جلوگیری از برفک زدن یخچال قدیمی

علت برفک چیه؟ رو مخ ترین کار آشپزخونه تمیز کردن برفک فریزره که هم وقت گیره و هم خسته کن. به علاوه یخچال های قدیمی بعضی از یخچال های جدید هم برفک میزنن. ما اومدیم تو این مطلب از سایت ویکی گردی راهکارهای از بین بردن برفک رو بهتون آموزش دادیم. تا انتهای مطلب همراهمون باشین.

انواع یخچال

به طور کلی یخچال‌ها به دو دسته یخچال‌های قدیمی با برفک و یخچال‌های جدید نوفراست بدون برفک تقسیم بندی می‌شوند. برفک زدن یخچال امری شایع در یخچال‌های قدیمی است. اما اگر یخچال‌های جدید نوفراست دچار برفک شوند قضیه دیگر فرق می‌کند.

چرا یخچال برفک میزنه؟

علت برفک زدن یخچال پارس، سامسونگ یا سایر مارک ها شاید مشابه هم باشند. قبل از اینکه به مهم‌ترین دلایل برفک زدن یخچال بپردازیم، ابتدا باید بگوییم که برفک یخچال چگونه تشکیل می‌شود؟ هوای فضای درون یخچال، بسیار خنک بوده و دمای پایینی دارد. این هوای خنک باید به صورت متوالی، در قفسه‌ها و قسمت‌های گوناگون یخچال به حرکت درآمده و در گردش باشد. هنگامی که هوای خنک درون یخچال با هوای گرم و مرطوب بیرون برخورد می‌کند، برفک در نقطه برخورد آن‌ها ایجاد می‌شود. روش‌های مختلفی که موجب ورود هوای گرم به داخل یخچال می‌شود، از مهم‌ترین دلایل برفک زدن یخچال به حساب می‌آید.

دلیل برفک زدن در یخچال قدیمی و جدید

چرا یخچال برفک میزند؟ اگر یخچال در محیط مرطوب قرار بگیرد، باز و بسته کردن درب یخچال حتی در دفعات کم نیز منجر به برفک زدن شدید یخچال می‌شود. برای مثال اگر آشپزخانه در مجاورت درب حمام باشد و یا اینکه اجاق گاز در مجاورت یخچال قرار گرفته باشد. مخصوصا اگر که سماور روی اجاق همواره روشن باشد، در این شرایط بخار ناشی از پخت و پز سبب تبدیل آشپزخانه به محیطی با رطوبت بالا می‌شود. در چنین شرایطی برفک زدن یخچال‌ها چه از نوع قدیمی و چه از انواع نوفراست بدون برفک حتمی است.

بیشتر بخوانید: تعمیر یخچال

چرا باید برفک یخچال را از بین ببریم؟

برای بالا بردن راندمان و جلوگیری از خرابی قطعات، باید برفک یخچال‌های دیفراست را سریع از بین برد. برای از بین بردن برفک یخچال قدیمی، باید به صورت دستی اقدام کرده و یک برنامه مشخص داشته باشید. حجم برفک را نیز در نظر بگیرید، اگر لایه‌های یخ در زمان کمتری ضخیم شده‌اند، باید پروسه از بین بردن برفک را جلو بیاندازید.

با آب کردن برفک یخچال، دمای دستگاه نیز به حالت استاندارد برمی‌گردد. زیرا برفک ضخیم، مانع از کارکرد درست ترموستات برای تنظیم دما شده و اجازه نمی‌دهد دستگاه درجه مشخصی داشته باشد. با از بین بردن برفک، فضای بیشتری برای نگهداری مواد غذایی خواهید داشت. برفک می‌تواند بوی بدی در یخچال ایجاد کند، بنابراین آب کردن آن باعث از بین رفتن بوی نامطبوع نیز خواهد شد.

