌ها، رستوران‌ها و کافی شاپ­ها­ی ساحلی به منظور مسقف کردن فضای درب ورودی، پارکینگ، روف گاردن، رستوران و کافی شاپ استفاده کرد.

مزیت‌های سقف متحرک پارچه‌ای

پوشش‌های بسیاری برای مسقف کردن فضای باز وجود دارد اما به جرأت می‌توان گفت یکی از پرکاربردترین سقف‌ها که با طراحی بسیار مدرن و زیبا، کیفیت بالای ساخت و روش استفاده‌ی آسان خود را در برابر انواع دیگر ثابت کرده است، سقف‌های پارچه‌ای است. سقف‌های پارچه‌ای در دو نوع سقف پارچه‌ای ثابت و سقف متحرک پارچه‌ای تولید می‌شوند. از جمله مزیت‌های سقف متحرک پارچه‌ای نسبت به نوع ثابت آن عملکرد و کنترل آسان به کمک یک کنترل از راه دور است. لازم به ذکر است نصب این سقف‌ها مشکلی از نظر قوانین شهرداری ندارد.

با توجه به اینکه سقف متحرک پارچه‌ای از جنس پلی استر ضد آب با روکش پی وی سی ساخته شده است، با استفاده از این پوشش‌ها می‌توان به راحتی و تنها با استفاده از یک کنترل از راه دور فضای بسته را بزرگ‌تر کرد و در واقع محافظی در برابر گرما در فصل تابستان و محافظی در برابر برف و باران در فصل سرما به وجود آورد. در ساختار این سقف‌ها از ناودان‌های مخفی به منظور تخلیه آب باران استفاده شده است؛ بنابراین سقف متحرک پارچه‌ای به دلیل جنس مرغوب پارچه و کیفیت بالا در هر نوع آب و هوایی به راحتی استفاده می‌شود و کاملاً در برابر گرما و سرما مقاوم است. این سقف‌ها تحمل وزنی حدود هفتاد کیلوگرم در هر متر مربع را دارند.

از مهم‌ترین مزایای سقف متحرک پارچه‌ای می‌توان به این نکته اشاره کرد که تنها با افزودن و تنظیم سنسورهای باد و نور می‌توان سقف متحرک را کاملاً اتوماتیک کرد تا در مواقع ضروری بدون نیاز به استفاده از کنترل خود به خود بسته یا باز شود.

باز و بسته شدن سقف متحرک پارچه‌ای ایجاد سر و صدا نمی‌کند و به همین دلیل برای استفاده در منزل یا مکان‌های عمومی بسیار مناسب می‌باشد. در واقع در ساخت این سقف­ها از برند فرانسوی تیوبلار، موتور­ها خریداری و نصب می­شود که از بهترین انواع موتور، بدون صدا و دارای سرعت مناسب است.

وزن این سقف‌ها به دلیل استفاده از آلومینیوم بسیار کم است و نصب آن توسط متخصصان و در مدت کوتاهی انجام می‌گردد. از طرفی سازه‌های آلومینیومی در برابر زنگ زدن کاملاً مقاوم هستند. سقف متحرک پارچه‌ای در رنگ‌های متنوعی تولید و عرضه می‌شود و بنا بر سلیقه‌ی مشتری و برای ساخت فضایی مدرن و امروزی قابل تغییر است. لازم به ذکر است رنگ این سقف‌ها کاملاً مقاوم به تغییر دما و تغییرات دیگر است.

یک مزیت دیگر سقف متحرک پارچه‌ای در مقایسه با سقف‌های شیشه‌ای مقاوم بودن در برابر هرگونه نیروی کششی، فشاری، لرزش و زلزله است. در حقیقت طول عمر این سقف‌ها چیزی حدود بیست سال پیش بینی می‌شود. از جمله موارد بسیار مهم دیگر این است که سقف متحرک پارچه‌ای مقاوم در برابر پاره شدن، آتش سوزی بوده و ضد حریق است بنابراین از نظر خطر آتش سوزی بر اثر یا هر عامل خارجی دیگر کاملاً امن است.

از دیگر مواردی که درباره‌ی سقف متحرک پارچه‌ای می‌توان به آن اشاره کرد عایق بودن در برابر نور است. به عبارت دیگر پارچه و فلزاتی که در ساخت سازه‌ی این سقف‌ها استفاده شده است نوری از خود عبور نمی‌دهند. البته این موضوع در فصل گرما یک مزیت بزرگ به شمار می‌آید و می‌تواند عبور نور و گرمای سوزان خورشید را متوقف کند و فضایی رؤیایی شبیه یک گلخانه را به وجود آورد. اما در شب‌ها و روزهایی که آفتابی نیست برای برطرف کردن مشکل روشنایی می‌توان از نصب سیستم روشنایی مانند لامپ‌های ال ای دی روی این سقف‌ها استفاده کرد.

مهم‌ترین مزیت سقف‌های پارچه‌ای به دیگر انواع آن مثل سقف‌های شیشه‌ای بحث تمیزی و زیبایی ظاهری و عایق نور و گرما بودن است که در سقف متحرک پارچه‌ای کاملاً رعایت شده است بنابراین در هر شهر و با هر آب و هوایی به راحتی قابل استفاده است.

