علمی و پزشکیمطالب برتر

لیپوساکشن غبغب چیست؟ نحوه انجام، مزایا و معایب این روش

0 تا 100 جراحی غبغب چیست + مزایا و عوارض ساکشن غبغب

جراحی پلاستیک یکی از تکنولوژی‌های نوین پزشکی برای درمان اختلالات مختلف است. تا جایی که در سال‌های اخیر علاوه بر جراحی بینی، لب، گونه و غیره نیز انجام می‌شود. در این میان جراحی غبغب یا لیپوساکشن غبغب به عنوان یکی از خدمات مهم به افراد دارای غبغب ارائه می‌گردد. از آنجایی که زیبایی ظاهر برای تمامی انسان‌ها حائز اهمیت فراوانی است، متقاضیان با مدنظر هزینه جراحی غبغب از این روش درمانی برای داشتن صورت و ظاهری زیبا و جذاب استفاده می‌کنند. البته بسیاری از افراد با لیپوساکشن و عوارض جراحی غبغب آشنایی چندانی ندارند و پس از انجام این عمل زیبایی متوچه مزایا و معایب آن می‌شوند. از این رو قصد داریم در ادامه به بررسی عوارض جراحی غبغب و مزایای آن از نگاه دکتر ساعدی بپردازیم.

عوارض ساکشن غبغب نی نی سایت | فیلم جراحی برداشتن غبغب

جراحی غبغب چیست؟

به طور کلی چربی و پوست‌های اضافه ناحیه بین گردن و چانه، غبغب نام دارد. این چربی و پوست معمولاً شل و آویزان است و جلوه بدی به صورت و ظاهر می‌دهد. در این راستا بعضی از عمل‌های جراحی در قالب لیپوساکشن و رفع چربی‌ها صورت می‌گیرد، که به آن جراحی غبغب گفته می‌شود. انجام این عمل زیبایی نیز متناسب با سن، وزن، نوع و حجم غبغب متفاوت است و قبل از انجام عمل تمامی این موارد توسط پزشکان پوست و زیبایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. تا براساس شرایط موجود بهترین روش رفع غبغب اجرا شود و شاهد عوارض و ناهنجاری‌های احتمالی نباشیم.

در رابطه با علل بروز غبغب نیز تحقیقات و بررسی‌های متعددی به عمل آمده و مشخص شده که این ناهنجاری دلایل گوناگونی دارد. بعضی از اصلی‌ترین و مهمترنی دلایل ایجاد غبغب به قرار زیر است:

·         افزایش سن

معمولاً با افزایش سن ساختار پوست دچار تغییر و تحول شده و حالت ارتجاعی پیدا می‌کند. به گونه‌ای که با کاهش حجم پوست در ناحیه گردن غبغب تشکیل می‌شود. در این خصوص نیز کرم و پماد‌های مختلف جهت محافظت از پوست تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما راه اصلی برای برطرف کردن این ناهنجاری پوستی صرفاً لیپوساکشن غبغب است.

·         سبک زندگی و وزن فرد

با اینکه وزن همیشه دلیل اصلی ایجاد غبغب نیست، اما زنان و مردانی که دچار اضافه وزن هستند، در معرض ایجاد غبغب در ناحیه گردن قرار دارند. البته معمولاً این مشکل برای افرادی که از رژیم غذایی ناسالم نظیر کالری و چربی‌های ناسالم استفاده می‌کنند، رخ می‌دهد. بنابراین جهت جلوگیری از عوارض جراحی غبغب می‌بایست وزن خود را کنترل نمایید. تا در صورت ابتلا به غبغب، مقدار آن اندک باشد و نیازی به عمل جراحی یا لیپوساکشن غبغب نداشته باشید.

·         ژنتیک و وراثت

ژن و وراثت یکی از دیگر دلایل به وجود آورنده غبغب است. به گونه‌ای که شدت آن نیاز براساس ژنتیک و وراثت تفییر می‌یابد و بسیاری از پزشکان به بررسی این اعلام اقدام به جراحی غبغب می‌کنند. شایان ذکر است که هزینه جراحی غبغب نیز در بعضی موارد تحت تأثیر این عامل مهم قرار می‌گیرد.

غبغب چه مشکلی به وجود می‌آورد؟

همان گونه که در ابتدا نیز به آن اشاره نمودیم غبغب یک ضایعه پوستی است که با تغییر و تحول در لایه‌های چربی ناحیه گردن رخ می‌دهد و به نسبت هرچه حجم آن بیشتر باشد، جلوه بدی به صورت و گردن می‌دهد. البته این مشکل قابل درمان می‌باشد و روش‌های گوناگونی برای رفع آن وجود دارد. بر همین اساس باید هزینه جراحی غبغب را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهید و سپس مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش را برای رفع کامل غبغب انتخاب کنید.

چه تکنیک هایی برای از بین بردن غبغب وجود دارد؟

علاوه بر لیپوساکشن، روشی به نام ویزر چانه نیز برای از بین بردن چربی های چانه با استفاده لیزر قابل اجرا است. با استفاده از این روش، لیزر به صورت تهاجمی به چربی های حمله کرده و آنها را از بین می برد. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

ویزر بسیار شبیه به لیپوساکشن چانه است با این تفاوت که در این عمل کانول کوچکی داخل چانه خواهد شد و امواج صوتی به منظور آب کردن چربی های غبغب تولید خواهد کرد. از بین بردن چربی های مایع شده طی یک فرایند مکش اتفاق خواهد افتاد که بسیار ملایم خواهد بود. لیپوساکشن با لیزر نیز مزایایی دارد، به عنوان مثال در لیپوساکشن غبغب بافت های چربی از سایر بافتهای بدن قابل تشخیص است. گزینه بعدی برای از بین بردن چربی غبغب تزریق محلول به چربی های این ناحیه است.