تبدیل یخچال برفکی به بدون برفک | تبدیل یخچال برفکی به بدون برفک نی نی سایت

علت برفک زدن، یخچال بدون برفک

علت برفک زدن فریزر بدون برفک چیست؟ در سیستم یخ زدایی یخچال نوفراست، برفک‌ها به طور اتوماتیک آب شده و نیازی به خاموش کردن یخچال برای طولانی مدت نیست. این پروسه با کمک المنت، برد الکترونیکی و کندانسور به درستی انجام می‌شود، پس طبیعی است که با خرابی هر یک از این قطعات، یخچال بدون برفک هم برفک بزند. به عبارت دیگر با از کار افتادن این قطعه‌ها، حجم برفک کویل اواپراتور به مرور افزایش و قدرت خنک کنندگی دستگاه هم کاهش می‌یابد.

در یخچال‌های بدون برفک نوفراست، دیگر خبری از صفحه خنک کننده تریزون نیست. بجای آن لوله‌های خنک کننده اواپراتور در پشت صفحه انتهایی یخچال فریزر نصب شده است. سرمای تولید شده، توسط فن به داخل کابین یخچال هدایت می‌شود. در این مدل از یخچال‌ها نیز رطوبت درون یخچال روی لوله‌های اواپراتور می‌نشیند و یخ می‌زند. اما در کنار آن‌ها یک المنت نصب شده است. با صادر شدن دستور ذوب برفک از برد الکترونیکی، این المنت هر چند ساعت یک بار روشن شده و برفک‌ها را آب می‌کند. این آب نیز از مسیر تخلیه به کاسه روی موتور یخچال هدایت می‌شود.

اما اگر حجم برفک تشکیل شده روی اواپراتور زیاد باشد، سرمای کافی درون یخچال فریزر تولید نمی‌شود. علت آن می‌تواند خرابی نوار لاستیک درب یخچال، خرابی سنسور دیفراست، خرابی ترموفیور، خرابی المنت و یا برد الکترونیکی باشد. در اینگونه موارد معاینه یخچال‌های نوفراست توسط تعمیرکار حرفه‌ای و مجرب ضروری است.

رفع برفک یخچال / روش صحیح از بین بردن برفک

وقتی دانستیم چرا یخچال برفک میزند، باید به فکر رفع آن باشیم. برای بالا بردن راندمان و جلوگیری از خرابی قطعات، باید برفک یخچال‌های دیفراست را سریع از بین برد. برای از بین بردن برفک یخچال قدیمی، باید به صورت دستی اقدام کرده و یک برنامه مشخص داشته باشید. حجم برفک را نیز در نظر بگیرید، اگر لایه‌های یخ در زمان کمتری ضخیم شده‌اند، باید پروسه از بین بردن برفک را جلو بیاندازید.

۱. وسایل مورد نیاز را فراهم کنید!

برای از بین بردن برفک یخچال، باید قفسه‌ها و کشو‌ها را بیرون بیاورید. پس از قبل روی زمین روزنامه یا پارچه‌ای بزرگ بیاندازید، تا کشو‌های بیرون آورده شده را روی آن قرار دهید. برای خشک کردن نقاط مختلف یخچال، به چند دستمال تمیز هم نیاز پیدا می‌کنید. یک سینی بزرگ یا جعبه مخصوص نگهداری یخ تهیه کنید، تا موادغذایی را از یخچال به آن منتقل کنید.

۲. خاموش کردن یخچال فراموش نشود

فراموش نکنید که ابتدا باید یخچال را خاموش کنید، تا تمام یخ‌ها و برفک درون آن به شکل طبیعی آب شود. این پروسه کمی زمان بر است، اما بهتر از انجام کار‌هایی مانند گرفتن سشوار روی یخ است که می‌تواند به قطعات دستگاه آسیب بزند. آب کردن برفک یخچال با وسایلی ماند سشوار و یا حتی آب جوش به قطعات دستگاه آسیب خواهد زد