در کنار استفاده از دیوارهای متحرک شیشه‌ای با نصب سقف متحرک پارچه‌ای می‌توان فضایی کاملاً بسته طراحی کرد. استفاده از این تکنولوژی، ساختار و معماری ظاهری منزل یا فضای تجاری شما را ویژه و چشم نواز خواهد کرد.

دلایل خرید و نصب سقف متحرک پارچه‌ای

از جمله دلایلی که شما را به عنوان یک متقاضی وادار به خرید سقف متحرک پارچه‌ای می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شاید ساده‌ترین و اولین دلیل برای نصب سقف متحرک پارچه‌ای مهیا کردن یک محیط خنک به دور از تابش مستقیم آفتاب در فصل تابستان باشد.

یکی دیگر از دلایل، بزرگ کردن فضای مفید و در واقع استفاده از فضای باز غیر مفید موجود است.

مورد دیگر ساخت یک فضای گرم و پوشیده در برابر برف و باران در فصل سرما است.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای سقف متحرک پارچه‌ای برای ساخت یک فضای خصوصی با امنیت بالا است. به طور مثال مسقف کردن استخرهای شخصی برای افزایش امنیت یکی از این موارد است.

در نهایت می‌توان به این مورد اشاره کرد که با نصب سقف متحرک پارچه‌ای می‌توان در فضاهایی مثل آلاچیق‌هایی که در حیاط، روف گاردن و پنت هاوس وجود دارد، از وسایلی چون مبل، صندلی و غیره در برابر برف، باران و نور خورشید محافظت کرد.

تاریخچه ساخت سقف متحرک

شاید شما هم فکر کنید سقف های متحرک امروزی  ایده ای جدید و متفاوت است اما جالب است بدانید بر خلاف آنچه مردم راجب سقف های متحرک فکر میکنند این نوع پوشش سال هاست که در حال استفاده در شکل های متفاوت است و هر بار در چرخه تکامل شکلی جدید و زیبا تر به خود گرفته است به طوری که امروزه طرفداران خاص خود را دارد.

با نگاهی سطحی به این پوشش میبینیم که در گذشته این پوشش با نام هایی دیگری همچون سایبان مورد استفاده قرار میگرفته به طوری که مردم مصر باستان برای محافظت از خود و اجناسشان در برابر تابش شدید آفتاب هنگام کار در سر در مغازه های خود از سایبان ها استفاده می کردند ، در گذشته جنس این سایبان ها معمولا از حصیر یا پارچه کتان بود و اسکلت مربوطه به آن از الوار یا ریسمان ساخته می شد .

از اوایل قرن نوزدهم  تکامل صنعتی این پوشش شروع شد و تغیرات چشمگیری در جنس و نوع ساخت و پرداخت آن ایجاد شد و طرفداران زیادی را در حوزه های مختلف همچون کشتی های بخاری ، سازندگان آسیاب ها و بادبان ها را به  خود جلب کرد ، مراحل تکامل این سایبان تا به امروز همچنان ادامه دارد.

بشر پیشرفت هایی زیادی را تا کنون پشت سر گذرانده است و صنعت معماری نیز از این پیشرفت ها عقب نمانده و تغییرات زیادی را در بر داشته است.

از جمله این تغییرات تغییر شکل سقف ها بوده است که امروزه در انواع و اقسام و در شکل ها و جنس های مختلف به چشم میخورند ، سقف های متحرک نمونه ای از این تغییرات است که تحولی جدید را به وجود آورده است این پوشش با شکل و ظاهری متفاوت و جنس خاصی که دارد ظاهری زیبا به محیط می بخشد و در ادامه خواهید دید که با توجه به مزییت هایی که دارد میتواند انتخابی مناسب در بسیاری از امور ساخت و سازباشد.

سقف های متحرک ورق هایی هستند از جنس پلی کربنات که در شکل ها و انواع مختلفی همچون شفاف و غیرشفاف و … ساخته میشوند.

این سقف ها از امنیت بسیار بالایی در برابر بسیاری از خطرهایی همچون سقوط اشیا سنگین ، بلایای طبیعی ، شکستگی دارند و این مناسب برای مکان هایی هستند که آسیب پذیری بلایی دارند همچون مکان های زلزله خیز.

شکل ظاهری این سقف ها بسیار متفاوت از سقف های آجری هست که در اطراف به وفور میبینیم ، این پوشش از زیبایی چشم نوازی برخوردار است که باعث استفاده آن در صنعت معماری جدید شده است و فضای مدرنی را در صنعت معمارب به وجود آورده است ، همچنین کیفیت بالای این محصول ناشی از بهره گیری مواد پلی کربنات در ساخت این ورق ها می باشد. در ادامه به بررسی این سقف میپردازیم.

به طور کل به سقف هایی که قابلیت باز یا بسته شدن را دارد سقف های جمع شو ،متحرک و یا بازشو گفته میشود.