لیپوساکشن غبغب

نواحی معمولی روی بدن که لیپوساکشن در آن انجام می شود، ران، شکم و باسن است، اما اکنون بسیاری از افراد در حال انتخاب لیپوساکشن غبغب هستند. اما ساکشن غبغب چیست؟ این عمل به طور معمول یک روش بسیار سخت و پردردسر نیست و نتایج می تواند بسیار خوب و ماندگار باشد. با توجه به راحتی نسبی رویه، ممکن است فکر کنید که نتایج چشمگیر کمتری خواهد داشت.

به طور کلی، نتایج حاصل از لیپوساکشن غبغب چشمگیرترین و سازگارترین نوع از لیپوساکشن است. با تکنیک خوب و انتخاب صحیح جراح متخصص توسط بیمار، تغییر شکل ظاهری این ناحیه با لیپوساکشن قابل توجه و بسیار محسوس خواهد بود. اگر چه لیپوساکشن در این منطقه دشوار است چون ورزش می تواند تأثیر کمی در چانه داشته باشد و ممکن است لیپوساکشن دوباره به حالت اول برگردد. بنابراین برای از بین بردن “غبغب”، جراح برش بسیار کوچکی را در زیر چانه ایجاد می کند یک لوله از جنس استیل به نام کانول چربی را از بین پوست و ماهیچه بیرون می کشد.

فرآیند مکش باعث ایجاد تونل های کوچکی از طریق لایه چربی می شود که بعد از عمل به هم می ریزند و یک کانتور نازک ایجاد می کنند و به این ترتیب ظاهر غبغب از بین می رود. این روش فقط با بی حسی موضعی انجام می شود و جراحی سرپایی محسوب می شود. در لیپوساکشن با کمک اولتراسونیک (UAL)، کانول با انرژی اولتراسونیک فعال می شود که باعث می شود چربی در تماس با آن از بین برود. از معایب UAL می توان به برش طولانی تر در پوست، احتمال سوختگی پوست یا نواحی داخلی، هزینه بیشتر و زمان طولانی تر اشاره کرد.

تکنیک لیپوساکشن به دلیل ایمنی اعلام شده، رواج یافته است. این روش شامل پمپاژ چندین کوارتس / لیتر محلول در زیر پوست (زیر جلدی) در ناحیه ای است که مکش می شود. محلول شامل آب نمک (شور) است که به آن لیدوکائین بی حسی موضعی اضافه می شود تا محل جراحی و انسداد کننده عروق (آدرنالین) تنگ شود تا خون به حداقل برسد. سپس چربی از طریق لوله های کوچک مکش می شود. لیپوساکشن Tumescent اکنون رایج ترین شکل لیپوساکشن است.

لیپوساکشن فرعی چیست؟

لیپوساکشن فرعی نوعی از لیپوساکشن است که در آن قسمت خاص و کوچکی از بدن به فرم دلخواه می رسد. لیپوساکشن فرعی غبغب نیز مربوط به عضلات زیر چانه است و این لیپوساکشن به سفت شدن عضلات زیر چانه کمک می کند. با این عمل ظاهر بزرگ غبغب به حداقل رسیده و باعث بهبود کانتور چانه خواهد شد. در بسیاری موارد لیپوساکشن چانه ممکن است همراه با لیفت صورت، صاف کردن گردن یا کاشت چانه همراه باشد. به این لیپوساکشن نوع ترکیبی نیز گفته می شود. ترکیبی از لیپوساکشن چانه و لیفت صورت می تواند به طور کلی ظاهر بیمار را تغییر داده و بهبود ببخشد.

نحوه عمل در لیپوساکشن غبغب چگونه است؟

لیپوساکشن چانه با توجه به مساحتی که چربی در آن قرار دارد می تواند بسیار مشکل یا آسان باشد. با این وجود یک جراح باتجربه قادر به بررسی این ناحیه و رفع چربی ها بدون مشکل خواهد بود. عمل لیپوساکشن چانه با ایجاد یک برش کوچک درست در زیر چانه انجام می شود. پس از انجام برش، یک لوله کوچک ساخته شده از فولاد ضد زنگ به نام کانول وارد این نقطه می شود. با قرار دادن لوله در برش، جراح می تواند چربی بین پوست و ماهیچه را از بین ببرد. از بین بردن چربی اضافی از طریق یک فرآیند مکش ملایم اتفاق می افتد.

بیشتر بیمارانی که برای درمان لیپوساکشن چانه به کلینیک متخصصان زیبایی مراجعه می کنند، این عمل را تحت بی حسی موضعی انجام می دهند. بی حسی موضعی برای بیمار خطر کمتری دارد و ممکن است زمان بهبودی بعد از لیپوساکشن چانه نیز کاهش یابد. تعداد کمی از بیماران بسته به وضعیتی که دارند، ممکن است تحت بیهوشی عمومی این عمل را انجام دهند.

دکمه بازگشت به بالا