۳. تمام این نکات را در نظر بگیرید

در طی آب شدن برفک‌ها، کف آشپزخانه کمی خیس خواهد شد. بهتر است برای پیشگیری از این مشکل، تعداد زیادی حوله یا پارچه ضخیم کناره‌های یخچال قرار دهید. برای جدا کردن برفک‌های باقی مانده روی یخچال، هرگز از چاقو و سایر وسایل تیز استفاده نکنید. یک کاردک پلاستیکی می‌تواند کمک خوبی برای شما باشد. بعد از تمیز کردن برفک، بهتر است درون و بیرون یخچال را با آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید. با اینکار لکه‌ها و تکه‌های جا مانده مواد غذایی، از یخچال پاک شده و دیگر خبری هم از بوی بد دستگاه نخواهد بود.

شستن قفسه‌ها و کشو‌ها را فراموش نکنید، سپس با یک دستمال تمیز رطوبت درون یخچال و قفسه‌ها را بگیرید. بعد از قرار دادن کشو‌ها در مکان مخصوص خود، مواد غذایی را هم درون آن‌ها گذاشته و یخچال را به برق زده و روشن کنید. بعد از آب کردن برفک یخچال، با کمک مواد شوینده قسمت بیرونی و درونی دستگاه را تمیز کنید.

چرا یخچال زود برفک میزند؟

دلایل مختلفی می تواند باعث برفک زدن یخچال و فریزر شود.

۱. پوسیده شدن درِ یخچال

نوار یا لاستیک دور در یخچال وظیفه دارد مانع از ورود هوای گرم به یخچال و خروج هوای سرد از درون آن شود. با خرابی یا پوسیدگی این لاستیک، درب یخچال درست بسته نشده و هوای گرم به محیط یخچال وارد شده و دستگاه برفک می‌زند. باز و بسته کردن بیش از حد و یا محکم بستن درب یخچال، بعد از مدتی باعث خرابی لاستیک دور درب خواهد شد.

۲. نامناسب بودن مکان یخچال

ساده‌ترین علت برفک زدن یخچال، به مکان قرارگیری آن بر می‌گردد. اگر یخچال در کنار وسایل گرمایشی مانند سماور و اجاق گاز قرار بگیرد، با هر بار استفاده مقدار زیادی گرما و هوای مرطوب به فضای آن وارد و باعث ایجاد برفک می‌شود.

۳. مستهلک شدن بدنه دستگاه

گاهی اوقات این مستهلک شدن بدنه دستگاه است که باعث ایجاد برفک می‌شود. ضربه خوردن در هنگام جابه‌جایی و یا رطوبت زیاد محیط، می‌تواند باعث پوسیدگی و آسیب به بدنه دستگاه شود.

۴. معیوب شدن ترموستات

ترموستات، وظیفه ثابت نگه داشتن دمای محیط درونی یخچال را بر عهده دارد. خرابی ترموستات، باعث برهم خوردن تعادل دما و افزایش سرمای بیش از حد استاندارد یخچال و برفک زدن آن می‌شود. ترموستات از قطعات مهم یخچال محسوب شده و باید توسط سرویسکار ماهر عیب‌یابی و رفع ایراد شود.

علت برفک زدن بخش‌های مختلف یخچال

  •     برای پیدا کردن مناسب‌ترین راهکار از بین بردن برفک یخچال، ابتدا باید علت برفک زدن در بخش‌های مختلف دستگاه را ریشه یابی کرد.
  •     برفک زدن در اطراف و کناره‌های درب یخچال فریزر، به معنای درست بسته نشدن کشو و یا پوسیدگی لاستیک دور درب است.
  •     وجود برفک زیاد در تمام بخش‌های یخچال فریزر، به معنای باز ماندن درب یخچال برای مدت زمان طولانی است
  •     برفک کم در تمام قسمت‌های یخچال به این معناست که دمای دستگاه بیش از حد استاندارد پایین بوده است.
  •     وجود برفک در قسمت عقبی یخچال، یعنی مکانی که سیم پیچ‌های اواپراتور قرار گرفته‌اند خبر از وجود مشکل در پروسه یخ زدایی دستگاه می‌دهد و این احتمال وجود دارد که دیفراست معیوب شده باشد.
  •     با دانستن علت برفک زدن بخش‌های مختلف یخچال، می‌توانید مشکل را عیب یابی و آن را برطرف کنید.

