عمومیمطالب برتر

ویژگی‌های کفش مناسب کوهنوردی چیست؟

احتمالا می‌خواهید به کوه بروید و دنبال یک کفش مناسب کوهنوردی می‌گردید. کفش مناسب و استاندارد تاثیر زیادی در کیفیت ورزش و راحتی پای شما دارد و مهم است که شما برای انجام هر ورزشی، کفش استانداردی داشته باشید.

در این مطلب قرار است تمام ویژگی‌هایی که یک کفش مناسب کوهنوردی باید داشته باشد را معرفی کنیم. بنابراین اگر قصد خرید کفش کوهنوردی دارید، این مطلب را با دقت بخوانید و سعی کنید کفش‌تان، تمام این ویژگی‌ها را داشته باشد.

آیا کفش کوهنوردی برای بالا رفتن از کوه اهمیت دارد؟

اگر علاقه مند به شروع کوهنوردی هستید، احتمالاً در مورد آن کفش‌های عجیب و غریب و تنگی که همه می‌پوشند شنیده‌اید. آیا آنها واقعا خوب هستند؟ و اساسا یک کفش مناسب کوهنوردی، چه تاثیری در موفقیت شما در فعالیت‌تان دارد؟

کفش‌های کوهنوردی تفاوت زیادی با کفش‌های ورزشی معمولی دارند. آنها محکم هستند، از لاستیک چسبناک فوق‌العاده نرم پوشیده شده‌اند و به خوبی از پا مراقبت می‌کنند. نکته اصلی این است که اگر واقعا می‌خواهید در صعود از کوه پیشرفت کنید، باید روی یک جفت کفش مناسب کوهنوردی، سرمایه گذاری کنید. اگر هم به صورت جدی کوهنوردی نمی‌کنید، بهتر است به گزینه‌های زیر فکر کنید.

می‌توانید برای دفعات اول کفش مناسب کوهنوردی را قرض کنید

اگر برای تفریح و فقط گاه‌گاهی از کوه‌ها بالا می‌روید یا قصد دارید طبیعت گردی کنید، بهتر است از دوستان‌تان یا هیئت‌های کوهنوردی یا سالن‌های ورزشی ، یک جفت کفش مناسب کوهنوردی قرض کنید.

برای مبتدیان این کار درستی است؛ چراکه تا زمانی‌که به سطحی از آمادگی برسید، مدتی طول خواهد کشید. شاید شما از این ورزش لذت نبرید و قصد ادامه دادن آن را نداشته باشید.

اگر کفش قرض می‌کنید، حواس‌تان باشد که ابتدا کف پاهای خود و سپس کفش‌تان را به خوبی تمیز کنید تا تمام کثیفی و میکروب‌ها را پاک شوند.

پس کی کفش مخصوص کوهنوردی بخرم؟

توصیه می‌کنیم بعد از چند جلسه، زمانی که می‌خواهید یک کوهنورد حرفه‌ای شوید، برای کفش مناسب کوهنوردی هزینه کنید. اگر قصد صعود به صورت مرتب را دارید، مطمئناً کفش‌ها ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

انواع کفش کوهنوردی | بهترین کفش کوهنوردی چهار فصل

ویژگی‌های کفش مناسب کوهنوردی

حالا می‌رسیم به معرفی ویژگی‌های لازم کفش مناسب کوهنوردی. برای خرید و تهیه کفش کوهنوردی، دقت کنید که کفش شما تمام این ویژگی‌ها را داشته باشد.

ضد آب باشد

یک کوهنورد ممکن است در شرایط آب و هوایی مختلفی قرار بگیرد، برای مثال گاهی باید در باران و برف به راهش ادامه دهد و یا از کنار چشمه‌های کوهستان بگذرد. بنابراین کفش باید بتواند از نفوذ آب به پا جلوگیری کند.

چنین اتفاقی (ورود آب و برف به داخل کفش) ممکن است حتی منجر به آسیب دیدگی و سرمازدگی پای کوهنورد شود. کفشی تهیه کنید که از متریالی ساخته شده باشد که آب را به داخل راه ندهد، حتی جوراب شما نباید خیس شود.

طراحی مناسبی داشته باشد

کفش کوهنوردی شما باید بتواند از حرکات پا پشتیبانی کند. زیره کفش، کفی، رویه، پاشنه و ساق کفش باید طراحی به خصوصی داشته باشد که بتواند در فضای کوهستان از پای شما حمایت و حفاظت کند. کفش شما در عین نرم و راحت بودن، باید محکم و مقاوم هم باشد. به طور مثال ساق نسبتا بلندی داشته باشد که از پیشگیری کند یا زیره آن محکم باشد که به هیچ وجه پاره یا سوراخ نشود.