آشنایی با سقف های متحرک

  • سیستم این سقف نوعی طراحی شده اند که متناسب با هر گونه شرایط آب و هوایی هستند و فرقی نمیکند در چه فصلی از آن استفاده شود چرا که قدرت سازگاری بالایی دارند و به هیچ عنوان دمای هوا روی این پوشش تاثیری ندارد و باعث فرسایش و نابودی آن نمیشود.
  • این سیستم به نحوه ای طراحی شده که علاوه بر فوایدی که دارد فضای دلچسب و آرامش بخشی را ایجاد میکند و با طراحی مدرن و بروزی که دارد زیبایی خاصی به فضای اطراف میبخشد.
  • این سیستم تحمل فشار باد براساس مقیاس بیوفوت کلاس۱۱ (km/h) را داراست،به نحوی که سخت ترین و شدید ترین باد ها هم روی این سقف مشکلی ایجاد نمیکند و طراحی آن براین اساس میباشد که در بدترین شرایط آب وهوایی،باران،تگرگ،ریزگردها وآفتاب شدید تحمل بالایی دارد بدون اینکه آسیب چندانی ببیند و باعث خسارت شود.
  • مواد به کار گرفته در این پوشش به نوعی عمل میکند که علاوه بر محافظت در برابر سرما و گرما عایقی بسیار مقاوم ورود سر و صدا از محیط بیرونی و همچنین جلوگیری از هدررفت دمای داخلی می باشد.
  • پوششی بسیار قوی در برابر ورود اشعه uvخورشید آتش گریز و جلوگیری از ورود هر گونه ریزگرد یا گرد و خاک به محیط مربوطه است این ها تنها بخشی از ویژگی های این پوشش محکم است.

مواد تشکیل دهنده و نحوه ساخت

اگر بخواهیم اشاره مختصر به مواد تشکیل دهنده و نحوه ساخت داشته باشیم باید بگوییم که این پوشش ورق هایی هستند از جنس پلی کربنات (برای آشنایی با پلی کربنات به مقاله پلی کربنات در همین سایت سر بزنید) که از قبل این ورق ها بسته به مکان مربوطه و سلیقه مشتری برش خورده و آماه سازی میشوند و همراه اسکلت محکمی که جنس آن فلز است از قبل آماده شده اند در محل مربوطه نصب و پیاده سازی میشوند و بعد از ایننکه مراحل نصب به درستی انجام شد ورق ها را روی این اسکلت توسط ریل هایی که از قبل آماده شده قرار میدهند و بعد از آن با استفاده از یک ریموت به راحتی میتوان پوشش را باز یا بسته کرد.

سقف متحرک سازه ای از جنس پروفیل های آلمینیومی و فولادی است که برای مقامت آلمینیوم ها در برابر عوامل بیرونی همچون شوره زدن یا سیاه شدن این پروفیل ها را با رنگ های مخصوص آمینیوم رنگ میکنند این سازه ها دارای چرخ ریل هایی از جنس تفلون پلی آمید هستند که از مقاومت بالایی برخورداند . پادنا از بهترین مواد پلی کربنات برای اجرای پوشش این سقف ها استفاده میکند.

سقف متحرک، پوششی برای صرفه جویی در انرژی

جامعه اطراف ما هر روزه در حال پیشرفت و نوآوری می باشد به طوری که هر روزه شاهد کشفیات و اختراعاتی هستیم که زندگی روزمره بشر را آسان تر ساخته است.

سقف های بالای سر ما نیز از این پیشرفت ها عقب نمانده و هر روزه شاهد تعغیری در شکل و معماری آن ها هستیم . از جمله این پشرفت ها سقف های متحرکی هستند که صنعت معماری مداوم در حال استفاده از آن در مکان های مختلف همچون استخرها ، مساجد ، تالار ها ، حسینه ها و حتی سقف خانه ها می باشد .

این پوشش باعث دگرگونی شکل ظاهری این اماکن شده است و چشم نوازی خاصی را در این محیط ها ایجاد کرده است. این پوشش با قابلیت باز بسته شدنی که دارد انسان را به بسیاری از هدف هایش نزدیک تر ساخته است و مشکلاتی را که مدام با آن دست و پنجه نرم میکردیم را برطرف ساخته.

در جامعه ما صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از انرژی پاک حرف اول را میزند چه خوب است که بدانید این پوشش ها عایقی بسیار قوی و هوشمند در برابر ورود سرما و گرما میباشد و این خود باعث صرفه جوی در انرژی میشود ، از طرفی این ورق ها عایقی قوی در برابر ورود اشعه های مضر به محیط مربوطه است و این امر اطمینان سلامت پوست را برای شما فراهم میکند.

امروزه به دلیل فرهنگ آپارتمان نشینی و تغیر شکل منازل استفاده از استخر ها سخت و غیرقابل دسترس شده است .پادنا با بهره گیری از بهترین و مقاوم ترین مصالح امکان استفاده از استخر را برای هر گونه مسکنی فراهم کرده است . به شکلی که  ساخته شده را پوشش کامل میدهد به نحوی که از اطراف مشرف به دید نباشد.

دکمه بازگشت به بالا