روش های پیشگیری از برفک زدن یخچال

گفتیم که چرا یخچال برفک میزند و راهکار آن چیست. حالا سوال می شود برای پیشگیری چه باید کرد؟ برای جلوگیری از برفک زدن یخچال قدیمی یا جدید بعد از استفاده از یخچال، از بسته بودن درب آن اطمینان حاصل کنید. کشو و قفسه‌های یخچال را بیش از ظرفیت مجاز از مواد غذایی پر نکنید، تا به موتور فشاری وارد نشود.

در هنگام نصب یخچال، آن را در حدود ۱۰ سانتی متر از دیوار فاصله دهید. به طور طبیعی، برای برفک زدایی یخچال باید هر چند ماه یکبار اقدام کنید. اما اگر مجبورید این کار را ماهی یکبار و یا حتی هر دو هفته یکبار انجام دهچنانچه در یخچال توده ی زیادی یخ یا برفک مشاهده کردید و از خود پرسیدید که چکار کنیم که یخچال برفک نزند باید به نکات و مواردی که در ادامه توسط کارشناسان تعمیر24 مطرح شده است توجه کنید. این مقاله برای جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر های قدیمی و جدید به تشریح راهکار های گوناگونی پرداخته است. وقوع این اتفاق ناخوشایند به طور حتم در گردش هوا در قسمت های مختلف دستگاه اختلال ایجاد میکند و کارایی آن را به طرزی شگرفی کاهش می دهد.

برای دانسن راهکار برفک نزدن یخچال چندین گام مورد نیاز است که با دنبال کردن آنها بدون نیاز به تعمیرکار می توانید از شر این مشکل خلاص شوید.

بررسی راهکار جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر

در صورت مشاهده برفک نیاز به راه حلی برای خلاص شدن و سپس مراحلی هستید که از وقوع این امر تا حد زیادی جلوگیری کنید. وقوع برفک در یخچال های نو دیفراست (بدون برفک) می تواند قابل تامل و از حچم پر شدن زیادی دستگاه باشد.

در نظر داشته باشید انسداد مسیر تهویه هوای درون یخچال می تواند باعث ایجاد برفک گردد.

معمولا هوای سرد از طریق فن بوسیله دریچه های ورودی به درون دستگاه هدایت می شود.

چنانچه این روزنه های ورودی هوا به دلایلی نظیر: کثیفی، مشکل در فن، چیدن نا مناسب مواد غذایی می توانند کیپ یا بسته شوند پس به شکل صحیح هوا را درون دستگاه به چرخش در نمی آید و با ایجاد برفک در قسمت هایی این ایراد نمایان می گردد.

در بعضی از موارد کثیفی فقط مختص به دریچه های هوا نیست و میبایست سیم پیچ های کندانسور که در پشت یخچال قرار گرفته اند بررسی و سرویس شوند.

اگر موارد فوق در بررسی کردید و می خواهید بدانید چکار کنیم که یخچال برفک نزند ؟ ابتدا درب دستگاه را باز کنید و لاستیک دور درب آن را به دقت بررسی کنید.

این لاستیک به شکل یک واشر عمل میکند و نمی گذارد هوای گرم و مرطوب به داخل بیاید پس باید فاقد پارگی و تغییر شکل باشد همچنین ویژگی آهنربایی خود را به خوبی داشته باشد.

بهتر است برای اطمینان از تمیزی، بهتر کردن ویژگی مگنتی و بازگرداندن شکل اولیه آن را به وسیله آب جوش بشویید.

در غیر این صورت برای عوض کردن لاستیک دور درب باید با مرکز در تماس باشید.

جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر

بیشتر بدانیم: ؟

چرا باید برای جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر سریعا اقدام کرد؟

احتمالا یخ زدگی داخل فریزر شما به دلیل تماس رطوبت با کویل های داخل دستگاه است.

برفک ایجاد شده می تواند منجر به: ایجاد بوی نامطبوع، اشغال فضای درون دستگاه و باعث بسته نشدن (تغییر فرم و خرابی لاستیک) درب يخچال شما گردد.

وجود برفک همچنین می تواند بر روی طعم غذای شما تأثیر بگذارد و حتی منجر به شرایطی شود که غذای شما در یخچال دچار یخ زدگی شود.

برفک بروی مواد غذایی می تواند باعث کم آب شدن مواد در اثر تغییرات دمایی در فریزر زمانی که به مدت طولانی قرار میگیرند می شود. هنگامی که رطوبت از غذا تبخیر می شود، کریستال های یخ روی سطح آن تشکیل می شود. یخ بستن مواد غذایی طعم غذای شما را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است منجر به خراب شدن مواد غذایی شما شود.

بیشتر بدانیم: ؟

چکار کنیم که یخچال به سرعت برفک نزند ؟

در برخی موارد علت پیچیده ای در پس این ایراد نیست که شما نتوانید در خانه از پس آن برآیید. در ابتدای امر بهتر است را بیاموزید گاها تنظیمات اشتباه دما توسط کاربر یا اشخاص دیگر باعث وقوع مشکل می گردد.

دمای تنظیم شده برای یخچال شما در مدل هایی که به صورت دیجیتال تنظیم می شوند 3 درجه سانتیگراد باید تنظیم گردد.

دمای تنظیم شده برای فریزر منفی 18 درجه سانتیگراد باید باشد.

تنظیم هر قسمت با درجه های گفته شده می تواند کمک بسزایی به حفظ و نگهداری مواد غذایی شما کند و باعث جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر می شود.

برای داشتن بازخوردی بهتر در تنظیمات دمایی یخچال یا فریزر خود می توانید از دفترچه راهنما دستگاه خود کمک بگیرید.

چکار کنیم که یخچال برفک نزند

اگر این سئوال را همچنان می پرسید چکار کنیم که یخچال برفک نزد پس این 7 نکته ساده را رعایت کنید

توجه به بسته بودن درب یخچال

برای جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر باید توجه بیشتری به بسته بودن کامل درب داشته باشید چون با باز کردن درب هوای سرد خارج می شود و رطوبت به درون آن هدایت می شود.

وارد شدن رطوبت علت برفک زدن می باشد هنگامی که دمای داخل یخچال فریزر افزایش می‌یابد، دستگاه باید سخت‌تر کار کند تا اقلام را سرد نگه دارد.

از باز و بسته کردن غیر ضروری درب خودداری کنید.

بیشتر بخوانیم: چیست؟

مرتب قرار دادن مواد غذایی

مرتب قرار دادن مواد غذایی پاسخ ساده به این پرسش شماست که چکار کنیم که یخچال برفک نزند با مرتب بودن داخل دستگاه شما به سرعت می توانید مواد مورد نیاز خود را پیدا کنید و این احتمال را که برای چندین بار درب را باز کنید و مدت زمان بیشتری را به دنبال مواد مورد نظر خود را بیابید کاهش می دهید.

چینش صحیح

برای جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر قدیمی و جدید به عنوان یک قانون کلی باید در فضای 30 سانتیمتر مربعی (1 فوتی) حداکثر 1.3 کیلوگرم (3 پوند) مواد غذایی قرار گیرد.

ایجاد برفک در فریزر هایی که خالی یا خیلی پر هستند اتفاقی عادی است.