دارای تهویه و حفظ دما باشد

گردش هوا به درون و بیرون کفش کوهنوردی بسیار مهم است، چراکه جلوی زیاد پا و یا بیش از حد گرم شدن آن را می‌گیرد. همچنین به سلامت و بهداشت پوست پا کمک می‌کند.

از طرف دیگر، حفظ دمای پا در زمستان هم مهم است. که پای شما را گرم نگه دارد. این دو ویژگی در کفش‌های مخصوص کوهنوردی وجود دارند، چراکه با متریال و تکنولوژی مخصوصی ساخته می‌شوند.

وزن کفش زیاد نباشد!

وزن کفش شما با توجه به نوع کوهستانی که قرار است به آن صعود کنید، متفاوت است؛ اما به طور کلی کفش شما نباید بسیار سنگین باشد که پا و کمرتان را خسته کند. کفش سنگین شما را اذیت می‌کند و اجازه لذت بردن از مسیر را به شما نمی‌دهد. وزن استاندارد کفش‌های مختلف، متفاوت است اما به طور حدودی 600 گرم وزن مناسبی برای کفش مناسب کوهنوردی است.

سایز مناسب کفش کوهنوردی

یک جفت کفش خوب اما راحت، چیزی است که برای اولین جفت کفش مناسب کوهنوردی باید به دنبالش باشید. اگر کفش شما سایز مناسبی نداشته باشد، از صعود خود لذت نخواهید برد. همچنین اگر پاهای شما به علت انتخاب کفش کوچک درد می‌کند، نه تنها لذتی نخواهید برد، بلکه شاید آنقدر خسته و اذیت شوید که مسیر را رها کنید و برگردید.

از طرفی کفش شما نباید گشاد باشد که پا در آن رها و آزاد و لغزان باشد. چنین کاری منجر به ایجاد حادثه و آسیب می‌شود. در انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی به این نکته‌ها توجه کنید!

کفش مناسب کوهنوردی را حضوری بخرید!

توصیه می‌کنیم که حتما برای خرید کفش کوهنوردی، حضوری اقدام کنید که بتوانید آن را در فروشگاه بپوشید و سایز راحت را بخرید. در فروشگاه یک جوراب ضخیم (همان جورابی که قرار است در حین کوهنوردی پا کنید) را بپوشید و سپس کفش را به پا کنید.

به فضای خالی کفش توجه کنید!

قبل از اینکه بندهای کفش را ببندید، تست کنید که آیا جلوی کفش (نوک انگشتان) فضای خالی دارد یا نه؟ وجود کمی جای خالی مشکلی ندارد، اما نه بیشتر از یک بند انگشت. از طرفی به هیچ وجه انگشتان پا نباید در فشار باشند.

همچنین پشت پا به اندازه یک انگشت اشاره با پشت کفش باید فاصله داشته باشند. کفش مناسب کوهنوردی لزوما هم‌سایز بقیه کفش‌های ورزشی‌تان نیست.

به مردانه و زنانه بودن کفش اهمیت ندهید!

اگر به عنوان یک آقا، پاهای باریکی دارید، می‌توانید کفش کوهنوردی زنانه تهیه کنید؛ یا اگر به عنوان یک خانم، پاهای پهنی دارید، می‌توانید کفش مردانه تهیه کنید. دقت کنید زنانه و مردانه بودن کفش کوهنوردی در ظاهر آن فرقی ندارد و فقط بحث تکنیکال اندازه‌هاست.

ساق کفش کوهنوردی می‌تواند بلند یا کوتاه باشد، اما مطمئن شوید که شما راحت است و کفش به آن فشار نمی‌آورد.

انواع کفش کوهنوردی

چندین نوع کفش برای صعود وجود دارد. شما ابتدا باید هدف خود را به درستی، مشخص و سپس اقدام به تهیه کفش مناسب کوهنوردی خود کنید. در این قسمت انواع کفش برای صعود را معرفی می‌کنیم.

کفش مناسب کوهپیمایی

اگر مبتدی هستید و هنوز به کوه‌ها و تپه‌های کوچک می‌روید، یعنی مسیرهایی که خشک و نسبتا هموار هستند، یک جفت کفشِ کوهپیمایی تهیه کنید. این کفش‌ها از پای شما در ساعات طولانی ورزش‌تان، مراقبت می‌کنند و سنگین یا خیلی گرم نیستند که باعث خستگی یا تاول زدن پای‌تان شوند. معمولا چنین کفش‌هایی سبک و بدون ساق هستند و انعطاف مناسبی دارند.

