اجتماعیمطالب برتر

چه لباس‌هایی برای کودکمان نخریم؟

چه لباسی برای کودکان نخریم؟ نکات کاربردی و مهم

خرید لباس کودک و لباس پلیس راهور یکی از دغدغه های والدین است، در این مقاله به شما نکاتی گفته می شود که در خرید لباس کودکتان موفق تر باشید. هیچ وقت از یاد نبرید که بچه ها زو دتر از آنچه شما بتوانید فکرش را بکنید رشد می کنند. بسیاری از والدین و افرادی که برای کودک لباس مانند لباس جنگی بچه گانه هدیه می خرند، به این مساله توجه نمی کنند که لازم نیست لباس به تن کودک بچسبد. اگر این طور باشد، بعد از چند بار استفاده باید بروید فروشگاه سروقت سایز بعدی. اگر خودتان به این نکات هنگام خرید لباس کودک دقت دارید و دیگران هدیه هایی با سایز نامناسب برای فرزندتان آورده اند، خجالت نکشید!

آدرس فروشگاه مربوطه را بخواهید و بروید سایز مناسب آن لباس را برای کودک تان بگیرید. اینقدر برای نوزادتان، دنبال چشم وهم چشمی نباشید. کودک به این سن و سال، یک کمد بزرگ پر از لباس احتیاج ندارد. خودش هم خوشبختانه هنوز درگیر مد روز نشده است. نوزادان و نوپایان خیلی سریع رشد می کنند، اگر برای آنها لباس های زیادی تهیه کنید و بگذارید برای مهمانی های مختلف، احتمال دارد که مشتری اول و آخرش خودتان باشید؛ چرا که ممکن است به دلیل رشد قابل توجهش، دیگر آن لباس به تنش نرود.

اهمیت لباس کودک | خرید لباس کودک

مقاله پیشنهادی: خرید يگان ويژه لباس پلیس بچه گانه

لباس سالم برای بچه های سالم

همه پدر و مادرها می خواهند فرزندانشان در محیطی سالم و ایمن رشد کنند و از محصولات سالم استفاده کنند. کودکان امروز در محیطی آلوده تر از پیشینیان خود زندگی می کنند. آب، هوا، میوه، سبزی و محصولات کشاورزی و پوشاکی که آنها استفاده می کنند‌ با انواع مواد شیمیایی که ممکن است سلامت شان را به خطر بیندازد، همراه است.به همین دلیل انتخاب خوراک و لباس کودک که به شکل طبیعی و بدون دخالت سموم و مواد شیمیایی تهیه شده اند، راه حل مناسبی برای کمتر کردن تماس آنها با مواد خطرناک شیمیایی است.

لباس کودک با الیاف کاملاً طبیعی بهترین و مناسب ترین انتخاب برای کودکان است، چون پوست آنها حساس، نازک و لطیف تر است و منافذ بیشتری دارد و به همین علت، مواد خطرناک را بیشتر جذب می کند.بهتر است لباس های زیر و لباس هایی که به طور مستقیم با پوست بدن تماس دارند ، لباس های خواب و به ویژه لباس های نوزادان و کودکان و همچنین بزرگسالانی که پوست حساسی دارند، از الیاف کاملاً طبیعی و ارگانیک تهیه شده باشند.

توصیه های عمومی برای خرید لباس کودک

تا فرزندتان به سن بلوغ نرسیده است، باید کاپشنهای کمی بزرگ تر برایش تهیه کنید تا برای رشد او جا داشته باشد. همیشه به دنبال فروشگاهی برای خرید لباس کودک تان باشید که اجناس با کیفیت و ارزان دارند و از دوستان و آشنایان خود بخواهید اگر این فروشگاه ها را می شناسند، به شما هم معرفی کنند.

اگر دیدید فروشگاه لباس کودک، حراج کرده است، سری به آن بزنید و مایحتاج فرزندتان را با قیمت مناسب تهیه کنید. : قبل از اینکه‌ برای خرید لباس کودک به مراکز خرید بروید، به کاتالوگ ها و وب سایت ها نگاهی بیندازید. پیش خودتان تعیین کنید که چه مدل لباسی، چه طرحی و چه رنگی را می خواهید؛ این کار باعث می شود که خرید شما هدفمند شود و حداقل از سر درگمی در میان انواع لباس ها نجات پیدا می کنید‌.

