اجتماعیمطالب برتر

آیا شما هم به پرستار کودک نیاز دارید؟ راهنمای استخدام پرستار کودک در منزل

نکات مهم برای استخدام پرستار خصوصی کودک و نوزاد در منزل

همانطور که می‌دانید امروزه در وضعیت اقتصادی کشور و شرایط زندگی نگهداری از کودک در منزل برای بسیاری از مادران کار دشواری است و نمی‌توانند به تنهایی از پس این کار بر بیایند. ما در این مقاله قصد داریم تمام عواملی که ممکن است در گرفتن پرستار کودک در منزل تاثیر داشته باشد، برای شما بیان کنیم.

پرستار کودک در منزل | پرستار کودک در منزل تهران

سن مناسب پرستار خصوصی کودک برای استخدام

مهم ترین نکته برای استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل، سن او است که باید با شرایط و رفتار کودک مقایسه شود. کودکانی که هنوز صحبت نمی‌کنند، کنترل شرایط منزل برای والدین در این موقعیت اهمیت بیشتری دارد. کودکانی که صحبت می‌کنند، می توانند اتفاقات خانه را گزارش دهند. بهتر است برای کودکان بزرگتر ، والدین پرستار خصوصی را انتخاب کنند که توانایی کار و بازی با کودک را داشته باشد.

حتی می‌توان پرستاری استخدام کرد که تجربه یا تحصیلات مرتبط داشته باشد. پرستار خصوصی نوزاد لازم است با مهارت‌های نگهداری از نوزاد آشنا باشد. برای مثال آن دسته از پرستاران خصوصی که خودشان مادر هستند یا تجربه نگهداری از نوزاد را دارند، برای نگهداری از نوزاد در منزل گزینه مناسبتری محسوب خواهند شد.

پرستار خصوصی کودک چه ویژگی‌هایی دارد؟

شاید بهترین و مهم ترین ویژگی پرستار خصوصی کودک، داشتن اندام بدنی مقاوم و نداشتن معلولیت‌های جسمی است که باید قبل از استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل به آن توجه کرد. پرستار خصوصی کودک لازم است از لحاظ روحی و روانی هم فردی سالم باشد تا شما بتوانید با خیال راحت فرزند خود را دست او بسپارید. نیازهای روانی وی برآورده شده و سلامت روانی نسبی داشته باشد. عصبانیت، پرخاشگری، وسواس و دیگر اختلالات روانی را نداشته باشد.

والدین می توانند تحقیقاتی درباره پرستار کودک و خانواده اش انجام دهند. در این صورت کودک، امنیت روانی و جسمی خواهد داشت. پرستار باید از نظر سبک تربیتی توجیه شود و تناقضات تربیتی با والدین نداشته باشد. بهتر است مادر مدتی در کنار پرستار باشد تا وی به نحوه تربیت و برخورد با کودک، شرایط محیطی خانه و مسلط شود. او باید در برخورد، پوشش، غذاخوردن با والدین هماهنگ باشد. باسواد و به کار خود مسلط باشد. همخوانی تنبیه و تشویق پرستار با والدین هم بسیار ضروری است.

پیدا کردن پرستار خصوصی کودک

شما می‌توانید با پرس و جو در اطرافیان و فامیل به شخصه خودتان اقدام به استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل کنید. اما شاید این راه خوبی برای پیدا کردن پرستار خصوصی کودک نیست و شما نمی‌توانید بطور کامل به او اعتماد داشته باشید. بنابراین باید از مراکز معتبر یا آگهی‌های روزنامه اقدام به استخدام پرستار خصوصی کودک در منزل کنند. ممکن است عوامل زیادی هزینه پرستار خصوصی کودک در منزل را افزایش یا کاهش دهد که این عوامل شامل: مسیر منزل شما، تحصیلات پرستار کودک ، شرح وظایف پرستار کودک  و… می‌باشد.