کفش کوهنوردی از کفش کوه پیمایی (یا پیاده روی) سنگین‌تر و حرفه‌ای‌تر است. ساق دارند و سفت هستند، هرچند کفی آن باید منعطف باشد. این کفش‌ها ضدآب هستند و برای مسیرهای خشک و سرد هم مناسب‌اند؛ به شرطی که مسیر بیش از حد یخبندان و برفی نباشد.

این نوع از کفش‌ها برای کوهنوردی‌های سنگین ساخته شده‌اند. به همین نسبت هم کفش‌هایی سنگین و بسیار قوی هستند. کفی این کفش‌ها به هیچ‌وجه انعطاف پذیر نیست اما برای نصب گرامپون (تیغه‌های فلزی برای کف کفش برای حرکت در برف و یخ) جا دارد.

کفش مناسب کوهنوردی سنگین

کفش کوهنوردی سنگین از موارد قبلی حرفه‌ای‌تر و گران‌تر است. اگر کوهنورد نیمه حرفه‌ای هستید که به کوه‌های زیر 5000 متر صعود می‌کند، این کفش‌ها برایتان مناسب است.

اما از آنجا که این کفش‌ها حرفه‌ای و سنگین هستند و مناسب صعود زمستانی، پس به هیچ وجه این کفش‌ها را در کوهستان‌های بدون یخ و برف به پا نکنید؛ چراکه باعث تاول زدن پاها می‌شود. این کفش‌ها هیچ دوختی با نخ ندارد و انعطاف کمتری از موارد قبلی دارد.

کفش مناسب هیمالیانوردی

کفش هیمالیا نوردی از نوع کفش‌های کوهنوردی سنگین محسوب می‌شود و فرق آن با مورد قبلی این است که یک لایه اضافه‌تر دارد و آن را برای صعودهای بالای 5000 متر مناسب می‌کند. این کفش برای کوهنوردان حرفه‌ای که قصد صعود به قله‌های مرتفع مثل اورست دارند مناسب است. این کفش را جز در این موارد نپوشید؛ چراکه شما را اذیت خواهد کرد.

انعطاف پذیری کمتر، ضخامت بیشتر و دوخته شدن لایه‌های بلندتر و ضخیم‌تر برای پیشگیری از نفوذ رطوبت و سرما از دیگر ویژگی‌های این کفش‌های تخصصی است.

کفش مناسب سنگ نوردی

در مسیرهای سنگی سخت کوهستانی، کوهنوردان اغلب کفش‌های صخره ای راحت می‌پوشند. در کوهستان، کفش‌های سنگی باید تحمل برخورد با سنگ را داشته باشند و در عین حال نرم باشند که پا بتواند در جهات مختلف حرکت کند. بیشترین استحکام این کفش‌ها در قسمت پنجه است؛ چراکه بیشترین فشار هم روی این قسمت می‌آید.

نکات خرید و انتخاب کفش کوهنوردی

نکاتی که در این قسمت می‌آوریم در خرید کفش مناسب کوهنوردی مهم هستند. بنابراین سعی کنید، آن‌ها را در خریدتان لحاظ کنید!

خرید از یک فروشگاه آگاه

نه تنها باید حتما کفش کوهنوردی را قبل از خرید امتحان کنید (بهتر است اولین خریدها، آنلاین نباشد) ، بلکه باید کفش‌های کوهنوردی خود را از یک فروشگاه تخصصی بخرید و یک فروشنده آگاه به ورزش کوهنوردی به شما توصیه کند که چه مدلی برای شما مناسب‌تر است. همچنین فروشنده باید پای شما را اندازه‌گیری کرده و کفش‌هایی را با سایز صحیح به شما پیشنهاد کند.

انعطاف پذیری

به یاد داشته باشید که برخی از کفش‌های کوهنوردی می‌توانند در طول زمان کشیده شوند، در حد نیم سایز. در مورد میزان کشش و باز شدن هر مدل از فروشگاه مشاوره بخواهید و انتخاب خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

نکته دیگر این است که بعضی کفش‌ها تاریخ انقضا دارند. یعنی پس از زمانی دیگر قابل استفاده نیستند، پس حین خرید حواس‌تان به تاریخ تولید آن‌ها باشد.

اندازه و سایز

سایز کفش‌های کوهنوردی از برندی به برند دیگر و حتی مدلی به مدل دیگر بسیار متفاوت است؛ حتی تا چندین سایز تفاوت خواهید دید. مهم است که آنها را حتما قبل از خرید امتحان کنید.

