عمومیمطالب برتر

نشتی یا خالی شدن گاز یخچال

عیب یابی مشکل خالی شدن گاز یخچال با یک نگاه

عبور جریان گاز فریون داخل قطعات مختلف یخچال و تبدیل گرمای داخل یخچال به سرما و بیرون کردن گرما توسط لوله های کندانسور عملیاتی است که انجام می شود بنابراین اگر به هر دلیلی گاز یخچال خالی شود باید بفهمید مشکل از کجاست و آنرا برطرف کنید و در ادامه نسبت به اقدام کنید که این کارها تنها توسط تعمیرکار و تکنسین باید انجام شود اما به صورت خلاصه علائم خالی شدن گاز، علت بروز این مشکل را خواهیم نوشت.

چگونه بفهمیم که گاز یخچال تمام شده؟

با توجه به عواقب کم شدن گاز یخچال که شامل گرم شدن داخل یخچال و یکسره کار کردن کمپرسور و ادامه این روند باعث سوختن موتور می شود از این رو باید با علائم و نشانه های خالی شدن گاز یخچال آشنا باشید تا در زمان مشاهده آنها نسبت به  تعمیر یخچال در اکباتان اقدام کنید که اگر در تهران باشید کافیه با شماره تلفن آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در محل و منزل شما حاضر و نسبت به تعمیر یخچال خانگی، صنعتی از جمله یخچال مغازه، رستوران، فروشگاه و.. اقدام کنند.

توجه: با اینکه باز گذاشتن درب یخچال باعث بروز مشکلاتی چون برفک زدن یخچال می شود و حتی با ورود هوای گرم محیط داخل یخچال به کمپرسور فشار زیادی وارد می شود اما دلیل بر خالی شدن گاز یخچال نیست و تنها نشتی باعث خالی شدن گاز یخچال می شود که باید آنرا پیدا و رفع کنید.

علائم خالی شدن گاز یخچال

کند از این رو یکسره کار کردن موتور، کم شدن سرما و همچنین داغ شدن زیاد لوله برگشت کمپرسور به معنای این است که گاز یخچال خالی می شود.

علت خالی شدن گاز یخچال

یکی از مواردی که زمان جابجایی یخچال باید رعایت کنید این است که به لوله های گاز هیچ گونه ضربه ای وارد نشود چون ضربه به آن، ترک و سوراخ یا هر گونه پوسیدگی در لوله های گاز و البته تمیز کردن یخدون در یخچال های قدیمی با استفاده از جسم نوک تیز چون چاقو از دلایل خالی شدن گاز یخچال است.

اگر گاز یخچال خالی شود چه میشود | صدای خالی شدن گاز یخچال

نحوه تعمیر خالی شدن گاز یخچال    

بعد از اینکه نشتی گاز را پیدا کنید باید گاز یخچال را شارژ کنید تا مشکل رفع شود.

نحوه پیشگیری از خالی شدن گاز یخچال

برای اینکه دچار این مشکل نشوید باید زمان جابجایی به خوبی از یخچال محافظت کنید و زمان یخ و برفک زدن یخچال به هیچ وجه از وسایل نوک تیز برای تمیز کردن یخچال و برفک زدایی استفاده نکنید.

توجه داشته باشید که برخی اوقات حتی یک سوراخ کوچک در یخچال باعث خالی شدن گاز یخچال می شود از این رو آنرا جدی بگیرید.

 بررسی علت خالی شدن گاز یخچال از دید تعمیرکار

چرا گاز یخچال خالی شده؟

با اینکه همه ما شنیده ایم که نباید درب یخچال زیاد باز باشد چون گاز یخچال خال می شود اما اینجا به شما می گوییم که این دروغ است و باز گذاشتن طولانی مدت درب یخچال تنها باعث یخ و برفک زدن یخچال و باعث می شود به موتور فشار زیادی وارد شود در غیر اینصورت تنها نشتی گاز، سوراخ شدن هر قسمتی از لوله ها و سرد نکردن یخچال می تواند علائم و نشانه های خالی شدن گاز یخچال باشد که باید سریعا نسبت به رفع آنها اقدام کنید.