مصاحبه با پرستار خصوصی کودک

قبل از استخدام پرستار خصوصی کودک شما با پرستار کودک مصاحبه خواهید داشت. در روز مصاحبه شرح وظایف باید به طور واضح و مشخص بیان شوند. هر قدر این توافقات واضح تر باشد امکان بروز مشکلات در آینده کمتر است. در صورت حل نشدن مشکل ممکن است مرکز پرستار را تعویض کند. این موضوع بر احساسات کودک تاثیر منفی دارد.

رفتار والدین با پرستار خصوصی کودک

رفتار پرستار خصوصی با والدین بهتر است متناسب باشد کودک ۷ یا ۸ ساعت در روز نزد پرستارش است. همسویی رفتار والدین و پرستار به این دلیل توصیه می‌شود. اگر کودک نباید قبل از غذا شیرینی بخورد، پرستار کودک باید در جریان این موضوع باشد. روش های تشویق یا تنبیه کودک را بداند. البته منظور از تنبیه کتک زدن یا فریاد کشیدن بر سر کودک نیست.مثلا کودک به دلیل رفتار نامناسب چند دقیقه ای کنار اتاق بنشیند. تنبیهات بی ضرری که در مورد آنها والدین و پرستار کودک باید به توافق برسند. هرقدر شباهت رفتاری بین والدین و پرستار بیشتر باشد احتمال بروز مشکلات رفتاری کودک در آینده کمتر خواهد شد.

وظایف پرستار کودک در منزل

پرستاری در هر سنی بسیار مهم است. اما سالمندان و کودکان پیچیدگی ها و چالش های خاص خود را دارند. استخدام پرستار کودک باید به نحوی باشد که توانمند و قابل اعتماد باشد. با توجه به اشتغال والدین، تقاضا برای پرستار در طول سال‌های گذشته افزایش‌یافته است. مراقب کودک باید به گونه ای انتخاب شود که با عادات و عواطف فرزند شما بتواند به خوبی ارتباط برقرار کند و در این ارتباط در کودک پیشرفت مناسبی احساس شود و از طرفی این شخص از همه نظر قابل اعتماد باشد. پرستار کودک ( بیبی سیتر ) باید با صرف زمان و وقت و با پرس و جو از اطرافیان قابل اعتماد انتخاب شود به نوعی می‌توان گفت کارآموزی و امتحان پس داده باشد و حتی می‌توان با وی قراردادی از نظر حقوقی و کوتاه مدت در ابتدا منعقد کرد و در صورت توافق آن را ادامه داد.

بسیاری از والدین شاغل به دنبال گزینه‌های مقرون به صرفه برای مراقبت از کودکان هستند تا بتوانند از فرزندان خود در زمانی که دور از خانه هستند مراقبت کنند به غیر از مهدکودک‌ها، گزینه دیگر استفاده از پرستار کودک در خانه است اما برخی از والدین قبل از انتخاب این روش این سؤال را مطرح می‌کنند که پرستار چه وظایفی دارد؟ دانستن پاسخ این سؤال برای حل مشکل کودک مهم است.

وظایف پرستار کودک

ممکن است پاسخ‌های متفاوتی در مورد مسئولیت‌های پرستار داده شود زیرا هر خانواده ممکن است انتظارات متفاوتی داشته باشد با این حال برخی از وظایف در میان پرستاران اطفال رایج است که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود.

اطمینان از ایمنی کودک

اولین و مهم‌ترین وظیفه پرستاران، تأمین امنیت کودک است. پرستار باید والدین را مطمئن کنند امنیت کودک در خانه و بیرون تأمین می‌شود والدین از او انتظار دارند که همیشه در کنار فرزندانشان باشد بنابراین هر زمان که یک پرستار بخواهد ناهار یا حمام کودک را تهیه کند اطمینان از اینکه کودک در یک محیط امن است ضروری است.

حمام دادن کودک و پوشاندن لباس

زمان حمام برای پرستاران کودک می‌تواند سرگرم‌کننده باشد اما پرستاران کودک باید همیشه از روش‌های ایمنی عادی پیروی کنند او باید همیشه دمای آب را چک کند و بداند که چگونه کودکان را بدون آسیب رساندن به آنها حمام کند.

