چگونه ریجن ps5 را بفهمیم؟

ریجن ها در کنسول ps5 و نحوه تشخیص آنها

ریجن ها در کنسول ps5، همچنین سری ساخت و نحوه تشخیص آنها خیلی مهم و کاربردی است پس با ما همراه باشید تا این نکات مهم را به همراه ترفندهای خرید بازی ps4 ظرفیتی و اشتراک بازی ps5 برای شما توضیح دهیم.

تفاوت ps5 1016 با 1116 | تفاوت ps5 سری 11 و 12

ریجن چیست؟

ریجن در کنسول ps5 به معنای ناحیه بندی است که شرکت sony برای اینکه بدونه کنسول ps5ش در مناطق آمریکا، اروپا، خاورمیانه و ژاپن چقدر فروش داشته این ریجن ها (region) رو تعیین میکنه مثلا برای کشور آمریکا ریجن 1 برای اروپا ریجن 2 و کشورهای خاورمیانه و ریجن 3 هم برای کشور ژاپن هستش که با عنوان ریجن 2 ژاپن یا ریجن 2 آسیا هم شناخته میشه پس به این نکته دقت کنید. اما یادتون نره که ریجن ها هیچ تفاوتی ندارند فقط قیمت متفاوتی دارند.

به عبارتی دیگر سازنده‌های مختلف برای تقسیم بهتر محصولات خود در سراسر جهان سیاست‌های متفاوتی را پیش می‌گیرند. به عنوان مثال اپل گوشی‌های خود را برای هر منطقه با پارت نامبر مخصوص همان‌جا روانه بازار می‌کند تا بتواند ویژگی‌های نرم‌افزاری این محصولات را مطابق با قوانین تنظیم کند.

همین مفهوم دقیقا برای کنسول‌های سونی نیز وجود دارد و سازنده ژاپنی برای این که بتواند کنترل بهتری به روی محصولات خود داشته باشد آن‌ها را در ریجن‌های مختلف و مخصوص مناطق متفاوت دنیا تولید می‌کند.

مقاله پیشنهادی: بهترین بازی های کودکانه ps4 

ریجن های ps5 کدام است؟

کنسول‌های سونی در شش ریجن یا منطقه مختلف به فروش می‌رسند که این سازنده به هر منطقه یک نام اختصاص داده است و قطعا با مفهومی تحت عنوان ps5 ریجن ۳ مواجه شده‌اید. در ادامه به هر منطقه و کد مخصوص به آن می‌پردازیم.

  • ریجن 1: آمریکا و کانادا
  • ریجن 2: ژاپن، اروپا، خاورمیانه و آفریقای جنوبی
  • ریجن 3: آسیای شرقی
  • ریجن 4: استرالیا و آمریکای لاتین
  • ریجن 5: روسیه و آفریقا
  • ریجن 6: چین

طبق این توضیحات متوجه شدیم که مثلا ps5 ریجن ۲ همان پلی استیشن متعلق به منطقه اروپا است.

تشخیص ریجن ها چگونه است؟

تشخیص ریجن ها از روی جعبه ps5 خیلی راحت و ساده است فقط کافی است به چند نکته دقت کنید پس موارد زیر را با دقت بخوانید. اگه روی جعبه نوشته شده بود که:

1116A یعنی: عدد 11 سری ساخت (جدید) و عدد 16 یعنی ریجن 2 اروپا و حرف A به معنی PS5 STANDARD است.

1115A یعنی: عدد 11 سری ساخت (جدید) و عدد 15 یعنی ریجن 1 آمریکا و حرف A به معنی PS5 STANDARD است.

1100A یعنی: عدد 11 سری ساخت (جدید) و عدد 00 یعنی ریجن 2 یا 3 آسیا و حرف A به معنی PS5 STANDARD است.

1016A یعنی: عدد 10 سری قدیم کنسول بازی و عدد 16 یعنی ریجن 2 اروپا و حرف A به معنی PS5 STANDARD است.

1015A یعنی: عدد 10 سری قدیم کنسول بازی و عدد 15 یعنی ریجن 1 آمریکا و حرف A به معنی PS5 STANDARD است.

1000A یعنی: عدد 10 سری قدیم کنسول بازی و عدد 00 یعنی ریجن 2 یا 3 آسیا و حرف A به معنی PS5 STANDARD است.

حرف B به معنای نسخه دیجیتال (PS5 DIGITAL) و حرف A به معنای نسخه استاندارد (PS5 STANDARD) است.

تفاوت قیمت ریجن ها

ریجن ها هیچ تفاوت سخت افزاری ندارند فقط ریجن 2 اروپا به این دلیل قیمت بالاتری دارد که هم پرطرفدار است و هم در آینده به راحتی به فروش میرسد و ریجن آسیا هم پایین ترین قیمت را دارد چون طرفدار کمتری دارد و به سختی به فروش میرسد. بازم تاکیید میکنم که هیچ تفاوتی ندارند.