توجه: یکی از مواردی که در یخچال های قدیمی به وفور دیده می شد تمیز کردن یخ داخل فریزر با وسیله جسم نوک تیز بود که همین سوراخ شدن باعث خالی شدن گاز یخچال می شود.

 چه مواردی باعث سوراخ شدن لوله گاز یخچال میشود؟

 وظیفه گاز یخچال و روش کار آن

گاز یخچال داخل کمپرسور( موتور ) یخچال در قسمت پشت آن است که زمان روشن شدن کمپرسور این گاز از لوله های شبکه، رادیاتور، اواپراتور داخل یخچال عبور می کند ( شما آنها را نمی بینید) و گرمای داخل یخچال را می گیرد و به سرما تبدیل می کند و گرمای گرفته را به قسمت لوله کندانسور ( کنار موتور) می برد تا آنرا به بیرون هدایت کند.

خنک کردن داخل یخچال به این صورت است گاز با فشار زیاد به سمت اواپراتور می رود و گرما را می گیرد و به سرما تبدیل می کند و با فن آنرا از قسمت فریزر به قسمت بالای یخچال می فرستد.

 چگونه نشتی گاز یخچال را پیدا کنیم؟

 علت بوی گاز یخچال

یکی از مواردی که می توان متوجه خالی شدن گاز یخچال و نشتی گاز شد توجه به بوی بد گاز یخچال است که به مانند بوی گندیدگی یا فاسد شدن مواد غذایی است در صورتی که هیچ گونه ماده فاسد و خراب وجود ندارد و این به معنای نشت گاز یخچال و بوی بد آن است که باید به تعمیرکار و تکنسین خبر دهید تا نسبت به تعمیر یخچال در منزل اقدام کند که اگر تهران باشید برای اینکار کافیه با شماره آی بک امداد تماس بگیرید تا سریعا در هر جای تهران از شرق، غرب، جنوب و شمال حاضر شوند و یخچال شما را تعمیر کنند.

با وجود بوی بد گاز یخچال اما این گاز از نوع فریون است و نه تنها بی رنگ بلکه بی خطر است و جای نگرانی ندارد.

گاز یخچال سمی یا خطرناک است؟

در پروسه ساخت یخچال از قدیم تا به اکنون نه تنها آپشن های زیادی اضافه شده است و علاوه بر ظاهر زیبا، درست شدن یخساز، آبسردکن و… یکی از مواردی که انجام شده است تغییر گاز یخچال از نوع خطرناک آمونیاک به گاز فریون بود که این گاز کاملا سالم و ایمن است و مشکلی برای سلامتی شما و سایر موجودات ندارد.

سوالات کاربران در ارتباط با مشکل نشتی گاز یخچال

صدای خالی شدن گاز یخچال چگونه است؟

با توجه به اندازه ی سوراخ شدن نشتی گاز صدای خالی شدن آن متفاوت است که با وجود سوراخ بزرگ صدا به راحتی شنیده می شود و شبیه به صدای فیسسسس است.

اگر گاز یخچال خالی شود چه میشود؟

زمان خالی شدن گاز یخچال موتور برای اینکه داخل یخچال را سرد و خنک نگهدارد به صورت یکسره کار نمی کند که همین یکسره کار کردن و اتومات نکردن یخچال در نهایت به سوختن موتور و افزایش هزینه تعمیر یخچال منجر می شود.

گاز یخچال چند سال کار میکند؟

یخچال به مانند هر وسیله ای طول عمری دارد که البته برای گاز یخچال طول عمری در نظر گرفته نمی شود و تنها زمان تخلیه و خالی شدن گاز یخچال باید لوله های پوسیده، سوراخ شده را پیدا و تعمیر کنید.

از کجا بفهمیم یخچال گاز ندارد؟

زمانی که یخچال اتومات نمی کند و با وجود یکسره کار کردن آن اما داخل یخچال سرمای لازم را ندارد به معنای نشتی گاز و خالی شدن گاز یخچال است که باید سریعا محل نشتی را پیدا و آنرا تعمیر کنید.

اگر گاز یخچال کم باشد چه میشود؟

کاهش میزان گاز یخچال باعث می شود که یخچال به صورت یکسره کار کند و هر چند وقت یکبار اتومات نشود.

 

دکمه بازگشت به بالا