خرید در بعدازظهر

پاهای شما می‌توانند در طول روز کمی بزرگتر شوند. قبل از خرید کفش کوهنوردی به پیاده روی بروید، جورابی که در کوهنوردی میپوشید را با خود ببرید و کفش‌ها را بپوشید و با آن راه بروید تا مطمئن شوید که کفش انتخابی‌تان راحت است.

برای کوهنوردی باید یک جفت کفش مناسب و تخصصی داشته باشید؛ چراکه کفش مناسب کوهنوردی ویژگی‌های خاصی دارد که آن را با بقیه‌ کفش‌های ورزشی متمایز می‌کند. در این مطلب همه اطلاعات و نکاتی که باید در انتخاب و خرید کفش مناسب کوهنوردی، بدانید را آورده‌ایم.

: – برای اینکه یک کفش کوهنوردی ایده آل داشته باشید، ما را تا پایان همراهی کنید.

کفش های معمولا یکی از مهم ترین و گران ترین هستند که در سلامت کوهنورد بسیار دخیل اند و به همین دلیل موقع خرید و انتخاب آن ها باید دقت زیادی کرد. اگر برای مثال کفشی انتخاب کنید که خیلی گرم و یا خیلی سرد باشد، همه‌ی لذت کوهنوردی‌تان از دست می رود. در ادامه تیتربرتر به شما یاد می دهد که چطور می توانید یک کفش مناسب کوهنوردی را به بهترین شکل ممکن خریداری کنید:

قبل از این که بخواهید کفش مناسب کوهنوردی بخرید باید بدانید که چجور کفشی با چه کاربری می خواهید! آیا کفشتان را برای کوهنوردی در کوه های کم ارتفاع و مسیرهای ساده لازم دارید یا کوه هایی که نیازمند مهارت های حرفه ای تری است؟ می خواهید برای تابستان از آن استفاده کنید یا زمستان؟ بعد از اینکه این سوال ها را از خود پرسیدید، بهتر است در مورد ویژگی های کفش برای هر فصل اطلاعات کسب کنید و با خود صادق باشید که واقعا آیا شما یک کفش کوهنوردی حرفه ای می خواهید یا کفشی که برای طبیعت گردی های سبکتر مناسب است، کارتان را راه می اندازد.

ویژگی‌های کفش کوهنوردی مناسب

ویژگی‌های کفش کوهنوردی مناسب

ایمن بودن:

مهم‌ترین و اولین ویژگی که یک کفش کوهنوردی مناسب باید از آن برخوردار باشد، ایمن بودن است. ایمن بودن، نقش مهمی در فعالیت‌های کوهنوردی ایفا می‌کند. این استاندارهای ایمنی شامل مقاوم بودن، ضربه‌گیر بودن، ضد مایعات و مقاومت در برابر لیز خوردگی می‌باشد. در ابتدا شما باید از ایمنی کفش اطمینان کامل حاصل فرمایید و سپس اقدام به خرید آن کنید.

زیره مناسب:

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهای یک کفش کوهنوردی، زیره آن می‌باشد. زیره کفش باید در عین مقاوم بودن، راحتی را برای افراد فراهم کند و نباید در کوهنوردی‌های طولانی باعث خستگی زودهنگام فرد شود.

وزن:

از دیگر فاکتورهای تأثیرگذار دیگر در کفش کوهنوردی اصل، وزن آن می‌باشد. کفش کوهنوردی مناسب، باید دارای وزنی استاندارد نیز باشد. به طور معمول، وزن هر لنگه از کفش‌های کوهنوردی باید بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم باشد تا بعد از فعالیت‌های طولانی‌مدت، در پای افراد سنگینی ایجاد نکند.

ضد آب بودن:

ضدآب بودن نیز یکی دیگر از عواملی می‌باشد که در کیفیت کفش نقش بسزایی دارد. کفش کوهنوردی اصل باید دارای خاصیت ضد آب باشد و هیچ آبی درون آن نفوذ نکند. کوهنوردی ممکن است در شرایطی آب‌وهوایی برفی و بارانی و یا در کنار چشمه‌های کوهستانی انجام شود. به این منظور باید به این ویژگی توجه بسیاری داشت تا در حین کوهنوردی، آبی به درون کفش نفوذ نکند که در نهایت باعث سرما و آسیب رساندن به ‌پای افراد شود.

