عمومیمطالب برتر

آدامس چسبیده به فرش رو چجوری پاک کنیم؟

و دستبافت نسبتا بالا میباشد. بنابراین باید از آن به درستی نگهداری  کنیم. با این وجود بسیاری از مواقع امکان دارد اتفاقات پیش بینی نشده ای مانند: ریختن مواد غذایی و لکه شدن فرش، ریختن روغن روی فرش و … برای همه مان اتفاق بی افتد.

مقاله مرتبط:

هیچ چیزی بدتر از چسبیدن آدامس به روی فرش دستباف نیست. آدامس خاصیت چسبندگی بالایی دارد و در دمای بالای اتاق آدامس نرم و در دمای پایین سرد و سفت میشود. هنگامی که آدامس جویده شده بر روی فرش می افتد و میچسبد نباید با دست و یا هر وسیله تیز آن را از روی فرش برداشت زیرا این کار باعث آسیب به فرش میشود. ما در این مقاله به شما راهکارهایی می آموزیم که آسان باشد و آسیب به فرش نزند. پس با ما همراه باشید.

ابتدا بهتر است در اسرع وقت این روش ها را انجام دهید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

1- استفاده از یخ

شما برای انجام این کار تنها به یک قالب یخ  و یک کسیه پلاستیکی نیاز دارید. با قرار دادن قالب های یخ درون کسیه پلاستیکی وگذاشتن آن بر روی لکه آدامس میتوانید به راحتی از شر لکه خلاص شوید. هنگامی که آدامس سفت شد، با یک تیزی مناسب آن را از روی فرش بردارید فقط احتیاط کنید که الیاف های فرش به آدامس نچسبد. اگر هنوز لکه باقی مانده بود دوباره قالب یخ را روی آن امتحان کنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه به طور کامل برطرف بشود.برای برطرف کردن جای لکه هم میتوانید از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید.

2- استفاده از مایع ظرفشویی و نمک

برای انجام این کار شما باید ابتدا مایع ظرفشویی را بر روی لکه بریزید و بعد از چند دقیقه نمک را به آن اضافه کنید.پس از ده دقیقه، بوسیله یک تیزی لکه را پاک کنید.فقط باید احتیاط کنید که پرزهای فرش آسیب نبیند.

3- استفاده از آبلیمو و نوارچسب

در این روش، مقدار کمی آبلیمو را روی سطح میریزیم و بعد از چند دقیقه، سطح مورد نظر را آبکشی میکنیم. اگر بعد از انجام این کار مقدار کمی از آدامس باقی مانده بود، شما میتوانید بوسیله یک نوارچسب پهن از شر آن خلاص شوید. نوار چسب را روی لکه قرار بدهید و با سرعت از جا بکنید.به این نکته توجه داشته باشید، که لکه آدامس خیس نباشد زیرا موجب کش آمدن آدامس میشود و زحمتتان را چندین برابر میکند.

4- استفاده از الکل

شما میتوانید مقداری الکل را روی اسفنج بریزید و آن را روی آدامس بمالیدو بعد از گذشت چند دقیقه با چاقو یا قاشق آن را از روی فرش یا مبل خود بر دارید.

5- استفاده از اسپری تافت مو

تافت مو را روی آدامس اسپری بزنید، این کار باعث میشود که آدامس سفت شود و بعد به راحتی میتوان آدامس را جدا کرد.

6- استفاده از حلال ها

برای استفاده از انواع حلال ها، حتما آنها را قبل از استفاده کردن آزمایش کنید و مطمعن شوید که به بافت فرش آسیب نمیزنند. آزمایش کردن هم به این شیوه میباشد، که شما ابتدا باید حلال را روی یک قسمت فرش که جلوی دید نمیباشد امتحان کنید. اگر مشاهده کردید که فرش آسیب ندید، میتوانید حلال را برروی آدامس بریزد و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه به بافت فرش نفوذ کند تا بتوان به راحتی  آن  را پاک کرد.

