اجتماعیمطالب برتر

چگونه از گردشگری پول در بیاوریم؟

ایده های پولساز گردشگری

1- خدمات پذیرایی

با جستجو در موتور جستجوی ایرانی جُستک درخواهید یافت که گاهی حتی با پختن یک غذای ساده می‌توانید از درامد رشته گردشگری شگفت‌زده شوید. درست مانند آقای عباس برزگر که توانست با یک پذیرایی ساده از گردشگران، پول زیادی را به روستای خود وارد کند. پس چرا شما نتوانید؟ (جلوتر که برویم نگاه دقیق‌تری به ایده عباس برزگر و نحوه اجرای اید‌ه‌اش خواهیم داشت.) برای فعالیت در حوزه پذیرایی دو ایده را می‌توانید در نظر داشته باشید.

سرو غذاهای اینور آبی

برای گردشگران خارجی یا گردشگرانی که از سایر شهرها به محل سکونت شما می‌آیند غذاهای محلی خودتان را بپزید. همچنین می‌توانید میوه‌های محلی، سبزیجات، چاشنی‌ها، ترشی یا خشکبار به همراه غذا سرو کنید.

سرو غذاهای آنور آبی

گاهی خارجی‌ها دلشان غذای خودشان را می‌خواهد. یا گاهی اگر مجبور شوند از بین غذاهای ما انتخاب کنند، نزدیک‌ترین غذا به ذائقه خودشان را می‌خورند. پس شاید در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که گردشگرانِ یک کشور خاص بیشتر به آنجا می‌آیند. در این صورت می‌توانید غذاهای کشور خودشان را برایشان تهیه کنید.

2- خدمات اجاره‌ای

مهم‌ترین خدماتی که گردشگران اجاره می‌کنند شامل محل اقامت، وسیله حمل‌و‌نقل و لوازم تفریحی و رفاهی است. اگر خودتان شخصاً به گردشگران، محل اسکان (مثل منزل، اقامتگاه و هتل) اجاره دهید احتمال اینکه سایر خدمات گردشگری را از شما بخواهند زیاد است. در مورد اجاره خودرو نیز این امکان وجود دارد. سایت‌هایی وجود دارند که انواع خانه‌ها و خودروی شما را به گردشگران داخلی و خارجی اجاره می‌دهند.

یکی از سایت‌های فعال اجاره خودرو در ایران است. حتی اگر بخواهید شما می‌توانید به عنوان راننده در کنار گردشگر حضور داشته باشید. اگر به این فعالیت علاقه دارید وارد سایت شوید. مدل خودروی خود را به همراه مشخصات دیگر وارد کنید و کار خود را شروع کنید. نیز بستری را فراهم کرده است که افراد بتوانند به عنوان میزبان، خانه و ملک خصوصی خود را به گردشگران اجاره دهند. این سایت دارای مجوزهای لازم از سازمان‌های مرتبط است.

قایق تفریحی، جت اسکی، صندلی اتومبیل و کالسکه برای کودکان، چادر مسافرتی و لوازم کمپ و کوهنوردی از مواردی هستند که می‌توانید به گردشگران اجاره دهید. الزامی به خرید همه این وسایل نیست. هوشمندانه اقدام کنید. اگر در محل اقامت شما افرادی هستند که وسایل گفته شده را دارند شما می‌توانید با صاحبان آن‌ها هماهنگ کرده و وسایل را به گردشگران اجاره دهید.

3- خدمات حمل‌و‌نقل

بخش مهمی از درامد رشته گردشگری به خدمات حمل‌و‌نقل اختصاص دارد. نیاز جابه‌جایی گردشگران بالاخره باید با هواپیما، قطار، اتوبوس، مینی‌بوس، ون، خودروهای سواری و… برآورده شود. وسایل آن‌ها نیز از در فرودگاه یا مبدأ تا مقصد به جابه‌جایی نیاز دارد.

با ایدههای زیر میتوانید نیاز حملونقل گردشگران را برطرف کنید:

1- فروش بیلیت‌های بین‌المللی و داخلی گردشگران را انجام دهید. این کار با ثبت دفاتر آژانس گردشگری امکان پذیر است. (توضیحات بیش‌تر را درباره ثبت این دفاتر، در همین نوشته خواهید خواند.)

2- به صورت مستقل اقدامات لازم را برای جابه‌جایی گردشگران با رانندگان، گردشگران یا تورگردانان انجام دهید.

3- اگر دارای وسایل نقیله ذکر شده هستید، همکاری خود را با تورگردانان و آژانس‌های مسافرتی یا سایت‌های اجاره خودرو اعلام کنید.