تهویه هوا:

از دیگر عوامل می‌توان به ویژگی تهویه هوا نیز اشاره کرد. کفش باید با کمک این ویژگی، هوا را به درون و بیرون خود هدایت کند. این عامل باعث می‌شود تا در استفاده‌های طولانی، پا عرق نکند و حرارت اضافی در کفش ایجاد نشود.

کفش های زمستانی برای مقابله با یخ

کفش های زمستانی برای مقابله با یخ

صعود بر روی یخ و زمین های سفت و سرد، مطمئناً یک رشته ظریف و بسیار فنی است. پیشرفت در این رشته مستلزم استفاده از تجهیزات مختلف از جمله بهترین کفش های کوهنوردی است که بتواند به طور موثر پاشنه را قفل کرده و محافظتی عالی در برابر سرما را به شما ارائه دهد. همچنین باید مجهز به زیره میانی خاصی باشد که باعث راحتی شما شود‌. این ویژگی بسیار مهم است زیرا زمانی که شما در جهت عمودی  قرار دارید و در حال حرکت هستید، بیشتر وزن شما در قسمت جلویی کفش قرار دارد، بنابراین برای ایمنی و راحتی هر چه بیشتر، نیاز به پشتیبانی عالی از پا دارید.

کفش های مناسب برای کوهنوردی و صعود به قله ها

محیط کوهستان دارای جنبه های مختلف است و فعالیت های مختلفی در این محیط انجام می شود. بنابراین شما به کفش های چند منظوره برای کوهنوردی نیاز دارید که در یخچال های طبیعی با تنگناها و همچنین در صخره ها یا در امتداد مسیرها به خوبی عمل کنید.

نوآوری های تکنولوژیکی در این انتخاب بسیار کمک کرده است. امروزه می توانید بهترین کفش های کوهنوردی را با بهترین کیفیت، کارایی بالا و وزن کمتری پیدا کنید تا به راحتی در هر مرحله پای خود را بلند کنید و از خطر عبور کنید. استفاده از کفش های کوه بسیار سفت در این زمینه ضروری نیست، بدیهی است که انتخاب کفش برای این نوع محیط تحت تأثیر شرایط متغیری مانند دما، کیفیت و کمیت برف و غیره خواهد بود.

کفش های مناسب برای صخره نوردی

 

برای فصل تابستان و برای مسیرهای سنگی، یک کفش سبک تر برای و کوهنوردی انتخاب کنید. فراموش نکنید که کفش های سبک در اصل حملشان راحت تر است و در وزن کم آن ها می تواند بسیار در جهت حرکت کردن، کمک کننده باشد. اگر به ویژگی های کفشتان توجه نکنید، حتی اگر بهترین کفش های کوهنوردی را داشته باشید، باز هم آن کارآیی لازم را نخواهید یافت.

به طور خلاصه، انتخاب بهترین کفش های کوهنوردی  با مشخص کردن نوع فعالیت شما که در چه فصلی و در چه مکانی قصد کوهنوردی دارید، شروع می شود. پس از توجه به این ویژگی، ارزیابی ویژگی های فنی مختلف کفش را آغاز کنید. از درخواست توضیحات یا مشاوره در فروشگاه فروش کفش و متخصصان کوه نترسید. این امر به شما کمک می کند تا کفش کوه مناسب برای پای خود را شناسایی کرده و ایمنی و سرگرمی را در ارتفاعات، برای خود تضمین کنید.

چه چیزی بر انتخاب کفش کوه تأثیر می گذارد؟

مطمئناً انتخاب بهترین کفش های کوه و صندل زنانه هامتو  عمیقاً با زمین، شرایط محیطی و زمینه ای که در آن استفاده می شود، ارتباط مستقیم دارد. یک کفش کوه خوب نه تنها به شما این امکان را می دهد که وقت خود را در کوهستان با لذت بیشتری سپری کنید و با پاهای راحت و محافظت شده به ورزش خود بپردازید، بلکه بیش از هر چیز به افزایش ایمنی شما کمک می کند.

در نهایت فریب قیمت و یا ظاهر بعضی کفش ها را نخورید و کفش را تنها به دلیل کارآیی بالا خریداری کنید. به حفظ سلامت پاهای خود ‌و همچنین به یک صعود ایمن توجه کافی داشته باشید و کفشی انتخاب کنید که تا همیشه و همه جا بتوانید از آن استفاده کنید و صعود هایی با کیفیت و کوهنوردی لذت بخش داشته باشید. جهت خرید صندل یا کفش کوهنوردی از بانی کمپ می توانید به سایت بانی کمپ مراجعه کنید

 

بانی کمپ

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا