اجتماعیمطالب برتر

چرا آمپر ماشین بالا نمیاد؟

راه حل‌هایی برای مشکل بالا رفتن درجه آمپر آب خودرو

به نقل از یدک کش مدرن خودرو؛ باقی ماندن دمای آب رادیاتور خودرو در محدوده‌ی مجاز، اهمیت فراوانی دارد زیرا افزایش بیش از حد دمای آب به معنی افزایش دمای موتور و آسیب دیدن جدی قطعات داخلی آن است. یکی از اولین قطعاتی که در صورت بالا رفتن دمای موتور خودرو آسیب می‌بیند، واشر سرسیلندر است، همزمان با آسیب دیدن این قطعه، عملکرد عایق‌بندی آن از بین می‌رود و اصطلاحا موتور آب و روغن را قاطی می‌کند.

افزایش بیشتر دمای موتور همچنین ممکن است آسیب‌های جدی‌تری مانند تاب برداشتن سرسیلندر و سوختن قطعات داخلی و خارجی موتور را به همراه داشته باشد. بنابراین اگر دمای موتور و آب رادیاتور خودروی شما بیشتر از حد مجاز تعیین شده روی آمپر موجود در داشبورد بالا می‌رود، خیلی سریع باید این مشکل را ریشه‌یابی و برطرف نمایید تا علاوه بر جلوگیری از خطرات جانی، از ایجاد هزینه‌های سنگین برای تعمیرات موتور نیز پیشگیری نمایید. دمای مناسب برای کارکرد خودروهای مختلف متفاوت است و معمولا قرارگیری آمپر آب در وسط، یا قرارگیری آن در محدوده‌ای که با علامت‌های حداقل و حداکثر نشانه‌گذاری شده‌اند، مشخص می‌شود. با امداد خودرو هیوندا همراه باشید تا در این باره بیشتر بگوییم.

امداد خودرو mvm | امداد خودرو تهران

راه حل‌های برطرف کردن مشکل افزایش دمای آب رادیاتور خودرو

  1. نخستین قدم توقف خودرو و باز کردن در کاپوت است. هشدار: از باز کردن درب رادیاتور جدا خودداری نمایید. به دلیل دمای زیاد، اگر درب رادیاتور را باز کنید، آب و بخار داغ به شما آسیب جدی خواهد رساند. همان طور که خودرو روشن است و فن در حال فعالیت است، کمی آب روی قسمت جلوی رادیاتور بریزید تا خنک شود. دقت کنید آب روی قطعات داخلی رادیاتور مانند فن و قطعات موتور نریزد زیرا ممکن است خطر و آسیب‌های دیگر در پی داشته باشد.
  2. بررسی کنید که آیا فن رادیاتور کار می‌کند یا خیر. اگر فن رادیاتور کار نمی‌کند، بررسی کنید که تسمه یا اتصالات برقی فن در محل خود قرار دارند یا نه. در قدم بعدی سعی کنید با روشن کردن کولر خودرو، دستور افزایش سرعت فن را ارسال نمایید. اگر این کار نیز نتیجه نداد، با ریختن آب روی رادیاتور سعی کنید دمای آن را کاهش دهید. اگر نمی‌توانید دمای موتور را کمتر کنید، آن را خاموش کنید تا از بالاتر رفتن دما جلوگیری شود.
  3. اگر فن خودرو با تسمه کار می‌کند، در حالت درجا دور موتور را افزایش دهید تا سرعت گردش فن نیز بیشتر شود و موتور خودرو را خنک کند.
  4. اگر فن خودرو به درستی کار می‌کند ولی دما همچنان کاهش پیدا نمی‌کند، ممکن است آب رادیاتور کم شده باشد، در این حالت موتور را خاموش کنید و هر چند ثانیه یک بار استارت بزنید تا از آسیب قطعات داخلی موتور جلوگیری شود. پس از آنکه دمای موتور کمتر شد، درب رادیاتور را با احتیاط زیاد باز کنید و مقدار آب آن را کنترل نمایید. برای پر کردن رادیاتور از آب رادیاتور و ضدیخ با ترکیب مناسب استفاده کنید. تا حد امکان از آب شهری رادیاتور را پر نکنید.
  5. اگر فن به درستی کار می‌کند و آب آن هم کافی است. ممکن است یکی از حالت مقابل رخ داده باشد: ۱- وجود هوا در سیستم. ۲- قفل کردن ترموستات و عملکرد نادرست آن. ۳- مسدود شدن جریان آب در رادیاتور یا عملکرد نادرست واترپمپ.

در موارد بالا لازم است تا به مکانیک خود مراجعه کنید تا موارد فوق را بررسی و مشکل را برطرف نماید.
همچنین لازم است بررسی کنید که آیا جسم خارجی مانع گردش هوا از میان پره‌های رادیاتور نشده باشد.

پیش‌گیری از آسیب‌های احتمالی در اثر دمای آب رادیاتور

تعویض دوره‌ای آب رادیاتور و انجام سرویس‌های دوره‌ای خودرو، احتمال این گونه آسیب‌ها را به حداقل می‌رساند. سعی کنید پیش از آنکه با مشکلات مواجه شوید و به دنبال برطرف کردن آن‌ها باشید، با پیش‌گیری و نگهداری صحیح از خودرو، هزینه‌های خود را کاهش دهید و عمر مفید خودروی خود را به حداکثر برسانید.

