اقتصادیعمومیمطالب برتر

برای اقامت ترکیه چه باید کرد

تفاوت اقامت با ویزا و پاسپورت ترکیه

قبل از آنکه به بیان روش‌های اخذ اقامت ترکیه بپردازیم، بهتر است ابتدا مشخص کنیم که اقامت ترکیه چیست و تفاوت آن با ویزا یا پاسپورت ترکیه در چه مواردی است. توضیح این موضوعات فهم این مقاله را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. ولی اگر اطلاع کاملی در این زمینه دارید، می‌توانید از این بخش عبور کنید.

ویزای ترکیه 

متروپل:  در عکس بالا تصویری از ویزای ترکیه را مشاهده می‌کنید. ویزای ترکیه مجوزی است که اغلب بر روی صفحات پاسپورت شما چسبانده می‌شود با داشتن آن اجازه ورود به خاک ترکیه را خواهید داشت. خوشبختانه ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزای ترکیه به این کشور وارد شوند و به مدت حداکثر 90 روز در این کشور حضور داشته باشند.

البته باید بدانید که در طی مدت حضور خود در ترکیه، اجازه کار در این کشور را ندارید و برای کار در ترکیه حتما باید دریافت کنید.

در صورتی که ایرانی هستید، برای ماندن بیش از 90 روز در خاک ترکیه، احتیاج به اخذ اقامت ترکیه دارید. اقامت ترکیه مجوزی است که به افرادی خارجی اجازه می‌دهد تا به مدت مشخصی (یکسال یا بیشتر) در ترکیه زندگی کنند.

برای افراد خارجی که درخواست اخذ اقامت ترکیه را داشته باشند، یک کارت شناسایی به نام صادر خواهد شد که شکل آن مانند تصویر بالاست. هر شخصی که کارت اقامت ترکیه را دریافت کند، یک کد شناسایی دریافت می‌کند که همانند شماره ملی، می‌توان از آن برای دریافت خدمات گوناگون از دولت ترکیه (افتتاح حساب بانکی، اخذ شماره مالیاتی و…) استفاده کرد.

پاسپورت ترکیه

تحت شرایط خاصی که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، می‌توانید حق شهروندی کشور ترکیه را اخذ نموده و پاسپورت ترکیه بگیرید. در این صورت شما تابعیت کشور ترکیه را دارا خواهید بود و همانند یک شهروند عادی کشور ترکیه هستید.

با داشتن پاسپورت ترکیه از تمام حقوق مردم ترکیه بهره‌مند خواهید بود و می‌توانید به مدت نامحدود در این کشور زندگی کنید، به کار بپردازید و تحصیل کنید.

ارزان ترین راه اقامت ترکیه | اقامت ترکیه برای فرزندان بالای ۱۸ سال

مزایای اخذ اقامت ترکیه

مزایای اخذ اقامت ترکیه نسبت به اخذ اقامت در کشورهای اروپایی دیگر زیادتر است و حتی با داشتن اقامت موقت ترکیه نیز دامنه زیادتری از امکانات و اختیارات در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای مطالعه کامل مزایای گرفتن اقامت ترکیه، می‌توانید مقاله   را بخوانید؛ ولی اگر بخواهیم به صورت مختصر به آن‌ها اشاره کنیم، مزایای اخذ اقامت ترکیه شامل موارد زیر است:

 • وجود فرآیندهای سریع و راحت برای اخذ اقامت ترکیه
 • امکان افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه
 • امکان اخذ اقامت بلند مدت و دائم ترکیه
 • دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه
 • امکان اخذ اقامت برای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال)
 • دریافت مالکیت انشعاب آب، برق و گاز در ترکیه
 • دریافت تخفیف در استفاده از حمل و نقل عمومی
 • دریافت تخفیف برای بازدید از اماکن تفریحی و توریستی
 • امکان به نام زدن سیم کارت (سیم کارت توریستی ترکیه کمتر از 3 ماه اعتبار دارد)
 • اقامت در کشوری با آب و هوای مناسب و محیط زیست عالی
 • بهره‌مندی از آموزش رایگان زبان ترکی برای افراد دارای اقامت ترکیه
 • امکان بهرمندی رایگان از مراکز پزشک خانواده
 • بدون شرط حضور در ترکیه
 • امکان دریافت کارت اعتباری ویزا کارت یا مستر کارت برای پرداخت‌های اینترنتی بین‌المللی
 • سهولت در دریافت ویزای آمریکا ، کانادا ، انگلستان و ویزای شینگن برای ایرانیان مقیم ترکیه
 • امکان تحصیل فرزندان در مدارس بین المللی
 • خرید خودروهای روز دنیا به صورت اقساطی و معاف از مالیات ترکیه برای ایرانیان

انواع اقامت ترکیه

اقامت‌ ترکیه با توجه به مدت زمان آن به دو دسته کلی، اقامت کوتاه مدت و اقامت بلند مدت (دائم) تقسیم می‌شود :

اقامت کوتاه مدت ترکیه

می‌توان گفت که تمام اقامت های ترکیه در مرحله اول اقامت های کوتاه مدت هستند. این نوع اقامت‌ها برای مدت زمان محدودی اعتبار دارند و پس از پایان مدت آن باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. چنانچه می‌خواهید برای زندگی در ترکیه تصمیم‌گیری نمایید، بهتر است ابتدا با اخذ اقامت کوتاه مدت شروع کنید.

اقامت بلند مدت ترکیه (اقامت دائم)

طبق قانون جدید، چنانچه 8 سال متناوب (پشت سر هم) اقامت کوتاه مدت ترکیه را داشته باشید. می‌توانید برای اخذ اقامت بلند مدت ترکیه درخواست دهید. این نوع اقامت مدت اعتبار ندارد و دارنده آن می‌تواند به مدت نامحدود در کشور ترکیه زندگی کند.

باید توجه کنید که هنگام محاسبه سال‌های اقامت برای صدور اقامت دائم ترکیه، مدت زمان اقامت تحصیلی در ترکیه به صورت نصف محاسبه می‌شود. به طور مثال اگر 4 سال اقامت تحصیلی داشته‌اید، فقط دو سال آن محاسبه خواهد شد.‌

در این بخش به بیان تمام روش های اخذ اقامت ترکیه خواهیم پرداخت. البته با توجه به قوانین جدید مهاجرتی ترکیه، برخی از این روش‌ها دیگر کاربردی نیستند. اما نگران نباشید، چرا که تمام نکات را درباره هر روش بیان خواهیم کرد و به این شکل می‌توانید درباره بهترین روش اخذ اقامت ترکیه تصمیم‌گیری کنید.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

در گذشته این روش آسان‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان بود، اما با قوانین جدید، اخذ اقامت با اجاره خانه در ترکیه دیگر کاربردی نیست. آنقدر ماده و تبصره برای صدور اقامت به وسیله اجاره خانه ایجاد شده است که عملا نمی‌توانید صاحب خانه را راضی کنید که برای انجام تمام مراحل اخذ اقامت همکاری کند. بنابراین اگر قصد اخذ سریع و فوری اقامت ترکیه را دارید، این راه را کنار بگذارید.

نکته مهم دیگر این است که اجاره خانه در ترکیه در همه شهرها و محله‌ها امکان‌پذیر نیست، به طور مثال نمی‌توان با اجاره خانه در محله فاتیح استانبول اقامت توریستی ترکیه را به دست آورد. در برخی مواقع نیز علاوه بر هزینه های اجاره خانه، هزینه های دیگری همچون خدمات شهری از مستاجر درخواست می‌شود که این موضوعات اغلب در قراردادهای اجاره خانه ایران وجود ندارد.

بنابراین بهتر است که قبل از هرگونه اقدام به اجاره خانه در ترکیه، حتما با مشاورین مهاجرتی معتبر و مجرب مشورت نمایید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد اجاره خانه در ترکیه، می‌توانید مقاله  را بخوانید.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از روش های محبوب برای اخذ اقامت ترکیه، خرید خانه در ترکیه است. مزیت این روش این است که علاوه بر اخذ اقامت می‌توانید خانه خود را اجاره دهید و از این طریق درآمد نیز کسب خواهید کرد؛ در ضمن اگر در محله های مناسبی خانه بخرید، می‌توانید به شکل یک سرمایه گذاری مناسب به آن نگاه کنید و کسب سود کنید.