4- یک شرکت پیمانکاری خدماتی ثبت کنید و با استخدام رانندگان نیاز گردشگران را برای جابه‌جایی‌های درون کشوری رفع کنید.

خدمات حمل‌و‌نقل یکی از خدمات شرکت‌های پیمانکاری است. روند ثبت این شرکت‌ها کاملاً آنلاین است و می‌توانید خودتان نیز در سایت ثبت اسناد و املاک کشور انجام دهید. (راهنمای گام‌به‌گام ثبت شرکت را در سایت بخوانید.) پس اگر در مکانی با جذب گردشگر بالا زندگی می‌کنید، می‌توانید با فرودگاه، هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و آژانس‌های گردشگری قرارداد ببندید و راننده و خودروی موردنیاز آن‌ها را تأمین کنید.

4- گردشگریِ درمانی

یکی از ایده های پولساز گردشگری فعالیت در حوزه گردشگری سلامت یا گردشگری درمانی است.اگر در شهرها یا روستاهایی زندگی می‌کنید که خدمات یا امکانات درمانی برجسته‌ای دارند از این فرصت استفاده کنید. شیراز، مشهد، یزد و تهران عموماً هدف اول گردشگران درمانی هستند. کیفیت بالای خدمات پزشکی در این شهرها و هزینه مناسب عمل‌های جراحی مختلف، دلیل استقبال این گردشگران است.

مهم‌ترین خدمات پزشکی با کیفیت در ایران برای جذب گردشگر

 • جراحی زیبایی
 • کاشت مو
 • جراحی قلب
 • درمان ناباروری
 • چشم‌پزشکی
 • دندان‌پزشکی
 • پیوند اعضا
 • ارتوپدی
 • جراحی لاغری
 • جراحی مغز و اعصاب

مهم‌ترین مقاصد گردشگری طبیعی با هدف درمان

 • آب‌درمانی
 • لجن‌درمانی
 • نمک‌درمانی
 • طب سنتی ایرانی

احتمالا می‌پرسید خب حالا چه کاری از دست من بر می‌آید؟

این هم جواب شما:

 • برای آن‌ها نوبت ویزیت با پزشک بگیرید.
 • داروخانه‌ها و مراکز درمانی موردنیازشان را به آن‌ها معرفی کنید.
 • هماهنگی‌های سفر از تهیه بیلیت گرفته تا محل اقامت آن‌ها را انجام دهید.
 • حتی بعد از بازگشت گردشگران می‌توانید نتیجه چکاپ‌ها و آزمایش‌های آن‌ها را پیگیری کنید.
 • تورهای یک یا چند روزه آب‌درمانی، ماساژدرمانی و طبیعت‌گردی برای گردشگران ترتیب دهید.

گردشگری درمانی هنوز اشباع نشده است و ثبت شرکت در این زمینه می‌تواند یکی از ایده های کارآفرینی گردشگری با فرصت‌های شغلی زیاد باشد.

5- برگزاری تور برای مراسم، همایش و جشنواره‌ها

نمایشگاه‌های بین‌المللی مشاغل مختلف، فستیوال‌های موسیقی، جشنواره‌ها و همایش‌های بین‌المللی از مواردی هستند که قطب تجمع گردشگران هستند. نمایشگاه‌های بین‌المللی و صنعتی عموماً گردشگران زیادی را از شهرها و کشورهای مختلف گردهم جمع می‌آورد. شما می‌توانید خدمات خود را به گردشگران این رویدادها ارائه دهید.

برگزارکنندگان نمایشگاههای بینالمللی را از کجا پیدا کنیم؟

با مراجعه به سایت iranfair.com می‌توانید ایرانیان را ببینید. بنابراین اطلاع از برنامه نمایشگاه‌های بین‌المللی یا سایر رویدادهای ملی و بین‌المللی محل زندگی شما، می‌تواند فرصت خوبی برای اجرای ایده‌های گردشگری باشد. بوشهر در این روزها پذیرای گردشگران زیادی است که به انواع خدمات گردشگری نیاز دارند.

6- تهیه سوغات

یکی از آداب متداول سفر و گردشگری خریدن سوغات است. فروش محصولات متنوعی مثل صنایع‌دستی، خشکبار و آجیل ایرانی، مجسمه‌های کوچک از نمادهای ملی و محلی به گردشگران، یکی از راه های کسب درآمد از گردشگری است. گردشگران معمولاً تمایل دارند برای تعداد افراد بیشتری از نزدیکانشان سوغاتی ببرند. پس قدرت انتخاب محصول را برای آن‌ها زیاد کنید. مثلاً پکیج‌های ترکیبی یا بسته‌بندی‌های کوچک و ارزان‌تر، از محصولات تهیه کنید تا تعداد فروش و تنوع محصولات شما افزایش یابد.

7- مربی گردشگری کودک

گردشگری کودک یکی دیگر از آن ایده های ناب گردشگری است که ظرفیت زیادی برای کار دارد. کودکان یکی از گروه‌های مشتاق گردشگری هستند که می‌توانید از طریق مهدکودک‌ها، خانه‌های بازی، مدارس و خانواده‌ها به آن‌ها دسترسی داشته باشید. این روزها خانواده‌ها به طبیعت‌گردی کودکان و مشارکت‌های اجتماعی آن‌ها اهمیت بیشتری می‌دهند.

پس اگر رابطه خوبی با کودکان دارید دست‌به‌کار شوید و مربی گردشگری کودکان شوید. یکی از نمونه‌های فعال تورهای گردشگری کودک در ایران را در صفحه اینستاگرام زیر ببینید. پست‌های آن را بررسی کنید و ببینید چطور در حین برگزاری تور، موضوعات مختلف را به کودکان آموزش می‌دهند. این روزها مهدکودک‌ها و مدارس از این خدمات متمایز بیش از پیش استقبال می‌کنند. پس به سراغ مدیران آن‌ها بروید و گردشگران کوچک خود را جذب کنید. آژانس‌های مسافرتی نیز گزینه خوبی برای ارائه این خدمات هستند. اگر می‌خواهید تورگردان یا مربی گردشگری کودک حرفه‌ای شوید به بروید و سرفصل دوره‌های این حوزه را بخوانید. جرقه‌های زیادی به ذهنتان خطور می‌کند.

۷راه اینترنتی برای پول درآوردن از گردشگری

برای بیشتر مردم سفر کردن به اطراف جهان یک ماجراجویی است که نیازمند پس‌انداز زیادی است. سفر به‌صورتی اجتناب‌ناپذیر وجوه مالی شما را مصرف می‌کند و تا زمانی که مجددا به سرکار بروید و پول لازم را فراهم کنید، باید ماجرای سفر بعدی را در خیال تصور کنید. با این حال می‌تواند این طور نباشد. برخی افراد فکر می‌کنند ایجاد یک وبلاگ سفر کار ساده‌ای است. شروع این کار قطعا ساده است اما اداره آن به‌عنوان یک کسب و کار و تبدیل آن به‌عنوان منبع درآمد کار ساده‌ای نیست.

برای بیشتر مردم سفر کردن به اطراف جهان یک ماجراجویی است که نیازمند پس‌انداز زیادی است. سفر به‌صورتی اجتناب‌ناپذیر وجوه مالی شما را مصرف می‌کند و تا زمانی که مجددا به سرکار بروید و پول لازم را فراهم کنید، باید ماجرای سفر بعدی را در خیال تصور کنید. با این حال می‌تواند این طور نباشد. برخی افراد فکر می‌کنند ایجاد یک وبلاگ سفر کار ساده‌ای است. شروع این کار قطعا ساده است اما اداره آن به‌عنوان یک کسب و کار و تبدیل آن به‌عنوان منبع درآمد کار ساده‌ای نیست. اگر شما می‌خواهید نسبت به ایجاد یک وبلاگ سفر برای لذت و به اشتراک گذاشتن تجربیات خود با خانواده و دوستانتان اقدام کنید، به شما توصیه می‌شود از پلتفرم Note در فیسبوک استفاده کنید تا بتوانید دوستانتان در این شبکه اجتماعی را نیز به آن دعوت کنید.

اما اگر قصد دارید از وبلاگ خود به‌عنوان راهی واقعی برای تامین مخارج سفر و درآمدزایی خود استفاده کنید، باید از ابتدا در مورد آن به نحوی تجاری‌تر فکر کنید. یکی از ایده‌هایی که در ابتدا ممکن است به ذهن برسد تجربه استفاده از هتل‌های مجلل یا سایر خدمات گردشگری در زمانی است که با تخفیف یا در فصل غیر اوج سفر قرار دارند. در این شماره سری مطالب «چگونه از گردشگری پول دربیاوریم؟» به چند راه برای کسب درآمد از ایجاد وبلاگ‌های مربوط به سفر و گردشگری می‌پردازیم و در مورد هر یک از این راه‌ها، به جزئیات بیشتری اشاره می‌کنیم؛ راه‌هایی که هم به‌طور کلی برای شما درآمدزا هستند و هم می‌توانید از آنها برای تسهیل سفر بعدی‌تان استفاده کنید.

 1. پیدا کردن فرصت‌های تخفیف گردشگری وقتی در ابتدا شروع به راه‌اندازی وبلاگ سفری خود می‌کنید، سعی کنید خبرهای مربوط به تخفیف‌های اقامت در هتل‌ها و مراکز اقامتی را در دست داشته باشید. حتی با ایجاد نوعی همکاری با آنها می‌توانید با معرفی مشتری به آنها سود ببرید. البته این در صورتی است که پیش از آن، اقدامی درخصوص به‌دست آوردن ترافیک مناسب انجام داده باشید. این کار برای هر دو طرف مصرف‌کننده و عرضه‌کننده سودمند خواهد بود و برای شما نیز سودی در پی خواهد داشت.

2. شرکت‌های برند یا تبلیغ برندی خاص

وقتی که شما مخاطب کافی داشته باشید، شرکت‌ها به شما نزدیک می‌شوند تا محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنند. اگر محصولات و خدمات آنان برای مخاطبان شما مناسب باشند و از این تبلیغ رضایت داشته باشید، آنگاه می‌توانید به این تبلیغات پرداخته و برند آنان را به مخاطبان خود از طریق پست‌های شبکه اجتماعی یا بنرهایی در وب‌سایت خود، معرفی کنید. تبلیغ برای یک برند در کنار پرداخت خوبی که به ازای هر بار تبلیغات دارد، می‌تواند درآمدی بلندمدت نیز برای شما به همراه داشته باشد و اعتماد بین طرفین را افزایش دهد.

3. تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

ممکن است از شبکه‌های اجتماعی که اخیرا رشد چشمگیری داشته‌اند، خوشتان بیاید. اینستاگرام در حال حاضر فضای مناسبی برای تبلیغات است. برای فعالیت در این شبکه اجتماعی، عکاسی و نحوه تبلیغات با استفاده از آن بسیار مهم است. اگر بتوانید دامنه تبلیغات خود را از طریق وبلاگ به اینستاگرام خود نیز گسترش دهید، خواهید توانست در این چارچوب نیز درآمدزایی کنید.

4. انتشار کتاب‌های الکترونیکی یا فروش کتاب‌ها

اداره کردن یک وبلاگ سفر می‌تواند فعالیتی تمام‌وقت و بسیار خسته‌کننده باشد. یکی از راه‌های تنوع بخشیدن به وبلاگ شما می‌تواند انتشار کتابچه‌های الکترونیکی یا فروش کتاب‌های مربوط به سفر و گردشگری در حوزه‌های مورد علاقه مسافران و گردشگران و مکان‌هایی که آنان دوست دارند به آنها سفر کنند، باشد. وقتی این‌گونه کتاب‌ها رایگان در اختیار مصرف‌کنندگان و علاقه‌مندان قرار بگیرد، می‌تواند وجهه تبلیغی خوبی برای وبلاگ شما ایجاد کند و درآمدزایی بالقوه شما را افزایش دهد.

5. تبادل و همکاری راهی برای افزایش درآمد

برخی افراد فکر می‌کنند تنها با استفاده از ظرفیت‌های خود قادر به دستیابی به سودآوری مورد نظرشان هستند. با این حال، توافق، تبادل و معرفی دوجانبه سایر دست‌اندرکاران این صنعت از جمله سایر وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارائه‌دهنده خدماتی خاص که مخاطبان زیادی دارند، می‌تواند به شما در راستای دستیابی به مخاطبان بیشتر و در نتیجه ترافیک و قدرت درآمدزایی بیشتر کمک‌ زیادی کند.

6. برنامه‌ریزی سفر

برنامه‌ریزی برای سفرها و ارائه اطلاعاتی به مخاطبان درخصوص نحوه سفر و زمان‌بندی سفرشان به مناطق یا کشورهای دیگر می‌تواند یکی از پتانسیل‌هایی باشد که شما را در دستیابی به مخاطبان بیشتر یاری می‌کند. برای تاکید بر این کار می‌توانید از امکانات دیگری برای پاسخگویی به متقاضیان همانند گفت‌وگوهایی در اسکایپ یا پاسخگویی در شبکه‌های اجتماعی دیگر به روش‌های مختلف نوشتاری یا دیداری، استفاده کنید.

۷. بازاریابی مناسب

بازاریابی اینترنتی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید مورد توجه مالک وبلاگ گردشگری قرار داشته باشد. مذاکره با انواع هتل‌ها و مراکز اقامتی، تفریحگاه‌ها و بسیاری از مراکز گردشگری دیگر و نحوه تعامل با آنان از جمله مسائلی است که باید به دقت پیگیری شود.

منابع:

موتور جستجوگر گوگل

دکمه بازگشت به بالا