آیا حین خرید ریجن ps5 اهمیت دارد؟

بگذارید همین ابتدا خیال شما را از بابت یک موضوع راحت کنیم، هیچ تفاوت کیفیت و عملکردی بین پلی استیشن‌ با ریجن‌های مختلف وجود ندارد و به این شکل نیست که مثلا ریجن اروپا کیفیت بیشتری نسبت به ریجن خاورمیانه داشته باشد. تفاوت ریجن‌های مختلف PS5 به داشتن آداپتورهایی با سری‌های مختلف و همچنین نحوه بسته‌بندی محدود می‌شود.

در PS4 شاهد متفاوت بودن دسته بازی مخصوص منطقه ژاپن بودیم ولی در این نسل این تفاوت هم از بین رفته تا انتخاب منطقه از هر زمان دیگری ساده‌تر شود. در بخش بعدی به این سوال مهم که کدام ریجن ps5 برای ایران بهتر است پاسخ خواهیم داد.

تفاوت اصلی ریجن‌های PS5 چیست؟

همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم از نظر کیفیت بین ریجن‌ها تفاوتی وجود ندارد و هر ریجن‌ می‌تواند بازی‌های مختلف را بدون مشکل به اجرا دربیاورد. از طرفی هر کشور قوانین مخصوص به خود را دارد و همین سبب می‌شود برخی از بازی‌ها برای مناطق خاصی با سانسور یا حذفیات مواجه شوند.

پس تفاوت اصلی ریجن‌ها به همین موضوع سانسور برخی از بازی‌ها برمی‌گردد. به عنوان مثال ممکن است بازی در ریجن چین یا برخی از کشورهای عربی با حذفیات در اختیار کاربران قرار بگیرد. البته باید در نظر داشته باشید که برای استفاده از DLC ها باید حتما ریجن بازی با ریجن کنسول یکسان باشد.

کد تشخیص ریجن ps5

هر ریجن دارای کد مشخص است که به راحتی می‌توانید آن را از طریق فرم CFI-10XX متوجه شوید. به جای عبارت XX اعداد ریجن‌های مختلف قرار می‌گیرد که در ادامه هر کدام را معرفی می‌کنیم.

    00: ژاپن

    02: اقیانوسیه (نیوزلند و استرالیا)

    08: آسیای مرکزی، هندوستان، روسیه، اوکراین

    14: آمریکای لاتین، مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی

    15: آمریکای شمالی (کانادا، ایالات متحده)

    16: اروپا، خاورمیانه، آفریقا

    18: کره جنوبی

به عنوان مثال ps5 ریجن اروپا با فرم کلی CFI-1016 شناخته می‌شود.

ریجن ps5 را از کجا بفهمیم؟

به دو روش کلی می‌توانید ریجن پلی استیشن 5 خود را تشخیص دهید که در ادامه به هر دو روش اشاره خواهیم کرد.

نحوه تشخیص ریجن ps5 از طریق اکانت

به سایت www.playstation.com مراجعه کرده و سپس به روی گزینه Sign in کلیک کنید. اطلاعات حساب از جمله ایمیل و پسورد اکانت را وارد کرده و وارد حساب خود شوید. پس از ورود به اکانت از بخش Account وارد قسمت Account Details شوید و از طریق بخش Country/Region منطقه کنسول خود را مشاهده کنید.

تشخیص ریجن با خود کنسول

کنسول خود را روشن کرده و به تنظیمات مراجعه کنید. حال گزینه Account Management را انتخاب کرده و به روی Account information کلیک کنید و در نهایت گزینه Address را انتخاب کنید. در این بخش به شما نام یک شهر نمایش داده می‌‌شود که از طریق شهر می‌توانید به کشور مورد نظر و در نتیجه ریجن کنسول پی ببرید.

آیا تغییر ریجن ps5 امکان پذیر است؟

کنسول‌های سونی با ریجن‌های مختلف که توضیح دادیم وارد بازار می‌شوند و اصلا امکان تغییر ریجن وجود ندارد. در واقع ریجن مفهومی نیست که بتوان آن را پس از خرید کنسول تغییر داد و باید از ابتدا ریجن مورد نظر را خریداری کرد. پس این مفهوم که ps5 ریجن اروپا را به آسیا یا هرجای دیگری تغییر دهید را از ذهن خود خارج کنید. البته در نظر داشته باشید که می‌توان اکانت جدیدی با ریجن جدید به وجود آورد ولی ریجن اکانت قبلی را نمی‌توان تغییر داد.

قیمت ps5 ریجن 1 چقدر است؟

قیمت PS5 در ریجن‌های مختلف با هم یکسان است و اگر در بازار کشور این محصولات با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند داستان به هزینه واردات و همچنین سیاست‌های فروش برخی از فروشندگان بر می‌گردد.

ps5 ریجن آسیا را بخریم؟

طبق توضیحات ارائه شده هیچ فرقی نمی‌کند که کدام ریجن از PS5 را خریداری کنید و عملا هیچ تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد که بخواهید وسواس به خرج دهید. در نظر داشته باشید که اگر فروشنده‌ای قصد دارد پلی استیشن 5 با یک ریجن به خصوص را با قیمتی بیشتر به شما بفروشد کاملا با یک دروغ مواجه هستید و مراقب افراد سودجو باشید.

دکمه بازگشت به بالا