اقامت ترکیه از طریق خرید خانه، هر سال قابل تمدید است. در صورت نیاز می‌توانید ملک خود را با قیمت رایج به فروش برسانید و طبق قانون ارث ترکیه، اگر صاحب خانه یا دارایی فوت کند، خانه و دارایی او به وارثان خواهد رسید. پس برای خارجی‌ها هیچ نگرانی درباره قوانین خرید ملک در ترکیه وجود ندارد.

  شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه (قانون جدید)

 • طبق قوانین جدید برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنتالیا، ازمیر و… حداقل قیمت خرید ملک باید ۷۵ هزار دلار باشد.
 • برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در شهرهای کوچک، حداقل قیمت خرید خانه به ۵۰ هزار دلار کاهش می‌یابد.
 • برای اخذ اقامت ترکیه امکان خرید ملک از یک ایرانی یا فرد خارجی دیگر را دارید.
 • کارت اقامت ترکیه برای صاحب خانه و همسر و فرزندان زیر 18 سال او صادر می‌شود.

هرگونه خرید خانه در ترکیه باید از طریق سیستم اسناد رسمی ترکیه (تاپوتاکس) انجام شود و در نهایت برای شما صادر شود. به علت تفاوت قوانین حقوقی ایران و ترکیه، امکان فریب شما در هنگام خرید خانه در ترکیه وجود دارد. به همین دلیل برای خرید خانه در ترکیه حتما با مشاورین مجرب و معتبر مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله را بخوانید. همچنین می‌توانید از خدمات موسسه حامی مهاجر برای این کار استفاده کنید. حامی مهاجر از ابتدای فرآیند جستجوی خانه با بودجه مورد نظر شما تا خرید خانه، دریافت سند تاپو و اخذ اقامت ترکیه در کنار شما خواهد بود.

برای تماس با کارشناسان حامی مهاجر در زمینه خرید و اجاره خانه در ترکیه می‌توانید با شماره تماس بگیرید.

اخذ پاسپورت و حق شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه

در میان تمام کشورهای جهان، آسان ترین روش اخذ شهروندی یا پاسپورت دوم مربوط به کشور ترکیه است. طبق قانون جدید شما می‌توانید با خرید یک خانه با ارزش بالای 400 هزار دلار یا خرید چند خانه با ارزش مجموع بالای 400 هزار دلار در ترکیه در مدت بسیار کم (در حدود چند ماه) حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را برای خود و خانواده تحت پوشش ( همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ) دریافت نمایید.

چند تابعیتی بودن در کشور ترکیه مجاز است، بنابراین شما به صورت همزمان می‌توانید شهروند ترکیه و شهروند ایران باشید. با داشتن پاسپورت ترکیه، می‌توانید مانند یک شهروند عادی ترکیه در این کشور کار کنید، تحصیل کنید و از تمام خدمات اجتماعی یک شهروند ترک بهره مند شوید.

همچنین برای اعطای پاسپورت ترکیه در این روش شرط حضور در ترکیه وجود ندارد و دریافت شهروندی ترکیه بدون شرط حضور با این روش امکان‌پذیر است.

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه به وسیله خرید خانه

برای آنکه با خرید خانه در ترکیه بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، باید خانه خود را با شرایط زیر بخرید:

 • ارزش خانه خریداری شده یا مجموع ارزش خانه های خریداری شده شما در ترکیه، باید بالاتر از 400000 دلار باشد.
 • می‌توانید چند ملک خریداری کنید و وقتی ارزش آن‌ها به بالای 400 هزار دلار رسید، برای اخذ پاسپورت اقدام کنید، ولی باید توجه کنید که همه این ملک‌ها باید در یکسال خریداری شوند.
 • خانه باید به صورت نقد خریداری شود.
 • تا سه دست قبل به تحت مالکیت افراد خارجی نبوده باشد. (یعنی سه مالک قبلی این خانه خارجی نباشند.)
 • تا سه سال اجازه فروش خانه ای را که به منظور دریافت حق شهروندی خریداری می‌کنید، نخواهید داشت.
 • اجازه اجاره دادن خانه و خانه های خود را دارید و به این شکل می‌توانید کسب درآمد کنید.
 • هیچ نیازی نیست که برای دریافت پاسپورت، در کشور ترکیه زندگی کنید. بدون حضور در ترکیه مشکلی برای حق شهروندی شما رخ نخواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله  را بخوانید. در صورتی که قصد دریافت حق شهروندی ترکیه را دارید، از طریق تماس با شماره می‌توانید از خدمات حامی مهاجر در زمینه اخذ پاسپورت دوم استفاده کنید.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل (سریع و تضمینی)

در حال حاضر با توجه به قانون جدید اقامتی ترکیه و سختی هایی که برای برخی روش های اخذ اقامت ترکیه پیش آمده است. روش سریع‌ترین و آسان‌ترین راه اخذ اقامت به حساب می‌آید.

برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، نیازی به تحصیل در این کشور و یا حتی حضور در دانشگاه نیست. البته اگر بخواهید می‌توانید در دانشگاه نیز تحصیل کنید. در صورتی که هدف شما فقط دریافت اقامت ترکیه است، این مناسب‌ترین روش برای شماست. ولی اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله را بخوانید.

برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه فقط کافی است که از طریق شماره تلفن با کارشناسان حامی مهاجر تماس بگیرید.

شرایط اخذ اقامت تحصیلی ترکیه

 • نیازی به تحصیل یا حضور در دانشگاه ندارد، فقط کافی است شهریه دانشگاه پرداخت شود.
 • به صورت تضمینی توسط موسسه حامی مهاجر قابل انجام است.

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت (قوانین جدید)

گرفتن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت یکی از کاربردی‌ترین و موثرترین روش‌ها برای افراد کارآفرین و مدیران کسب و کار است. شما می‌توانید با فعال نمودن شرکت خود، اقامت ترکیه را به دست آورید.

روند ثبت شرکت در ترکیه بسیار سریع است و در حدود یک هفته الی ده روز طول می‌کشد، اما طبق قوانین جدید اقامتی، اخذ اقامت به وسیله ثبت شرکت در ترکیه، نسبت به قبل سخت‌تر شده است و شرایط زیادتری برای اخذ اقامت با این روش وجود دارد.

بنابراین اگر هدف شما از ثبت شرکت در خارج، فقط اخذ اقامت است. توصیه می‌کنیم که به این منظور را بررسی کنید که شرایط بسیار راحتی برای اخذ اقامت امارات دارد. ولی اگر هدف شما راه اندازی کسب و کار در یک کشور خارجی است، توصیه می‌کنیم که در ادامه همین بخش شرایط اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت را بخوانید.

شرایط اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت (قانون جدید)

طبق قوانین جدید برای اخذ یا تمدید اقامت ترکیه به وسیله ثبت شرکت، باید پارامترهای مهم زیر مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که شرکت شما دارای صلاحیت کافی باشد، می‌توانید اقامت ترکیه را برای خود و خانواده‌تان اخذ کنید.

 • از یک شهروند ترک برای ثبت شرکت در ترکیه دعوتنامه تجاری داشته باشید.
 • برای ثبت شرکت در ترکیه، با ویزای تجاری وارد این کشور شده باشید.
 • دلایل منطقی برای ثبت شرکت داشته باشید و هدف شما مشخص باشد.
 • تعداد کارمندان شرکت شما کافی باشد.
 • میزان فعالیت شرکت شما مطلوب باشد.
 • پرداخت به موقع مالیات شرکت

تا وقتی که این شرایط برای شرکت شما وجود داشته باشد، امکان تمدید اقامت ترکیه با ثبت شرکت را نیز خواهید داشت.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد نحوه تاسیس یک شرکت در ترکیه، می‌توانید مقاله  را بخوانید.

ثبت شرکت در ترکیه یک کار حقوقی است و انجام صحیح و سریع مراحل ثبت شرکت در ترکیه نیاز به آگاهی کامل از قوانین کشور ترکیه و تجربه آشنایی با روال اداری این کشور دارد. موسسه حامی مهاجر دارای تجربه و تخصص در زمینه ثبت شرکت در ترکیه است و قادر هستیم با کمترین هزینه و سریع‌ترین زمان شرکت شما را در ترکیه به ثبت برسانیم. چنانچه در این زمینه احتیاج به مشاوره یا کمک داشتید، می‌توانید با شماره  تماس حاصل فرمایید

دکمه بازگشت به بالا