نکته:

  • استفاده از روش های  بالا تایید شده میباشد و نگرانی در بر ندارد. اما باید خودتان تشخیص دهید که کدام روش مناسب لکه شما میباشد.
  • برای استفاده از تیزی حتما مراقب باشید که به فرش آسیبی نرسد.

فرش ماشینی انواع مخلتلفی دارد فرش های ماشینی با تراکم بالا مانند و 1000 شانه در

آدامس از جمله تنقلات محبوب بسیاری از افراد است که در زمان ها و مکان های متفاوتی استفاده می شود. با توجه به حجم کم و مزه حالبی که دارد در بیشتر مواقع همراه افراد بوده و به همین نسبت فاجعه های چسبندگی آدامس در مکان های مختلف بسیار زیاد خواهد بود. فاجعه های زیادی در زمینه چسبندگی آدامس به قسمت های مختلف مثل لباس های شما، فرش و موکت و دیگر قسمت ها اتفاق می افتد. شاید پاک کردن آدامس در گذشته نگران کننده بود؛ ولی در حال حاضر روش های بسیار مفید و موثری برای پاک کردن آدامس از فرش بوجود آمده است. این روش های بسیار کاربردی بوده که در اینجا چند روش بسیار عالی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

روش های پاک کردن آدامس از فرش

استفاده از یخ

برای پاک کردن آدامس از فرش با این روش، یک قالب یخ را داخل یک عدد نایلون کوچک قرار داده و آن را بر روی آدامس بگذارید. بدین صورت آدامس یخ زده و از حالت چسبندگی خارج می شود. در این روش می توانید از لوازم دیگر که مانند یخ عمل می کنند هم استفاده کنید. از جمله این لوازم می توان به اسپری خنک کننده اشاره کرد. پس از اطمینان کامل نسبت به یخ زدن آدامس آن را از روی فرش بردارید.

پاک کردن لکه شمع از فرش با توجه به استفاده فراوان از شمع ها در جشن های مختلف مثل تولد یا به دلایل دیگر، نیاز می شود. بعلاوه اشخاصی که در کار طراحی و ساخت شمع ها هستند، کار های زیادی با موم آب شده انجام می دهند که امکان دارد مقداری از آن را روی فرش ها یا مکان های دیگر بریزند. در اینگونه مواقع نیاز به استفاد …

آدامس فرش | پاك كردن آدامس از روي پتو

استفاده از روغن

قبل از اینکه از این روش برای پاک کردن آدامس از فرش استفاده کنید، قسمتی از فرش را با استفاده از روغن آزمایش کنید چرا که روغن به بافت برخی از فرش ها آسیب می رساند. روغن به گونه‌ای عمل می کند که ضخامت آدامس را کاهش داده و به همین ترتیب عمل پاک کردن آدامس راحت تر انجام می شود. ذکر این نکته الزامی است که پس از برداشتن آدامس باید اثرات روغن را از روی فرش پاک کنید. در این روش بهتر است که روغن را به صورت غیر مستقیم بر روی آدامس بریزید. بهتر است از یک پارچه یا دستمال استفاده کنید.

استفاده از سایر حلال ها

حلال ها می توانند سایر لک ها را از روی فرش و پارچه پاک کنند. به همین دلیل می توانید مقداری از حلال را بر روی آدامس بریزید. بهتر است همانند روغن برای آسیب نرسیدن به بافت فرش محلول را در قسمت دیگری از فرش امتحان کنید. پس از گذشت پنج تا ده دقیقه با استفاده از تیزی آدامس را از فرش جدا کنید. آن قسمت از فرش را آبکشی نمایید.

تهیه و تالیف : کارشناسان قالیشویی گل ابریشم

  • برابر لکه ها مقاومتر هستند.
  • بعد از برطرف کردن لکه لازم است فرش را آبکشی کنید تا اثری از محلول ها یا دیگر پاک کننده ها باقی نماند.
  • در بعضی از متن ها استفاده از روغن، بنزین و چاقو را مشاهده میکنید، ما به شما توصیه کنیم که از این روش ها استفاده نکنید زیرا باعث آسیب به فرش میشود.

 

دکمه بازگشت به بالا