اجتماعیمطالب برتر

نکات انتخاب فرش سجاده ای برای مسجد، حسینیه ای و نمازخانه مدرسه

نکات انتخاب فرش مسجد، حسینیه ای و نمازخانه مدرسه: فرش سجاده ای برای مسجد چیست؟ فرش نمازخانه یا سجاده فرش نوعی بافته است که مسلمانان به عنوان فرش مخصوص نماز از آن استفاده می کنند. بعضی از نمونه های آن دارای طرح محراب است و به همین دلیل به نام فرش محرابی نیز آن را می شناسند.

فروش فرش سجاده ای در تهران | قیمت فرش سجاده ای

انواع طرح فرش سجاده ای ارزان

–  فرش نماز محرابی:

دارای طرح هایی به شکل محراب یا گنبد که با الهام از طرح نوع معماری مساجد و اماکن متبرکه شکل گرفته اند. برای مساجد و نمازخانه ها، طرح های محرابی بیشتر کاربرد دارند.

– سجاده فرش تشریفاتی:

نقشه های فرش تشریفاتی محراب ندارند و دارای یک حاشیه هستند که معمولابرای جای دادن محل مهر نماز از این حاشیه استفاده می شود. به این نمونه فرش ها، فرش قرمز نیز می گویند. کاربرد این نوع فرش ماشینی بیشتر برای هتل ها، رستوران ها، حسینیه، امامزاده و اماکن متبرکه است.

– فرش یکپارچه نماز:

به این نمونه طرح ها، فرش یک تکه یا یکپارچه می گویند. به این صورت که با قرار دادن رول فرش ها کنار هم یک نقشه واحد و یکپارچه شکل می گیرد. هر رول تکمیل کننده رول قبلی است.

فرش سجاده ای ارزان با چه جنسی بهتر است؟

واقعیت این است که جنس نخ در تعیین قیمت سجاده فرش بسیار موثر است. برای بافت فرش سجاده ای از انواع نخ استفاده می شود. در اینجا به طور خلاصه با انواع الیاف برای تولید سجاده فرش مسجد بیشتر آشنا می شویم:

1  نخ بی سی اف

نخ بی سی اف در واقع از الیاف پلی پروپیلن تشکیل شده است. این نوع نخ بسیار ضعیف بوده و کیفیتی پایین دارد. به صورتی که بعد از چند سال در اثر پا خوردن زیاد کوبیده شده و سفت می شود. این سفتی زانوی نمازگزاران را اذیت خواهد کرد.

مزایای نخ بی سی اف:

بدون پرز، مقاوم در برابر رطوبت، قیمت ارزان

معایب نخ بی سی اف:

نرم نبودن و سفتی، کوبیده شدن، دوام کم

2- نخ پلی استر:

این نوع نخ جایگاه خوبی برای خریداران فرش مسجد دارد. چون نسبت به بی سی اف مقاوم تر بوده و نسبت به اکرولیک قیمت پایین تری دارد. در واقع اگر بخواهیم جنس الیاف متوسطی را برای فرش سجاده ای ارزان پیشنهاد بدهیم، نخ پلی استر جایگاه خوبی دارد.

مزایا و معایب نخ پلیاستر:

مزایا:

بدون پرز، درخشندگی، مقاومت متوسط

معایب:

سفتی، عمر نسبتا کوتاه

3- نخ اکرولیک:

بهترین نوع نخی که نه تنها برای فرش ماشینی که برای سجاده فرش مسجد استفاده می شود، الیاف اکرولیک است.  این نوع نخ قیمت بالایی دارد اما در عوض کیفیت بسیار مطلوبی داشته و بسیار مقاوم و با دوام است.  اگر مسجد شما شلوغ و پر رفت و آمد است و پاخور بالایی دارد پیشنهاد می کنیم فرش سجاده ای با نخ اکرولیک را انتخاب کنید.

معایب:

پرزدهی(در صورت عدم عیت ست شدن)، عدم مقاومت در برابر رطوبت

مزایا:

نرمی و لطافت بسیار خوب، عدم کوبیدگی، پایداری در برابر نور و گرما و حرارت، مقاوم و بادوام

آیا رنگ در قیمت فرش سجاده ای ارزان تاثیری دارد؟

بسیاری بر این باورند که انتخاب رنگ سجاده فرش مسجد بر قیمت آن تاثیر می گذارد، اما لازم است بدانید نه تنها رنگ بلکه طرح هم تاثیری بر قیمت فرش مسجدی ندارد. طرح ها چه شلوغ و چه خلوت باشند از لحاظ قیمت یکسان هستند. موردی که بر قیمت تاثیر می گذارد، جنس نخ و میزان شانه و تراکم فرش است.

رنگ های پرکاربرد و محبوب برای سجاده فرش، رنگ های لاکی، آبی و سبز هستند. این رنگ ها به دلیل هماهنگی با فضای مسجد و نوع معماری و کاشیکاری ها، بسیار حال و هوای معنوی خوبی را ایجاد می کنند.

مزایای فرش حسینیه، سجاده فرش مسجد و فرش سجاده ای نماز

طرح های خاص و زیبای فرش مسجد، بسیار فضا را متحول کرده و از طرفی کارکردهای بسیاری دارد. از جمله:

– تعیین جهت قبله

– ایجاد نظم در صفوف

– ترمیم و تعمیر آسان

– شستشوی راحت

– حمل و نقل سریع و آسان

– تنوع طرح و رنگ متناسب با فضا

فرش سجاده ای ارزان از کجا تهیه کنیم؟

فروش فرش سجاده ای در تهران | قیمت فرش سجاده ای

شرکت محراب نقش کاشان تولید کننده انواع سجاده فرش نماز با انواع طرح و رنگ، برای انتخابی خوب در کنار مسجدی های عزیز است. شما می توانید جهت مشاوره با کارشناسان این واحد تولیدی در ارتباط باشید. آقای مهندس سلمانی: 09133617256  تماس بگیرید. ( از فرش تا عرش با محراب نقش)

منبع: خرید فرش مسجد (https://sajadecarpet.com)

دکمه بازگشت به بالا