عوض‌کردن پوشک

یکی دیگر از بخش‌های مهم مسئولیت‌های پرستار این است که وقتی کودک پوشک خود را کثیف کرد به سرعت آن را تمیز کند.

آماده کردن بطری شیر کودک

وقتی از او پرسیده می‌شود که وظیفه پرستار کودک چیست، باید گفت که تهیه و تمیز کردن شیشه شیر کودک با شیر اغلب یکی از وظایف ضروری پرستار کودک است. بطری‌های شیر همیشه باید تمیز و ضدعفونی شوند، بنابراین پرستار بچه باید این را بداند.

آماده‌کردن غذا و میان وعده

این مسئولیت اغلب از پرستار اطفال انتظار می‌رود و می‌تواند چالش‌های خود را ارائه دهد. پرستار باید در مورد حساسیت غذایی کودک بداند و در مورد اینکه چه غذاهایی برای او ممنوع است از والدین او سؤال بپرسد.

دارو دادن به کودک

دادن دارو به کودک وظیفه مهم هر پرستار کودک است داروها باید طبق دستور به کودک داده شود و دستورالعمل‌های دوز دقیقاً رعایت شود.

وقت گذراندن با کودک

پرستار کودک می‌تواند از اسباب‌بازی‌ها استفاده کند یا کاردستی‌های مختلفی را برای گذراندن وقت با کودک انجام دهد بنابراین تخصص پرستار این است که بداند چگونه با کودک وقت بگذراند.

انضباط کودک

انضباط کودک عمدتاً بر عهده والدین است اما در غیاب والدین این مسئولیت بر دوش پرستار کودک خواهد افتاد لازم است پرستار کودک راهکارهای آموزشی مورد نظر خانواده را بیاموزد و تا حد امکان از آنها پیروی کند تا روش‌های آموزشی برای کودک پایدار باشد این یکی از ویژگی‌های یک پرستار بچه خوب است.

کمک به تکالیف درسی کودک

این مسئولیت با مراقبت از کودک مدرسه‌ای مرتبط است و ممکن است بخشی از توافق بین پرستار کودک و والدین باشد. والدین می‌توانند از پرستار کودک بخواهند قبل از اینکه به کودک اجازه تماشای تلویزیون، بازی یا انجام هر گونه فعالیت تفریحی بدهد مطمئن شود که کودک تکالیف خود را کامل کرده است.

دادن اطلاعات تماس ضروری و والدین

این مسئولیت بر عهده دو طرف است علاوه بر والدینی که باید همیشه حضور داشته باشند پرستار کودک نیز باید حضور داشته باشد در این موارد علاوه بر شماره تلفن افراد نزدیک خانواده، شماره تماس اضطراری هم باید به کودک آموزش داده شود.

تمیز کردن اسباب‌بازی‌ها و مکان‌های بازی

اگر پرستار مجبور است از چندین کودک مراقبت کند یا کودک شما بیمار است، تمیز کردن اسباب‌بازی‌ها و مکان‌های بازی بسیار ضروری است. تمیز و مرتب نگه داشتن مکان‌های بازی از انتشار میکروب‌ها جلوگیری می‌کند.

بردن کودک به مدرسه

اگر والدین کار می‌کنند و نمی‌توانند فرزند خود را به مدرسه ببرند یا از مدرسه به خانه بیاورند، این مسئولیت بر عهده پرستار است.

به موقع خواباندن کودک

این مسئولیت برای مراقبان کار دشواری است زیرا کودکان همیشه در مورد خواب همکاری نمی‌کنند پرستار باید اطمینان حاصل کند که روال‌های شبانه از جمله مسواک زدن، پوشیدن لباس خواب، خواندن داستان و… رعایت می‌شود.

منبع: همپای سلامت

دکمه بازگشت به بالا