-همیشه برای جلوگیری از سرما خوردن فرزندتان، یک زیر پیراهنی به او بپوشانید، زیر پیراهنی نباید از جنس الیاف مصنوعی باشد، زیرا سبب حساسیت پوستی فرزندتان خواهد شد و گاهی این الیاف برای کودک احساس زبری ایجاد می کنند.

-دقت کنید که جنس لباس کودک مقاوم باشد تا در اثر شست وشوی زیاد نازک و بدریخت نشود. دکمه ها وزیپ های لباس کودک را کنترل کنید که آیا محکم بسته و قفل می شوند یا با کوچکترین تکانی از هم باز می شوند.

-برای خلاص شدن از نق نق کردن کودک این است که قبل از خرید به خوبی تغذیه کرده و سیر باشد و همچنین به اندازه کافی خوابیده باشد. بچه ها وقتی گرسنه و خسته اند، روی اعصاب والدین مته می زنند و هنگام خرید لباس بهانه می گیرند وگریه راه می اندازند.

برای خرید لباس کودک تان کمی حق انتخاب به او بدهید

در ابتدای فصل های مختلف سال، بنشینید فکر کنید که کودکتان به چه لباس هایی احتیاج دارد و از آنها یک لیست تهیه کنید. از آنجا که خرید این لباس های کوچولو، جیب تقریبا پرپول می طلبد، برای موارد لیست تان اولویت قائل شوید. ابتدا نیاز های مهم او را فراهم کنید و اگر پولی ماند ،سراغ موارد بعدی بروید. همیشه بین سن کودک و لباسی که دوست دارد ارتباطی برقرار است. وقتی کودک 8- 9 ساله است، می تواند درک کند که کدام لباس مناسبش است.می توانید اطمینان کنید با لباسی که انتخاب کرده سردش نمی شود یا از گرما نمی پزد.

می توانید به او بگویید چقدر بودجه برای لباس او در نظر گرفته اید و همچنین برایش توضیح دهید که لباسی که اجازه دارد بپوشد، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؛ مثلا زیاد کوتاه نباشد. با کمک هم یک لباس مناسب تهیه کنید.در خرید جوراب و لباس زیر کودک خیلی دقت کنید. این تکه های لباس باید دقیقا اندازه بدن کودک شما باشند و حتی اگر ذره ای گشاد باشند، کودک را اذیت می کنند.نمی خواهید که جوراب فرزندتان این قدر گشاد باشد که وقتی راه می رود از پایش در بیاید؟ می توانید از فرزندتان بخواهید دستش را مشت کند و کفی جوراب را دور دست مشت  شده اش بپیچید، این روش خوبی برای تخمین سایز پا برای جوراب است.

بهتر است فرزندتان را هم برای خرید همراه خود ببرید. نگران نباشید، نه شما را کلافه می کند نه بقیه را.به کودک تان یاد بدهید وقتی می روید برای او خرید کنید، به جای بازیگوشی توجه کند و لباس مورد علاقه اش را انتخاب کند. هنگامی که تنها برای خرید لباس کودک می روید، انتخاب سایز مناسب، شما را به شک می اندازد و تنها احتمال قوی ای که وجود دارد این است که برای تعویض لباس خریداری شده، دوباره، ولی این بار با فرزندتان به همان فروشگاه بر گردید. پس صبور باشید و از همان ابتدا فرزندتان را با خود همراه کنید.

چه لباس هایی نباید برای کودکان خود بخریم؟

بسیاری از لباس ها به دلیل جنس و شکل دوختشان برای کودکان مناسب نیستند که می تواند باعث اذیت شدن کودک نیز بشود.والدین به صورت ناخاسته این لباس هارا خریداری می کنند با این فکر که کودکشان را خوشتیپ می کند اما مهم تر از شکل و ظاهر راحتی کودکان است. توجه داشته باشید که زیبایی را نباید فدای راحتی و سلامتی کرد.در ادامه به این موضوع می پردازیم که چه لباس هایی را برای کودکان نخریم؟

1.لباس هایی با جنس بی کیفیت

مهم ترین نکته در خرید لباس کودکان توجه به جنس آن است.خرید لباس هایی که جنس نا مناسبی دارند باعث آزار کودکان می شود و می تواند به پوست آن ها آسیب بزند علاوه بر آن صرفه اقتصادی نیز ندارند و خیلی زود کهنه و از شکل و ظاهر می افتند.

2.لباس های پر زرق و برق

لباس های پر زرق وبرق طرف دار های زیادی دارد و بسیاری از والدین این نوع لباس هارا برای کودکان خود خریداری می کنند دریغ از اینکه این نوع لباس ها به خاطر لطیف بودن پوست کودکان می تواند باعث ایجاد حساسیت پوستی و آسیب به پوست کودکانشان شود.