دمای آب چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

گیج‌هایی در خودرو قرار دارند که این کار را انجام می‌دهند. این گیج‌ها، با توجه به نوع خودرو، در جایگاه‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. برای اندازه‌گیری دمای آب در خودروها، امروزه فقط از گیج‌های آمپرسنج الکتریکی استفاده می‌شود اما در گذشته، در صنعت خودروسازی از گیج‌های مکانیکی استفاده میشد.

دلایل پایین آمدن آمپر آب

اگر آمپر پایین بیاید عملکرد خیلی از بخش‌های خودرو مختل شده و موتور جوش میاورد بنابراین باید این مشکل را جدی بدانید تا وسط بیراهه به مشکل نخورید. در صورت پایین آمدن آمپر آب این موارد را بررسی کنید:

  • وضعیت ترموستات
  • ECU ایسیو
  • گرمای بخاری

بررسی ترموستات برای پیدا کردن دلیل پایین آمدن آمپر

علت روشن شدن فن در دمای پایین می‌تواند به خرابی ترموستات مربوط باشد. پس اگر دیدید که فن رادیاتور بی دلیل کار می‌کند، آن را بررسی کنید. احتمالاً باید اقدام به تعویض آن نمایید. شاید هم رسوب در ترموستات جمع شده و برای همین به درستی کار نمی‌کند.

سوراخ روی ترموستات برای چیست؟

این سوراخ، مانند یک سوپاپ عمل می‌کند. اگر این سوراخ نباشد تعادلی بین فشار بخاری و رادیاتور ایجاد نمی‌شود.

ارتباط پایین آمدن آمپر آب با ایسیو

در خودروهای امروزی، ایسیو دمای موتور را در دست دارد. مشکل در ایسیو یک مشکل نرم‌افزاری است که خودتان نمی‌توانید به آن رسیدگی کنید و باید برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

گرمای بخاری و ارتباط آن با پایین آمدن آمپر آب

باید ببینید که از بخاری هوای گرم خارج می‌شود یا نه. اگر هوای گرم از بخاری می‌آید، اما آمپر آب پایین است، دو دلیل می‌تواند داشته باشد.

یکی این‌که فشنگی آب خراب است و نمی‌تواند دمای درست را بهتان نشان بدهد، دیگر این که جریان گردش آب بسته شده است. اینطوری آب بین موتور و رادیاتور گردش پیدا نمی‌کند.

با این که مورد اول هم خطرناک است و به شما اطلاعات غلط می‌دهد، اما دومی خطر بیشتری را به همراه دارد و می‌تواند علت بالا رفتن حرارت ماشین باشد. اگر آب نمی‌تواند به خوبی در مسیر همیشگی‌اش بچرخد، می‌تواند به علل مختلفی بستگی داشته باشد. مثلاً ، یا جرم‌گرفتگی مسیر. همچنین اگر هوا به آب خودرو وارد شده باشد هم این مشکل می‌تواند پیش بیاید.

اگر چنین وضعی را شاهد بود بلافاصله به تعمیرکار رجوع کنید وگرنه موتور آسیب می‌بیند و خسارات بیشتری را متحمل می‌شوید.

علت پایین آمدن آمپر آب در حین حرکت خودرو

در حین رانندگی، ممکن است آمپر خودروتان پایین بیاید. این کار نشان دهنده نقص در آمپر ماشین است چون با توجه به فعال بودن موتور، باید دما افزایش پیدا کند. اگر چنین وضعی پیش آمد سنسور دمای آب را چک کنید. سنسوری که باید چک کنید سنسور قهوه‌ای است.

جمع‌بندی

علت پایین آمدن آمپر آب در حین حرکت ماشین یا در وضع سکون حتما باید بررسی شود تا مشکلی ایجاد نکند. اگر چنین مشکلی پیش آمد و خودتان نتوانستید از پس آن بربیایید، خودرو خود را به تعمیرگاه برسانید و اجازه دهید که متخصصین مشکل را بررسی کنند. همچنین برای این کار می‌توانید از تیم تعمیرکاران آچاره کمک بگیرید. در هر ساعت از شبانه روز تعمیرکاران ما به محل مورد نظر شما آمده و اقدام به رفع مشکل می‌کنند و دیگر نیازی نیست که ماشین را جابجا کنید. برای ارتباط با ما کافی است از راه‌های ارتباطی آنلاین مانند سایت و اپلیکیشن آچاره استفاده کنید. در سایت آچاره شما می‌توانید تعمیرکاران مختلف را دیده و نظرات کاربران را مشاهده کنید.

تعویض دوره‌ای آب رادیاتور و انجام سرویس‌های دوره‌ای خودرو، احتمال این گونه آسیب‌ها را به حداقل می‌رساند. سعی کنید پیش از آنکه با مشکلات مواجه شوید و به دنبال برطرف کردن آن‌ها باشید، با پیش‌گیری و نگهداری صحیح از خودرو، هزینه‌های خود را کاهش دهید و عمر مفید خودروی خود را به حداکثر برسانید.

منبع: مدرن امداد امداد خودرو تهران

مدیر سایت مدرن امداد

امداد خودرو مدرن امداد یکی از مجموعه های تخصصی امداد خودرو در تهران است. شما میتوانید در صورت نیاز به امداد خودرو با ما تماس حاصل فرمایید
دکمه بازگشت به بالا