چکار کنیم که یخچال برفک نزند ؟ از گذاشتن ظرف داغ خود داری کنید

از نگهداری اقلام داغ خودداری کنید، فقط غذاهای خنک یا سرد را در فریزر خود قرار دهید. نگهداری غذاهای گرم باعث ایجاد رطوبت می شود. اگر غذاهای گرمی دارید که باید فریز کنید، ابتدا بگذارید در یخچال خنک شوند.

نبود رطوبت در ظرف و یا مواد غذایی

قبل از نگهداری مواد غذایی را خشک کنید، زمانی که مواد غذایی را پس از خرید از فروشگاه خود به خانه خود می آورید، احتمالاً کمی شروع به یخ زدایی کرده است که منجر به رطوبت در بیرون بسته بندی می شود. قبل از اینکه این وسایل را درون فریزر بگذارید، آنها را با یک پارچه پاک کنید تا رطوبت آنها گرفته شود و جلوگیر از برفک زدن یخچال فریزر خود کنید.

استفاده از ظروف مناسب برای نگهداری مواد غذایی

یک راه حل آسان برای آنکه بدانیم چکار کنیم که یخچال برفک نزند استفاده از ظروف نگهداری مناسب است که دسترسی هوا به درون مواد غذایی به حداقل برسد.

چنانچه از ظروف پلاستیکی برای نگهداری غذای خود استفاده میکنید به یاد داشته باشید باید اندازه ظرف شما متناسب با مقدار غذای شما باشد.

اندازه متناسب یعنی نبود فضای خالی برای وجود هوا در داخل ظرف است.

برای فریز کردن مواد غذایی خود اگر از نایلون استفاده می کنید سعی کنید از کیسه های مخصوص فریزر استفاده کنید. زیرا این نوع نایلون ها عموما ضخیم تر از انواع معمولی کیسه هاست که برای فریزر کردن بهتر است.

عدم تغییر ناگهانی دمای یخچال فریزر برای جلوگیری از تولید برفک

دمای ثابت را حفظ کنید، مناسب دمای بیرونی و داخلی برای جلوگیری از یخ زدگی در فریزر شما کلید اصلی است. فریزر خود را داخل آن نگه دارید. قرار دادن دستگاه در فضای باز ممکن است به این معنی باشد که دستگاه باید در دما های بالا بیشتر کار کند، در شرایط سردتر نیز می‌تواند باعث یخ زدگی مواد غذایی شود. دمای داخلی فریزر باید حدود (صفر درجه فارنهایت) -18 درجه سانتیگراد باشد. برای نظارت بر دما می توانید از ترموستات فریزر استفاده کنید.

حتما بخوانید: ؟

چکار کنیم یخچال فریزر اصلا برفک نزند؟

خرید فریزرهای نو دیفراست

فریزرهای بدون برفک یا نو دیفراست نوع جدیدتری از مدل های یخچال هستند که می توانند به شما کمک کنند تا با مسائل مربوط به برفک مقابله کنید.

این فریزرها نیازی به یخ زدایی دستی ندارند و می توانند از ایجاد برفک و یخ بستن مواد غذایی جلوگیری کنند.

آنها از تایمرهای یخ زدایی داخلی و هیتر های کوچک برای آب کردن یخ استفاده می کنند.

این هیتر ها با از بین رفتن برفک به طور خودکار خاموش می شوند. اگرچه امکانات مناسبی می دهند، اما ممکن است هزینه خرید بیشتری داشته باشند و اگر بیش از حد داخل آنها پر شوند، ممکن است به درستی یخ زدایی نکنند و برفک ایجاد شود.

کمی تلاش تا حد زیادی برای جلوگیری از برفک زدن یخچال به شما کمک می کند

با کمی تلاش و دقت بیشتر می توانید از یخ زدگی در فریزر خود جلوگیری کنید. نکات بالا را دنبال کنید تا غذاهای منجمد خود را تا حد امکان تازه نگه دارید و فریزر خود را در حالت نوک بالا نگه دارید.

منبع برخی از مطالب نگاشته شده:

 

 

دکمه بازگشت به بالا