3.لباس های ریش ریش و بند دار

کودکان همواره در حال فعالیت و بازی گوشی هستند.لباس هایی که به شکل ریش ریش هستند می تواند باعث آزار کودکان هنگام فعالیتشان شود و یا حتی باعث زدن آسیب به آن ها شود.در مورد نوزادان نیز نباید لباس های بند دار خریداری کنید چونکه نوزاد عادت به جویدن اشیا دارد و ممکن است بند لباس را بجود یا دور گردنش قرار بگیرد و خدای نکرده باعث خفگیشان بشود.

همچنین برای خرید کلاه باید دقت داشته باشید که بدون بند و وصله باشد تا باعث آسیب به کودکتان نشود. کفش کودک شما نیز بهتراست بند دار نباشد بخاطر اینکه کودکان در باز یا بسته کردن آن ناتوان هستند و در صورت باز شدن می تواند باعث زمین خوردن آن ها در حین فعالیت شود.بنابراین بهتر است از کفش های چسب دار برای راحت بودن کودکان استفاده شود.

4.لباس هایی که کودکان نمی توانند خودشان بپوشند

سعی کنید لباس هایی بخرید که کودکان بتوانند خودشان آن را بپوشند و آن هارا اذیت نکند ،در واقع لباس هایی که راحت باشند.این کار که کودکان خودشان لباسشان را بپوشند باعث افزایش حس مسئولیت پذیری در آن ها نیز می شود.

5.لباس های تیره برای کودکان

لباس های تیره و مشکی برای کودکان مناسب نیس چون می تواند در روحیه آن ها تاثیر بدی بگذارد و باعث افسردگی آن ها شود.سعی کنید لباس هایی با رنگ روشن و شاد برای کودکان انتخاب کنید و تا حد امکان انتخاب لباس ها را به عهده خودشان بگذارید. کودکان لباس های رنگارنک با شکل های کارتونی را خیلی دوست دارند که در روحیه ان ها هم تاثیر خوبی دارد و موجب شادابی و با روحیه بودن آن ها نیز می شود.

6.لباس های تنگ برای کودکان

لباس های تنگ کودکان را اذیت می کند و جلوی فعالیت ها و کنجکاوی های کودکان را می گیرد.لباس های کودکان باید به شکلی باشد که به راحتی در تن آن ها بنشیند و به راحتی بتوان آن را درآورد.پس بهتر است سمت لباس های تنگ یا لباس هایی که یقه تنگ و دکمه های محکم دارند نروید. در مورد لباس های زمستانه این موضوع مهم تر می شود.لباس های زمستانه را باید کمی بزرگ تر انتخاب کنید تا کودکان بتوانند به راحتی زیر آن ها لباس های دیگری هم بپوشند.

7.لباس هایی با زیپ و دکمه نا مناسب

لباس هایی که زیب های محکم دارند مناسب کودکان نیستند یا لباس هایی که در جاهای نامناسب زیپ دارند.در مورد دکمه لباس هم همینکونه است.دکمه لباس کودکان نباید خیلی سفت باشد و باید به راحتی باز و بسته شود.توجه داشته باشید که لباس هایی که پشتشان دکمه یا زیپ دارد برای کودکان مناسب نیست.

8.لباس های تجملاتی برای کودکان

کودکان مدام در حال فعالیت و بازیگوشی هستند و نمیتوانند خیلی در حال ثابت بمانند. لباس های تجملاتی که خیلی راحت نیستند انتخاب خوبی برای کودکان شما نیست.کودکان شما با لباس های ساده هم بسیار زیبا هستند پس با خرید این لباس ها باعث آزار ان ها نشوید.

سخن پایانی

برای خرید لباس کودکان باید بیشتر دقت کرد چونکه لباس ها در روحیه و سلامت آن ها تاثیر دارند.در این مقاله به چندین مورد از انواع لباس ها اشاره شد که برای کودکان مناسب نیستند. مواردی که به آن ها اشاره شد مثل لباس هایی با جنس بی کیفیت،لباس های پرزرق و برق،لباس های تیره و… از جمله لباس هایی هستند که نباید برای کودکان بخرید.امیدواریم با خواندن این مقاله جواب سوال«چه لباس هایی را برای کودکان نخریم؟» را گرفته باشید.

دکمه بازگشت به بالا